Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16556 replies to this topic

#14293
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View PostCyanid3, on 27 iunie 2022 - 13:39, said:

Cine poate sa imi spuna cat de moi are suspensiile comparativ cu alte masini?
Am Suzuki Ignis si pe spate sunt mult mai moi la Spring.Nu te zdruncina cand treci cu viteza moderata peste ceva (cocoasa ,gaura).Deci e vb efectiv de suspensie si nu de bancheta !
De comparat in aceeasi clasa desi parca si fata de celelalte veh marca Dacia (tehnlogii similare low cost) este mai moale ;cu exceptia Duster 4x4 care are o suspensie buna/conforabila/sigura pe spate (semipunte independenta cu multibrate ;alt spatiu si alt pret fata de Spring,normal...)
Un pic saltareata si cred ca nu ar tine la greutate ,pt cei care au intentia sa incarce mult (fiind dealtfel destul de limitata la capitolul masa "de carat").
Desi marturisesc ca am dus la tara niste dale de beton (5 buc din cele de 5 cm grosime ,40x40 cm parca ;cred ca are cam 20-25Kg bucata) + bagajele obisnuite pana s-a umplut portbagajul (si mi-a mai ramas de pus si pe la picioare) si nu taraste portbagajul pe jos... In marja limitei declarate cred ca e decenta pe zona suspensie/confort/masa pe spate !
Mai cara si o roata de rezerva normala in portbagaj (fata de alte masini),spatiul e bun...
Fa un drive test si nu te lua dupa noi ! Conduce un prieten/sotia si tu stai in spate.
Am mai condus masini mici gen Toyota iGo/Citroen C1 de ex (desi alea parca-s  mai mici putin) si clar senzatie de cart nu de masina !
Am uitat sa precizez ca si pe fata pare ok ;nu zduncina brutal semipuntile.Pt mine confortul la drum (la drumurile din Romania) si tinuta de drum sunt decente si recunosc ca nu ma asteptam chiar ,stiind din ce masina ieftina provine...
Cand nu sunt sofer, simt lipsa manerelor de viraj insa,ca ma leagana putin ! Poate modele mai noi au ,daca tot le-a scumpit ,cine stie...

#14294
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
pt ştergătorul de pe lunetă, cred că va trebui să luăm lamă de cauciuc separată şi s-o tăiem şi s-o montăm. Am văzut lame (fără braţ) la Auchan, lungi circa 40...45 cm dar nu am reţinut preţul

#14295
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View PostFanezzz, on 26 iunie 2022 - 09:21, said:

Salut. In aceasta perioada, posesorii de Spring se gandesc la achizitia rotilor pentru iarna ? sau cel putin M+S? eu caut sa achizitionez jante de aluminiu cu anvelope de iarna.Ceva idei si preturi ? Acum vara , dupa parerea mea ar fi cea mai buna perioada pentru cumpararea lor.
Eu o am din Dec 21 si am luat imediat anvelope de iarna (puse tot pe jantele ei); desi am avut destul timp sa studiez piata si sa iau si jante in prealabil...nu mi-a venit "sa pun caruta inaintea boilor" :)
In general lumea pune anvelope  universale (all season) iar modele de jante au mai fost postate pe forum (cu foto);fiecare dupa buget si gustul sau...

Pt anvelope merita o marca buna pt ca fiind dimensiuni mici nu sunt scumpe dar recunosc ca eu nu am luat pt ca nu fac multi km si aia sunt la viteza  redusa (sotia ,mers in oras 90%) ;prefer siguranta marita iarna si am luat deci pneuri de iarna ,din gama medie (nu mai conteaza ce).

Treb sa fi atent la dimensiunile jantei :5,5 la latime merg  sigur (ca am luat si eu inca un rand de jante dar tot de tabla) dar peste nu cred pt ca scade mult diam total al rotii -trage janta de pneu la montaj ,sa se aseze ,ca sa-l lateasca dupa ea si-i ia din inaltimea talonului) si ET-ul ,acel balon interior/scobitura unde intra partea de franare)
Restul sunt de obicei indicate si pe site-uri si e mai usor de banuit daca se potriveste ori ba janta : diam central 60 mm (mai mare putin merge dar cu inele de centrare) ,cele 4 orificii pt prezoane si diametrul pe care se afla ele -100mm).

Janta originala este 4,5J x 14 (unde 14 e diam ei in toli) cu ET37; eu am pus 5,5J si ET40 si merge (restul dimensiunilor la fel cu originala,normal ,altfel nu o poti monta)

Cele de aliaj sunt frumoase dar exista o capcana ,zic eu .Daca la una de tabla,ieftina, sch capacele in caz ca nu-ti place aici te poti insela usor si nu ai ce face.
Eu pot sa spun ca am luat de tabla gri si nu mai vreau capac (arata decent ;chestiune de gust ,inca odata).
Poate sa-ti para frumoasa ianta si cand va veni pusa pe masina sa nu-ti placa cum pica...Sunt sensibile dar in Germania ai drumuri  bune si sunt destul de scumpe si la noi (ce rost are sa le iei din Romania cand sunt la a nu stiu cata mana,prin revanzatori ?).Poate sa iei turcisme sau chinezarii...
Cred ca una cat de cat rezonabila (aspect/calitate) se incadreaza cam pe la 100€/buc.Anvelope da ,gasesti de calitate la pret mai mic ca sunt made in Romania (cum s-a mai spus ,Conti).Mai castigi si la montaj ,fata de Germania.
Vezi care e piata ,dar cum sunt tot pe € aduse de afara nu vad cum sa fie jantele mai ieftine pe aici...

Alegerea ta ...Spor la cautari !

#14296
ShMan

ShMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2007

View Postcristi1806, on 28 iunie 2022 - 10:29, said:

Nu am intalnit pana acum pbl dar nici nu am incercat cand a fost f cald SI mai ales ,dupa ce a stat mult in soare.Probabil ai vrut sa speli luneta ?
Pai daca ai masina al masori.Lungimea e cea mai importanta dar cred ca si fixarea.
Nu am studiat pbl dar parca aici are carcasa aia a lui si nu poti pune unul mai mare cum am facut pe fata,in caz ca vrei asta...

Cand am scris nu eram langa masina sa masor lungimea. Dar mi-e clar acum, eram curios daca se gasesc separat de schimb.
In principiu nu lama stergatorului in sinea ei ma deranjeaza (cu toate ca ar merge inlocuita), ci faptul ca se opreste dupa 1-2 curse. Si da, am spalat luneta, a facut cele 1-2 curse si apoi s-a blocat si nu a mai plecat pana cand m-am reintors pe seara la masina si am incercat din nou. Treaba asta s-a intamplat de 2 ori deja, si voiam sa vad daca e din ciclul "asa face toate" (gen protectie la supratemperatura si suprasolicitare motoras) inainte sa merg la garantie cu ea.

View PostAydenCJ, on 28 iunie 2022 - 11:31, said:

pt ştergătorul de pe lunetă, cred că va trebui să luăm lamă de cauciuc separată şi s-o tăiem şi s-o montăm. Am văzut lame (fără braţ) la Auchan, lungi circa 40...45 cm dar nu am reţinut preţul

Ms de info, o sa trec sa vad daca gasesc.

Edited by ShMan, 28 June 2022 - 14:57.


#14297
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021

View PostFanezzz, on 26 iunie 2022 - 09:21, said:

Salut. In aceasta perioada, posesorii de Spring se gandesc la achizitia rotilor pentru iarna ? sau cel putin M+S? eu caut sa achizitionez jante de aluminiu cu anvelope de iarna.Ceva idei si preturi ? Acum vara , dupa parerea mea ar fi cea mai buna perioada pentru cumpararea lor.
Referitor la jante, eu am luat asa ceva... https://www.ejante.r...ar-silver/92678

Attached Files



#14298
puiu_pirneci

puiu_pirneci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.12.2009
niciun gasitor de vapoare?

#14299
crstyev

crstyev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2022
la drum lung, sa zicem de la Bucuresti la Craiova (200KM) cum se prezinta Dacia Spring? De cate ori opriti sa incarcati?

#14300
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.08.2008
Niciodată. Face 200km fără probleme vara dacă nu treci de 100km/h. Pe DN-uri e fix la fel ca oricare mașină. Pe autostradă nu e chiar același lucru dar nici mult mai rea nu e. Pentru consum important e să eviți să treci de 100 km/h.

Edited by aridan, 28 June 2022 - 18:51.


#14301
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007

View Postpuiu_pirneci, on 28 iunie 2022 - 08:23, said:

Buna ziua ,
Este vreun coleg de forum care se pricepe cu urmaritul vapoarelor ? astept un  hyundai Ioniq 5 care e plecat din Uslan in jur de 28 mai si trebuie sa ajunga in Koper . Aveti ideea pe ce vapor e si cam cand ajunge ? multumesc
VIne un vapor in 30 iunie, la ora 13 in Koper. Traseu Korea - Singapore - Suez - Grecia - Koper.
Plecat din Korea in jur de 1-2 iunie.

Edited by Raresh20, 28 June 2022 - 21:51.


#14302
emilduc

emilduc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.08.2018

View Postaridan, on 28 iunie 2022 - 18:47, said:

Niciodată. Face 200km fără probleme vara dacă nu treci de 100km/h. Pe DN-uri e fix la fel ca oricare mașină. Pe autostradă nu e chiar același lucru dar nici mult mai rea nu e. Pentru consum important e să eviți să treci de 100 km/h.

Dacă se merge cu 100 eu nu cred că faci 200 de km, chiar nu cred.

#14303
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.08.2008
Mie în localitate la 60km/h îmi arată consum instantaneu 4-6 kw/100km și în afară la 100 km/h îmi arată 9-12kw/h (mereu cu AC). Și dacă merge mereu cu 100km/h și luăm varianta pesimistă, adică 12kw/100km, ar trebui să consume 24kwh din 26kwh.
Un singur dubiu am. Nu am fost atent dacă consumul instantaneu e pe 100km sau cât papă ea în acel moment din baterie. Chiar și așa nu schimbă cu mult datele problemei.

Edited by aridan, 29 June 2022 - 08:17.


#14304
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 06.09.2004
Cred ca pe ziare.com e campanie impotriva Sprig - Dacia. https://ziare.com/da...-chedar-1748516

#14305
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Au vazut ca se face trafic pe subiectul asta. Ei cu asta se ocupa, trafic, nu continut :)

#14306
otesileanu

otesileanu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2022

View Postaridan, on 28 iunie 2022 - 10:35, said:

Nu e deloc așa. A fost blocată rețeaua de stații de încărcare a Kaufland și LIDL. La cele cu plată bate vântul și nici de plugshare nu e nevoie că primești toate informațiile de la aplicația celor care le dețin.
Cel care spune în articol că ii e greață de spring poate merge la EnelX sau Renovatio și aproape sigur nu va da de springuri pe acolo! Posted Image
Corect, exact la asta m-am gandit si eu cand am citit pseudo-articolul cu pricina! Normal ca numarul de statii (extrem de mic) din Romania va deveni rapid insuficient, la vanzarile de electrice (si mai ales Dacia Spring) din ultima vreme, iar cele gratis e natural sa fie primele pline. Cine s-a gandit ca va merge pana-n 2030 numai pe curent gratis nu si-a facut bine planurile.

#14307
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 13.08.2008

View Postisr2002, on 29 iunie 2022 - 08:24, said:

Cred ca pe ziare.com e campanie impotriva Sprig - Dacia. https://ziare.com/da...-chedar-1748516

Cu ploaia încă nu știu cum e dar zgomotul, mai ales după 70-80 km/h, e o problemă.
2 chestii amuzante:
1. Am fost pe un drum de munte din alea cu asfaltul dat cu un fel de adeziv peste care se pun pietre concasate care se lipesc și oferă aderență iarna. Era ca într-un pub cu muzică tare. De fiecare dată când spuneam ceva nevastă-mea dădea radioul mai încet. La un moment dat nu se mai auzea nimic de la radio dar ea tot încerca să-l dea mai încet să mă audă. La asfalt normal e rezonabil.
2. După ce treceam de 90k/h se uita des in bord să vadă cu ce viteză merg pentru că i se părea că merg la viteza foarte mare. Faptul că nu e antifonată bine și comportamentul ei aerodinamic la viteze mai mari te fac să te simți la 90km/h ca la 130-140 îți dă senzația că mergi cu viteză mai mare. Partea bună e că instinctiv ai tendința să nu o calci prea tare și așa menții un consum rezonabil.
Cu toate astea, în oraș și pe lângă e cam ca orice mașină.
O am de o săptămână și deja am economisit 250 lei încărcând acasă.
Aș cumpăra-o iar fără nicio ezitare.

Edited by aridan, 29 June 2022 - 09:30.


#14308
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021
Ca sa mai reduci zgomotul la viteza ii poti pune niste chedere la usi, capota si haion. La usi chedereul pus in partea de jos tine si pragurile curate. Lipsa carenajelor de plastic la roti se resimte mult pe spate, dar nici Logan 3 nu are carenaje

#14309
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postaridan, on 29 iunie 2022 - 08:14, said:

Mie în localitate la 60km/h îmi arată consum instantaneu 4-6 kw/100km și în afară la 100 km/h îmi arată 9-12kw/h (mereu cu AC). Și dacă merge mereu cu 100km/h și luăm varianta pesimistă, adică 12kw/100km, ar trebui să consume 24kwh din 26kwh.
Un singur dubiu am. Nu am fost atent dacă consumul instantaneu e pe 100km sau cât papă ea în acel moment din baterie. Chiar și așa nu schimbă cu mult datele problemei.
E puterea instantanee in kW, nu consumul in kWh/100km.
Daca iti afiseaza 5kW la 50km/h, sa zicem, asta inseamna consum 10kWh/100km.

Oricum, confirm - se pot face in jur de 200km la 100km/h.

Edited by atw, 29 June 2022 - 10:26.


#14310
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Post44_de_cai, on 29 iunie 2022 - 09:23, said:

Ca sa mai reduci zgomotul la viteza ii poti pune niste chedere la usi, capota si haion. La usi chedereul pus in partea de jos tine si pragurile curate. Lipsa carenajelor de plastic la roti se resimte mult pe spate, dar nici Logan 3 nu are carenaje
Eu am pus chedere doar la usi, ca n-am avut rabdare sa pun si restul, si tot isi fac treaba excelent, dupa parerea mea. Poti sa ai o conversatie la volum normal chiar si la 120km/h.
Nu mai tin minte exact cum era inainte, ca le-am pus prin decembrie, dar stiu ca era mai zgomotoasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate