Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Decret prezidential - suspendare termene?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Interesantă corectura gramaticală făcută de cineva care nu folosește diacritice și în consecință trebuie interpretat tot ce scrie. Totuși,carantina am scris-o greșit iar creaca este regionalism de la  cracă. Dacă aceste ”greșeli” sunt definitorii pentru tine, alege ce variantă îți convine din răspunsuri.
Tocmai pentru că ești doar un justițiabil care nu stăpânește procedura civilă ți-am sugerat să respecți termenul inițial. Așa cum am spus, e doar un sfat pe care poți să-l ignori fără probleme.
Răspunsul clar la întrebare este: da, se suspendă termenle.
Succes în a întoarce o hotărâre judecătorească bazându-te pe acte ce nu existat la începerea procesului. Vei avea nevoie. De muuuuuult.

Edited by exqusit_drunk, 18 March 2020 - 14:45.


#20
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

View Postexqusit_drunk, on 18 martie 2020 - 14:38, said:

Interesantă corectura gramaticală făcută de cineva care nu folosește diacritice și în consecință trebuie interpretat tot ce scrie.
N-am instalat suportul pentru diacritice pe laptopul pe care-l folosesc (provizoriu) acum. E plauzibil?

View Postexqusit_drunk, on 18 martie 2020 - 14:38, said:

Tocmai pentru că ești doar un justițiabil care nu stăpânește procedura civilă ți-am sugerat să respecți termenul inițial.

Pai tocmai aici e problema TA: sugerezi mereu ca legile se aplica in functie de gradul de cunoastere al acestora... adica ar depinde de faptul ca esti jurist sau simplu justitiabil. Dupa logica ta, daca "stapaneam procedura civila", trebuia sa respect un alt termen?... legatura fiind?... explicatia fiind?

View Postexqusit_drunk, on 18 martie 2020 - 14:38, said:

Succes în a întoarce o hotărâre judecătorească bazându-te pe acte ce nu existat la începerea procesului.

Sper totusi ca nu esti avocat sau jurist... adica, eu unul reusesc sa ma "protejez" de tine, dar daca dai de vreun client mai nauc, se pare ca ii ingropi cauza/dreptatea din start... si asta numai asa, din cateva prejudecati.

Vrei sa-ti dau vreo 10 exemple de posibile "acte care nu existau la inceperea unui proces" dar care ar putea intoarce la orice ora o hotarare judecatoreasca?

View Postexqusit_drunk, on 18 martie 2020 - 14:38, said:

Răspunsul clar la întrebare este: da, se suspendă termenle.

Ca sa fim corecti pana la capat, acesta este un raspuns de "justitiabil"... raspunsul de "jurist" ar fi trebuit sa fie: "da, termenele se intrerup".  


PS: Ca tot am devenit prieteni si oricum nu ne-aude nimeni: chiar esti jurist practicant sau doar aspirant (student)?

Edited by unGuru, 18 March 2020 - 16:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate