Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Argumente postărilor de poezie.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

View PostCr1spy, on 14 aprilie 2020 - 11:18, said:

Ptr ca nu doreste sa fie singurul. Considera ca si restul "ar trebui" sa fie la fel.
Da, e o explicație bună, dar zi și tu: e normal să vii în casa omului și să-l faci incult și superficial pentru că nu citește ce consideri tu că e valoros? Cam ce succes are metoda asta când vrei să deschizi ochii cuiva asupra unor lucruri? Câți pică în admirație și cer lumină de la un astfel de dascăl? Nici cu copiii n-are succes metoda Lasă dreak prostiile și citește ceva serios. Nu așa schimbi gusturile oamenilor și nici nu le trezești curiozitatea, se blochează pe ton și nu mai aud nimic în afară de reproșuri și-sau jigniri.
Ca exemplu:

View PostBbVv, on 14 aprilie 2020 - 11:42, said:

Nu știu cine pe cine ignoră, voi pe ei, sau ei pe voi.

Ce-i cu superioritatea asta? Noi nu-i cunoaștem, nu se poate spune că îi ignorăm, iar completarea cu sau ei pe voi e doar așa, o plesnitură în greață.

Sincer, sincer, și dacă ar fi așa (evident nu e, dar să zicem) efectiv nu m-ar interesa că mă ignoră voit un poet contemporan care trăiește în aerul valorii lui și n-are nevoie de aprecierea mea. Să scrie pentru el sau pentru alții. Dar nici să nu-l prind că-mi scoate ochii că-l ignor, că mă supăr și fac urât. În proză :)

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBbVv, on 14 aprilie 2020 - 11:42, said:

Alex Ștefănescu scrie frumos.
Nu știu dacă se mai ocupă, dar avea un site cu „Poșta redacției”.
Eu sunt prea subiectiv și nu pot să Ă®mi asum vreo răspundere.
Știu că Alex Ștefănescu publica poeziile apreciate bine de el.
Aveai o bază.
Ce rost are să apreciez pe cineva și să nu-l pot publica?
Redactorii de la revistele literare triau tot ce primeau, direct, și le propuneau spre publicare.
Era ceva bun să-ți vezi poezia Ă®n Luceafărul, de exemplu.
Filtrul acela era valoros.
Greu publicai o poezie.
Cenzura politică a stricat enorm, dar cea a calității a făcut mult bine.
Eu nu am fost membru PCR, am avut greutăți mari din cauza asta, am publicat extrem de greu, mai ales că nu m-am alăturat niciunui grup.
Și totuși aveai o adevărată satisfacție să ți se publice ceva, mai ales dacă nu pupai.
Știu că erau multe poezii frumoase.
Uitați-vă la lista cu poeții contemporani.
Nu știu cine pe cine ignoră, voi pe ei, sau ei pe voi.
Ati scris si mai sus si eu n-am inteles de ce sustineti ca nu ati fost publicat. Ati postat numele d-voastra pe forum. Sunteti membru al Uniunii Scriitorilor si aveti volume publicate si ati aparut si in reviste literare.
Considerati ca este prea putin ? De ce nu clarificati pana la capat demersul d-voastra ?
Pe cine invinovatiti in general, criticii sau cititorii sau pe cei care scriu si sunt publicati cu ajutorul  relatiilor ?
Sau pe toti ? :)
Iar la intrebari nu luati decat pe cine puteti. Nu scormoniti mai mult. :)

LE: Normal ca un autor ignora un anumit tip de public. Altfel, ar fi ca in proverbul acela: Prietenul tuturor nu este prieten cu nimeni.

Edited by Cr1spy, 14 April 2020 - 12:43.


#39
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Pe cine să iau la întrebări?
Pe voi pot, pentru că vreți să arătați ce vă place.
Și atunci de la sine vine întrebarea:
Asta știți?
V-am spus și că există poezie bună românească, nu numai traduceri.
Vouă nu vă place ce v-am spus, mie nu-mi place că vă prefaceți că nu pricepeți.

#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu mai generalizati, fiindca nu vorbiti cu toti deodata, ci cu fiecare in parte.
Poate deranjeaza cum o spuneti si nu ce spuneti. Pe mine personal ma deranjeaza ca nu sunteti sincer. Doar ii agitati pe altii, constant.

Edited by Cr1spy, 14 April 2020 - 13:06.


#41
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Ce treabă am eu cu tine?
Să fii sănătos și distracție plăcută.

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
La fel vă urăm și noi.
Sper ca asta să fie ultima lecție pe încercați să ne-o dați. Nu de alta, dar e clar ce ați transmis și nu mai are ce să apară nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate