Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum sa imi dau demisia?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 george_alexandru, on 03 martie 2020 - 13:41, said:

Terminat anul trecut. Care e următoarea provocare?

Adu un colet de 10 kile de la Moscova la Craiova.

Îți dau adresa ?

#38
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

 business11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Eu, om in toata firea, cu 10+ ani de experienta pe piata muncii si trecut prin mai multe joburi am ajuns intr-o ipostaza foarte delicata din punct de vedere psihologic as putea spune, astfel ca am nevoie de sfaturile voastre.

Cum se pune problema, din 2016 sunt angajat-ul unei companii care se ocupa cu dezvoltarea de centre comerciale (malluri) in toata lumea. Biroul din Viena se ocupa de zona CEE si am o pozitie destul de inalta (al 2 lea din management). Relatia cu seful mare este una foarte buna, care merge in directia familiara (adica familiile noastre se intalnesc si in afara job-ului). Nu ma pot plange de absolut nimic, colegii sunt foarte ok, calatoresc o gramada prin Europa, salariul este pe departe de ce mi-am imaginat eu vreodata la varsta mea si asa mai departe.

Care este faza, eu de 5-6 luni am dorinta sa ma dezvolt mai departe (personal cat si din punct de vedere al jobului). Am nevoie de o alta aventura, o noua provocare si doresc sa cresc mai mult ca si pozitie. Astfel ca mi-am deschis profilul pe Xing si Linkedin pentru headhunteri si acum 1 luna si ceva am intrat in discutii cu un concern global care prezinta interese. Dupa o luna s-au finalizat discutiile si ne-am inteles ca de la 01.07 sa incep la ei (am timp pana la sfarsitul saptamanii sa imi dau demisia la jobul actual).

Si care este partea proasta, pur si simplu nu am curajul sa ma duc la manager si sa ii spun acest lucru datorita relatiei noastre foarte stranse si imi este teama de reactia lui si de faptul ca nu am mentionat pana acum intentia mea. De fiecare data cand imi pun in cap gandul sa ma duc sa vorbesc cu el, ma blochez si evit.

Cum va purtati in cazul meu, cum sa reusesc sa trec peste pasul acesta psihologic si sa ma duc sa discut cu el deschis despre demisia mea?

Personal eu cred ca daca aveati o relatie mai apropiata, era mai ok sa vorbiti anterior despre asta, inainte sa iei decizia sa parasesti job-ul :)

Eu zic sa cantaresti bine aceasta plecare sa nu-ti para rau

#39
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

 Bursul, on 03 martie 2020 - 13:45, said:

Cum ziceam sunt cam prieteni!

Numarul 1 intr-o firma mare e prieten cu altii din firma aia, nu cu angajatii cu care mai socializeaza formal sau din politete.

Edited by avnero, 03 March 2020 - 13:48.


#40
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacã tot vã întâlniți în afara programului vorbiți la un pahar de vin sau ce vã place.

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

 waterman, on 03 martie 2020 - 13:46, said:

Adu un colet de 10 kile de la Moscova la Craiova.

Îți dau adresa ?
Ai comandat deja piesa?

@business11

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XMOetOf8ISY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.youtube....nst du kundigen

Edited by Bursul, 03 March 2020 - 13:49.


#42
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Ghita_Bizonu, on 03 martie 2020 - 13:44, said:

Iei o coala de hartie si scrii :
Domnule mai mare ca porcu'


Numai o minte de pesedist poate debita cretinisme, omul a spus de la inceput ca sunt prieteni...

 waterman, on 03 martie 2020 - 13:46, said:

Adu un colet de 10 kile de la Moscova la Craiova.

Pe jos...

#43
Miraliprest

Miraliprest

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.12.2019
Cu curaj, frate! Cu curaj, desi ai un job destul de bun. ;)

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Nu incepeai un start-up pe alt topic?

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal, demisia se da in scris...
Nu strica sa-i spui si verbal, dar hartia e baza.

#46
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Cere-i bani. Numai sa  nu patesti ca mine. :)
Acu vreo 15 ani tot o relatie de prietenie intre mine si patron, mai ales ca faceam parte din echipa care-i proiectase fabrica s-a lasat cu o triplare de salariu.
Mie imi era greu sa-i spun ca plec si am dat vina pe bani. Tocmai venisem din Danemarca unde fusesem scolit in domeniu si ma gandeam sa merg mai departe pe cont propriu. Si ma trezesc dupa discutie ca imi tripleaza salariu.
S-au dus planurile mele fluturand stegulete galbene.
Mai dificil a fost cu colegii, ca nu le-a placut. A trebuit sa-i linistesc si sa-i mint ca dupa program mai lucrez la o alta firma a patronului.

#47
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Au mai spus si alti colegi de forum si eu cred ca este OK, iesi la o bere cu el dupa serviciu si spune-i direct toata povestea, mai ales daca tu crezi ca va intelegeti foarte bine. Ii explici ca nu pleci din cauza jobului, ci pentru ca te-ai gandit ca vrei altceva (sa nu duci discutia in zona unde el sa-ti propuna alta pozitie in aceeasi firma) si ca ai aprecia daca ti-ar accepta decizia. Eventual, daca tu crezi ca ar ajuta, poti incepe discutia si despre un inlocuitor, astfel incat sa nu ramana discutia doar la demisia ta (si sa depasiti momentul aflarii vestii de catre el) si in felul asta poate ramaneti si amici.

Succes.

#48
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 08.04.2008

 eiffel, on 03 martie 2020 - 14:20, said:

In mod normal, demisia se da in scris...
Nu strica sa-i spui si verbal, dar hartia e baza.

Este de baza hartia dar nu se comunica in ordinea asta. Trebuie sa ai hartia pregatita dar intai discutia este face 2 face cu managerul.
Am trecut prin 4 experiente de genul asta si am procedat de fiecare data la fel.
La una din companii in timpul discutiei face 2 face managerul mi-a spus sa nu depun inca hartia pentru ca va urma o contraoferta. Am depus si hartia in acea zi si peste cateva zile mi-au facut si contraoferta (care nici macar nu egala oferta de la cealalta companie). In felul asta nu am pierdut zile de preaviz.

Il inteleg total pe initiator, nici pentru mine nu au fost momente placute. O singura demisie am amanat-o de pe vineri pe luni, cu gandul sa nu-mi strice managerul weekendul cu telefoane (era genul care te suna in weekend pentru diverse prostii).
In rest, incearca sa-ti impui o zi si o ora cand sa initiezi discutia, de preferabil cat mai curand, altfel nu faci decat sa prelungesti starea de anxietate. Trebuie sa fii pregatit cu diverse scenarii in cazul in care primesti o contraoferta consistenta sau o propunere de promovare.

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011

 daniMMM, on 03 martie 2020 - 13:38, said:

Apuca-te de o casa noua in Romania....

Poate să încerce și doar cu renovarea unui apartament :lol:

#50
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pozitia pe care o parasesti se va ocupa in cateva minute dupa plecarea ta. Daca vreodata vei vrea sa te intorci, functia va fi ocupata, in acel moment, de altcineva cu o relatie la fel de buna cu seful.

Edited by danvlas, 03 March 2020 - 14:55.


#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

 business11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Cum va purtati in cazul meu, cum sa reusesc sa trec peste pasul acesta psihologic si sa ma duc sa discut cu el deschis despre demisia mea?
Daca doresti un sfat specific ca nu stii cum sa incepi, uite aici:

- Fritz, e buna berea asta.
- Asa e. Ai ales un local excelent.
- Mai, cum sa-ti zic eu.... Avem o problema.
- Ce problema, toate merg unse.
- Nu stiu cum sa-ti spun.
- Suntem aici intre prieteni poti sa zici orice.
- Dar nu te superi?
Fritz mai bea o dusca:
- Deloc. Spune!
- Mai ... nevasta-ta ... ne inseala!
- Ceeee!?!??! Ce-ai zis!?!?!
- Hai, mah! Era o gluma, vroiam doar sa zic ca-mi dau demisia si la vara plec.
- Ha, ha, ha ce dume ai in tine. Nu poti sa vii cu bancuri de prost gust la mine, ca pleci la vara. Cum adica iti dai demisia?!!?!?
- Nu ... bancul era cu nevasta! Posted Image

Edited by Bursul, 03 March 2020 - 15:18.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,692
  • Înscris: 07.02.2003

 business11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Cum va purtati in cazul meu, cum sa reusesc sa trec peste pasul acesta psihologic si sa ma duc sa discut cu el deschis despre demisia mea?
Fii cinstit si ramai prieten cu el dar lucrezi la altii, nu e o problema, va intelege. Daca ii spui ca stai acasa si alte balarii o sa-si dea seama ca l-ai mintit si se va indeparta.

Edited by andreic, 03 March 2020 - 15:25.


#53
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 23.02.2007
Pai cantareste ce-ti aduce in plus job-ul nou,daca merita banii in plus,stres,locatie etc

#54
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Ce mentalitate românească. "Ai loc caldut, tine de el!" :rolleyes:

Omul face bani. Înseamnă ca are si economii. In plus, daca a ajuns in upper management, inseamna ca are abilitati care sunt cautate. Si chiar daca toate astea n-ar fi asa, ce va fubipte pe voi grija ce face el cu viata lui. A intrebat cum sa-i zica sefului, nu daca sa renunte sau nu la locul de munca.

@initiator: succes la noul loc de munca. Rutina te omoara mai rau decat cancerul, cand ai o anumita personalitate si ambitie.

Vorbeste cu seful direct, fara ocolisuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate