Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Problema statie CB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare . Am o statie Alan 100 plus , care functioneaza destul de bn cu antena originala , problema e ca avand masina mai inalta , este un Chrysler Voyager , se vede cam urat antena aia de un metru si deasupra , plus ca mai si acata prin unele locuri . Eu am facut rost de o sarma perfec dreapta , un pic mai subtire decat antena originala , la aceiasi lungime , si am facut mai mult de jumatate arc , avand acum cam 30 de cm de antena dreapta , restul fiind spirala , arc . Problema e ca aud foarte bine , ba chiar mai bn decat cu antena originala , dar nu sunt auzit decat de foarte aproape , un km maxim 2 in linie dreapta .
Ceva idei ......ce am gresit si unde ?? Multumesc tuturor celor ce rup din timpul lor ca sa ma ajute .

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Ai greșit ca ai scurtat spicul.

După principiul tău, o faci toată arc și o lași de 5 cm și vrei sa meargă? O pui direct pe bord, sa nu mai stea în ploaie. :)
Lasă antena originala.

Sau cumperi o antena mica

Edited by dorin_2k, 28 February 2020 - 17:35.


#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Am luat si una mica , merge mai rau decat asta facuta de mine . Problema e in alta parte .

#4
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Problema este ca daca scurtezi din spic, trebuie sa pui la bobina, inauntru.
Dar cum stii cit?, doar daca ai un analizor de antena si spatiu unde sa bobinezi, in interior.
Greseala este ca antena nu mai lucreaza bine in 27,2Mhz, probabil acum lucreaza bine spre 28...Mhz.


View Postgladiatore, on 28 februarie 2020 - 17:37, said:

Am luat si una mica , merge mai rau decat asta facuta de mine . Problema e in alta parte .
Da, dar daca o verifici pe un analizor si o acordezi perfect pentru 27,225, o sa functioneze corect.

Ce model este aia mica ?

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sincer , habar nu am , am luat-o din bazar , crezand ca fac o afacere .

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

View PostXTH, on 28 februarie 2020 - 17:46, said:

Problema este ca daca scurtezi din spic, trebuie sa pui la bobina, inauntru.
Dar cum stii cit?, doar daca ai un analizor de antena si spatiu unde sa bobinezi, in interior.
Greseala este ca antena nu mai lucreaza bine in 27,2Mhz, probabil acum lucreaza bine spre 28...Mhz.



Da, dar daca o verifici pe un analizor si o acordezi perfect pentru 27,225, o sa functioneze corect.

Ce model este aia mica ?
Asta.  https://www.artero.r...ndere-magnetica

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu e aia . Ce am luat eu , se infileteaza fix in locul aleia lunga , cu o piulita prelungitor . Merge , dar receptionez si sunt receptionat in maxim 2 km . Cu asta facuta de mn , repet , receptionez de la 10 km in linie dreapta , dar sunt receptionat de la maxim 2 km . Unde e problema ??

#8
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014
Ia-ti o antena buna si nu mai inlocui spicul antenei cu sarme ca nu faci treaba asa. Ce zici de asta?

https://www.mo.ro/an...6&utm_medium=SP

Sau asta...

https://www.mo.ro/an...6&utm_medium=SP

Le poti lua spre testare cu reducere. Chiar merita.

Edited by mishu_bz, 28 February 2020 - 18:29.


#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
E faina bre , da nu dau eu atatia bani pe ia .

#10
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014

View Postgladiatore, on 28 februarie 2020 - 18:29, said:

E faina bre , da nu dau eu atatia bani pe ia .
Daca le iei spre testare ai 50% reducere sa stii. Unde mai gasesti asemenea reducere?

https://forum.softpe.../#entry25980924

#11
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Antena trebuie acordata in banda cu o bobina sa aiba 50 omi, poti face tu o antena landa in opt la 27,225Mhz ai nevoie de o lungine de 68cm. si o bobina de cupru cu diametru de 12mm si 22 spire calibrarea o faci departand spirele dar ai nevoie de un reflectometru calibrare antena CB
eu miam facut antena cb si merge foarte bine.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,929
  • Înscris: 30.08.2006
Antena nu e calibrata iar semnalul de emisie se duce inapoi spre finali.Riscul e foarte mare sa arzi finalii statiei. Cumpara o antena buna si mai scurta 'Littlle Wil" de exemplu care are doar un metru si e asemanatoare cu cea de 1.45 m Sirius sau Midland.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Corect, mai putin termenul de calibrata, termenul este adaptata pe frecventa de lucru.
Orice antena instalezi e nevoie de refacerea adaptarii pe masina , e nevoie de SWR-metru, fara el e la nimereala.

#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
In concluzie , ar fi mai bn sa pun vechea '' sarma '' , la locul ei , inteleg .
Cu toate ca sant mai multumit de sarma noua ......daca nu sunt auzit , e egal cu zero . Multumesc tuturor celor ce au luat din timpul lor ca sa-mi raspunda .

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgladiatore, on 28 februarie 2020 - 17:27, said:

restul fiind spirala , arc . Problema e ca aud foarte bine , ba chiar mai bn decat cu antena originala , dar nu sunt auzit decat de foarte aproape , un km maxim 2 in linie dreapta .
Ti se pare ca auzi bine... antena nu mai lucreaza eficient iar SWR e mare cand o arcuiesti aiurea, polarizarea se face si ea praf.

Edited by andreic, 28 February 2020 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate