Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Problema ssd m.2 Hp elitebook folio 9470

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Buna ziua. Ieri am cumparat un laptop Hp elitebook folio 9470m. Credeam ca are doar hdd si am vrut sa il schimb cu un ssd,dar cand am desfacut carcasa am vazut ca are si un ssd m.2 de 32 gb. Am scos hdd si am lasat doar ssd sa instalez windows pe el,dar nu il vedea in setup. In diskpart era vazut,i-am dat clean,format,gpt,e online si tot nimic. SIngura chestie era ca daca lasam doar ssd-ul ,dupa post imi aparea o imagine care banuiesc ca e de la hp cu specificatiile laptopului,serial number,etc. Cum as putea instala windowsul pe acel ssd?

Laptopul e exact ca cel din acest video,se vede ssd-ul la 0:18 https://youtu.be/mqmr8E2MDJ0?t=18

Edited by cristipop212, 09 February 2020 - 11:43.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Stickul de instalare este facut UEFI / GPT ?
In BIOS ai setat UEFI ?

#3
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Da si da. Ideea e ca daca las doar ssd-ul de 32 gb,nici macar nu imi spune ca nu are OS instalat. Merge direct la imaginea cu specificatiile laptopului. Daca pun inca un HDD langa,in windows explorer e vazut doar hdd,in diskpart e vazut si ssd-ul.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
acel ssd care stie msata, nicidecum m2, este prea mic la acel 32gb pt instalare de sistem. de asemeni, vezi ca in bios poate fi (dez)activat. verifica si asta

insa parerea mea este ca nu poate instala pe acel port, ci doar pe portul de 2.5

#5
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.09.2016
S-ar putea ca acel ssd sa fie folosit exclusiv pentru cache.

#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 25.08.2010
sigur e pentru cache, il poti scoate si sa folosesti doar un ssd

#7
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
in cazul ca inlocuiesc hdd cu un ssd sata, voi simti diferenta  daca las si acel ssd de 32 gb sau daca il scot?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Doar daca e intel optane sr poate utiliza pt cache, altfel un SSD obisnuit se strica rapid asa, motiv pt care se se dezactiveaza din setari cache cand se pune SO pe SSD.
Acum cund e banal si 32 GB RAM, chiar nu e o problema lipsa cache, si nu e o problema nici cu 8 GB.
Oricum, pt. SO win 10 nu poti utiliza doar SSD de 32 GB, indiferent ca e optane pe U2, M2 NVMe first, second sau third gen., M2 fara NVMe, mSATA, SATA3, SCSI, USB 3.2, thunderbolt 1,2,3, etc.
Si pe langa SO, ai nevoie de spatiu si pt instalurile programelor, plus spatiu de manevra pt. pastrarea fiabilitatii - cu exceptia optane  SSDurile su un nr limitat de cicluri de rescriere, de asta se si dezactiveaza cache.

Daca e optane poti sa-l pastrezi, chit ca mai bine maresti RSMul dzca chiar ai nevoie.
Poti pune in loc de HDD un SSD de 512 ssu 1TB, fie Samdung 970 PRO cu MLC.
Si in loc de SSDul mic, daca e mSATA si nu optane, poti sz pui alt SSD Samsung PRO de 512 GB  dar pe M2 NVMe. Acum exosta 970 PRO cu PCIE3 pe M2 NVMe, dar trebuie sa spara si 980 PRO cu PCIE4 si mai rapid. Au fost anuntate deja.

Edited by loock, 09 February 2020 - 13:23.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de dezactivat cache cu un SSD normal, pt ca se duce rapid nr de cicluti de rescriere, se dezactiveaza si indexarea din windows.
Oricum devine inutila pt ca un SSD are performanta IOPS  de mii de ori mai mare fata de un HDD, deci e f. rapid si fara indexare.

Edited by loock, 09 February 2020 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate