Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Legea si Harul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1301 replies to this topic

#1045
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 06.03.2021
Nu prea ai răspuns la obiecțiile mele...

Edited by heartu, 04 December 2022 - 03:16.


#1046
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 04 decembrie 2022 - 03:00, said:

Asta poate în evanghelia după Elihu, că în cea după Marcu nu găsești așa ceva...

"17 În timp ce el își continua drumul, un om a alergat și a căzut în genunchi înaintea lui, întrebându-l: „Bunule Învățător, ce trebuie să fac pentru a moșteni viața veșnică?”. 18  Isus i-a zis: „De ce mă numești bun? Nimeni nu este bun, în afară de unul singur: Dumnezeu. 19  Cunoști poruncile: să nu ucizi, să nu comiți adulter, să nu furi, să nu depui mărturie mincinoasă, să nu înșeli, să-i onorezi pe tatăl tău și pe mama ta”. 20  Omul i-a zis: „Învățătorule, toate aceste lucruri le respect din tinerețea mea”. 21  Isus l-a privit și a simțit iubire pentru el; și i-a zis: „Un singur lucru îți lipsește: Du-te, vinde ce ai și dă-le banii săracilor, iar astfel vei avea o comoară în cer. Apoi vino și urmează-mă”."
Marcu 10:17-21 TLN


Deci, nici vorbă despre întrebarea bogatului: - "Care porunci?" Posted Image

Și dacă ar fi întrebat, care-i problema, poate că omul a crezut că dintre cele 613 câteva or fi mai importante...

PS: bine, în Matei apare diferit... Posted Image
Posted Image
Matei 19:18

 heartu, on 04 decembrie 2022 - 03:16, said:

Nu prea ai răspuns la obiecțiile mele...
Maleahi 4:4

Ops...Posted Image
Maleahi 4:5 – "Iată, vă voi trimite pe prorocul Ilie înainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare şi înfricoşată."
Maleahi 4:6 – "El va întoarce inima părinţilor spre copii şi inima copiilor spre părinţii lor, ca nu cumva, la venirea Mea, să lovesc ţara cu blestem!”"

Matei 10:35 – "Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa."
Matei 10:36 – "Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui."

Matei 15:4 – "Căci Dumnezeu a zis: ‘Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta’ şi: ‘Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea.’"

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 03:35.


#1047
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 06.03.2021
Elihu, discuția a plecat de la întrebarea "Care sunt poruncile lui Dumnezeu?"
Tu mi-ai dat vreo două link-uri ale unor site-uri creștine, în care am găsit un fel de ciulama de idei, cu niște citate din VT, din NT... nici nu mai știi cum să le pui, și care n-au nicio legătură cu discuția noastră!

Eu ți-am dat textul din Daniel, în care vezi destul de clar că Legea lui Iehova (glasul sau vocea Lui) e diferită de legea lui Moise... ambele apar în verset, însă antagonic... iar tu, în loc să-mi răspunzi, te faci că plouă, mă iei cu Chuck Norris, Johnny Walker... e bine, e frumos?! :nonobad:

Ce vrei să spui cu textele din Maleahi și Matei... că Isus a făcut tocmai pe dos față de ce trebua să facă Ilie?! 🤔

Edited by heartu, 04 December 2022 - 03:38.


#1048
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 04 decembrie 2022 - 03:34, said:

a.Elihu, discuția a plecat de la întrebarea "Care sunt poruncile lui Dumnezeu?"
Tu mi-ai dat vreo două link-uri ale unor site-uri creștine, în care am găsit un fel de ciulama de idei, cu niște citate din VT, din NT... nici nu mai știi cum să le pui, și care n-au nicio legătură cu discuția noastră!

b.Eu ți-am dat textul din Daniel, în care vezi destul de clar că Legea lui Iehova (glasul sau vocea Lui) e diferită de legea lui Moise... ambele apar în verset, însă antagonic... iar tu, în loc să-mi răspunzi, te faci că plouă, mă iei cu Chuck Norris, Johnny Walker... e bine, e frumos?! Posted Image

c.Ce vrei să spui cu textele din Maleahi și Matei... că Isus a făcut tocmai pe dos față de ce trebua să facă Ilie?! ��
a. Da omule, poruncile sunt cele din Decalog. Insa nici legea din Exodul 21 nu trebuie data la o parte.

b. Nu este diferita, Moise in calitate de rob al lui Dumnezeu poarta vocea Lui si intermediaza intre Dumnezeu si popor.
Dupa cum scrie si in Maleahi 4:4 Aduceţi-vă aminte de Legea lui Moise, robul Meu, căruia i-am dat în Horeb rânduieli şi porunci pentru tot Israelul

c.Sincer, nu prea l-am citit pe Maleahi, lucrul asta l-am descoperit acum. Ceva nu se leaga aici.

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 04:01.


#1049
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004
NTR:
Iacov 2:24 Vedeți, așadar, că un om este îndreptățit prin fapte, și nu numai prin credință.

Woow!

EDCR:
Iacov 2:24 Vedeți, așadar, că prin fapte este îndreptățit omul, și nu numai prin credință!

Degeaba te lauzi că ai credință, bah, dacă nu dovedești prin fapte! Vii și scrii pe topicul meu, altceva decât subiectul? Adică off-topic? Unde este credința ta, dacă fapta ta este rea?Posted Image

#1050
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,521
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 04 decembrie 2022 - 12:39, said:


Degeaba te lauzi că ai credință, bah, dacă nu dovedești prin fapte! Vii și scrii pe topicul meu, altceva decât subiectul? Adică off-topic? Unde este credința ta, dacă fapta ta este rea?Posted Image
E ceva ce nu veti pricepe vreodata.
Multi se lauda cu credinta, doar se lauda, in realitate sunt doar creduli, nu credinciosi.
Credinta adevarata, findca exista si credinta falsa, deci cea adevarata se cunoaste dupa ROADE, adica si faptele pe care le savarseste.

#1051
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004
Deci omul este declarat drept prin fapte.
Asta scrie la Iacov 2:24. Credința este fundamentul care stă la baza faptelor...căci faptele te vor mântui și nu credința. Credința te ajută să faci fapte. Posted Image
Da!

#1052
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Paco_ste1, on 04 decembrie 2022 - 13:48, said:


E ceva ce nu veti pricepe vreodata.
Multi se lauda cu credinta, doar se lauda, in realitate sunt doar creduli, nu credinciosi.
Credinta adevarata, findca exista si credinta falsa, deci cea adevarata se cunoaste dupa ROADE, adica si faptele pe care le savarseste.
Cunostinta este mai mare decat credinta, iar cunoasterea vine doar prin fapte.
Asta este țelul poruncilor, sa-l cunosti pe Dumnezeu.
Si odata ce l-ai cunoscut, nu mai crezi, ci stii. Deci prin fapte.

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 15:31.


#1053
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Pavel propaduieste o mantuire falsa, doar prin credință, in timp ce Dumnezeu promite o mantuire prin cunoaștere.
Pavel nu l-a cunoscut pe Dumnezeu niciodată, pentru ca a nesocotit poruncile si legea lui Dumnezeu.

Iacov 1:25 – "Dar cine își va adânci privirile în legea desăvârșită, care este legea slobozeniei, și va stărui în ea, nu ca un ascultător uituc, ci ca un împlinitor cu fapta, va fi fericit în lucrarea lui."

Așadar, crestinismul care se bazeaza pe invataturile lui Pavel, este pe un drum gresit, si nerecunoscut de Dumnezeu. De aici si savarsirea faradelegii care va fi taxata fara indoiala.

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 15:59.


#1054
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 04 decembrie 2022 - 15:22, said:

faptele te vor mântui și nu credința
Abureala asta eretică NU este scrisă nicăieri în Biblie.

Treapta cea mai înaltă pe care te pot duce faptele este să te declare drept. Atât, punct. Altceva nu scrie în Biblie.
Dar despre credință scrie că prin ea ești mântuit. Credința mântuiește. nimic altceva.

#1055
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 04 decembrie 2022 - 16:17, said:

Treapta cea mai înaltă pe care te pot duce faptele este să te declare drept.

Suficient.

#1056
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 06.03.2021

 Sfantul Jakob, on 04 decembrie 2022 - 16:17, said:

Treapta cea mai înaltă pe care te pot duce faptele este să te declare drept. Atât, punct. Altceva nu scrie în Biblie.
Dar despre credință scrie că prin ea ești mântuit. Credința mântuiește. nimic altceva.

Este interesant că VT se termină cu Maleahi capitolul 4, ziua cea mare și înfricoșătoare a lui Iehova... acolo oamenii sunt împărțiți în două categorii, drepți și răi, atenție la antagonie, nu drepți și nedrepți sau buni și răi, ci drepți și răi! Apocalipsa împarte oamenii în 4 categorii, sfinții și drepții, iar de cealaltă parte, întinații (murdarii) și răii... interesant! :)

 Elihu_66, on 04 decembrie 2022 - 15:28, said:

Cunostinta este mai mare decat credinta, iar cunoasterea vine doar prin fapte.
Asta este țelul poruncilor, sa-l cunosti pe Dumnezeu.
Si odata ce l-ai cunoscut, nu mai crezi, ci stii. Deci prin fapte.

Corect! :first:

Cu mențiunea că cunoașterea nu vine doar din fapte sau dacă vine, vine prin fapte, de la Dumnezeu... adică Dumnezeu vede faptele tale și îți deschide mintea să-l înțelegi, să-l cunoști!

Edited by heartu, 04 December 2022 - 16:52.


#1057
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 26.01.2007

 Elihu_66, on 04 decembrie 2022 - 15:28, said:

Asta este țelul poruncilor, sa-l cunosti pe Dumnezeu.

 Elihu_66, on 04 decembrie 2022 - 15:56, said:

Pavel propaduieste o mantuire falsa
Pavel nu l-a cunoscut pe Dumnezeu niciodată

Această "cunoaștere" eretică, care te duce spre fantasmagorii teologice și spre respingerea Sfintelor Scripturi, poate duce la îngâmfare, la nenorocire și la iazul de foc.
În niciun caz nu te apropie de Dumnezeu.

Gnosticii pretindeau și ei mântuire prin cunoaștere dar erau pe drumul de-a berbeleaca spre hău.

#1058
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 06.03.2021

 Sfantul Jakob, on 04 decembrie 2022 - 17:03, said:

Această "cunoaștere" eretică, care te duce spre fantasmagorii teologice și spre respingerea Sfintelor Scripturi, poate duce la îngâmfare, la nenorocire și la iazul de foc.
În niciun caz nu te apropie de Dumnezeu.

Gnosticii pretindeau și ei mântuire prin cunoaștere dar erau pe drumul de-a berbeleaca spre hău.

Păi cunoașterea de Dumnezeu nu duce spre fantasmagorie teologică sau respingerea sfintelor scripturi, ci la apropierea de Creator.

Gnosticii n-au nicio legătură cu Dumnezeu sau poruncile lui.

#1059
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,385
  • Înscris: 26.01.2007

 heartu, on 04 decembrie 2022 - 17:08, said:

Păi cunoașterea de Dumnezeu nu duce spre fantasmagorie teologică sau respingerea sfintelor scripturi, ci la apropierea de Creator.
Cunoașterea despre care vorbește colegul nostru a dus la respingerea Sfintelor Scripturi.
Citește un pic mai sus!

#1060
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sfantul Jakob, on 04 decembrie 2022 - 17:03, said:

Această "cunoaștere" eretică, care te duce spre fantasmagorii teologice și spre respingerea Sfintelor Scripturi, poate duce la îngâmfare, la nenorocire și la iazul de foc.
În niciun caz nu te apropie de Dumnezeu.

Gnosticii pretindeau și ei mântuire prin cunoaștere dar erau pe drumul de-a berbeleaca spre hău.
Mantuirea trebuie cunoscuta, nu crezuta.
Rolul lui Mesia era sa aduca cunostinta mantuirii, nu credinta mantuirii cum intelegi tu, draga coleg.
Deci, prin cunoastere vine mantuirea.

 Sfantul Jakob, on 04 decembrie 2022 - 17:14, said:

Cunoașterea despre care vorbește colegul nostru a dus la respingerea Sfintelor Scripturi.
Citește un pic mai sus!
De ce spui asta? Cunoasterea indeamna la implinirea poruncilor, inclusiv a ultimei porunci a lui Isus. Ioan 13:34

Pavel a nesocotit poruncile si legea venite de la Cel Preainalt.

Credinta au multi, si totusi nu sunt mantuiti din pricina faradelegilor.

Iata ce spune Isaia:

Isaia 53:11 – "„Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor."

Deci prin cunostinta, nu prin credinta.

#1061
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 04 decembrie 2022 - 16:48, said:

a.Corect! Posted Image

b .Cu mențiunea că cunoașterea nu vine doar din fapte sau dacă vine, vine prin fapte, de la Dumnezeu... adică Dumnezeu vede faptele tale și îți deschide mintea să-l înțelegi, să-l cunoști!
a.Ma bucur ca avem un punct comun, in sfarsit.
b.Desigur. Asta este promisiunea (legamantul) facuta de Dumnezeu:
Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.
Niciunul nu va mai învăţa pe aproapele sau pe fratele său, zicând: ‘Cunoaşte pe Domnul!’ Ci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare”, zice Domnul, „căci le voi ierta nelegiuirea şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.”


Acum sa ne intoarcem la Pavel; ce lege avea el scrisa in inima lui, cand el propavaduia faradelegea printre popoarele pagane si nu numai?

Faptele apostolilor 21:28 – "şi au început să strige: „Bărbaţi israeliţi, daţi ajutor! Iată omul care propovăduieşte pretutindeni şi în toată lumea împotriva norodului, împotriva Legii şi împotriva locaşului acestuia, ba încă a vârât şi pe nişte greci în Templu şi a spurcat acest locaş sfânt.”"

Iata cum a reusit el sa prosteasca o multime de oameni:

Faptele apostolilor 22:7
Am căzut la pământ şi am auzit un glas care-mi zicea: ‘Saule, Saule, pentru ce Mă prigoneşti?’
‘Cine eşti, Doamne?’, am răspuns eu. Şi El mi-a zis: ‘Eu sunt Isus din Nazaret, pe care-L prigoneşti.’


Matei 24:23 – "Atunci , dacă vă va spune cineva: ‘Iată, Hristosul este aici sau acolo!’, să nu-l credeţi."
Marcu 13:21 – "Dacă vă va zice cineva atunci : ‘Iată, Hristosul este aici’ sau ‘Iată-L acolo’, să nu-l credeţi."

Marcu 13:22 – "Căci se vor scula hristoşi mincinoşi şi proroci mincinoşi. Ei vor face semne şi minuni ca să înşele, dacă ar fi cu putinţă, şi pe cei aleşi."

#1062
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 06.03.2021
"13Mă veți căuta și Mă veți găsi, dacă Mă veți căuta din toată inima."
   Ieremia 29:13 NTR


Deci, căutarea este esențială!

Edited by heartu, 04 December 2022 - 18:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate