Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ce latura ar fi mai de viitor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

Poll: Cu potential (27 member(s) have cast votes)

Ce considerati de viitor?

  1. Java (4 votes [14.81%])

    Percentage of vote: 14.81%

  2. C#/C++ (1 votes [3.70%])

    Percentage of vote: 3.70%

  3. Javascript (2 votes [7.41%])

    Percentage of vote: 7.41%

  4. Python (13 votes [48.15%])

    Percentage of vote: 48.15%

  5. Altceva (7 votes [25.93%])

    Percentage of vote: 25.93%

Vote Guests cannot vote

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce-oi fi crezut eu ca scrie "lătură"  in titlu?
Cat despre latură, oricum vor mai aparea limbaje de programare noi iar astea vor suferi modificari de n-o sa le mai recunoasca nici cel care le-a conceput, asa ca,.....De credeti ca nu se  mai foloseste windows 3.1?

#20
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Incepe cu Python, e mai usor pentru un incepator. Dar nu te opri la Python, continua dupa cu un limbaj strong typed, compilat (Java, C++). Chiar daca ramai la Python, te va ajuta sa intelegi mai bine programarea.
Referinta obligatorie:

Quote

Bjarne Stroustrup: First of all, nobody should call themselves a professional if they only knew one language.  And five is a good number for languages to know reasonably well.  And then you’ll know a bunch, just because you’re interested because you’ve read about them because you’ve wrote a couple of little programs like [...].  But five isn’t a bad number.  Some of them book between three and seven.
Let’s see, well my list is going to be sort of uninteresting because it’s going to be the list of languages that are best known and useful, I’m afraid.  Let’s see, C++, of course; Java; maybe Python for mainline work... And if you know those, you can’t help know sort of a little bit about Ruby and Javascript, you can’t help knowing C because that’s what fills out the domain and of course C-Sharp.  But again, these languages create a cluster so that if you knew either five of the ones that I said, you would actually know the others.  I haven’t cheated with the numbers.  I rounded out a design space.
It would be nice beyond that to know something quite weird outside it just to have an experience, pick one of the functional languages, for instance, that’s good to keep your head spinning a bit when it needs to.  I don’t have any favorites in that field.  There’s enough of them.  And, I don’t know, if you’re interested in high-performance numerical computation, you have to look at one of the languages there, but for most people that’s just esoteric.
([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NvWTnIoQZj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ])

Dupa ce inveti mai multe vei constata ca e foarte usor sa inveti altul cand e nevoie. Exista parti comune cam la toate: structurile de control, algebra booleana/intregi/float, tipurile de date de baza, vizibilitatea variabilelor.

Nu conteaza ce e "de viitor". Invata ce se cere acum, si ce iti place, si continua sa inveti. Chiar daca ramai permanent la acelasi limbaj vor aparea versiuni noi, librarii/framework-uri noi.

#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,065
  • Înscris: 10.04.2006

 myshyk, on 09 martie 2020 - 23:01, said:

De ce-oi fi crezut eu ca scrie "lătură"  in titlu?
Cat despre latură, oricum vor mai aparea limbaje de programare noi iar astea vor suferi modificari de n-o sa le mai recunoasca nici cel care le-a conceput, asa ca,.....De credeti ca nu se  mai foloseste windows 3.1?
Windows 3.1 - release date - 1992
C                   - release date - 1972
C++               - release date - 1985

Ce zici, se mai foloseste C/C++ ?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 cammelia08, on 09 martie 2020 - 21:24, said:

Nu e bine sa intreb?
Acum nu-ti dai seama dar intrebarea ta e din categoria: ce vor manca oamenii in viitor? Tot aceleasi mancaruri dar si altele noi insa functie de gusturile fiecaruia si scop.

 cammelia08, on 09 martie 2020 - 21:24, said:

Sa stii ca de Python m-am apucat mai demult
Si simti ca poti face orice aplicatie cu el? Daca nu inseamna ca mai e loc de studiu.
La fel de bine poti lua altul din lista si continua pana ai o idee spre fiecare acolo unde unealta se potriveste cel mai bine scopului.

 cammelia08, on 09 martie 2020 - 21:24, said:

sa ma informez de la oameni cu mai multe experienta
Invata din lumea programarii concepte, algoritmi, tehnici si aplica-le cu ajutorul limbajelor optime. Nu mai privi un limbaj ca pe o mare realizare, e doar un instrument din geanta cu scule.

 cammelia08, on 09 martie 2020 - 21:17, said:

Cat credeti sau care credeti ca ar fi programul normal dedicat invatarii python/saptamana pt a vedea rezultate in 6 luni sa zicem.
8 ore pe zi.

#23
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Nenea Zap, on 10 martie 2020 - 00:58, said:

Windows 3.1 - release date - 1992
C    - release date - 1972
C++    - release date - 1985

Ce zici, se mai foloseste C/C++ ?

Pascal a murit? :)

Si mai era unul de il stia tata, Foxtran sau ceva de genul, mi-e lene sa googalesc.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Viitorul asta unde se desfasoara ?
online ? laborator ? data-center-ere ?

#25
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 spe_ripper, on 10 martie 2020 - 08:15, said:


Pascal a murit? Posted Image

Si mai era unul de il stia tata, Foxtran sau ceva de genul, mi-e lene sa googalesc.
Fortran, mergea cu Pascal..iar daca era ceva cu "vulpe" era FOX-ul de DOS.. ce vremuri neica, gauream la cartele si stateam la coada la scoala sa facem un program gen "Hello World"
PS Initiator, daca topicul nu e la caterinca( incepator dar m-am apucat demult de Python..), cauta un pretin  care stie ceva din programare(mai ieftin) si meri pe Python.(lucrezi singur acasa si pentru o bere studiati impreuna 1-2 h).In paralel cauta un curs de C cu bani(fara studiu individual, insa, arunci banii aiurea).Depinde mult ce vrei sa faci cu programarea ista, ce varsta/studii ai+motivatie+daca ai inclinatie..

#26
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
C si apoi C++ sunt baza. Pe urma orice e facil. Pyton, Java, C#, Ruby, PHP, Javascript, etc.

Important e sa stii uneltele cu care lucrezi (de la structuri de date, la ceva algoritmi, clase si un pic de design patterns) si apoi sa fii capabil sa imparti problemele in componente (clase, interfete, etc.) cu o structura usor lizibila de alt programator si sa stii oricand sa explici procesul implementat.

Oameni care scriu cod criptic, kilometric si care pe urma nu stiu ce face propria creatie avem cu duiumul.

Edited by RedDev, 10 March 2020 - 09:42.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

 spe_ripper, on 10 martie 2020 - 08:15, said:

Pascal a murit? Posted Image
Nu.
https://www.embarcad...products/delphi

 spe_ripper, on 10 martie 2020 - 08:15, said:

Foxtran
Nici.
https://software.int...rtran-compilers
Sau daca te referi la FoxPro, avem rude: https://www.dbase.com/

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2020 - 09:47.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Sa ne amintim de un topic record. 17 pagini de filosofie pe aceasta tema

https://forum.softpe...m/page__st__288

#29
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
Eu sunt multumita de raspunsurile primite aici.. deci nu e nici o filozofie. Daca te face sa te simti bine il poti inchide pe acesta..desi nu asta e rolul forum-ului si al tau.

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Asta pentru ca te-ai concentrat doar pe ranpunsuri, intre timp eu te-am intrebat ceva.

 MarianG, on 10 martie 2020 - 08:36, said:

Viitorul asta unde se desfasoara ?
online ? laborator ? data-center-ere ?

ramane valabil, pentru oricine

Quote

te asteptam cu probleme si cod


#31
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 dani.user, on 10 martie 2020 - 20:43, said:

Sa ne amintim de un topic record. 17 pagini de filosofie pe aceasta tema

https://forum.softpe...m/page__st__288

wow l-am citit si eu. Sunt lucruri de invatat si de acolo din acea situatie.

Si eu sunt la inceput de drum pe partea de programare, si nu stiu de ce nu m-am gandit sa apelez si la comunitatea de aici, fiindca exista multi programatori cu experienta aici pe Softpedia si un sfat m-ar fi ajutat ,si cred ca inca ma ajuta in multe.

Un singur lucru regret, ca nu m-o apucat pasiunea asta cu programarea in liceu, ce de abia acum cand mai am si job pe langa, dar rezolv eu :D

#32
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Faza e in felu urmator.
Intrebarea asta e mostenita de la bunicii/parintii nostri in conditile in care acu 50-60 ani apareau meserii noi, sau altele ajungeau la saturatie.

In proportie de 90% e o intrebare tampita in contextu SW Devel pentru un incepator, dar nu te condamn ca nu ai de unde sti.

De-a lungu timpului au aparut limbajul D, framework-ul Java FX si altele, ce se mai aude acu de ele ?
Cum ar fi fost ca un incepator sa bobineze ca nebunul D, singur acasa, timp de 1 an, si dupa sa afle ca de fapt nu a prins, si nu e nicio firma in Romania care cere asa ceva ?
Ideea e, nu te poti risca sa pierzi luni/ani, sa inveti un limbaj tehnologie nou aparuta, sau una deja semi-consacrata pe motiv ca e de viitor; e ca si cum ai cumpara acu actiuni la bursa la o firma nou aparuta, e acelasi risc.

Pe non-web totul a ramas ca acu 10 ani: C, C++ si Java; si nu cred c-o sa se schimbe prea des.
Pe web cred ( ma ganesc ) c-au aparut tot felu de framework-uri ori s-au extins cele de care auzisem acu 10 ani.

1. C si C++ isi fac treaba excelent pe tipul de sisteme si pentru tipul de aplicatii la care sunt folosite in prezent; nu e NIMENI tampit sa schimbe pe alt limbaj doar pe dragul artei; in plus, apar extensii noi pentru C++, parca aparuse C++20; deci C++ nu e deloc invechit
2. Java probabil ca la fel isi face treaba excelent si n-are rost sa fie inlocuit.

Eu daca as fi in locu tau as invata ceva ce se foloseste ACU, in prezent.
Daca esti bun, iti place si ai inclinatie spre WEB, mergi pe ce se foloseste acu.
Daca iti place C, n-ai decat. Daca vrei app de Android ia si baga Java.

N-are rost sa te gandesti tu acu ce va fi in viitor, nu stie nimeni. Invata ce se cauta acu.

#33
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,496
  • Înscris: 31.07.2011
Multumesc

#34
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Si mai era unul de il stia tata, Foxtran sau ceva de genul, mi-e lene sa googalesc.
Presupun ca denumirea aruncata e o gluma. E fortran.
Il poate sti aproape oricine care are idee despre programare, e un limbaj destul de usor (asta nu inseamna ca toti pot scrie cod relevant in el).

O sa pun asta si aici:
https://wordsandbutt...ll_a_thing.html
Si asta:
http://moreisdiffere...ll-use-fortran/

Multe dintre bibliotecile folosite in 'modernul' python (care de fapt e si el destul de arhaic, are vreo 30 de anisori) sunt scrise in fortran. Sau C++.
fortran e un limbaj modern (ultima revizie: Fortran 2018), obiectual, cu suport serios pentru calcule matematice si paralelizare.

PS Chiar ieri am aruncat o privire peste cod in fortran. Probabil ca o sa ma uit si astazi peste el.

Edited by parabellum, 24 March 2020 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate