Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16555 replies to this topic

#14275
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View PostAydenCJ, on 26 iunie 2022 - 19:32, said:

se mută centrul de greutate spre spate n-o să mai aibă aderență roțile din față...
Îți montezi frunk-ul din pozele de mai sus și îl umpli cu baterii Li-ion și un invertor de 2kW... împuști doi iepuri dintr-o lovitură! :D

Acum serios, nu cred că există vreo soluție viabilă pentru a pune 45kg în exteriorul mașinii. Poate doar înăuntru, cu bancheta rabatată, dar îți cam trebuie doi oameni pentru manevrare.

Ca fapt divers, am reușit să bag în spate o bicicletă cu roți de 27.5" (cu roata din față demontată).

#14276
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Da, va exista un efect de debalansare insa nu cred ca va fi asa grav, oricum nu merg cu viteze mari. Compensez eu cu greutatea mea cand ma urc la volan :). Pe plafoniera nici nu mi-a trecut prin cap sa pun ceva vreodata.
Trotineta intra in spate daca dau jos bancheta, dar nu e o solutie, ca mai am si pasager pe bancheta. Plus ca urcatul si datul jos din portbagaj l-am experimentat destul pe termica veche si pe langa protestele serioase de la spatele meu am mai reusit sa si zgariu spoilerul pe alocuri. Nu e distractiv sa faci manevra asta de unul singur.
Mai vedem, ramane tema de studiu. Prin orasul de resedinta nevoia asta nu e asa mare, insa mai merg ocazional si prin alte orase si as prefera sa am trotineta la mine.

#14277
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postpisoiu2, on 26 iunie 2022 - 20:56, said:

Prin orasul de resedinta nevoia asta nu e asa mare, insa mai merg ocazional si prin alte orase si as prefera sa am trotineta la mine.
Pentru deplasări din astea mai bine îți iei o trotinetă mai "normală" :)
Xiaomi Pro 2 îmi încape în portbagaj, cu puțin efort, fără să rabatez bancheta. Mai intră și ceva bagaje pe lângă, dar trebuie să fac Tetris cu ele.

#14278
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Am una mai normala gen xiaomi, dar i-am dat-o nevestei. Sub mine i s-au rupt șuruburile de 2 ori de la greutate. Trotinetei.

Edited by pisoiu2, 26 June 2022 - 21:28.


#14279
Fanezzz

Fanezzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 08.12.2015

View Postclase74, on 26 iunie 2022 - 16:00, said:

Fanezzz, eu am allseason Goodyear cumparate si montate pe jantele originale din Decembrie...am aproape 12k km fara probleme.
Mersi de rasp, eu caut cu tot cu jante de aluminiu .Cat ai dat pe bucata? eu sunt in Germania dar cand ma duc in Ro cu alta masina le cumpar de acolo daca e mai rentabil.Stima

#14280
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Si eu tot allseason am, Conti, in Ro sunt mai ieftine pentru ca sunt produse chiar aici sau cel mult Cehia, cele din Germania cel mai probabil au o calitate superioara. De astea produse la noi se cam plange lumea, eu am Cehia, dupa 7 luni si ~6000 de km sunt multumit, mai vedem in continuare.

#14281
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007

View PostFanezzz, on 27 iunie 2022 - 07:36, said:


Mersi de rasp, eu caut cu tot cu jante de aluminiu .Cat ai dat pe bucata? eu sunt in Germania dar cand ma duc in Ro cu alta masina le cumpar de acolo daca e mai rentabil.Stima

Cand le,am luat au fost ~815 lei toate 4, intre timp sigur s,au scumpit

#14282
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
eu as vrea sa vand cauciucurile de vara cu care a venit masina , sunt noi ca le-am schimbat la dealer inainte de a ridica masina

#14283
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Cine poate sa imi spuna cat de moi are suspensiile comparativ cu alte masini?

#14284
ShMan

ShMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.08.2007
Salut. Mai are cineva problema cu stergatorul spate? În sensul ca se opreste pe la jumătatea cursei după ce face aprox 2 cicluri, și apoi nu se mai misca deloc decât după o aprox 1-2h după care își revine.
Oare e ceva protecție la suprasarcina a motorașului, era foarte cald când s-a întâmplat.
Stergatorul spate ce dimensiune are oare?

Mulțumesc.

Edited by ShMan, 27 June 2022 - 13:55.


#14285
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.08.2008

View PostCyanid3, on 27 iunie 2022 - 13:39, said:

Cine poate sa imi spuna cat de moi are suspensiile comparativ cu alte masini?

Sunt moi și te simți oarecum că într-o barcă. dar nu cât să-ti fie teamă. Cam că un Touran pe care îl am, un pic mai moi ca Megane-ul 2 care a mers la rabla și mult mai moi ca un Fiat grande punto pe care îl am. Adică eu cred că au ales bine pentru că mașina nu e de viteze mari și e comodă pe strazile cu gropi sau pe cele neasfaltate.

#14286
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
sunt destul de moi, cu 2 adulţi de 80 kg fiecare  şi ceva cumpărături, vreo 10-12 kg max, garda la sol scade mult, cam 2, poate 3 cm

#14287
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007

View Postpetre69, on 27 iunie 2022 - 13:03, said:

eu as vrea sa vand cauciucurile de vara cu care a venit masina , sunt noi ca le-am schimbat la dealer inainte de a ridica masina

Le,am dat in primavara pe olx cu 350 toate. Pune un anunț daca vrei sa vinzi.

#14288
puiu_pirneci

puiu_pirneci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 20.12.2009
Buna ziua ,
Este vreun coleg de forum care se pricepe cu urmaritul vapoarelor ? astept un  hyundai Ioniq 5 care e plecat din Uslan in jur de 28 mai si trebuie sa ajunga in Koper . Aveti ideea pe ce vapor e si cam cand ajunge ? multumesc

#14289
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004
Un articol interesant. Asa este?
https://ziare.com/ma...blocate-1748188

#14290
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Articolul e preluat de pe ***** si editat ca sa corespunda cu titlul. DAca il citesti pe tot, ajungi sa iti dai seama ca un titlu corect ar fi fost: soferii de electrice care nu folosesc plugshare din nesimtire sau necunoastere blocheaza reteaua de chargere. Pe parcursul articolului se ajunge si la concluzia asta, dar nu mai era click bait

Edited by Scurthea211, 28 June 2022 - 09:12.


#14291
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 17.09.2021

View PostShMan, on 27 iunie 2022 - 13:54, said:

Salut. Mai are cineva problema cu stergatorul spate? În sensul ca se opreste pe la jumătatea cursei după ce face aprox 2 cicluri, și apoi nu se mai misca deloc decât după o aprox 1-2h după care își revine.
Oare e ceva protecție la suprasarcina a motorașului, era foarte cald când s-a întâmplat.
Stergatorul spate ce dimensiune are oare?

Mulțumesc.
Nu am intalnit pana acum pbl dar nici nu am incercat cand a fost f cald SI mai ales ,dupa ce a stat mult in soare.Probabil ai vrut sa speli luneta ?
Pai daca ai masina al masori.Lungimea e cea mai importanta dar cred ca si fixarea.
Nu am studiat pbl dar parca aici are carcasa aia a lui si nu poti pune unul mai mare cum am facut pe fata,in caz ca vrei asta...

#14292
aridan

aridan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.08.2008

View Postisr2002, on 28 iunie 2022 - 08:35, said:

Un articol interesant. Asa este?
https://ziare.com/ma...blocate-1748188

Nu e deloc așa. A fost blocată rețeaua de stații de încărcare a Kaufland și LIDL. La cele cu plată bate vântul și nici de plugshare nu e nevoie că primești toate informațiile de la aplicația celor care le dețin.
Cel care spune în articol că ii e greață de spring poate merge la EnelX sau Renovatio și aproape sigur nu va da de springuri pe acolo! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate