Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 

De unde cumparati drojdie?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Ion_de_la_Raion, on 31 martie 2020 - 12:20, said:

Eu nu inteleg asta cu lipsa de drojdie. Paine se gaseste pe toate drumurile, de ce sa faci paine acasa ?
Ca sa nu mai iesi din casa? :huh:

#56
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,800
  • Înscris: 06.09.2004

 rich1974, on 31 martie 2020 - 11:58, said:

cat despre fructe, mi-am "loat" acu 10 zile 8 kile de mere si vad ca sunt bine merci, mananc din ele.  despre prune uscate nici nu mai zic, le iau ca pe bomboane.
sa vedeti ce de faina se va arunca la gunoi dupa deranjul asta.

mai am niste ciorba de perisoare in frigider, dar parca tot cu paine as manca-o, nu cu mere proaspete... painea are cu totul alta utilizare decat fructele sau ce ai mai sugerat tu ca inlocuitor.

si eu caut drojdie, nu stie nimeni nimic, n-a vazut, n-a auzit. cred ca ar cam fi cazul sa incerc sa fac singur maia acasa....

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,711
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu am văzut în alte părți ale țării să se facă, doar la mine în sat.
Bunica-mea facea si ea.
Toamna facea cu drojdia ramasa de la vin.

Quote

Clasică înseamnă fără drojdie.
În Antichitate nu aveau drojdie.   
Ba bine ca nu.
Faceau bere si Egipteniiacum 5000 de ani...

Quote


Funcționează, dar nu pentru că e bere.

Este suficient să fie apă caldă, zahăr, făină. Acționează ceva mai greu, dar în vremurile astea nu mai contează.   ]
Poti pune niste stafide taiate marunt - au pe ele fungii si bacteriile necesare.

#58
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Ion_de_la_Raion, on 31 martie 2020 - 12:20, said:



Eu nu inteleg asta cu lipsa de drojdie. Paine se gaseste pe toate drumurile, de ce sa faci paine acasa ? Si daca zici ca e mai buna, etc. ok, inteleg, dar de ce acum te-a apucat facutul painii acasa ? Daca erai fan paine facuta acasa, erai si inainte si inainte se gasea drojdie. Nu are niciun sens. In plus, drojdia e marfa perisabila, nu poti lua multa, se strica.



Amestecam cu apa si facem lipici. :)
Eu imi fac paine in casa de 10 ani, poate si mai mult din simplul motiv ca painea din comert e mult prea sarata si fac retentie de apa in organism. Painea de regim din comert nu se prea gaseste si nici nu are un gust. Eu pun in aluat jumatate din cantitatea de sare, pun seminte diverse( susan, fl.soarelui, chimen ori seminte de in), ceapa, ulei de masline, uneori pun masline sau chiar nuci. E altceva decat painea din comert. Iti recomand preferata mea:paine cu ceapa si chimen, e o bunatate.

#59
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 rich1974, on 31 martie 2020 - 13:11, said:

avantajul painii dospite este ca se mananca mai usor, dezavantajul ei e ca se strica mai repede la caldura. de aia musulmanii nu fac paine dospita, ca ei traiesc in principal in zonele calde.

eu sunt sidefat,  vad ca paine este ca un drog, cum e heroina, provoaca dependenta.

oricum ati lua-o, painea tot junk food ramane, nu exista paine "sanatoasa". eliminati paine vreo trei luni de zile din alimentatie si dupa aia vorbim.

Nu te cred.
Painea este cel mai simplu si cel mai sanatos aliment.
  Desigur, daca mananci paine normala nu din aia cu aditivi si alte minuni.


    Cand eram copil bunicii mei obisnuiau sa pastreze o paine si 3 saptamani.
   Astazi daca te duci la magazin sa cumperi o paine nu dureaza nici 2 zile.
     Nu cred ca stii ce e aia heroina. Sper sa nu afli.
     Poate la tine painea e junk. Presupun ca shaorma, pitzza si macaroanele sunt ok ! Tot din aluat de paine sunt facute macaronarule !





#60
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Pâine albă sau integrală/neagră ?

#61
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 apudCMI, on 31 martie 2020 - 11:21, said:

Am cautat peste tot, nu am gasit nicaieri.
Daca esti din Braila la ora actuala gasesti drojdie la profi zanfir, profi obor, profi chercea, carrefour market (fost billa) si penny market hipodrom. Se gaseste la discretie, nesimtiti sa nu gasesti in fata sa o cumpere pe toata.

#62
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 10.02.2017
Pentru cei care inca mai au in casa, sau pot face rost de 1 pliculet cu drojdie uscata instant sau activa.
Am facut ieri seara amestecul si astazi am copt paine la cuptor.
Reteta:
- 100 ml. apa la temperatura camerei
- 100 gr. faina - de preferat tip 650, dar cred ca merge si cu 000.
- 3 gr. drojdie uscata - greu de cantarit cu un cantar obisnuit, insa nu imposibil.

Se foloseste o casoleta / caserola din plastic cu capac (nu neaparat ermetic, insa suficinet de bine inchis).
Se pune apa, faina, drojdia. Se amesteca pana se omogenizeaza.
Se pune direct in frigider. Daca se lasa peste 12 ore, cu atat mai bine.
Eu am lasat-o de la ora 18 ieri, pana azi dimineata la ora 9.
Isi dublase, chiar mai mult, volumul, avea basicute si miroase usor a acrisor. Clar era vie si buna de facut paine.

La 500 gr. faina (poate fi de un singur fel, sau amestec de tip 650, secara, tarate de grau) se pun din cutiuta, direct in apa pentru paine, cca. 140 gr.
Se amesteca pana se dizolva si apoi se urmeaza pasii clasici pentru facut aluatul.

Este foarte important ca in cutiura sa fie pus la loc ceea ce s-a luat. Adica, daca ai luat 140 gr, pui la loc imediat 70 gr. faina + 70 ml apa. Ceea ce ramane in cutiuta trebuie hranit pentru a relua ciclul.
M-am uitat acum la cutie. Deja de la ora 9 cand am luat din ea si pana acum, din nou si-a dublat volumul. Prin urmare este pregatita sa fac urmatoarea paine,
Trebuie urmarita daca are nevoie de hrana (apa si faina). Daca se depasesc 3 - 4 zile, ar putea fi nevoie. Nu am de unde sti inca pentru ca este prima oara cand fac trebusoara asta. Sper sa tina inca 3 zile pana cand voi face urmatoarea paine.
Spor!

Attached Files


Edited by addumi, 31 March 2020 - 14:03.


#63
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Freddy12, on 31 martie 2020 - 13:41, said:


Eu imi fac paine in casa de 10 ani, poate si mai mult din simplul motiv ca painea din comert e mult prea sarata si fac retentie de apa in organism. Painea de regim din comert nu se prea gaseste si nici nu are un gust. Eu pun in aluat jumatate din cantitatea de sare, pun seminte diverse( susan, fl.soarelui, chimen ori seminte de in), ceapa, ulei de masline, uneori pun masline sau chiar nuci. E altceva decat painea din comert. Iti recomand preferata mea:paine cu ceapa si chimen, e o bunatate.

    Pune si ceva poze, ca sa nu murim de curiozitate.

#64
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
De la atata pita o sa ajungeti ca astia : https://forum.softpe...tach_id=2363043

#65
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 myshyk, on 31 martie 2020 - 12:35, said:


Am subliniat ca nu cu bere pasteurizata. Care-i legatura cu apa?

Unii au crezut că merge pentru că e bere. Chestia aia merge și cu apă caldă :)
Procesul este însă foarte lent.

#66
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 cspot, on 31 martie 2020 - 14:02, said:



    Pune si ceva poze, ca sa nu murim de curiozitate.
Uite, ieri am facut paine cu maia preparata de mine . Nu e chiar maia veritabila, e facuta cu must(uitat in frigider din toamna) si faina neagra de aceea painea a iesit mai inchisa la culoare. In loc de must poti folosi suc de pere ori mere. Am framantat-o la masina, am scos aluatul si l-am pus intr-o cratita pe care am lasat-o la dospit vreo 3 ore . Are alt gust decat painea facuta cu drojdie, un gust mai dulceag.

Attached Files



#67
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am gasit acum 1 ora la un magazin (Sali) din Alexandria, drojdie proaspata 1 kg si spirt 1 litru (sua 500 ml.... parea de 1 litru sticla) = fiecare 13 lei, aveau la discretie, nu se inghesuia nimeni.
N-am luat de nici una, drojdia era prea multa, spirtul.... de lene mai mult, nu aveam neaparat nevoie.
Sint preturi OK astea??
Nu stiu care erau preturile de dinainte de criza.

Edited by trollerul_de_serviciu, 31 March 2020 - 15:19.


#68
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,703
  • Înscris: 25.04.2007

 Manasu, on 31 martie 2020 - 11:27, said:

In Lidl, ieri, erau pachete mari, de 500 grame. Nu prea lua nimeni, cutiile erau nedesfacute.
Cuburi din acelea mici n-am mai vazut pe nicaieri.
Sub ochii mei un nene a luat, trei pachetele mici, o doamna a luat un singur pachet de 500 si un porc nesimtit a insfacat un bax intreg nedesfacut de pachete de 500. Deci se aduce dar daca unii investesc in Pakmaya....

#69
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,437
  • Înscris: 05.07.2018
Ati observat cum s-a trecut de la unde gasesc la cum fac acasa?

Ca sa fiu si eu in trend, azi dimineata, putin dupa ora deschiderii, am fost la Lidl de la Sebastian si, ca de obicei, nu aveau nici d'aia proaspata, nici d'aia uscata.

#70
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,156
  • Înscris: 18.12.2007

 rich1974, on 31 martie 2020 - 11:58, said:

sa vedeti ce de faina se va arunca la gunoi dupa deranjul asta.

Cata se va arunca? Daca este depozitata corect (loc uscat in principiu) faina tine mult timp.

#71
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,075
  • Înscris: 02.03.2003

 flrz, on 31 martie 2020 - 11:51, said:

Maiaua e mai bună și sănătoasă decât drojdia.

Cunosti vreo explicatie stiintifica pentru afirmatia asta sau este doar o idee la moda ?

#72
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 terratec, on 31 martie 2020 - 15:49, said:


Cunosti vreo explicatie stiintifica pentru afirmatia asta sau este doar o idee la moda ?
eu an auzit pe cineva, nu am cercetat eu. cica maiaua are o varietate mult mai mare a bacteriilor fata de drojdia industriala.

fratilor, nu va mai imbatati cu apa rece: paine este un aliment inferior dpdv calitativ. in nici un caz nu este un aliment sanatos. ca o fac unii su seminte, astea sunt niste smecherii ca sa ia banii fraierilor. iti baga 10 seminte si iti dubleaza pretul. degeaba am scapat de comunism daca nu am scapat de obsesia painii, tot la nivelul asta am ramas dupa 30 de ani.

nu am vazut pe nimeni intreband de unde cumpara carne de calitate, oua de calitate, fructe de calitate, etc.

din pacate asta suntem: o societate care nu a depasit sindromul codrului de paine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate