Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Agricultura .. cu declaratia pe proprie raspundere

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#19
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
O sa incerc eu maine... :-)  Daca nu pun poze de la gradina, sa-mi trimiteti chiftele la arest :-) Accept si donatii in bani ca sa platesc amenda :-P

Mai exista varianta (cine are stupi pe teren) sa ceara de la primarii adeverinta ptr pastoral, sa poata sa dovedeasca organului ca acolo pe terenul X ai albine si trebuie sa mergi sa le ingrijesti...... am cerut la primarie la noi, astept sa vina hartia :-)

Edited by l_stoian79, 27 March 2020 - 10:59.


#20
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostSmurfK, on 27 martie 2020 - 10:55, said:



Desigur că nu, dar colegii iubesc birocrația. Posted Image

Voi, ăștia cu "Ă®ț' trebe carnet de partid" sau ce aberați pe-acolo, aveți o plăcere meschină de a da sfaturi idioate, sau pur și simplu ați fost Ă®ndoctrinați de sistemul "dosar cu șină"?
tu citează un text clar de lege  în care scrie clar ca toți pot pleca fiecare unde vrea să tunda 5 butuci de vie că vezi doamne e urgenta națională..

poate unu vrea sa si adune ouăle la mosia din cornu si el sta in București...

Edited by silesax, 27 March 2020 - 11:00.


#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postl_stoian79, on 27 martie 2020 - 10:55, said:

O sa incerc eu maine... :-)  Daca nu pun poze de la gradina, sa-mi trimiteti chiftele la arest :-) Accept si donatii in bani ca sa platesc amenda :-P

Mai exista varianta (cine are stupi pe teren) sa ceara de la primarii adeverinta ptr pastoral, sa poata sa dovedeasca organului ca acolo pe terenul X ai albine si trebuie sa mergi sa le ingrijesti...... am cerut la primarie la noi, astept sa vina hartia :-)

Tu înțelegi că "organul" abia știe să citească? Sunt rahații de gardieni publici cu 10 clase. Ce dracu' crezi că-i explici ăluia. Pe el îl interesează dacă ai hârtie. Ai, ești ok, aia e tot. Explicații, degajări de burlan, restul aberațiilor, sunt în mintea colegilor îndroctrinați de regimul dosarului cu șină.

Du-te liniștit că n-ai nicio treabă, declarația s-o ai la tine.

Edited by SmurfK, 27 March 2020 - 11:04.


#22
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am fost de 2 zile la pus cartofii și merg și azi. Cu hârtia la mine. Nu m-a oprit nimeni.

Edited by sandel1, 27 March 2020 - 11:07.


#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

View PostSmurfK, on 27 martie 2020 - 11:04, said:



Tu Ă®nțelegi că "organul" abia știe să citească? Sunt rahații de gardieni publici cu 10 clase. Ce dracu' crezi că-i explici ăluia. Pe el Ă®l interesează dacă ai hârtie. Ai, ești ok, aia e tot. Explicații, degajări de burlan, restul aberațiilor, sunt Ă®n mintea colegilor Ă®ndroctrinați de regimul dosarului cu șină.

Du-te liniștit că n-ai nicio treabă, declarația s-o ai la tine.
Măi nene, vezi ca pe un grup de legumicultori doar ce se plangea unu ca si o luat 1000 lei amenda cand se intorcea de la piață pentru că depășise cu cateva ore intervalul orar trecut tot de el dimineața pe hârtie.. nu mai fi tu asa sigur ca toate organele sunt cazute in cap.

View Postsandel1, on 27 martie 2020 - 11:07, said:

Am fost de 2 zile la pus cartofii și merg și azi. Cu hârtia la mine. Nu m-a oprit nimeni.
asta nu înseamnă nimic.

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsilesax, on 27 martie 2020 - 11:21, said:

Măi nene, vezi ca pe un grup de legumicultori doar ce se plangea unu ca si o luat 1000 lei amenda cand se intorcea de la piață pentru că depășise cu cateva ore intervalul orar trecut tot de el dimineața pe hârtie.. nu mai fi tu asa sigur ca toate organele sunt cazute in cap.

Ok, și ce legătură are asta cu ce ziceam? Da, dacă scrii pe declarație că ajungi acasă la ora 14 și ei te prind la 15, ți-o iei. Ba fix îmi confirmi ce ziceam mai sus, că-i interesează doar declarația.

Și așa e, așa sunt și instruiți. Ai declarație, dacă corespunde ce scrie pe ea, ești ok, aia e tot.

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Mai nene tu vezi ce scrie la excepții?

producatorilor, nu orice acum pleaca prin țară sa si adune ouale sau să tundă un rand de vie

producătorul este considerat ala care are agricultura ca un fel de job al lui

Attached Files



#26
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cât de panaramă să fii să extragi litaera care NU se aplică din două, cât timp celălalt se aplică? Citește h) și nu mai fi.

Edited by scaiba, 27 March 2020 - 11:57.
Am scos ce sa nu mai fie


#27
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Pe noul model de declarație se face distincție între producători agricoli și cei care realizează activități agricole (pct. 6 și pct. 9 din declarație).
În interpretarea mea, consider că cei care merg să-și cultive terenul (să facă straturi să-și planteze arpagicul, morcovii, salata, mazărea etc.) pot să completeze la pct. 6.
În Ordonanța militară Nr. 3/2020 la art. 1 lit. h) și i) se face această individualizare.
Poate că un polițist/jandarm care e pe forum poate să ne dea detalii referitoare la instrucțiunile pe care le-au primit.

Attached Files


Edited by pui, 27 March 2020 - 11:44.


#28
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Aceeasi situatie o am si eu. Cand voi pleca imi voi lua si actul de proprietate al gradinii. Nu ar trebui sa am probleme.

#29
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
chiar arata aseara la stiri o groaza de oameni din comunele de langa Bucuresti (Vidra in reportaj) care au marfa gata si stau cu ea in curte ca nu au cui sa o livreze. ca in en-gross-uri nu prea mai vine lumea, iar pietele au program foarte scurt perioada asta..

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si unde incadrezi tu punctul 8 litera h cand completezi declaratia pe proprie răspundere??

#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar vezi ca oricum sunt sanse mici sa te opreasca cineva. Eu m-am tot plimbat zilele astea fix la fel ca si inainte si nu m-a oprit nimeni. Sunt multe masini pe strada, nu cum sa le verifice pe toate politistii.

#32
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

View Postsilesax, on 27 martie 2020 - 11:46, said:

Si unde incadrezi tu punctul 8 litera h cand completezi declaratia pe proprie răspundere??
Art. 1 lit. h) din Ordonanța militară 3/2020 îl incadrez la pct. 6 din Declarația pe proprie răspundere (realizarea de activități agricole).

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la 6 vad ca e cea cu deplasarea scurta pe lângă locuință. initiatorul zicea ceva de 35 km..

măi nene, ăștia ce au dat ordonanța s au gândit sa lase oamenii din sate sa iasă din sat până pe câmp si pe cei ce obtin venituri din agricultura sa isi facă treaba. nu sau gândit să plece toți acuma din localitate in localitate ca au ei ca hobby să cultive 500 mp de vie sau să crească 5 iepuri...
plătește un om din localitatea respectiva să ti tundă via si stai acasă.
nu e urgenta națională ca ai tu via ne tunsă..
ps - panaramă să nțeleg ca sunt bre??!

Edited by silesax, 27 March 2020 - 12:10.


#34
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postsandel1, on 27 martie 2020 - 11:07, said:

Am fost de 2 zile la pus cartofii și merg și azi. Cu hârtia la mine. Nu m-a oprit nimeni.
Asta o sa fac si eu maine ; daca ma opreste politia si nu vrea sa ma lase sa merg la pamant la 40km de oras ii pun motosapa in brate si-l invit sa mearga el in locul meu la semanat ca nu ma supar !

View Postsilesax, on 27 martie 2020 - 10:31, said:

îți trebuie carnet de producător initiatorule, sa vadă statul ca hrănești națiunea, altfel considera ca te duci sa ti tunzi via pentru a bea tu personal la toamnă. ori asta nuveste o necesitate pentru țară.
Sile nu fii rau si nu dezinforma . Toti trebuie sa traim !

#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Domnule eu zic ce spune legea si spiritul ei.. toti trebuie să traim.., auzi, ia zi, servici ai?

#36
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
N-am servici , doar munca ogorului , no' ce mai ai de zis ?!
Citeste cu atentie ordonanta si ai sa intelegi de ce colegii spun ca e normal sa poti sa te deplasezi pt efectuarea lucrarilor agricole .
P.S. Sile ai devenit rau si nu-ti sade bine .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate