Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cum sa imi dau demisia?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Eu zic sa ii spui si sa argumentezi decizia. Mai mult subliniază faptul ca te-ai simțit bine lei si ca iti pare rău de faptul ca ba despărțiți dpdv profesional. Din ce povestești, dacă ești sincer si deschis cu ei, totul va fi ok.

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stii cum se spune: dusmanul binelui este mai binele !!!

pe bune, ai un loc caldut, te intelegi bine cu seful, esti platit cu o carca de bani si vrei sa pleci in alta parte doar ca iti da o functie mai mare sau mai multi bani?

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbusiness11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Si care este partea proasta, pur si simplu nu am curajul sa ma duc la manager si sa ii spun acest lucru datorita relatiei noastre foarte stranse si imi este teama de reactia lui si de faptul ca nu am mentionat pana acum intentia mea. De fiecare data cand imi pun in cap gandul sa ma duc sa vorbesc cu el, ma blochez si evit.
Cum va purtati in cazul meu, cum sa reusesc sa trec peste pasul acesta psihologic si sa ma duc sa discut cu el deschis despre demisia mea?
Iesi la o bere cu el. Daca dupa 2-3 beri nu prinzi curaj, treci pe tarie. Important e sa nu fi mai beat ca el. :D

Acum pe bune, la o bere se discut chestiile nasoale.

#22
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postbusiness11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Si care este partea proasta, pur si simplu nu am curajul sa ma duc la manager si sa ii spun acest lucru datorita relatiei noastre foarte stranse si imi este teama de reactia lui si de faptul ca nu am mentionat pana acum intentia mea. De fiecare data cand imi pun in cap gandul sa ma duc sa vorbesc cu el, ma blochez si evit.

E tocmai invers - nu ai nici o relatie stransa cu el, doar profesionala, o sa inteleaga in primul minut cand i-ai zis si dupa ce iesi din biroul lui va suna pe altul sa il intrebe daca vine sa lucreze la el in locul tau.

Edited by avnero, 03 March 2020 - 13:39.


#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbusiness11, on 03 martie 2020 - 13:05, said:

Am nevoie de o alta aventura, o noua provocare


Apuca-te de o casa noua in Romania....

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
De la un anumit nivel incolo nu mai sunt importanti banii la job, mai trebuie si ceva sa iti tina intereseul viu. Unii nu pot intelege abordarea asta dar exista.

business11, eu as zice sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti deschis cu omul. Stiu ca e greu sa ii spui sefului ca vrei sa pleci cand ai o relatie de prietenie cu el dar pe termen lung nu iti va face bine sa stai asa.
Daca esti decis sa mergi in partea cealalta, oricum va trebui sa il anunti, cu cat mai repede cu atat mai bine si pentru el ca sa aiba cat de cat timp sa iti gaseasca inlocuitor.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 03 martie 2020 - 13:36, said:

Eu zic sa ii spui si sa argumentezi decizia. Mai mult subliniază faptul ca te-ai simțit bine lei si ca iti pare rău de faptul ca ba despărțiți dpdv profesional. Din ce povestești, dacă ești sincer si deschis cu ei, totul va fi ok.
La el e problema si e psihica. Nu prea are curaj. De zis sunt sigur ca are ce sa zica. Insa cand e in fata lui nu poate sa deschida gura. Eu i-am recomandat un ajutor: alcoolu', insa nu la job.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
Discuta sincer și deschis cu șeful tău, cu prima ocazie in care îl poți aborda, de preferat în afara biroului, poate ieșiți sa mâncați impreuna.
Pune problema la modul "vreau sa fac ceva pentru mine, simt ca aici mi-am atins maximul de performanta, risc sa ma plafonez".
Așteaptă-te la discuții în care va încerca să te convingă sa nu pleci, ba chiar si o oferta de retenție, cu un salariu mai mare decât cel actual sau beneficii suplimentare.
Dacă ești sigur ca vrei sa pleci, tine-te tare pe poziții, refuza politicos și ferm orice încercare de a te convinge sa ramai acolo.
Tine cont însă de proverbul "nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard". Și lasă loc de buna ziua.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostdaniMMM, on 03 martie 2020 - 13:38, said:



Apuca-te de o casa noua in Romania....

Terminat anul trecut. Care e următoarea provocare?

#28
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View PostBursul, on 03 martie 2020 - 13:39, said:

La el e problema si e psihica. Nu prea are curaj.

Daca un angajat are problemele astea cu un sef e mic angajatul ala pentru seful ala.

Il uita imediat cum a iesit din biroul lui dupa ce a zis ca isi da demisia.

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostBursul, on 03 martie 2020 - 13:39, said:


La el e problema si e psihica. Nu prea are curaj. De zis sunt sigur ca are ce sa zica. Insa cand e in fata lui nu poate sa deschida gura. Eu i-am recomandat un ajutor: alcoolu', insa nu la job.

Poate sa-i zică sec: șefu, plec. Apoi se va liniști ca a făcut-o si ii va spune ce are de spus. Da, e greu când pleci de la bine, am trecut de doua ori prin asta. E drept, nu aveam relație personală cu șeful, deci n-a fost chiar atât de complicat.

#30
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostPlaton, on 03 martie 2020 - 13:33, said:

Nu, nu este asa, nu e frica, nu este nimic, pur si simplu omul s-a saturat de bine, da, s-a saturat de bine ati citit corect, si eu am intalnit in viata mea oameni care aveau o rutina zilnica foarte bine pusa la punct, venituri peste media si o viata excelenta, cu toate astea s-au saturat de bine, nu il condamnati, este de inteles, ai nevoie de altceva, te-ai saturat de rutina aia zilnica, si sa revenim la subiect, pentru ca nu stiu care e moderator pe aici si sare repede cu bata in cap, cum iti dai demisia ?

sa stii ca asta chiar se intampla de multe ori. anul trecut aveam o perioada foarte calma (un proiect lung cu multe faze) cand pur si simplu eu nu aveam task-uri de facut.
la un moment dat am vrut sa ma mut pe alt proiect ce parea interesant. dar am zis sa ma interesez un pic ce e pe acolo, sa nu ma arunc cu capul inainte si sa imi rup gatul.

am gasit un coleg ce lucra pe proiectul ala si cu care eram in relatii mai bune, asa ca l-am intrebat ce e pe acolo. cand a inceput sa imi povesteasca, mai avea putin si incepea sa planga: haos in proiect, sefii care le dau task-uri multe si cu termene scurte, presiune mare din partea clientului, overtime la greu inclusiv in week-end si mare parte din el neplatit ca cica e vina lor, ca sunt "ineficienti", multi colegi care plecau din echipa si din firma.

asa ca am stat cuminte si mi-am vazut de treaba in continuare pe proiectul pe care eram, chiar daca uneori aveam perioade fara activitate.

#31
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postgeorge_alexandru, on 03 martie 2020 - 13:41, said:

Terminat anul trecut. Care e următoarea provocare?

Stiu.
Mai fa una.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 03 martie 2020 - 13:43, said:

Poate sa-i zică sec: șefu, plec. Apoi se va liniști ca a făcut-o si ii va spune ce are de spus.
Cred ca aici e problema: nu mai e sefu'. E Fritz!

#33
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostBursul, on 03 martie 2020 - 13:39, said:

La el e problema si e psihica. Nu prea are curaj.

Nu cred ca tine de curaj, ci mai degraba de respect....

#34
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Iei o coala de hartie si scrii :
Domnule mai mare ca porcu'

Subsemnatu ...... doresc incetarea contractului meu de munca incepnd cu data.
In soiritul bunei noastre colaborari de pana acum va rog a aproba cererea mea ..

Atentie la termene de genu preaviz!~

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003

View Postavnero, on 03 martie 2020 - 13:42, said:

Daca un angajat are problemele astea cu un sef e mic angajatul ala pentru seful ala.

Il uita imediat cum a iesit din biroul lui dupa ce a zis ca isi da demisia.

Cum ziceam sunt cam prieteni!

View PostdaniMMM, on 03 martie 2020 - 13:44, said:

Nu cred ca tine de curaj, ci mai degraba de respect....
Ceva de genul, acum fiecare interpreteaza dupa cum poate.

O sa-si dezamageasca seful.

Edited by Bursul, 03 March 2020 - 13:46.


#36
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostdaniMMM, on 03 martie 2020 - 13:43, said:



Stiu.
Mai fa una.

Sa știi ca a doua ar fi mai usor.. Dacă ar mai fi bani. Am învățat multe chestii si n-as repeta unele greșeli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate