Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Argumente postărilor de poezie.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
Angela456

Angela456

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,016
  • Înscris: 23.07.2018

View PostBbVv, on 12 aprilie 2020 - 14:38, said:

Extrem de multe cuvinte.
Eu voiam să deschid aici o cale de dialog, cu argumente inteligente.
Nu e vorba despre mine. Eu sunt prea subiectiv. Nu cer nimănui să spună ceva despre poezia mea.
Sunt curios să Ă®nțeleg ce vă face să postați poezie.
Ce vă place și de ce?
Asa cum dumneavoastra va place sa o scrieti , noua ne place sa o citim si uneori sa o postam ca poate mai sunt si altii asa, neacademici ca noi si po
ate le face placere sa o citeasca. Pentru un om care scrie poezie sunteti mult prea critic. Nu putem sa fim toti poeti,nici macar intelectuali,  dar asta nu ne interzice dreptul de a iubi frumosul asa cum il percepem fiecare.

Edited by Angela456, 12 April 2020 - 21:20.


#20
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Eu vorbeam despre poezia românească din ultimii 50 de ani.
Voiam să înțeleg dacă este cunoscută, sau pur și simplu nu vă prea place.
Se ascunde prin reviste ale vremii, prin cărți neștiute etc.
Acesta să fie motivul?
Nu ține de cine știe ce cultură.
Este cunoscută?

#21
Angela456

Angela456

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,016
  • Înscris: 23.07.2018
Sa inteleg ca aveti o frustrare vizavi de poetii contemporani noua.🙂 Considerati ca nu sunt mediatizati si astfel cunoscuti , ca noi suntem superficiali si ne limitam la cum suna cuvantul si nu la cel care l a transpus pe hartie, nu?

#22
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,809
  • Înscris: 26.10.2017
Ce intelegi prin /reviste ale vremii?" "carti nestiute?"

#23
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Îmi pare rău de câtă poezie s-a scris în acești 50 de ani.
Erau reviste literare (Gazeta literară, România literară, Contemporanul, Viața românească, Luceafărul, Amfiteatru, Ramuri, Astra etc.) cu apariții săptămânale sau lunare.
Se publica greu. Era cenzură.
Și totuși sunt foarte mulți poeți și multă poezie.
Cărțile apăreau și mai greu.
Sigur că multe erau poezii de epocă, în spiritul ei.
Era multă maculatură.
Dar erau și poezii frumoase.
Sunt întristat că se postează multă poezie străină.
Nu e drept.
Voiam să știu dacă efortul acelor poeți a fost în zadar.
Cred că da!

#24
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Nu stiu, cert e ca, mie poezia mi s-a parut mereu o ingradire a ceea ce voia autorul sa transmita :|


PS. avatarul tau seamana cu Rick Grimes :)

https://i.pinimg.com...ef0478c4911.jpg

#25
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,809
  • Înscris: 26.10.2017
De ce sa vapara rau ca s-a scris multa poezie? Foarte bine ca s-a scris!
Vedeti ca nu stiti? Eu,cel putin nu cunosc aceste reviste. Sa inteleg ca va referiti la poezii din perioada comunista.Poezie romaneasca s-a postat mult pe site. Nu numai poezie straina.Nu aveti de ce sa fiti trist..

#26
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Eu am postat numai poezie romaneasca contemporana. Probabil nu m-ati vazut, uitandu-va numai la cei care nu va plac.
Si eu la randul meu scriu poezii, pe un site de specialitate, unde poeziile sunt selectate si primesti feedback de la persoane avizate. Nu am de ce sa-mi postez aici propriile poezii.
Cine cauta poezie are unde sa o gaseasca, in era informationala. Aici oamenii doar impartasesc  unii altora.
Nu stiu la ce va referiti cand sspuneti ca poezia este "ascunsa". Probabil considerati ca nu sunteti suficient mediatizat, promovat.
Aveti oarecare frustrari care tin de orgoliul "de poet" ?
Publicati acele poezii pe care le gasiti "ascunse". Nu va retine nimeni.
Dar nu va mai impuneti propriile asteptari.

#27
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Sigur că poezia, pentru a fi cunoscută, trebuie pusă în evidență, nu numai publicată.
Din acest motiv au apărut criticii literari, oameni cu studii filologice, dar care n-ar avea ce să comenteze în absența celora ce scriu literatură.
Nu am o părere prea bună despre ei, pentru că, de cele mai multe ori, se bagă singuri în seamă.
E drept că sunt necesari, însă cititorii se lasă convinși de aceștia, cu ușurință.
Criticii literari, cu rubrici permanente în revistele literare, acumulează credibilitate, se transformă în istorici literari, ajung să facă parte din diferite comisii de validare, să aibă, prin vot, un mare rol în acordarea premiilor etc.
Se spune că timpul este adevăratul arbitru și că valorile sunt selectate de către cititori.
Bun!
Dar cititorii mai ajung ei la literatura dată voluntar la o parte?
Sunt, cum spuneam, extrem de multe poezii scrise în anii comunismului.
Nu erau toate poeziile aservite.
Din păcate liderii acelor generații au făcut multe compromisuri, ajutați fiind și de către iluștrii critici literari, aserviți și ei.
Spiritul de gașcă a existat și există și acum.
Afinitățile literare, dar și de altă natură, i-au făcut pe mulți să se asocieze involuntar.
Și totuși în revistele literare ale vremii sunt surprinzător de multe poezii bune.
Voi spuneți că scrieți poezie, dar o postați în alte site-uri.
De ce?
Cei ce procedează așa mă fac să cred că, de fapt, subt nepublicabili.
Cenzura din vremea comunismului nu era numai politică.
Era și o cenzură calitativă.
Nu se publica orice.
Citesc aici poezii de tot felul și, subiectiv cu sunt, n-aș publica în revistă aproape nimic.
Voi, cei ce scrieți poezie, ați încercat să luați legătura cu Alex Ștefănescu?
Avea o rubrică „Poșta redacției”, ca pe vremuri.
Credeți că l-ați convinge cu poeziile voastre?
Eu nu cred.
Nu este poezie orice text.
Toți cântăm în baie, când ne simțim bine, dar asta nu înseamnă că avem și voce.
Vă rog să încercați să citiți ce se scria prin anii ’60, ’70.
Poeții aceia scriau și poezie.
Nu vă uitați doar la cei idolatrizați.
Eu n-am prea putut să public, nefiind în nicio formulă agreată, așa că nu pentru mine pledez.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBbVv, on 12 aprilie 2020 - 11:50, said:

Încă odată, nu contează părerea mea. Îmi doresc să înțeleg mecanismul care se trezește în voi atunci când vă decideți să postați.
Merge și: „Pur și simplu, mi-a plăcut!”.
Asta e: mi-a plăcut.
Suntem oameni pentru care poezia reprezintă doar plăcere și emoție. Ați pus problema de parcă am exclude conștient, cu un scop bine determinat, anumite poezii pentru că suntem un grup de critici care au influență în lumea iubitorilor de poezie. Nu, suntem doar cititori sau iubitori de poezie.

Nu înțeleg de ce nu postați dvs. poeziile pe care ne reproșați că nu le căutăm, nu le citim sau nu le postăm. Aria Literatorul e doar o secțiune miiică, mică de tot a unui forum generalist foarte mare, nu a unuia specializat pe artă literară.

Nu înțeleg nici de ce, periodic, ne săriți în cap din cauza gusturilor sau alegerilor noastre. Criticile distructive provoacă doar emoții negative, știți asta, nu-i așa? Altfel spus, vă pierdeți timpul.

View PostBbVv, on 12 aprilie 2020 - 16:29, said:

Am postat poezii cu intenția de a arăta ce înțeleg eu prin poezie.
Sper că nu deranjează prea tare.
Nu deranjează deloc. V-a spus cineva, vreodată, că nu îi place ce ați pus, că-s slabe/proaste/non-poezii? Nu știu să se fi întâmplat asta. Ce deranjează e încercarea de a vă impune undeva unde nimeni nu e în competiție cu nimeni, din niciun punct de vedere.
Renunțați, vă rog, la obicei. Aduceți în față pe cine vreți / considerați că merită sau uitați de topicul acela dacă vă stresează calitatea poeziilor. Deschideți unul dedicat poeziilor românești din perioada X și scrieți acolo.

#29
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
*Nu înțeleg de ce nu postați dvs. poeziile pe care ne reproșați că nu le căutăm, nu le citim sau nu le postăm*.

Dacă vă uitați mai bine vedeți că am postat multe din acea perioadă, după cum mi-au plăcut.
Multe în măsura timpului avut și a poeziilor găsite și transcrise de mine.
Am recunoscut că este și multă maculatură. Vreți să postez numai eu?
Cred că nu ați trăit acele vremuri, dar biblioteci există.
Nu ați trecut prin Cenaclul Labiș, de exemplu, și multe altele.
Poeții din acel timp sunt reținuți, probabil, și nu postează. Nu o fac din infatuare.
Am deschis acest subiect nu ca să mi se tragă pumni în barbă.
Dacă vreți îl puteți închide.

#30
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011
Nu sunteți nici dv. un guru al poeziei, din ce-am fușerit văd doar formă fără fond. Și unele alăturări de cuvinte chiar deranjante, gen "albind de rușine". Eu știam că rușinea este roșie.

#31
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Da, inteleg acum unde este problema. Aveti punctul d-voastra de vedere si va dau dreptate. Nu si insa atunci cand extrapolati. Adica, atunci cand aruncati cu noroi in cei care sunt publicati, ca si cand ar fi toti niste nulitati, doar fiindca unii care meritau, nu au fost publicati.
Am vazut genul acesta de dispute si acolo in "subsoluri" si pe bloguri. Eu va contrazic, doar ptr ca eu personal sunt dovada contrara. Am postat in anonimat, sub pseudonim. Unele creatii mi-au fost apreciate, altele nu, dupa cat erau de bune sau nu prea.
Altii  care "cantau in baie" nu au fost publicati. Si au scos-o pe-asta cu PCR: pile, cunostinte, relatii, vociferand. Sper sa intelegeti nuantele.

PS: Este invers, aici se poate posta orice, sub numele de poezie. Pe un site specializat nu prea. Trageti concluzii gresite.

Edited by Cr1spy, 13 April 2020 - 22:18.


#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBbVv, on 12 aprilie 2020 - 21:10, said:

De când postez?
Am venit cu multe poezii scrise de alții, poezii care mie Ă®mi plac.
Voiam să Ă®nțeleg ce motiv vă face să nu căutați poezie românească, scrisă și publicată Ă®n ultimii, să zicem, 50 de ani.
Sau nu o cunoașteți, sau nu vă place aproape nimic.
Despre asta este vorba, nu despre mine.
Nu cred că a trecut un an de când mi-am deschis cont aici.
Vă rog să uitați de mine.
Lăsați-mă să Ă®nțeleg care este adevărul.
E prea mult spațiu alb.
Da, a existat cenzura. Da, au existat poeti adevarati care n-au fost publicati. Unii poate au murit in anonimat, nepublicati si nestiuti de nimeni.
D-voastra insa, nu faceti un proces de intentie comunismului, cenzurii, ci le faceti celor care nu cauta "acele" poezii. Si apreciaza poezie straina (ca si cand ar fi o vina)  sau poezie pe care au intalnit-o in drumul lor, intamplator (ca si cand ar fi un neajuns).
Ca nu sunt scormonitori. Ca nu scot la lumina. Ca nu restaureaza nedreptatea.

Stiti d-voastra cata nedreptate este in aceasta lume si cat de adanca e ?

Edited by Cr1spy, 13 April 2020 - 22:32.


#33
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Eu știu, da!
Însă poeziile postate, din limbi străine, sunt traduse de cineva.
Pe de altă parte, poeziile astea nici n-ar fi publicate, dacă mergi cu ele la o revistă literară serioasă și nu spui cine le-a scris. Încearcă.
Scrie un text oarecare și semnează-l cu un nume celebru. Ai mai multe șanse.
Așa se scrie istoria.

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Tot nu înțeleg de ce vă limitați la a critica ce se publică pe forum și nu postați dvs. ce considerați că merită să fie numite poezii.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
As vrea sa inteleg mai bime demersul d-voastra, asa ca am sa va pun o intrebare. Alex Stefanescu ar face asta ?

View Postalthea, on 14 aprilie 2020 - 10:46, said:

Tot nu Ă®nțeleg de ce vă limitați la a critica ce se publică pe forum și nu postați dvs. ce considerați că merită să fie numite poezii.
Ptr ca nu doreste sa fie singurul. Considera ca si restul "ar trebui" sa fie la fel.
Eu asa am inteles.

Edited by Cr1spy, 14 April 2020 - 11:24.


#36
BbVv

BbVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.02.2019
Alex Ștefănescu scrie frumos.
Nu știu dacă se mai ocupă, dar avea un site cu „Poșta redacției”.
Eu sunt prea subiectiv și nu pot să îmi asum vreo răspundere.
Știu că Alex Ștefănescu publica poeziile apreciate bine de el.
Aveai o bază.
Ce rost are să apreciez pe cineva și să nu-l pot publica?
Redactorii de la revistele literare triau tot ce primeau, direct, și le propuneau spre publicare.
Era ceva bun să-ți vezi poezia în Luceafărul, de exemplu.
Filtrul acela era valoros.
Greu publicai o poezie.
Cenzura politică a stricat enorm, dar cea a calității a făcut mult bine.
Eu nu am fost membru PCR, am avut greutăți mari din cauza asta, am publicat extrem de greu, mai ales că nu m-am alăturat niciunui grup.
Și totuși aveai o adevărată satisfacție să ți se publice ceva, mai ales dacă nu pupai.
Știu că erau multe poezii frumoase.
Uitați-vă la lista cu poeții contemporani.
Nu știu cine pe cine ignoră, voi pe ei, sau ei pe voi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate