Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Alternative EMAG!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

el vrea electronice, electrocasnice, tel.. nu iesi mai ieftin cu Amazon la astea. si nici nu ai garantie reala   
Depinde ce cumperi si de la cine ( sunt si chinezi care vand pe Amazon ).
Daca le vinde Amazon sau e Fullfilled by Amazon nu te doare capul ( vezi "problemele" avute de mine si cum s-au solutionat ), iar daca e vorba de produse de dimensiuni/greutati mici poti iesi MULT mai ieftin uneori. Evident te uiti si verifici preturile inainte.

#38
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,973
  • Înscris: 04.10.2007
In ultima vreme am inceput sa cumpar de la PC Garage... am transport gratuit daca platesc cu cardul. SI am vazut ca poti sa comanzi si sub 50Ron ca tot gratuit e transportul.
Si eu usor usor incerc sa nu mai comand de la Emag... Mi se par nesimtiti ca te pun sa platesti cativa lei daca vrei sa ridici produsul din showroom... pentru toate prostiile au bagat comisioane... probabil la un moment dat o sa bage taxa si de vizualizare a produselor pe site-ul lor....
Am la ei zeci de comenzi in ultimii 10 ani ... am facut acum un calcul si am cumparat de peste 10.000 euro in ultimii 10 ani.

Emag are din partea mea in schimb nota 10 pentru garantii.... am avut 4 produse(Router, HDD si robot aspirator, Rami) trimise in garantie si toate s-au rezolvat ireprosabil.

#39
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ma refer la produsele vandute de Amazon.
exact - depinde ce vrei sa cumperi. preturi semnificativ mai mici gasesti numai la produse care nu prea au distribuitori in Romania, ori care sunt facute in aceeasi tara din care e si amazonul.
de ex. sculele nemtesti de pe amazonul nemtesc.
dar la tel, tv si alte electronice + transport.. tot acolo iesi.
transportul nu e tot timpul rapid. poate sa iti ajunga si in 2 zile, dar poate sa iti ajunga si 2 saptamani daca vrei livrare in ro. poate sa dureze 2 saptamani doar pregatirea comenzii la unele produse.

dar exista alternative emag la noi- altex, cel..
nu stiu cum e cu componentele pc acum ca nu am mai luat de mult, dar la electronicasnice ai o gramada de alternative.
inclusiv olx

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007

View Postccf_cristi, on 30 ianuarie 2020 - 16:37, said:

Nu e tras de par.
Exemplu colegul cu 1.000 comenzi de-a lungul timpului.

N-am zis ca nu se intampla, am zis ca nu e un exemplu relevant. Daca 50% dintre clienti au comportamentul acesta atunci ai putea zice ca face mare afacere emagul cu taxa aia.

#41
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,612
  • Înscris: 25.04.2007
Emag oricum nu are preturi bune in general, cel putin la articolele care se cauta si se vand. Iar asa zisele promotii ale lor sunt mincinoase, pun un pret mare taiat, care nu il gasesti la nimeni si iti vand la pretul pe care il au majoritatea care vand la pret mediu spre ridicat. Lucrurile cu adevarat ieftinite sunt cele de calitate mai redusa, sau care nu se prea cauta.

Cumpar curent de la Altex, Cel, Vexio, imi place si forIT, mai rar cumpar si de la pcgarage si evomag.
Prefer Altex pentru preturile imbatabile si promotiile adevarate. N-am avut nici o problema cu garantia cand am apelat la Altex si Cel in peste 22 de ani, in rest nu am avut obiecte stricate, poate si ca imi aleg cu grija ce cumpar. La emag am avut o singura data o problema cu un hdd pe care mi-au dat banii inapoi dar am pierdut un vaucer consistent. Nu au vrut sa-mi dea alt hdd la schimb,, probabil din cauza vaucerului ala.

Eu cred ca emag a recurs la prostia asta cu transportul si rambursul si din cauza ca a fost prea permisiv in politica de retur si avea mari pagube. Acuma cei ce erau obisnuiti sa se afle in treaba cu comenzile pe motiv ca puteau trimite inapoi in 30 de zile or sa gandeasca mai profund ce cumpara inainte de a plasa comanda.

Edited by Cousteau, 30 January 2020 - 17:12.


#42
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmmm, 3 pagini de discutii inutile.
Din cel putin 3 motive:

1. nu stim ce produse vrea omul
"aceeași gamă de produse" - pai asta inseamna 776564654677689 de produse, de la masini BMW pina la ace, brice si carice.
Nu prea vei gasi nicaieri asa ceva.

2. nu exista transport gratuit ;)
Attached File  1111111111111111125-5-shipping-30-free-shipping-43386381.png   94.92K   2 downloads

3. nu-ti functioneaza google?
Cauti produsul pe emag, daca nu iti convine ceva intri frumos pe google si cauti in alta parte.

Nu ai nevoie sa-ti recomandam noi absolut nici un site, in afara de google !!!

#43
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2020 - 16:04, said:

Dacă ar băga din prima transportul în prețul produsului și ar zice că e moka transportul te-ai simți mai bine ?

dap. raspunsul este ca s-ar simti mai bine. lumea in general, nu se uita la pret, in speta emag, ca e si aproape dublu fata de alte magazine, ci la rahatul ala de transport.
pe majoritatea care i-am intrebat (inclusiv pareri pe forum) este ca emag e meserias cand vine vorba de garantii (mai putin la electronice dar ma rog deja lungesc discutia) asa ca vorba aia, dai un ban dar stai in fata. produsul poate sa coste 14 triliarde de lei daca transportul e gratis.. ?  heiii am facut o afacere!!  pai atunci dai banul si nu mai mieuna ca e una si cealalta.

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMagicwisewolf, on 30 ianuarie 2020 - 16:17, said:

De ce nu incearca sa isi fidelizeze clientii constanti acordandu-le 2-3 comenzi pe luna la care sa aiba transport gratuit.
Lacomia ii va costa. Deja incepe...

Voi aveți mari probleme în a înțelege o chestie.
Pe EMAG îi doare-n cur de "fidelizarea clienților". Ei vor tocmai opusul. Au prea mulți clienți, vor mai puțini, iar ăia care rămân să cheltuie cât mai mult. Dacă pierd 100 de clienți de-ăștia mici, iar datorită fluxului mai mic de comenzi își permit să angajeze cu un om mai puțin, ei ies în câștig în toată schema asta.

View Postvali, on 30 ianuarie 2020 - 16:30, said:

aș vrea să fac un cross-reference între ăia care se plâng că firmele de curierat abia se mișcă și ăia care comandă de pe amazon și primesc produsul peste 3 săptămâni. doar așa, de amuzament.

Vezi că vorbești prostii. Comenzile de pe Amazon ajung în mai puțin de-o săptămână, de cele mai multe ori.

#45
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
dacă nu sunt produse mari,comand cu livrare la punctele emag de la poștă.asta din cauza curierilor care vin oricând ,numai în perioada stabilită cu ei la telefon nu.
5 lei transport și 2,5 lei rambursul. n-am avut probleme cu garanțiile, am avut un singur stick usb schimbat prin depanero. comand de la mai multe online-uri.
de multe ori am găsit prețuri mai mici direct la firma parteneră,decât la același produs vândut de firma respectivă pe emag.

#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2020 - 16:04, said:

Păi cumperi așa mult ? Dacă ai bani să faci comenzi mari des te mai uiți la 15 lei transport ?

Dacă ar băga din prima transportul ĂŽn prețul produsului și ar zice că e moka transportul te-ai simți mai bine ?

Există niște costuri de livrare, etc, e normal. Cel puțin așa mi se pare mie.
Da, hai să plătim comisioane la eMag pentru că avem bani, e vorba de principiu....
La Altex de exemplu sunt produse similare cu preturi poate chiar mai mici și livrare gratuita iar asta e valabil la multe magazine online de profil. Lucrezi la eMag cumva?

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostCousteau, on 30 ianuarie 2020 - 17:06, said:

Emag oricum nu are preturi bune in general, cel putin la articolele care se cauta si se vand. Iar asa zisele promotii ale lor sunt mincinoase, pun un pret mare taiat, care nu il gasesti la nimeni si iti vand la pretul pe care il au majoritatea care vand la pret mediu spre ridicat. Lucrurile cu adevarat ieftinite sunt cele de calitate mai redusa, sau care nu se prea cauta.

Cumpar curent de la Altex, Cel, Vexio, imi place si forIT, mai rar cumpar si de la pcgarage si evomag.
Prefer Altex pentru preturile imbatabile si promotiile adevarate. N-am avut nici o problema cu garantia cand am apelat la Altex si Cel in peste 22 de ani, in rest nu am avut obiecte stricate, poate si ca imi aleg cu grija ce cumpar. La emag am avut o singura data o problema cu un hdd pe care mi-au dat banii inapoi dar am pierdut un vaucer consistent. Nu au vrut sa-mi dea alt hdd la schimb,, probabil din cauza vaucerului ala.

Eu cred ca emag a recurs la prostia asta cu transportul si rambursul si din cauza ca a fost prea permisiv in politica de retur si avea mari pagube. Acuma cei ce erau obisnuiti sa se afle in treaba cu comenzile pe motiv ca puteau trimite inapoi in 30 de zile or sa gandeasca mai profund ce cumpara inainte de a plasa comanda.

Nu cred ca aveau pagube prea mari ci doar un profit mai micut,pe care nu au vrut sa si-l asume...si e posibil sa piarda chiar mai mult prin ceea ce fac

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 ianuarie 2020 - 17:12, said:

Hmmm, 3 pagini de discutii inutile.
Din cel putin 3 motive:

1. nu stim ce produse vrea omul
"aceeași gamă de produse" - pai asta inseamna 776564654677689 de produse, de la masini BMW pina la ace, brice si carice.
Nu prea vei gasi nicaieri asa ceva.

2. nu exista transport gratuit Posted Image
Attachment 1111111111111111125-5-shipping-30-free-shipping-43386381.png

3. nu-ti functioneaza google?
Cauti produsul pe emag, daca nu iti convine ceva intri frumos pe google si cauti in alta parte.

Nu ai nevoie sa-ti recomandam noi absolut nici un site, in afara de google !!!
Eu asa fac boss

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2020 - 17:39, said:

Voi aveți mari probleme în a înțelege o chestie.
Pe EMAG îi doare-n cur de "fidelizarea clienților". Ei vor tocmai opusul. Au prea mulți clienți, vor mai puțini, iar ăia care rămân să cheltuie cât mai mult. Dacă pierd 100 de clienți de-ăștia mici, iar datorită fluxului mai mic de comenzi își permit să angajeze cu un om mai puțin, ei ies în câștig în toată schema asta.



Vezi că vorbești prostii. Comenzile de pe Amazon ajung în mai puțin de-o săptămână, de cele mai multe ori.

Super strategiePosted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Vorba elenei basescu...le doresc succesuri si sa isi atinga acest tel

Edited by I2O, 30 January 2020 - 18:00.


#48
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar nu e o strategie așa ciudată. O bună perioadă de vreme, mulți din China și din SUA nu vindeau nimic românilor, pentru că era mai mare bătaia de cap, atât cu serviciile poștale foarte proaste, cât și cu fraudele bancare care se petreceau în România. Te duceai, le ziceai "băi nene, am bani, vreau să vă dau bani", ei îți spuneau "nu, mersi, n-avem nevoie". Așa și-aici.

Nu orice vânzător are nevoie disperată de orice fel de clienți. Du-te în restaurant și stai să tragi de o bere seară de seară cu prietenii. La un moment dat o să te privească cu scârbă chelnerii, pentru că nu ești genul de client pe care îl servesc cu plăcere, pentru că nu consumi și mâncare. Chiar sunt cârciumi unde te cam obligă să comanzi mâncare când rezervi masa. Și acolo, la fel, nu e nevoie de orice client, în unele situații pur și simplu poți ajunge să ieși în pierdere chiar dacă ai foarte mulți clienți.

#49
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2020 - 17:39, said:

Vezi că vorbești prostii. Comenzile de pe Amazon ajung în mai puțin de-o săptămână, de cele mai multe ori.

ca să-ți răspund pe limba și pe logica ta: să mori tu?!

tot ce nu e obiectiv/cameră foto/chestie de peste 100€ vine când are amazon chef.

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,556
  • Înscris: 02.09.2006

View PostZamrA, on 30 ianuarie 2020 - 16:27, said:

Subscriu, chiar aseara ma uitam la un produs pe emag si pe amazon uk, si cu tot cu posta pana in Ro iesea mai ieftin pe amazon.
care-i ala, sa vedem si noi!

View Postccf_cristi, on 30 ianuarie 2020 - 16:37, said:

Nu e tras de par.
Exemplu colegul cu 1.000 comenzi de-a lungul timpului.
colegu' glumeste, era un exemplu didactic!

Edited by tytysor, 30 January 2020 - 18:25.


#51
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2020 - 18:03, said:

Dar nu e o strategie așa ciudată. O bună perioadă de vreme, mulți din China și din SUA nu vindeau nimic românilor, pentru că era mai mare bătaia de cap, atât cu serviciile poștale foarte proaste, cât și cu fraudele bancare care se petreceau în România. Te duceai, le ziceai "băi nene, am bani, vreau să vă dau bani", ei îți spuneau "nu, mersi, n-avem nevoie". Așa și-aici.

Nu orice vânzător are nevoie disperată de orice fel de clienți. Du-te în restaurant și stai să tragi de o bere seară de seară cu prietenii. La un moment dat o să te privească cu scârbă chelnerii, pentru că nu ești genul de client pe care îl servesc cu plăcere, pentru că nu consumi și mâncare. Chiar sunt cârciumi unde te cam obligă să comanzi mâncare când rezervi masa. Și acolo, la fel, nu e nevoie de orice client, în unele situații pur și simplu poți ajunge să ieși în pierdere chiar dacă ai foarte mulți clienți.

Si uite ca acum le vand la romani....
Ce sa zic eu le doresc succes celor de la emag cu implementarea asta de a avea mai putini cumparatori

#52
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

View Postmirel3003, on 30 ianuarie 2020 - 16:57, said:

In ultima vreme am inceput sa cumpar de la PC Garage... am transport gratuit daca platesc cu cardul. SI am vazut ca poti sa comanzi si sub 50Ron ca tot gratuit e transportul.
Si eu usor usor incerc sa nu mai comand de la Emag... Mi se par nesimtiti ca te pun sa platesti cativa lei daca vrei sa ridici produsul din showroom... pentru toate prostiile au bagat comisioane... probabil la un moment dat o sa bage taxa si de vizualizare a produselor pe site-ul lor....
Am la ei zeci de comenzi in ultimii 10 ani ... am facut acum un calcul si am cumparat de peste 10.000 euro in ultimii 10 ani.

Emag are din partea mea in schimb nota 10 pentru garantii.... am avut 4 produse(Router, HDD si robot aspirator, Rami) trimise in garantie si toate s-au rezolvat ireprosabil.
Garantia era motivul pentru care am comandat numai de la emag insa cu noile lor comisioane va trebui sa ma reorientez.

#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

tot ce nu e obiectiv/cameră foto/chestie de peste 100€ vine când are amazon chef.   

In 3 ani nu mi-a ajuns nimic mai tarziu de 2 zile. Vorbim de Amazon din Europa - UK in cazul meu. Si transport express, nu cel ieftin.
Si comenzile le dau itotdeauna la peste 100 de lire - ca bia atunci renteaza transportul. Cea mai scumpa comanda a fost de vreo 500 de lire.

Mai tarziu ajung expeditiile cu posta normala sau cele din Amazon US.

#54
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Re: comision pentru plata cash: e foarte normal, ca si la posta daca trimiti bani cuiva tot platesti un comision. Eu de cand ma stiu am platit cu cardul la emag si, chiar daca am avut o data probleme (mi-a sosit un TV cu ecranul spart si nu m-am uitat la livrare, iar cand i-am sunat mi-au zis ca nu mai au modelul pe stoc), mi-au returnat banii cam intr-o saptamana. In plus am si avantajul ca pe card pot cumpara in rate (am cardul forte de la BT, pe multe siteuri am posibilitatea sa platesc in 3-6-12 rate fara dobanda, si am avut surpriza placuta ca si de la magazine fizice din oraselul meu sa pot lua in rate)

On: antivirusul Avast are o extensie pentru Firefox, posibil sa fie si pentru Chrome, care se numeste SafePrice (se instaleaza automat odata cu AV-ul, inclusiv versiunea free) si atunci cand caut un produs, imi afiseaza oferte de pe alte siteuri. Chiar daca n-o nimereste mereu (de ex. imi returneaza un model mai vechi de telefon, care normal ca e mai ieftin), are si ponturi bune. De ex. acum vreo 2 ani am luat pentru mama un Mi A1. M-am dus intai pe emag, era vreo 850 de lei si nu-mi placea nici culoarea. Dar mi-a afisat acelasi telefon pe cel.ro la 760 de lei, si cu o culoare mai faina. L-am luat si e folosit si acum, fara nicio problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate