Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

De unde cumparati drojdie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Deocamdata nu e criza de paine...

#20
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Maiaua e mai bună și sănătoasă decât drojdia.
Căutați pe Google cum se face.
Însă cea mai bună pâine iese cu "aluate", niște turtele mici făcute din mălai, tărâțe, făină, și ceva resturi de la huștele de de borș; frământate, apoi puse la soare la uscat, sau într-un loc cald, în lipsa acestuia.
Mamaia știe rețeta exactă, însă nu a mai făcut de mulți ani.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Majoritatea batranilor o consuma ca atare ca sa le creasca imunitatea
Inseamna ca a mea e pana la cer...
Eu imi fac bere acasa, dar cu drojdii din aer, nu de la magazin. Are mai multe tipuri de ciuperci si bacterii fata de ce e in comert care e drojdie de cultura.

Quote

Însă cea mai bună pâine iese cu "aluate", niște turtele mici făcute din mălai, tărâțe, făină, și ceva resturi de la huștele de de borș; frământate, apoi puse la soare la uscat, sau într-un loc cald, în lipsa acestuia
E tot maia - e doar o metoda de pastrare a sa.
Cu maiaua faci si bors.

Rtetete de paine cu maia sunt pe Gastronomie - cautati topicul "Painea noastra cea de toate zilele..."

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostHider141, on 31 martie 2020 - 11:46, said:

Luat cantitatea de faina, zahar, sare, drojdie, putin ulei, pusa in aparatul de facut paine, apasat 3 butoane si asteptam sa fie gata painea...nu consuma cine stie ce energie (ma refer la efort fizic).
In schimb fructele nu prea stau multe zile, daca le iei cat de cat coapte. Si la astea chiar depui efort, mai ales cand le aduci acasa si le speli bine cu apa si sapun, sa elimini pe cat posibil eventuala contaminare cu covid-19 (fructele sunt printre cele mai pipaite produse de la magazin, si una dintre cele mai sigure surse sa iei virusul, daca le-a atins cineva bolnav).
cred ca iti dai seama ca depinzi de un aparat, nu? plus ca, la aparat nu poti sa o faci cu maia, ca acolo creste in cateva ore, poate sa ii pui pauza, dar deja e laborios. ce faci daca ti se taie curentul sau ti se strica aparatul?

cat despre fructe, mi-am "loat" acu 10 zile 8 kile de mere si vad ca sunt bine merci, mananc din ele.  despre prune uscate nici nu mai zic, le iau ca pe bomboane.
sa vedeti ce de faina se va arunca la gunoi dupa deranjul asta.

#23
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Așteptam să fiu contrazis în legătură cu asta.
"Aluatele" despre care am scris nu sunt maia.
Sunt foarte tari și când sunt folosite la dospirea aluatului, se pun la înmuiat în apă.

View Posteiffel, on 31 martie 2020 - 11:55, said:


Inseamna ca a mea e pana la cer...
Eu imi fac bere acasa, dar cu drojdii din aer, nu de la magazin. Are mai multe tipuri de ciuperci si bacterii fata de ce e in comert care e drojdie de cultura.


E tot maia - e doar o metoda de pastrare a sa.
Cu maiaua faci si bors.

Rtetete de paine cu maia sunt pe Gastronomie - cautati topicul "Painea noastra cea de toate zilele..."


#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrich1974, on 31 martie 2020 - 11:58, said:

ce faci daca ti se taie curentul sau ti se strica aparatul?.
curat ghinion Posted Image

PS - da' oare ce faci cind te ia dracu ?

Edited by adrian_r5, 31 March 2020 - 12:02.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,634
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ti-am zis - aluatele alea sunt o modalitate de a pastra maiaua pe termen lung.
Asa mai tin si eu niste maia de acum vreo 4-5 ani.

Acidul lactic e un bun conservant si deshidratata, maiaua tine ani de zile.

#26
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Eu am 20 de plicutele de drojdie uscata... luata de Carefour Market Vinerea trecuta.
Era destula in cutie, am luat doar cat aveam nevoie. Astea imi vor ajunge cateva saptamani pentru ce fac eu.

Duminica dimineata insa... nu mai era nici cutia... d-apoi drojdia. Posted Image

#27
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Nu am văzut în alte părți ale țării să se facă, doar la mine în sat.
Sigur se mai fac aluate și în alte părți (sau se făceau, având în vedere că acum totul se cumpără), însă nu am văzut.
Miros puțin a fermenți.

#28
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postmyshyk, on 31 martie 2020 - 11:46, said:


Sa fii tu sanatos ca nu functioneaza cu bere pasteurizata. Adica din aia preparata tocmai ca sa nu fermenteze. Eventual ar putea functioma cu bere proaspata, la halba. In rest, povesti.


nici nu incerca, nu merge.Am scris mai sus de ce. E ca si cum ai vrea sa faci iaurt natural din lapte pasteurizat anume ca sa nu se acreasca.

Funcționează, dar nu pentru că e bere.

Este suficient să fie apă caldă, zahăr, făină. Acționează ceva mai greu, dar în vremurile astea nu mai contează.

#29
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Poate nu am fost destul de explicit, însă oricum nu contează, am scris ca fapt divers: pe lângă făină, mălai, tărâțe, se adaugă și resturi sedimentare de la borș, pasta aceea care se scurge la fund, după ce borșul a fost strecurat.

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postrich1974, on 31 martie 2020 - 11:39, said:

ce dileala frate cu faina si cu drojdia asta. lumea parca a luat-o razna.

fratilor, facerea painii e un proces laborios si energofag. e o aberatie sa faci asa ceva in timp de criza.
Nu-i adevarat.
E chiar comod si iese o paine de casa excelenta in tava de la cuptor.

#31
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Eu o fac împletită din două părți de aluat și o coc în tavă de cozonac.

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postrich1974, on 31 martie 2020 - 11:39, said:

ce dileala frate cu faina si cu drojdia asta. lumea parca a luat-o razna.

fratilor, facerea painii e un proces laborios si energofag. e o aberatie sa faci asa ceva in timp de criza. in schimb, daca ai nevoie de carbohidrati, poti sa iti faci rezerve de fructe. orez, etc. prune uscate, etc. in nici un caz faina, dare nu poti sa o mananci ca atare.

Eu nu inteleg asta cu lipsa de drojdie. Paine se gaseste pe toate drumurile, de ce sa faci paine acasa ? Si daca zici ca e mai buna, etc. ok, inteleg, dar de ce acum te-a apucat facutul painii acasa ? Daca erai fan paine facuta acasa, erai si inainte si inainte se gasea drojdie. Nu are niciun sens. In plus, drojdia e marfa perisabila, nu poti lua multa, se strica.

View Postrich1974, on 31 martie 2020 - 11:58, said:

sa vedeti ce de faina se va arunca la gunoi dupa deranjul asta.

Amestecam cu apa si facem lipici. :)

#33
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
noi facem paine in casa de ani buni , e mult mai buna si sanatoasa decat cea din comert. in prezent am drojdie luata de la lidl dar mi-a adus cineva (ca pe vremuri cu relatii) si 2 pachete mari.

Edited by csi1, 31 March 2020 - 12:20.


#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Posteiffel, on 31 martie 2020 - 11:38, said:

Nu e neaparat nevoie de bere - oricum berea din comert este in general pasteurizata.
Doar ca dureaza mai mult un pic.

Poti face paine cu maia - dureaza mai mult dar e mai buna si tine mai bine.


   1.Corect. Berea este pasteurizata. Ca atare nu mai contine bacterii. Este inutila.
   2. Maia. In momentul in care faci paine pastrezi o parte din aluat. I-l pui la congelator sau la uscat.
    3. Pentru crescut paine poti sa folosesti bicarbonat.
    4. Daca ai faina poti sa faci turte. Musulmanii nu mananca paine crescuta. E haram. Faina, apa si putina sare.

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
De ce trebuie neaparat paine in stilul clasic? Se poate si fara drojdie, nu trebuie neaparat sa cresaca, indienii la naan nu pun drojdie.

#36
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Clasică înseamnă fără drojdie.
În Antichitate nu aveau drojdie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate