Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Cum arată noul Samsung QLED 8K, televizorul fără margini

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,858
  • Înscris: 06.11.2018
Cum arată noul Samsung QLED 8K, televizorul fără margini

Attached File  samsung-qled-1170x658.png   265.19K   137 downloads

Samsung a lansat QLED 8K, o nouă serie de televizoare premium care te vor face să te uiți cu tristețe la cel pe care îl folosești acum.

Dintre toate televizoarele din serie lansate la CES 2020, flagship-ul Q950 QLED 8K este de departe cel mai interesant. Televizorul are o serie de specificații care mai de care mai bune, dar ceea ce impresionează cu adevărat este desgin-ul său. Practic, compania a reușit să elimine aproape complet marginile dispozitivului. Îți oferă impresia de ecran infinit, lăsându-te să te bucuri în cel mai frumos mod de imaginile pe care le urmărești. Astfel, ecranul acoperă aproape 99% din suprafața televizorului.

De asemenea, televizorul de la Samsung e și extrem de subțire: are doar 15 milimetri. În plus, partea din spate nu are nicio denivelare. Este complet dreapt, așa, îl poți nivela perfect cu peretele din spatele său, cam așa cum ai face-o cu un tablou.

Attached File  2020-Samsung-QLED-8K-Q950_01.jpg   207.46K   138 downloads

Cât de performante sunt televizoarele din noua gamă Samsung

Potrivit companiei, linia QLED 8K este printre primele din industrie care acceptă redarea conținutului nativ 8K.

Are chiar și un „majordom digital” despre care compania  spune că îi va permite să controleze alte dispozitive hardware prin Bluetooth, WiFi și chiar și dispozitive mai vechi, care nu sunt conectate la internet.  De asemenea, televizorul Q950 poate reda conținutul de pe dispozitive mobile cu o simplă atingere folosind opțiunea „Tap View”.

Televizorul ajută consumatorii să experimenteze puterea rezoluției 8K chiar și atunci când urmăresc conținut de rezoluție mai mică. Are un procesor de ultimă generație, numit Quantum Processor 8K. Acesta vine dotat cu, AI care utilizează învățarea automată pentru a analiza și identifica caracteristicile fiecărui pixel.

În timp ce senzorii tradiționali TV pot regla luminozitatea ecranului doar în funcție de lumina ambientală din cameră, funcția sa Adaptive Picture ajustează lumina în funcție de scena de la televizor. Astfel, se asigură că televizorul poate menține o imagine clară în încăperile luminoase, păstrând în același timp contrastul.

Sursa: https://tinyurl.com/t5fp27r

[ https://image.businessinsider.com/5e0dfd90855cc23f850ebd94?width=700&format=jpeg&auto=webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa: https://www.business...4EVD-Co-og47Ngw

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Oare producatorul livreaza si ochii care pot "vedea" 8k?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Mie imi place mai mult Peretele.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006
Sa inteleg ca se monteaza cu spatele spre camera ca sa-i poti admira lipsa de "denivelari"!!!

#5
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
@Ann0nyym0us
Fiindcă îi mai mare?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In poza e in mod Ambient - poza de pe ecran reflecta ce e in spatele lui.
Are margini - cam de 3 mm. si e foarte subtire.
Dar nu prea vine cu nimic nou fata de vechea versiune. Doar ceva mai multe zone de iluminare si o diagonala mai mare.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Deci va avea capabilitate de upscaling programe 4K, că 8K nu vom vedea degrabă pe piaţă în afară de tot felul de demouri.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcsgabe, on 12 ianuarie 2020 - 20:02, said:

@Ann0nyym0us
Fiindcă îi mai mare?

N-o sa mananc rahat, ma incanta ideea de a avea un cinema al meu. Dar la cat de mare e saracia, as avea loc doar pe tavan.

#9
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAnn0nyym0us, on 12 ianuarie 2020 - 20:32, said:



N-o sa mananc rahat, ma incanta ideea de a avea un cinema al meu. Dar la cat de mare e saracia, as avea loc doar pe tavan.
Daca doresti propriul tau cinema, nu il echipezi cu asa ceva. Lasa marketingul altora, aici poti afla informatii pertinente referitoare la subiect https://forum.softpe...2#entry25769091

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View Postadisz, on 12 ianuarie 2020 - 19:11, said:

Oare producatorul livreaza si ochii care pot "vedea" 8k?

Ar fi buna o tehnologie si pt ochi bionici cu o interfata fiabila pt ca aici e buba -  e respinsa fiind corp strain.
Si tehnologie de ochi clonati, celule susa, modificati genetic daca au probleme, etc.

Pt foto cei cu vedere buna vad lejer si 32 K, deci 8K e in zona moderata...ca sa nu zic altfel sa se supere nu doar pozarii ci si profesionistii cu apsc si ff35.
16K e deja altceva, si pt video ar fi suficient, insa pt foto se poate justifica si peste 32K.

Edited by loock, 12 January 2020 - 21:39.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Pana acum parca visai la 12K. Acum ca exista 8K, ai marit pragul la 32?

Edited by dani.user, 12 January 2020 - 22:30.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris ca 12K ar fi deja destul de satisfacator in masura in care sunt totusi si limite tehnice de banda video si procesare, mai ales ca vreau minim 100 - 120 Hz si 10 bit pe microLED ssu true qdot fara LCD, iar pt 3D dublu 200-240.
Au aparut monitoare cu 360 fps acum la CES, dar ridicol cu LCD, deci mai e....

Si ar fi satisfacator si pt video.
E sub un true IMAX pe format de 70mm ca sa nu zic si de 3D cu 2 x 70mm, pe film reversibil unde optica duce 72 perechi de linii pe mm pe format mediu, si granulatiz e incs si mai fina, dar fsta de ce au adus la noi cu 2 x 2K la samsung imax, ar fi altceva.
La foto insa 600 MP e rezonabil de unde si 32K.
Chiar si 800 MP ar merge pe un A0...

12K e 720 PPI pe latura mare de A3 si e 100MP in format 2/3.
Camerele digitale au de mai multi ani 100 MP pe aproape FF645, au de cativa ani si 150 MP pe FF645, si Fuji a inghesuit 100 MP chiar si pe crop de 645 kz gfx100.
Deci camerele sunt in zona de cativa ani.

Edited by loock, 13 January 2020 - 02:12.


#13
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 04.10.2014
Poate zecile alea de megapixeli din fotografie se justifică pentru posibilitate de procesare ulterioară (faci din mai mulți pixeli proști unul bun) și pentru mărire puternică (afișe), dar pe ecran de monitor sau TV ce faci cu ei? Și într-o poză de 13 x 9 cm ai văzut vreodată pixelii ăia (diferența față de o rezoluție mai mică)? Produși de ce imprimantă?

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 January 2020 - 06:10.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Mai sus povesteam de camere de format mediu care salveaza 16 bit si au DR de 15 EV, toti pixelii sunt buni, nu ai de ce sa faci mai putini din ei ca sa iasa si mai buni, vs feja sunt mult mai buni decat poate reda orice monitor di orice hartie.

Aia ci pixelii multi si prosti e la senzori de telefon sau sapuniera cu fotosoti de 0,8 microni sau 1 micron.
La senzori mark fotositii sunt de de 25 X mai mari, zgomotul de imagine e mult mai mic si DRul mult mai mare fara staking si fara downsample.

Unde vezi tocmai asta era subiectul, la 12K si 100 MP, e adevarat ca pe alt format, de umdd si camere ff645 de 150MP care au si tot senzori Sony, si sunt de cativa ani Phase One care e fosta Mamiya Leaf si face si Hassy cu astfel de senzori.
Pentax inca nu a scos FF645, au doar crop de 645 de 50MP pe langz ff35 de 46MP si APSc de 24 MP.
Fuji are crop 645 si de 50 si de 100 MP.

Un A3 la 720 true DPI are 100 MP, si cum senzorul FF645 are alt format trebuie sa siba o rezolutie mai mare.
Epson are 720 True DPI la multe modele de imprimanta inca din anii 90, zeci de ani, si peste asta are si dithering la peste 5000 ppi.
Are si 360 si 720 true DPI plus dithering la mai mult.
Alti producatori au 300 si 600 true DPI tot din anii 90.
Fuji a mai avut cu 800 DPI cu mai multi ani in urma, imprimante LASER cu halogenuri metalice, nu stiu daca le mai fabrica.
Tot Fuji are seria frontier cu hartie foto care se developeaza cu substante, tot de zeci de ani deja, care exista si de 300 si de 600 DPI, insa in Ro se folosrste hartie cat mai ieftina care si la 300 de abea scoate 150 din cauza difuziei, insa cine vrea si isi permite poate sa foloseasca si hartie dedicata pt 600.

Cu tehnologie tipografica, prin xerigrafie se poate face tipar di la 1200 DPI cu site msi fine si cu o cerneala tipografica mult mai scumpa, dezvoltata special sa nu fuzioneze.
Si exista si de 2400 true dpi.
Astea erau si in anii 80 si 90, de la revista Graphis din Germania si oana la Playboyul american, doar cel american.
In Graphis puteai sa vezi si pe o imagine de 10cm ca e facuta cu 6x6 sau 6x7, 6x9 sau chiar format mare cu plan film.
Pe portrt cadru larg cu doua personaje incadrate in picioare cu spatiu si jos si peste capete  se vedea lejer pe 8 sau 10cm de tipar textura hainelor, denimul, etc., fara a fsce confuzie cu rasterul tipografic care era muly mai fin, de abea cu lupa 20X se intrezarea rasterul, si cu ochiul liber nu aveai cum sa-l vezi.

Cu tehnologie de la inceputul sec 20, pe albumina color, am vazut reproduceri de la 1908- 1911 dupa lucrari de arta, invlusiv de Van Gogh, care pe 20x30cm de format msre reprodus prin contact fsra marire, redau si cele mai microscopice crapaturi din panza si culori, o rezolutie analogica care echivalata digital ar fi peste 1 GP, si culorile sunt redate excelent, ba chiar arata mai bine decat tablourile originale la care unele culori au fost denaturate in timp, se stie ca Van Gogh a folosit si niste culori sintetice noi la vremea lor, si de ex  unele nuante de roz s-au decolorat in timp si au devenit albe, in timp ce reproducerile cu albumina color redau si acum culorile originale, si asta la o rezolutie chiar superultraarhisuficienta.

Diapozitivele se pot viziona si direct cu lumina alba difuza in spate, la orice format, dar cu atat mai mult la unele mari.
Apoi se pot viziona cu proiectie si marire pe perete sau panou dedicat.

Apoi au existat diapozitive color, inclusiv de format mediu si format mare plan film, unele se mai gasesc si fabrica si acum la fuji, din pacate mai putin la Kodak care a renascut doar e100 de 35, cand faine erau e200 de 35, de fornat mediu si de plan film.
Se pastreaza dispozitive color de format mare facute in anii 40 in timpul WW2, care arata fabulos.

Diapozitivele se pot si copia, se pot reproduce si pe hartie prin dubla inversare, se pot reproduce tipografic,  inclusiv prin tipar.

Diapozitivele se pot viziona si direct cu lumina alba difuza in spate, la
orice format, dar cu atat mai  mult la unele mari.

Apoi se pot viziona cu proiectie si marire pe perete sau panou dedicat.

Apoi se puteau reda marite pe hartie cibachrome care se gasea si de A0 si peste.
Nu cred ca se mai fabrica, dar exista de zeci de ani scannere, inclusiv drum scannere, inclusiv umede, de rezolutie foarte mare si mare fidelitate, si se pot printa cu imprimante, plottere, tipar digital, tipar cu placi tipografice, si chiar si tipar xerigrafic, inclusiv la 1200 true DPI daca se plateste cerneala mult mai scumpa care nu difuzeaza.

Am vazut toate astea, si am vazut inclusiv monitoate 4K, 5K, 8K inyr-o vreme in care altii poate nu vedeau nici FullHD.
Astept AMOLED de +/- 12K, si 16 si 32 K  inca din 1992 de csnd se stis deja si in Ro de AMOLED, scria si in revista stiinta si tehnica ca deja se printeazs in laboratoare astfel dd ecrane cu rezolutie mare.

Intre timp am aflat de cativa ani ca problemele de burn-in nu vor fi rezolvate, asa ca, chiar daca am S9 cu AMOLED 3K, nu ss luz monitor dsu TV cu aceasta tehnologie, si scum adteptam true  microLED ssu true Qdot fara LCD.
La microLED au ptobleme cu miniaturizarea, ies pixelii mari, din cauza astz si 8Kul de 197" sau 297 dau cat are...
Qdot si hibrizi microLED si wdot sunt in dezvoltare, din oacste in paralel cu slte tzaspe tehnologii care inca trag de LCD si le combina cu miniLED si qdot...

Edited by loock, 13 January 2020 - 15:34.


#15
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 04.10.2014
O întreagă enciclopedie de informații...
Și totuși, în cele mai bune condiții avem o rezoluție spațială de 28 secunde de arc (doar pentru o tranziție de la negru la alb, nu pentru un ciclu complet, în condiții de contrast maxim), ceea ce înseamnă că privit de la 3 metri un ecran de 8k ar trebui să aibă o diagonală de 3,58 metri (141,3 țoli, numiți de către unii „inci”) la format 16:9 pentru a putea spera să distingem pixelii. Dacă pentru o fotografie are sens să pui lupa pe ea pentru a studia un detaliu, nu cred că cineva se va uita vreodată cu lupa, binoclul sau telescopul la televizor, mai ales că imaginile sunt în mișcare (care mai reduce și ea din capabilitățile de a observa vreo diferență).
Nici nu mai vreau să menționez că pentru a transmite în condiții rezonabile un semnal 8k trebuie aplicată o compresie foarte puternică, care mai ciopârțește și ea din detaliile imaginii și oricum se bazează pe limitările vederii noastre (medii, nu a ochilor de șoim dintre noi).

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 January 2020 - 17:07.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am scris ca un om cu vedere buna vede 600 MP fara lupa, cu ochiul liber, si ii vede si pe A4 nu doar pe A0.

Nu vrei sa vezi pixelii. Pe aia ii vezi cu lupa.

Eu am scris ca se vede pe poza reprodusa la 8 sau 10m pe latura mare, in revisat Grafix care se gaseste la biblioteca, cu ochiul liber, ca e facuta cu format mediu sau mare.
Poate nu e clar pt oricine care nu stie cine e autorul si ce camere folosea, nu e clar poate ca e 6x6, 6x7 6x8 sau ca e format mare cu plan film mult mai mare, dar e clar ca e de format mult mai mare de 35, pt ca vezi cu ochiul liber textura denimului pe cadru larg cu doua personaje intregi in pocioare intregi, netaiate si cu spatiu lasat pe toate laturile.
Nu se vede rasterul cu ochiul liber decat daca esti miop si o duci la 5 cm si e tipar cu sita de 1200 DPI, ca la 2400 nu mai vezi nici cu lupa 10X pt ca la 2400 e si tehnica umeda si are si difuzie si de abea la 20X se intrezareste slab rasterul.
Textura denimului se vede cu ochiul liber de la 50 cm. Cu ochi buni sau cu ochelari buni. Cand mai inaintezi in varsta, creste astigmatismul, se complica miopia cu astigmatism si ochelarii nu mai sunt nbuni nici de aproape si nici de departe, atunci e altceva, o sa vezi prost orice si oricum.

Ochiul filmeaza nu fotografiaza, creierul face staking continuu, compune imaginea, omul are si tremor, respiratie, mai se misca, mai misca ochii, baleiaza cu fovea centralis ca un spot peste imagine, etc.
Asa se ajunge lejer la 600 MP, poate si mai mult.
Si la film uneori te focusezi mai mult pe o parte din imagine, chiar daca e toata in campul vizual, uneori chiar regizorul sau cameramanul si scenograful dirijeaza privirea prin umbra si lumina, focalizare, detalii, textura, etc.

Legat de banda video mare, mai ales la 10 bit si 100-120 fps, ( acum e nebunie cu 144, 240 si au aparut acum de 360 fps si vor sa ajunga si la a 1000 fps monitoarele...)
sigur ca pune probleme tehnice, am mentionat si eu mai sus, de asta am zis si eu ca e OK si 12 K in loc de 16 sau 32.
Insa compresia distructiva nu e OK.
Nu am digi din cauza asta.
Am avut astral si UPC si cand m-am uitat s-a vazut pana acum cristal pe televizoarele mele pricopsite...
Nu am nici internet de la digi ca avea ping prea mare, ca sa fie clar cu cine vorbesti...
Am alti provideri si la internet.

Edited by loock, 14 January 2020 - 01:39.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Inch e si in dex.

Tolul e o unitate de specialitate pe care le disparitie, folosita in fractii la diametre interioare de tevi cu marja de niste mm, la apa deja e in mare parte depasita pt ca la PP, PE, PEX si chiar cupru s-a trecut la mm, se mai foloseste putin la elementele filetate metalice, scurgeri, si inca se mai trage de ea pe la gaze la tevi mici terminale, probabil ca o sa fie inlocuita pana la urma si acolo si peste tot.

Si picioarele la avioane sunt o aberatie care sper sa dispara, nu doar ca rusii nu o folosesc, ci pt ca e stupida oricum.
La mii de m nu conteaza precizia, si de aproape oricum nu se aterizeaza cu ea ci cu unghiuri de apropiere si cu tren de aterizare.
Si daca ar fi nevoie vreodata ar putea sa foloseasca cu virgula, de ex virgula 3, si gata si precizia.

Doar nodurile (mile marine) au oarece sens la avioane, insa si acolo se pot utiliza in paralel cu km si m.

Exemplul cu distanta de 3m nu sugereaza nimic aiurea.
De la 3m campul vizual acopera un perete intreg mult mai mare, deci e OK si ecranul ala recomandat...
Samsung a prezentat TVuri enorme la CES 2020, de ex THE WALL de 292"... adica 7,41 m
Problema deocamdata e la miniaturizarea microLED si de aici dezvoltarea de qdot dar fara LCD, pe care insa Samsung o tot amana si acopera cu tehnologii care inca trag de LCD.
Daca te sperie 3,58m, iei mai mic si stai la 2m, sau 2,5m....
Eu am luat in 2013 unul de 42" care a parut overkill o saptamana, dupa care a parut normal o vreme, si acum pare banal...

Edited by loock, 14 January 2020 - 02:25.


#18
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 04.10.2014

View Postloock, on 14 ianuarie 2020 - 02:15, said:

Inch e si in dex.
Inch sau inci? Româna e o limbă fonetică sau schimbăm acum chestia asta de dragul anglo-saxonilor? Țol e o denumire scrisă cu grafie românească pentru exact aceeași noțiune. Să mă corectezi te rog când va dispărea de tot, nu când cred unii că e pe cale de dispariție.

View Postloock, on 14 ianuarie 2020 - 02:15, said:

Exemplul cu distanta de 3m nu sugereaza nimic aiurea.De la 3m campul vizual acopera un perete intreg mult mai mare [...]
Peretele ăla trebuie să fie gol și fără mobilier în dreptul lui. Câte case au camere care corespund descrierii? Câte kilograme are un TV cu un asemenea ecran? Cine ți-l transportă? Cine ți-l montează pe perete? Ah, da, în viitor ecranele TV vor fi făcut din Lego, dar discutăm despre prezent și viitorul imediat.

View Postloock, on 14 ianuarie 2020 - 02:15, said:

dezvoltarea de qdot dar fara LCD, pe care insa Samsung o tot amana
Numai Samsung ar fi în stare să facă așa ceva? O amână pentru că nu au soluții tehnice adecvate producției de masă pentru a o implementa. Laboratorul e una, fabrica e alta.

View Postloock, on 14 ianuarie 2020 - 02:15, said:

Daca te sperie 3,58m, iei mai mic si stai la 2m, sau 2,5m....
Nu mă sperie nimic, este nepractic, după cum este aiurea să muți canapeaua în aproape mijlocul camerei dacă nu este dedicată Home Cinema. Mai e aspectul preț. Cât costă un TV de diagonala aia? Câți ani trebuie să muncești pentru el? Merită să dai atâta pentru un TV?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate