Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Sisteme fotovoltaice hibride

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Am si eu o intrebare: cat costa o combinatie din asta Fronius + Victron. Sa zicem, pentru ~5kW. Doar astea 2 echipamente.

#38
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View Postrinaldoparaipan, on 15 martie 2020 - 11:03, said:


Poti sa combini Froniusul existent cu un Primo Gen 24 Plus monofazat.Sau cu un Goodwe.

De ce ar combina un Fronius cu alt Fronius?! Are nevoie de un offgrid( Multiplus sau Multigrid).

#39
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Pentru ca Fronius GEN 24 Plus functioneaza si in sistem BACK-up.
Merge si cu Victron, dar cred ca iese mai scump.
In functie de puterea dorita si capacitaea de stocare e posibil ca sistemul cu Victron sa iasa mai ieftin. BYD HV de 7kw e vreo 4300 Euro.
La Victron se pot pune si Pylontech de 2,4kw.

Edited by addysoftware, 16 March 2020 - 18:02.


#40
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Cate complicații.....si mii de euro....
@shoTgunu: Ai baterii, ai invertor On-Grid, tot ce mai ai nevoie sa faci sistemul sa functioneze Off-Grid, este un invertor capabil de AC-Coupling. Atat! Si ai o gramada de optiuni, de la variante ieftine Fangpusun pana la cele originale Studer, Victron, etc. Bateria musai o muti pe invertorul mentionat (nu ramane cum e acum). Cel mai ieftin,  ss fie profi, dai 1000$.

#41
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Este că cei cu baterii vă simțiți mai în siguranță pe vremuri de criza? Ca în momentele astea nu se aplica acel calcul cu 4000 de cicluri * 6kwh *0.65lei?

#42
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
categoric ca da indiferent de chimia bateriilor , soare sa fie , problema majora e ca va veni vremea cand va trebui sa facem de paza  fie ele panouri sau alimente in camara.

cand o sa pice reteaua nu mai e valabil nici un calcul , asa ca pregatitiva sistemele pentru ce e mai rau , o minima independenta pentru electrocasnicele vitale e obligat necesara.

#43
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Pai de ce ar pica reteaua? Majoritatea firmelor au inchis sau vor falimenta. Cine consuma curent in afara de casnici, si institutiile vitale? Eu cred mai degraba este exces de productie.

#44
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu pica reteaua de la supraincarcare, pica pentru ca cedeaza infrastructura de buna ce e.

#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
ezakt, ca nu mai are cin'so intretina

#46
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
corect .

eu nu vreau sa fiu cinic sau prea pesimist , dar daca sa strang randurile , atunci nu va mai exista normalitate , sa nu cumva sa credeti ca se urca dorel pe stalp sa repare x sau y , problema majora va fi ca toti acei oameni care supravegheaza si mentin in picioare reteaua efectiv nu vor fi platiti intra totul in blocaj , cine se va mai duce sa apese pe butoane , vor aparea dezechilibre desincronizari sar cateva sigurante prin posturi si e suficient sa ramai in intuneric . eu sper sa nu fie asa dar e cel mai negru scenariu .

DAR SFATUL MEU, e sa nu cumva sa aprindeti becu noaptea sau alte activitati care vor denota faptul ca noi avem curent si restul nu  , atunci vei fi atacat efectiv , rauvoitori se gasesc. trebuie sa parem ca suntem egali si la fel cu restu..

seara buna .

#47
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Hai ca deja discutam scenarii de filme.
Imi dau si eu seama ca situatia nu o sa fie prea buna, dar nici chiar in halul asta...

#48
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Depinde cit dureaza restrictia asta, dar peste 2,3 luni situatie este exploziva la propiriu din punct de vedere financiar, implicit social,
Mai vorbim, daca ne mai arde sa vorbim...

#49
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
Off topic: Prin anii 90 si ceva spre 2000, armata păzea cablurile liniilor de înaltă tensiune pentru ca erau la mare căutare de ,,indienii,, din jurul Bucureștiului, vremurile alea pot revenii dacă situația economica se înrăutățește, asa ca nu este râu sa ai un minim de independenta energetica.
On: Eu am de bine de rău bateria de Li-Ion de 40 Ah 7s de la rulota cu toata instalația.

Edited by viocons72, 28 March 2020 - 20:42.


#50
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Va fi nasol deorece lucratorii la negru din Italia si din alte parti vor iesi in strada, ce le vor face? iivor omori? sau ii vor lasa satransmita virusul.

Daca vedeti vre unul prin apropiere sunati repede la 112 sa vina sa il ridice deorece nu respecta carantina, problema asta e relativ simplu de rezolvat acum.

View Postviocons72, on 28 martie 2020 - 20:35, said:

Prin anii 90 si ceva spre 2000, pazem cablurile liniilor de inalta tensiune pentru ca erau la mare cautare de ,,indienii,, din jurul Bucureștiului, vremurile alea pot revenii dacă situația economica se înrăutățește, asa ca nu este râu sa ai un minim de independenta energetica.

Acum nu le pot transporta si nici valorifica.

#51
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
La tine,-i simplu,...ii atingi cu prajina de 20kv pe tuciurii....

#52
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016

View PostXTH, on 28 martie 2020 - 20:57, said:

La tine,-i simplu,...ii atingi cu prajina de 20kv pe tuciurii....

Are ceva subinteles vorba asta, multi nu stiu sa le scoata de sub tensiune , ca daca ar sti le-ar fura.

Metoda cu sunatul e cea mai buna, da nu uitati sa spuneti ca a venit din Italia si a fugit din carantina.

#53
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Poate sunt cinic dar criza asta (exceptand decesele) este cel mai bun lucru pe care îl puteam avea. Brusc îți dai seama ca apartamentul tău de 60mp la etajul 7 în Militari nu prea merita 80000 de euro, ca pozele din Insulele Canare nu țin de foame, ca diaspora (nu toata, cam e vizibil cine) a venit în tara sa ne contamineze, ca e bine sa ai casa ta. Mai sunt multe altele

#54
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
In sfarsit ai zis una ca 1000. Respect

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate