Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

In cultura de ceapa se pune sare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu am avut vreodata probleme cu ceapa. Teren normal, ceva balegar ros, apa. Avand in vedere ca au fost parcele mici buruienile le-am indepartat manual.

#20
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 camyroxy, on 28 aprilie 2020 - 10:53, said:

.........
  Toata viata mea am stat la bloc si nu are cine sa ma invete despre gradinarit, asa ca din ce citesc si din greseli capat "experienta ".
  Am citit in mai multe locuri ca in cultura de ceapa se presara 1kg sare la 10 m2 si apoi se uda. ...
Ai auzit tu ceva , dar nu bine !?
Se pune SARE dar SARE AMARA , care este ingrasamint si nu are legatuira cu sarea din solnita .

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 3matrix, on 28 aprilie 2020 - 13:31, said:

Ai auzit tu ceva , dar nu bine !?
Se pune SARE dar SARE AMARA , care este ingrasamint si nu are legatuira cu sarea din solnita .
sarea amara se pune mai ales la rosii si ca fertilizator (magneziu)
la ceapa nu m-am gandit desi e logic sa aiba sens, fiind sulfat.
un pont bun, o sa mai studiez.
multumesc.

#22
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 eiffel, on 28 aprilie 2020 - 11:18, said:

Au existat studii in care a existat o crestere a masei vegetale in cazul legumelor udate din cand in cand cu apa normala in amestec cu apa de mare.
Trebuie sa fie vorba de apa sarata in dilutie mare, altfel nu mai creste nimic acolo. La ultimul incendiu mare din Thassos dupa ce au epuizat apa dulce de pe insula, au luat apa din mare. De ani buni a ramas uscat totul.

 eiffel, on 28 aprilie 2020 - 11:18, said:

Si daunatori... la ceapa mau greu - evantual pusi si niste usturoi intercalat.
Usturoiul merge pus printre rosii sa indeparteze musculita. La ceapa merge pus cate-un fir de cimbru din loc in loc.

 eiffel, on 28 aprilie 2020 - 11:18, said:

Oricum sarea nu indeparteaza niciun daunator.
Sarea e foarte eficienta la exterminarea limaxului. Aproape la fel de buna ca si moluscucidul.

Edited by claz, 28 April 2020 - 14:48.


#23
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 claz, on 28 aprilie 2020 - 14:47, said:

.......
Sarea e foarte eficienta la exterminarea limaxului. Aproape la fel de buna ca si moluscucidul.
Nu confunda sarea cu sarea amara , care este ingrasamint ..
Pt limax , cea mai ok metoda de exterminare , vremea calda si VAR . var ...var !

Edited by 3matrix, 28 April 2020 - 15:20.


#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
1. sarea se pune la muraturi.
    2. Terenurile care contin multa sare sunt improprii pentru culturi. Sarea previne cresterea plantelor.
    3 . Pentru eliminarea sarii din sol se foloseste azotat de amoniu. Azotatul de amoniu se combina cu sarea din sol si e o sursa nesperata de azot care in cazul rosiilor este esential.


#25
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Mai , este greu de cautat " sare amara " , sa vedeti ce este ???😈

#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 3matrix, on 28 aprilie 2020 - 15:20, said:

Pt limax , cea mai ok metoda de exterminare , vremea calda si VAR . var ...var !
Detaliaza te rog.
Mi-au distrus toata gradina de cate ori am fost plecati in concediu.
Am pus eu moluscucid, dar la prima ploaie s-a spalat si a lasat cale libera melcilor homeless.

#27
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Cind vremea este uscata , fara posibilitati de ploaie , " albesti " gradina cu var . Cind ies noaptea ...vor avea o surpriza . va arata ciudat gradina , dar este eficienta metoda , eco si ieftina .

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sarea e foarte eficienta la exterminarea limaxului. Aproape la fel de buna ca si moluscucidul.   
Nu am gasit nicioodata asa ceva in balcon. Nici musculite.
Asta cine face cultura pe teren agricol poate.

Quote

La ultimul incendiu mare din Thassos dupa ce au epuizat apa dulce de pe insula, au luat apa din mare. De ani buni a ramas uscat totul.
In Thassos si cam prin toata Grecia e uscat de la natura cam tot. Vara nu prea ploua, terenul e stancos si calcaros..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate