Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Agricultura .. cu declaratia pe proprie raspundere

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#73
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Am fost si eu la stupina. Am fost oprit si unul din politisti era si el apicultor.
Controalele sunt menite mai mult sa-i prinda pe cei ce nu respecta izolarea. Asta din ce am discutat eu cu ei.
Am fost, mi-am facut treaba in avans, ne mai ducem peste 2 saptamani.
Sanatosi sa fim!

#74
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmedelin992, on 30 martie 2020 - 12:04, said:

Controalele sunt menite mai mult sa-i prinda pe cei ce nu respecta izolarea.
Cum isi da seama organul de control ca x sau y ar trebui sa fie in izolare?

#75
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Totul e sa dai peste politisti nu peste jandarmi ( nici nu stiu de ce au fost imputerniciti cretinii astia )
https://adevarul.ro/...aign=CrossPromo

#76
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postcorsica, on 30 martie 2020 - 14:08, said:


Cum isi da seama organul de control ca x sau y ar trebui sa fie in izolare?

Au o baza de date.

#77
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postmedelin992, on 30 martie 2020 - 15:08, said:

Au o baza de date.
Tu vorbesti serios ?
Cand le citeste numele li se aprinde un bec in chipiu ?

#78
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mie mi-au luat datele la fiecare control. Eu iti zic ce mi-a spus unul din ei, la un control in Bucuresti.

De asemenea, în ultimele 24 de ore, prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite 12 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.
Totodată, Poliția și Jandarmeria au aplicat, în același interval de timp, 1.273 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantină.
Polițiștii au depistat, în ultimele 24 de ore, 10.092 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestora le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 16.048.902 lei.

Edited by medelin992, 30 March 2020 - 17:09.


#79
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Te-a notat undeva ? Posted Image

Mie nu mi-a luat datele , nici nu mi-a cerut buletinul , doar s-a uitat pe declaratia de pe tel meu si mi-a facut semn ca pot sa plec .

#80
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Poze, notari...de toate, permis, CI, talon, declaratie.
Dar eu am trecut prin filtre cand nu era aglomeratie, poate de aceea m-au luat la bani marunti.


#81
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Probabil ai parut foarte suspect de au reactionat asa .
In ce zona a tarii se intampla asta ?

#82
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ordonanța Militară nr 6 din 30.03.2020

Art.1 - Se instituie pe perioada stării de urgență, măsura de carantinare în municipiul Suceava și în zona limitrofă formată din următoarele opt comune: Adâncata, Salcea, Ipotești, Bosanci, Moara, Șcheia, Pătrăuți și Mitocu Dragomirnei.
Art.2 - Se instituie pe perioada stării de urgență o zonă de protecție, ca perimetru de siguranță în jurul localităților carantinate, formată din toate celelalte unități teritoriale administrative din județul Suceava.
Art.3 - În zona carantinată prevăzută la art.1 este permisă intrarea, respectiv ieșirea pentru:
a) transportul de marfă, indiferent de natura acestuia, a materiilor prime și resurselor necesare desfășurării activităților economice în zona carantinată, precum și a aprovizionării populației;
b) persoanele care nu locuiesc în zona carantinată dar care desfășoară activități economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitar, situațiilor de urgență, administrației publice locale, asistenței și protecției sociale, judiciar, serviciilor de utilitate publică, energetic, agriculturii alimentației publice, alimentării cu apă, comunicațiilor și transporturilor.
Art.4 - Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, precum și operatorii economici din domeniul transportului feroviar de persoane, nu vor comercializa bilete/abonamente sau alte titluri de călătorie pentru transportul călătorilor în zona carantinată decât dacă sunt respectate dispozițiile art. 3.
Art.5 - Toate restricțiile stabilite prin ordonanțe militare precedente se aplică în mod corespunzător în localitățile carantinate și în zona de protecție.
Art.6 - Se împuternicește Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției Suceava (CJCCI) pentru a stabili completări și derogări în ceea ce privește dispozițiile prevăzute la art. 3.
Art.7 - (1) În zona de protecție, organele cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale vor stabili măsuri specifice de prevenire și limitare a intrării, respectiv a ieșirii persoanelor în/din zona de carantinare prevăzută la art. 1.
(2) În zona de protecție este interzisă deplasarea între localitățile din zonă a persoanelor ce aparțin altor categorii socio-profesionale.
(3) Autoritățile administrației publice locale și județene vor aduce la cunoștința persoanelor din zona de protecție obligațiile ce le revin referitoare la deplasarea și accesul în/din zona carantinată.
(4) Aplicarea măsurilor de verificare, control și acces în/dinspre zona carantinată se realizează de către personalul structurilor Ministerului Afacerilor Interne în colaborare cu cele ale Ministerului Apărării Naționale.
Art.8 - Accesul pe aeroportul internațional „Ștefan cel Mare” Suceava este permis doar pentru zboruri efectuate cu aeronave de stat, zborurilor de transport marfă și corespondență, umanitare sau care asigură servicii medicale de urgență, precum și aterizărilor tehnice necomerciale.
Art.9 - Consiliul Județean Suceava împreună cu primarii și consiliile locale din unitățile administrativ-teritoriale situate în zona de carantinare și zona de protecție vor lua măsuri de a asigura funcționarea serviciile de protecție și asistență socială, funcționarea corespunzătoare a serviciilor de utilități publice, precum și aprovizionarea cu alimente de bază pentru persoanele fără susținători sau altă formă de ajutor și care nu se pot deplasa de la locuință/gospodărie.
Art.10 - Este strict interzis accesul între localități prin alte zone și căi de acces decât cele deschise circulație publice de pe drumurile europene, naționale, județene și comunale.
Art.11 - (1) Sunt abilitate să asigure aplicarea și respectarea prevederilor prezentei ordonanțe militare:
a) Poliția Română, Jandarmeria Română și poliția locală, pentru măsurile prevăzute la art.3;
b) Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, pentru măsurile prevăzute la art.4 și 8.
(2) Nerespectarea măsurilor prevăzute la art.3, 4 și 8 atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravențională sau penală, în conformitate cu prevederile art.27 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999, cu modificările și completările ulterioare.
(3) Personalul instituțiilor prevăzute la alin.(1) este împuternicit să constate contravenții și să aplice sancțiuni, în conformitate cu prevederile art.29 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.1/1999, cu modificările și completările ulterioare.
Art.12 - (1) Prezenta ordonanță militară se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) Furnizorii de servicii media audiovizuale au obligația de a informa publicul, prin mesaje difuzate regulat, pentru cel puțin 2 zile de la data publicării, despre conținutul prezentei ordonanțe militare.
Ministrul Afacerilor Interne
Ion Marcel Vela

#83
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
E grava situatia !

#84
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Fiind intrebata Politia Romana a raspuns ca pentru activitati agricole nu este impusa o limita de kilometri pe care va puteti deplasa. Teoretic puteti merge oriunde in tara, cu exceptia zonei de carantina Suceava, daca aveti declaratia in regula.

#85
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cei ce se duc la muncile agricole nu se expun riscului de placere...se duc pentru ca trebuie.
Si falsul in declaratii...or sa te prinda pana la urma si ai sa regreti.

#86
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Medelin992 nu am inteles. Tu crezi ca indemn pe cineva sa faca fals in declaratii ca sa plimbe virusul de colo-dincolo?
Intentia a fost sa informez ca un agricultor sau mai multi , daca trebuie musai sa desfasoare o activitate agricola,se poate/pot deplasa legal pentru aceasta

Edited by mirel81gl, 31 March 2020 - 08:31.


#87
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Ai șanse mai mari în spital să te pricopsești cu virusul, decât pe câmp.

Edited by aris86, 31 March 2020 - 19:33.


#88
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
Faceti voi misto de politisti si jandarmi... Si ei sunt oameni, au ordine de respectat, poate si ei vor sa fie acasa cu familia sa se uite la un film din pat pe Netflix... Dar ei sunt pe strada, ca asta le este meseria, sunt expusi, fara masti si manusi... Daca te lasa sa treci nu e bine, daca nu, iarasi nu e bine...

#89
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
Nu inteleg de ce toti vad o informatie reala drept  bataie de joc.
Politia a fost intrebata pe o retea de socializare si a raspuns simplu si clar. Eu ,ca prostul, am postat informatia aici gandind ca poate ajuta pe cineva care chiar are treaba pe camp de facut.
De ce unii o vad ca instigare la incalcarea legii?. Nu asta a fost intentia, dar fiecare e liber sa inteleaga ce vrea.

#90
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmirel81gl, on 31 martie 2020 - 20:04, said:

...De ce unii o vad ca instigare la incalcarea legii?...
Care sunt acei unii?
medelin?
A înțeles ce a vrut, probabil a citit în diagonală omu', lasă-l cu înțelegerea lui.
Nu ți-a spus verde-n față ceva, astfel încât să fii atât de deranjat.

Are și el dreptatea lui, trebuie să facem tot ce putem pentru a ne limita deplasările dacă nu le putem elimina complet.
Chiar dacă (și poate reieși asta din ce ai spus), eu din Timișoara, pot pleca să dau cu sapa lângă Iași, fiindcă am teren acolo.
Dovedit cu documente.

Nu o fac, nu o fac nici alții care înțeleg lucrurile așa cum sunt, că nu-s chiar roz, ba chiar au o tentă de cenușiu.

Suntem OK și nu ne sare muștarul din nimic, bine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate