Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Agricultura .. cu declaratia pe proprie raspundere

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#1
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Am sa incerc maine sa dau o fuga la mosie, daca ma amendeaza vreun Garcea mai vedem...

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Succes! Daca ai declaratia si actele la tine n-au ce sa-ti faca... Doar esti agricultor! 😁

#3
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Din pacate nu am certificat de producator...urmeaza sa intreb la primarie.
Am sa incerc o mica stratagema, plec de acasa la 11:00, ca sa fiu mai sigur ca nu ma intoarce din drum iar la intoarcere nu cred ca o sa-mi interzica cineva sa ajung inapoi la domiciliul din buletin, cel mult risc o amenda, platibila la 1/2 din minim in termen de 15zile.

Edited by subway_guru, 26 March 2020 - 18:46.


#4
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 28.12.2010
Si eu am o problema cu chestia asta. M-am gandit sa trag o minciuna cum ca am un caine la gradina si trebuie sa-l hranesc. Eu cobor cu liftul in garajul blocului si de acolo merg cu masina personala la Lumina unde intru in gradina si mai fac treaba pe acolo. Am un singur vecin cu care vorbesc peste gard de la distanta si nici ala nu locuieste acolo, in rest e pustiu. Nu cred ca e vreun pericol am si dezinfectant la mine imi dau pe maini cand ajung in masina. Adica mi se pare o minciuna inofensiva si in general strang oase si resturi alimentare la congelator. Cand se aduna suficiente le duc la gradina si le arunc peste gardul vecinului care are un Golden Retriever. Sunt prieten bun cu catelushul ala si cred ca ii e dor de mine.

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postgabiroa, on 26 martie 2020 - 20:28, said:

...Nu cred ca e vreun pericol...
La fel au spus și italienii.
Pentru noi sunt doar cifre morții, de care nu ne pasă.
Mi-e să nu ne usture rău de tot când va muri un singur apropiat de-al nostru.
Tocmai fiindcă nu a crezut că este vreun pericol.

gurule, și covidat să fii și tot te bat.
Stai bade' pe curu' tău acasă, chiar dacă ți-o fi greu.
Să apucăm primăvara viitoare, dacă o ratăm pe asta.
Nu merită riscul, zău așa...

Aveți modelele cele mai recente (grijă că se tot schimbă).
Nu luați înapoi hârtia de la polițist, vă faceți mai multe și i-o lăsați pe cap.
El plimbă prin mâini hârtii contaminate, da' i se rupe, că o face cu mănuși.
Voi nu vreți acea hârtie contaminată în mașină.

Attached File  MODEL Adeverinta pentru angajatori.pdf   129.41K   7 downloads
Attached File  26MODEL Declaratie proprie raspundere 2503.pdf   215.33K   26 downloads

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Scaiba, imi pare rau sa-ti spun dar nu ai inteles nimic din rostul masurilor de izolare sociala! Ies din casa, apas pe butonul de la lift cu varful cheii (recomandare ISU Arafat), deschid usa blocului cu piciorul si am 3m pana la masina. Pe drum nu interactionez cu nimeni in afara de un posibil politai si in masina am spirt medicinal pentru dezinfectare ramas nefolosit din lipsa de iarna, la tara ma duc sa ma desfasor de unul singur in gradina nu sa socializez si apoi direct retur. Riscul este absolut minim, muuult mai periculos e sa iesi pe strada doua ore zilnic la plimbareala sau sa te inghesui aiurea in supermarket. Inteligent e sa te protejezi si sa te autoizolezi singur, la tine in casa sau ograda, cu aer curat, soare si exercitiu fizic util.

Edited by subway_guru, 26 March 2020 - 23:15.


#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno', îmi pare bine că ai înţeles tu totul.
Îţi doresc să vezi cum arată izoleta doar pe exterior.
Lăsăm acum oamenii în pace, să discute doar despre semănat și repicat.

Edited by scaiba, 27 March 2020 - 16:20.
Posturi mutate de pe topicul semanat si repicat, din acest motiv apare subway initiator. Initiatorul este in fapt cel din urmatorul post.


#8
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
ma intreb si eu daca a mers cineva in alta localitate decat cea de domiciliu sa faca agricultura si daca l-a oprit politia sa-l intrebe de sanatate. Eu as vrea sa merg la 35 de km de casa ca acolo e gradina si n-as vrea sa ma trezesc cu o amenda. Conform ordonantei e perfect posibil/legal, voi cum procedati?

#9
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Fix aceași situație si la mine, livada mica la 30 km de bucurești.
O sa iau totusi actul de proprietate la mine plus declarație.
Va tin la curent daca pățesc ceva. :)

#10
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Te rog să ne spui! Eu doar 7 km, încă nu e cazul, sunt foarte interesat (primul sat de lângă oraș, drum comunal asfaltat).

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
parca in declaratia tipizata scrie ca poti specifica si alte motive. acolo treci ceva in genul "asigurarea lucrului in domeniul agriculturii , neaparat necesara pentru alimentare cu produse de baza". si politia in principiu te lasa sa iti desfasori activitati de maxima importanta cum e asta

#12
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Astazi la ora 11 incearca un vecin de-al meu sa plece din Bucuresti in Craiova pt. exact acelasi scop. Am sa va spun daca a reusit sa treaca de filtre.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai  e tot un fel de serviciu si asta
parerea mea e ca e bine sa ai si un act de proprietate la tine ca sa fii mai credibil.
omul tre sa manance, unii cumpara mancarea si merg la job, altii si-o produc din pamant, e cam aceeasi treaba.

Edited by odastramosilor, 27 March 2020 - 10:29.


#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
îți trebuie carnet de producător initiatorule, sa vadă statul ca hrănești națiunea, altfel considera ca te duci sa ti tunzi via pentru a bea tu personal la toamnă. ori asta nuveste o necesitate pentru țară.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Carnetul de producator e pentru varianta i) din ordonanta, cand mergi la piata sa vinzi, pentru munca terenului tau, varianta h) nu trebuie (cum nici act de proprietate, nu e mentionat in lege).

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2020 - 10:44.


#16
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
scrie undeva ca iti trebuie carnet de producator? intr-adevar nu hranesc natiunea dar ma hranesc pe mine si familia mea ori asta nu conteaza? Zilierii in agricultura probabil au voie si nici ei nu au contract de munca si certificat de producator

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
așa înțelesesem.. încearcă ți si tu norocul si ne zici si nouă 🤭

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPowerup, on 27 martie 2020 - 10:45, said:

scrie undeva ca iti trebuie carnet de producator?

Desigur că nu, dar colegii iubesc birocrația. Posted Image

Voi, ăștia cu "îț' trebe carnet de partid" sau ce aberați pe-acolo, aveți o plăcere meschină de a da sfaturi idioate, sau pur și simplu ați fost îndoctrinați de sistemul "dosar cu șină"?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate