Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Decret prezidential - suspendare termene?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Conform art. 42 din decretul prezidential emis ieri (si intrat in vigoare tot de ieri, dupa publicarea in Monitor), se pare ca termenele de exercitare a cailor de atac in dosarele aflate pe rolul instantelor se suspenda pe perioada starii de urgenta (30 de zile). Este corect, exista vreo alta interpretare?
Concret, este vorba despre un proces civil aflat pe rolul unei judecatorii, a carui sentinta urma sa fie atacata cu apel in 30 de zile, termen care ar fi expirat in cateva zile.

Redau mai jos continutul acelui articol.

Quote

Art. 42 - (1) Pe durata stării de urgență, activitatea de judecată continuă în cauzele de urgență deosebită. Lista acestor cauze se stabilește de colegiul de conducere al Înaltei Curți de Casație și Justiție pentru cauzele de competența acesteia și, respectiv, de colegiile de conducere ale curților de apel pentru cauzele de competența lor și pentru cauzele de competența instanțelor care funcționează în circumscripția lor teritorială, putând fi, după împrejurări, actualizată. Consiliul Superior al Magistraturii dă îndrumări, în vederea asigurării unei practici unitare, colegiilor de conducere ale instanțelor menționate cu privire la modul de stabilire a cauzelor care se judecă pe durata stării de urgență.
(2) Pe durata stării de urgență, pentru judecarea proceselor prevăzute la alin. (1), instanțele judecătorești, ținând seama de împrejurări, pot fixa termene scurte, inclusiv de la o zi la alta sau chiar în aceeași zi.
(3) În procesele prevăzute la alin. (1), când este posibil, instanțele judecătorești dispun măsurile necesare pentru desfășurarea ședinței de judecată prin videoconferință și procedează la comunicarea actelor de procedură prin telefax, poștă electronică sau prin alte mijloace ce asigură transmiterea textului actului și confirmarea primirii acestuia.
(4) Amânarea judecării cauzelor prevăzute la alin. (1) poate fi dispusă la cerere, în situația în care partea interesată se află în izolare la domiciliu, în carantină sau spitalizată în contextul pandemiei de COVID-19. Când instanța respinge cererea de amânare a judecății în considerarea necesității de a soluționa cauza în contextul instituirii prezentei stări de urgență, va amâna, la cererea părții sau din oficiu, pronunțarea în vederea depunerii de concluzii scrise.
(5) Activitatea de executare silită continuă numai în cazurile în care este posibilă respectarea regulilor de disciplină sanitară stabilite prin hotărârile Comitetului Național privind Situațiile Speciale de Urgență, în scopul ocrotirii drepturilor la viață și la integritate fizică ale participanților la executarea silită.
(6) În temeiul prezentului decret, judecarea proceselor civile, altele decât cele prevăzute la alin. (1) se suspendă de plin drept pe durata stării de urgență instituite prin acesta, fără a fi necesară efectuarea vreunui act de procedură în acest scop.
(7) Termenele de exercitare a căilor de atac în cauzele prevăzute la alin. (6), aflate în curs la data instituirii prezentei stări de urgență, se întrerup, urmând a curge noi termene, de aceeași durată, de la data încetării stării de urgență. În cauzele prevăzute la alin. (6) în care au fost declarate căi de atac până la data emiterii prezentului decret, dosarele se înaintează instanței competente după încetarea stării de urgență.
(8) După încetarea stării de urgență, judecarea proceselor prevăzute la alin. (6) se reia din oficiu. În termen de 10 zile de la încetarea stării de urgență, instanța de judecată va lua măsuri pentru fixarea termenelor de judecată și citarea părților.


#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Da, se suspendă și vor curge noi termene după încetarea stării de urgență. Dacă ar fi să-ți dau un sfat, acela este să-l declari acum, înainte de împlinirea termenului, desigur, dacă nu cumva ești în caractină.

Edited by exqusit_drunk, 17 March 2020 - 16:49.


#3
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Pana la urma, se suspenda sau nu? Daca se suspenda, de ce sa-l mai depun acum (nici nu cred ca mai lucreaza registraturile)? Este facultativ/interpretabil acel articol din decret?

Quote

Termenele de exercitare a căilor de atac [...], aflate în curs la data instituirii prezentei stări de urgență, se întrerup, urmând a curge noi termene, de aceeași durată, de la data încetării stării de urgență.

Ce inseamna ca termenele "se intrerup"? Daca se puteau formula cai de atac in aceasta perioada, nu trebuia scris "termenele se prelungesc cu 30 de zile", de exemplu? Daca termenul este "intrerupt", inseamna ca in cererea de apel nu se mai poate mentiona "se depune in termen", nu?

Quote

În cauzele [...] în care au fost declarate căi de atac până la data emiterii prezentului decret, dosarele se înaintează instanței competente după încetarea stării de urgență.

Deci, pe perioada acestei stari de urgenta (cat timp sunt "intrerupte" termenele), se mai poate depune o cerere de apel sau nu? Conform urmatorului paragraf, procesele se suspenda. Deci, se mai pot face acte procedurale (apel) daca sunt suspendate?

Quote

În temeiul prezentului decret, judecarea proceselor civile [...] se suspendă de plin drept pe durata stării de urgență instituite prin acesta, fără a fi necesară efectuarea vreunui act de procedură în acest scop.

Edited by unGuru, 17 March 2020 - 18:02.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostunGuru, on 17 martie 2020 - 17:49, said:

Ce inseamna ca termenele "se intrerup"? Daca se puteau formula cai de atac in aceasta perioada, nu trebuia scris "termenele se prelungesc cu 30 de zile", de exemplu? Daca termenul este "intrerupt", inseamna ca in cererea de apel nu se mai poate mentiona "se depune in termen", nu?



Deci, pe perioada acestei stari de urgenta (cat timp sunt "intrerupte" termenele), se mai poate depune o cerere de apel sau nu? Conform urmatorului paragraf, procesele se suspenda. Deci, se mai pot face acte procedurale (apel) daca sunt suspendate?
Se intrerup, adica numari 1,2,3 si pac 16 martie, nu mai numeri. Reincepi numaratoarea 4,5 6....cand se ridica  starea de urgenta.

Se poate trimite cererea de apel, oricand, in aceasta perioada. O poti trimite prin posta, scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

Edited by pasilla, 17 March 2020 - 18:13.


#5
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
In articolul respectiv nu scrie nimic de cererile de apel depuse in aceasta perioada.
Scrie doar de cele depuse pana la instituirea starii de urgenta... apoi scrie ca procesele se suspenda si termenele se intrerup.
De unde rezulta ce se intampla sau daca este posibil sa depui o cerere de apel in aceasta perioada?

Quote

numari 1,2,3 si pac 16 martie, nu mai numeri. Reincepi numaraotarea 4,5 6.
Eu intrebam ce inseamna "se intrerupe" din punct de vedere juridic, nu matematic. Ok, termenele se decaleaza cu 30 de zile, dar ce inseamna (juridic) ca un termen este "intrerupt"? Mai poti exercita vreo cale de atac "in termen"?

Edited by unGuru, 17 March 2020 - 18:19.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostunGuru, on 17 martie 2020 - 18:16, said:

Eu intrebam ce inseamna "se intrerupe" din punct de vedere juridic, nu matematic. Ok, termenele se decaleaza cu 30 de zile, dar ce inseamna (juridic) ca un termen este "intrerupt"? Mai poti exercita vreo cale de atac "in termen"?
Ce ti-am spus mai sus e si matematic si juridic.
Nu se decaleaza 30 de zile, ci pana cand starea de urgenta este ridicata.

#7
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Deci pot sa scriu in cererea de apel "se depune in termen"?... in conditiile in care termenul este "intrerupt" (alineatul 5) si procesul suspendat (alineatul 6)?

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Fix pentru că nu înțelegi foarte bine ce și întâmplă cu termenle ți-am recomandat să-l respecți pe cel inițial. Dacă vrei să te complici, nu ai decât să o faci.

#9
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postexqusit_drunk, on 17 martie 2020 - 18:39, said:

Fix pentru că nu înțelegi foarte bine ce și întâmplă cu termenle ți-am recomandat să-l respecți pe cel inițial. Dacă vrei să te complici, nu ai decât să o faci.

Daca-mi sugerezi sa respect termenul initial, ce rol mai au prevederile decretului?

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Decretul este, în special, pentru cei ce sunt în carantină sau spitalizați prin vreo instituție sanitară. La tine pare doar încercarea de a specula o posibilitate de a prelungi termenul. La ce-ți e utilă prelungirea? Din contră, nestăpânind legislația, există riscul să te încurci și să pierzi termenul. Și până la urmă, eu doar am dat un sfat de care nu ești obligat să ții cont.

#11
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postexqusit_drunk, on 17 martie 2020 - 19:04, said:

Decretul este, în special, pentru cei ce sunt în carantină sau spitalizați prin vreo instituție sanitară.

Din puțul gandirii, la romani... daca chiar ai vreo legatura cu lumea justitiei, esti un REAL PERICOL pentru aceasta tara. Daca esti doar vreun troll, mergi la alta masa.

#12
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postexqusit_drunk, on 17 martie 2020 - 16:39, said:

Da, se suspendă și vor curge noi termene după încetarea stării de urgență. Dacă ar fi să-ți dau un sfat, acela este să-l declari acum, înainte de împlinirea termenului, desigur, dacă nu cumva ești în caractină.

O alta mostra de "gandire profunda"... ca nu mai zic ca, si daca as fi fost in "caractina", ar fi existat posibilitatea comunicarii electronice, deci nu asta era problema. Pur si simplu, trebuia sa mai obtin niste inscrisuri dar, din cauza situatiei actuale, imi este imposibil... si de aceea as vrea sa stiu care este situatia reala cu aceste termene intrerupte.

Nu are nimeni nici o informatie din interiorul "sistemului"? (ca la telefoane nu mai raspunde nimeni, pe la instante)

#13
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Ți-ai propus să-ți verși nervii produși de pierderea procesului pe mine? Slabe șanse. Mai aștepți acte? Așteaptă-le. În mod cert există și o explicație pentru care nu le-ai folosit la judecarea fondului procesului mai ales că există prevederi în procedura civilă cu privire la obținerea lor în timpul procesului indiferent la cine s-ar afla.

#14
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Eu zic sa te retragi cat mai demn din discutie, ai demonstrat pe deplin "cunostintele" pe care le ai in domeniu. Dar daca tot te-ai insinuat si-ai enuntat "truismele" de mai sus, macar ti-a trecut prin minte ca acele inscrisuri ar fi putut sa nu fi existat la momentul judecarii fondului?

#15
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Deci la data apariției situației conflictuale tu știai că o să apară cândva documente care o să îți dea dreptate iar starea de necesitate a venit la fix pentru obținerea lor.

#16
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postexqusit_drunk, on 18 martie 2020 - 11:14, said:

Deci la data apariției situației conflictuale tu știai că o să apară cândva documente care o să îți dea dreptate

Iar tragi cu pusca prin intuneric doar asa, ca sa mai revigorezi thread-ul (singurul lucru de apreciat, de altfel). In fine, vad ca suntem doar noi doi pe-aici... trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea. ;)

Asa cum "sh*t happens", inchipuie-ti ca si "document happens"... sau sunt interzise, de la data intrarii unui dosar pe rol?!

"tu stiai ca o sa apara candva"... daca eram mama Omida si stiam atatea, probabil ca nu se mai ajungea nici la proces, nu crezi?

Dar, ca sa capeti si tu un pic de practica judiciara, afla ca cineva ar fi putut sa emita niste documente ulterior momentului la care s-a dat sentinta pe fond (sau chiar in timpul derularii procesului, fara ca eu sa am cunostinta despre acest lucru), cu scopul de a-si ascunde niste urme/fapte... sau poate ca vreo autoritate urma sa-mi transmita un anumit raspuns... sau poate ca astept rezultatul vreunei expertize. Zic si eu, pare ireal?

#17
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Pare destul de ireal. Dacă partea adversă a câștigat fără documentele prin care ”își acoperă măgăria”, e suficient de deșteaptă să nu-și taie creaca cu niște hârtii dovedite inutile. Despre actul emis de vreo autoritate am scris deja că se putea obține în timpul procesului iar expertiza ar fi dispusă chiar de instanță și nu ar judeca fără ea, extrajudiciara făcându-se înainte de proces.

#18
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
N-are rost sa continuam pe cazul concret - ne indepartam de subiect si, oricum, multe dintre expunerile mele au fost pur si simplu ipotetice. Insa a pretinde ca cineva (asadar, oricine) este "suficient de destept" incat sa nu mai fabrice hartii este o generalizare extrem de naiva. Intamplator, manevra asta chiar nu are legatura cu speta de fata dar mi-am adus aminte ca am mai intalnit/auzit de astfel de cazuri.

Asadar, se intrerup termenele sau nu? Daca DA, de ce mi se mai "recomanda" sa ma inscriu "totusi" in perioada initiala? Ori suntem juristi ori nu mai suntem... ;)

(nu faceam referire la mine, eu sunt un simplu justitiabil)

PS: Observ la tine niste exprimari cam ciudate... "caractina" in loc de carantina, "creaca" in loc de craca... nu esti "native romanian" sau e de la faptul ca ai o varsta foarte inaintata si altul era dex-ul pe vremea cand faceai tu scoala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate