Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

se poate returna un produs luat pe firma?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Fane, on 25 martie 2020 - 13:59, said:

era la figurat. daca te duci cu coletul in casa cum mai poti dovedi ulterior ca in colet n-a fost un router (cum zice vanzatorul ca a pus) si nu doi cartofi (asa cum ai primit)?
Cam de cate ori se intampla sa fie cartofi in loc de routere, in cazul in care nu cumperi de la tot felul de dubiosi, de genul cele-mai-moca-routere-ultra-benga.ro?

#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 daady, on 25 martie 2020 - 13:41, said:

Am citit termenii si de persoane juridice nu se pomeneste deloc, deci nu il pot returna... Ce nebunie.Asa oricine poate vinde un produs, tu sa incasezi banii si cand primeste coletul, daca nu il deschide in fata curierului(pt ca e prea bine ambalat), se trezeste ca a primit altceva in colet...E legal,nu?Din moment ce nu s-a uitat cand a sosit...

Nu e nici o nebunie, este 100% perfect legal.
Pentru persoane juridice exista legi dedicate: contracte, judecatorie, mediator....
O persoana juridica, din acest punct de vedere, se considera ca este mai responsabila decit o persoana fizica nea Gica de la scularie).
Adica, atunci cind o persoana juridica face o achizitie, in mod obisnuit, nu o pune pe tanti Geta contabila sa cumpere masina de frezat si alezat, nu ?!

 daady, on 25 martie 2020 - 13:13, said:

pur si simplu nu iti place cum functioneaza?Il mai poti returna?

Concret, tu ce problema ai cu routerul ala ?!

#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am făcut retur la un produs deși era cumpărat pe firmă.
Am invocat lipsa de conformitate.

De fapt am mai făcut retur și la un monitor la pc garage (mari jigodii) care venise defect. Tot pe persoană juridică.

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 daady, on 25 martie 2020 - 14:15, said:

1200lei e un ban in plus...
cam da...

nasol daca si la banii astia sunt probleme.

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Eu am luat de la PcGarage un calculator si m-a rugat o ruda sa fac actele pe firma ei, ca sa se joace cu tva-ul; peste fix o saptamana, vad pe site ca a mai scazut pretul cu vreo 300 de lei; m-am enervat si i-am sunat sa le cer macar un voucher de valoarea noii reduceri altfel le returnez produsul; in traducere mi-au spus "teapa fraiere", e pe firma, nu poti sa faci retur.

#24
Mihneacerna

Mihneacerna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2020
Persoanele juridice nu pot returna conform legii. Sunt magazine precum Emag care accepta. Incearca sa vorbesti cu magazinul. Poate reusesti sa returnezi isna sa te oblice sa cumperi altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate