Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum ajunge, legal, un produs alimentar la raft?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Salutare,

Aș dori în urma unei discuții în contradictoriu să aflu mai multe detalii despre cum ajung produsele alimentare pe rafturile magazinelor de orice fel.

Mă interesează cel mai mult dacă există o instituție a statului care verifică fiecare produs într-un laborator pentru a stabili compoziția și dacă este potrivit pentru om sau nu.

Mă interesează și cum/ dacă produsele de import sunt verificate.

În principiu, după cum spune și titlul, aș dori să știu drumul legal al unui produs alimentar de la producerea sa până la raft. Ce aprobări, avize și alte acte ar fi necesare și ce acte sunt prezentate la un control.
Orice alte detalii sunt binevenite.
Mulțumesc mult.

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
inafara de ”sfanta spaga” eu nu stiu

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
statul nu are cum sa verifice fiecare produs, e imposibil. statul verifica producatorii, care trebuie sa indeplineasca anumite criterii pt a putea pune produse in vanzare.

in ceea ce priveste produsele de import, exista niste standarde care trebuie verificate si respectate de importator. de asemenea, exista conventii cu alte state, prin care ei garanteaza ca producatorii de la ei care trimit marfa la noi au fost verificati, si vice-versa.

sunt procese foarte complexe, mai ales la alimente - dar pe scurt, nu - statul nu verifica in laborator fiecare produs de la raft.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,169
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tu realizezi cate milioane de produse exista pe piata?
2. Tu realizezi ce ar insemna sa "testezi" aceste produse?

Exista totusi un control, un lant al certificarii.

De ex tu faci produsul alimentar "marmelada de fructe".

1. Compozitia ti-o asumi, pe o reteta pe care ti-o inscrii in propriul retetar.
2. Produsul finit si ambalat cum e spre vanzare, se duce la un laborator acreditat, unde este testat in sensul stabilirii:
- compozitiei (lipide, glucide, proteine) si a caloriilor (nu orice produs alimentar, ci e obligatoriu pt cele de serie mare; daca faci carnati artizanali, nu se face asta)
- termenul de garantie, in cat timp se deterioreaza in conditiile specificate (in frigider de ex), in cat timp isi schimba proprietatile vizuale sau organoleptice => apare termenul de termen maxim de vanzare de la productie, urmat de termenul maxim de consum dupa achizitie.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
ex de documentatie pt niste prajituri.

Problema nu e documentatia, problema este implementarea teoriei, repsectarea regulilor si a retetelor, precum si a mentinerii si supravegherii lantului de distributie si vanzare.

Ieri am luat de la Mega Image o Inghetata.
Ajuns acasa am descoperit ca inghetata fusese topita si recongelata....
Cine e de vina?

Attached Files


Edited by Courage, 30 April 2020 - 01:17.


#6
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

 Courage, on 30 aprilie 2020 - 01:16, said:


Ieri am luat de la Mega Image o Inghetata.
Ajuns acasa am descoperit ca inghetata fusese topita si recongelata....
Cine e de vina?

Mega Image.

#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,805
  • Înscris: 21.06.2016

 Mandrake1942, on 29 aprilie 2020 - 23:41, said:

Salutare,

Aș dori în urma unei discuții în contradictoriu să aflu mai multe detalii despre cum ajung produsele alimentare pe rafturile magazinelor de orice fel.

Mă interesează cel mai mult dacă există o instituție a statului care verifică fiecare produs într-un laborator pentru a stabili compoziția și dacă este potrivit pentru om sau nu.

Mă interesează și cum/ dacă produsele de import sunt verificate.

În principiu, după cum spune și titlul, aș dori să știu drumul legal al unui produs alimentar de la producerea sa până la raft. Ce aprobări, avize și alte acte ar fi necesare și ce acte sunt prezentate la un control.
Orice alte detalii sunt binevenite.
Mulțumesc mult.


Prin fiecare produs ma gindesc ca te referi la fiecare fe; de produs si e absurd, evident ca nu.
Nu numai ca nu se poate dar mai ales NU TREBUIE. Orice adaos de birocratie e o nenorocire.
Probabil ca exista niste laboratoare independente ca sa poti scrie lucruri pe eticheta (calorii etc).

Edited by vrajitoruldinoz, 30 April 2020 - 05:52.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 valirex, on 30 aprilie 2020 - 01:36, said:

Mega Image.

Sau transportatorul. Sau fabricantul. Nu ai de unde ști unde s-a produs problema.

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
Fiecare produs finit nu poate fi verificat.
Periodic se iau monstre aleatorii și se verifică.
Pentru a produce și comercializa, trebuie să obții un certificat de la o autoritate, iar pentru import trebuie să te asiguri că ce folosești în compoziție nu este interzis de legea altui stat.

În schimb, cum nici cele 20 de degete nu sunt la fel, așa și produsele, chiar dacă ies din aceeași mașină.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 radunic, on 30 aprilie 2020 - 07:30, said:

Sau transportatorul. Sau fabricantul. Nu ai de unde ști unde s-a produs problema.
In cazul problemelor vizibile e vinovat magazinul care le pune spre comercializare.Marfa se receptioneaza in magazin.

#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 Courage, on 30 aprilie 2020 - 01:16, said:

Ieri am luat de la Mega Image o Inghetata.
Ajuns acasa am descoperit ca inghetata fusese topita si recongelata....
Cine e de vina?

 radunic, on 30 aprilie 2020 - 07:30, said:

Sau transportatorul. Sau fabricantul. Nu ai de unde ști unde s-a produs problema.
Mega Image in toate magazinele pe timp de noapte opreste frigiderele, chiar si in timpul verii. Daca prinzi inghetata nerecongelata, ai avut noroc sa fi fost adusa chiar in ziua respectiva.

On-topic, asta e legislatia:
Lege nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor, republicata 2008

Edited by Stecheru, 30 April 2020 - 08:55.


#12
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Toate intreprinderile care produc si comercializeaza produse de lactate sau carne-mezeluri au microbiologi,sau medic veterinar.
Daca nu, sant obligati sa trimita mostre catre laborator.
Se verifica,se iau mostre din fiecare lot si se verifica,inclusiv la conserve.

#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

 radunic, on 30 aprilie 2020 - 07:30, said:

Sau transportatorul. Sau fabricantul. Nu ai de unde ști unde s-a produs problema.
zau?
marfa respectiva se plimba intre fabricant, transportator si magazin fara documente insotitoare?
Nu semneaza nimeni pe acele documente la "primitor" si la "expeditor"?
Crezi ca vine cineva cu un camion frigorific plin de muste si carnati si gata, carenatii sunt pe raft la metro si peste 3 ore in tigaia tatei florica care i-a cumparat de la magazinul de la parterul blocului?
lantul de frig are monitorizare permanenta
exista chiar si imprimanta in camionul frigorific
termodiagrama mai exact se nimeste bonul ala scos la imprimanta camionului
Attached File  termodiagrama.png   348.99K   2 downloads

Edited by tioopedi, 30 April 2020 - 19:30.


#14
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018
https://www.facebook...00868343322174/
https://www.facebook...00868343322174/

Edited by tioopedi, 30 April 2020 - 19:45.


#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 fqx, on 30 aprilie 2020 - 08:43, said:

In cazul problemelor vizibile e vinovat magazinul care le pune spre comercializare.Marfa se receptioneaza in magazin.
Cuvîntul magic fiind vizibile. Cum vezi tu prin plastic sau carton conținutul? Că nu toate înghețatele au ambalaj transparent...

 Stecheru, on 30 aprilie 2020 - 08:51, said:

Mega Image in toate magazinele pe timp de noapte opreste frigiderele, chiar si in timpul verii.
Dacă știi asta presupun că ai și dovezi, caz în care întrebarea e de ce nu ai făcut o plîngere?

 tioopedi, on 30 aprilie 2020 - 19:25, said:

lantul de frig are monitorizare permanenta
exista chiar si imprimanta in camionul frigorific
termodiagrama mai exact se nimeste bonul ala scos la imprimanta camionului
termodiagrama.png
Ok, în camion nu se poate întîmpla nimic fără să se vadă că s-a întîmplat. La fabricant cum e? Documentele nu se pot "ajusta"?  Sîntem în Balcani doar...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate