Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Legea si Harul

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1301 replies to this topic

#1027
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 25 mai 2022 - 08:50, said:

Romanii nu aveau legi ? Nu era interzisa uciderea ? Sau furtul ?
Poate ca nu si celelalte , dar cu siguranta aveau legi prin care guvernarea era stabilita. Fara legi e haos intr-o societate in care neprihanirea e considerata slabiciune.

Față de care Lege le scrie Pavel romanilor că muriseră? :facepalm:

View Postlogic1, on 25 mai 2022 - 10:00, said:

Evrei, prozeliți și oameni dintre neamuri, toți aflați în Roma și interesați de mântuire.

Totuși, stilul în care Pavel scrie și noțiunile folosite de el, indică faptul că-i avea în vedere în primul rând pe evreii diasporeni.

#1028
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 25 mai 2022 - 10:17, said:

Față de care Lege le scrie Pavel romanilor că muriseră? Posted Image
O lege e data pentru a domoli nelegiuirea omului.
In momentul cand lipseste nelegiuirea din inima omului se spune ca e mort fata de legea care ii interzicea.

#1029
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 iulie 2022 - 13:32, said:

Teologia paulină încuraja ținerea legii de către iudei.
Pavel aprecia foarte mult circumcizia fizică și cerera tuturor iudeilor s-o practice.

Exact. Iată ce scrie Pavel ... fix evreilor:

Noi avem un altar din care n-au drept sa manance cei ce fac slujba in Cort. (Evr.13:10)

Adică exponenții Legii, cei care fac slujbă în Templu, la Ierusalim, nu aveau dreptul să vină să se împărtășească cu creștinii!Posted Image

#1030
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 20 octombrie 2022 - 00:18, said:

Fără lege nu este păcat.


Adevărat. Dar când a fost asta, adică oamenii să nu aibă o ”lege”? Adam și Eva au fost sub o lege, Noe sub o lege, declarat drept și pe baza acestei dreptăți noahice, a fost salvată familia lui, de la Potop, Avraam a fost sub o lege, nefiind încă timpul Legii mozaice...însă toți aceștia, dinainte de Moise, au răspuns cumva înaintea lui Iehova, și exista noțiunea de ”păcat”.
Ce face apostolul Pavel?

Romani 4:3. Caci ce zice Scriptura? "Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s-a socotit ca neprihanire."

Romani 4:10. Dar cum i-a fost socotita? Dupa sau inainte de taierea lui imprejur? Nu cand era taiat imprejur, ci cand era netaiat imprejur.

---------------------------------

Practic, apostolul Pavel ”șuntează” dispensația lui Dumnezeu, scoțând perioada Legii mozaice.
Se pune întrebarea: de ce a mai dat Iehova Legea, funcțională timp de 2000 de ani, din moment ce forma de legământ existentă înainte de Lege, și la care face referire Pavel, a fost reactualizată pentru creștini? :facepalm:

#1031
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,090
  • Înscris: 10.09.2008
Pavel spune că de la Adam la Moise nu a existat o lege de la Dumnezeu pentru omenire, iar pentru pentru Neamuri nici după Moise.

Legea a fost dată pentru a distinge Israelul ca un popor sfânt și pentru învățarea spiritului Legii, pentru timpul de mai târziu al legământului nou, cel fără litera legii.

#1032
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 20 octombrie 2022 - 08:26, said:

Pavel spune că de la Adam la Moise nu a existat o lege de la Dumnezeu pentru omenire

A existat noțiunea de ”păcat”, ori lucrul acesta ar fi ... suficient.

View Postlogic1, on 20 octombrie 2022 - 08:26, said:

Legea a fost dată pentru a distinge Israelul ca un popor sfânt și pentru învățarea spiritului Legii, pentru timpul de mai târziu al legământului nou, cel fără litera legii.

O literă a legii există și în dispensația Harului.
Pedagogia Legii a funcționat numai în cazul acelor generații de evrei care au fost sub Lege. Eu astăzi trec direct la Har, de ce nu se putea face așa de prima dată? Dealtfel, Avraam a fost în relație foarte bună cu Iehova, pe baza promisiunii, înainte de a fi dată Legea...:)

#1033
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Ieremia 31:31

Iată, vin zile”, zice Domnul, „când voi face cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda un legământ nou.
Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din ţara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soţ asupra lor”, zice Domnul.

Un legamant care indeamna la cunoastere, adica la fapta.

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 00:33.


#1034
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 00:28, said:

Ieremia 31:31

Iată, vin zile”, zice Domnul, „când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legământ nou.
Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor”, zice Domnul.

Un legamant care indeamna la cunoastere, adica la fapta.

Noi vorbeam despre poruncile lui Dumnezeu, care sunt acelea, nu despre legăminte!
Decalogul a fost rostit de însuși Dumnezeu, cu vocea Lui, scris pe table de piatră și așezate în chivotul legământului, nu lângă, ca legea lui Moise... între poruncă și legământ există o diferență!

Edited by heartu, 04 December 2022 - 00:50.


#1035
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 04 decembrie 2022 - 00:49, said:

Noi vorbeam despre poruncile lui Dumnezeu, care sunt acelea, nu despre legăminte!
Decalogul a fost rostit de însuși Dumnezeu, cu vocea Lui, scris pe table de piatră și așezate în chivotul legământului, nu lângă, ca legea lui Moise... între poruncă și legământ există o diferență!
Ci iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea”, zice Domnul: „Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu

Nici macar nu ai citit mai departe.

#1036
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 00:53, said:

Ci iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea”, zice Domnul: „Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu

Nici macar nu ai citit mai departe.

Care Lege te întreb? Că dacă îți spun că Decalogul a fost pus în inimile lor, așa cum a fost pus în chivot... te superi! :)

Edited by heartu, 04 December 2022 - 00:56.


#1037
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 04 decembrie 2022 - 00:56, said:

Care Lege te întreb? Că dacă îți spun că Decalogul a fost pus în inimile lor, așa cum a fost pus în chivot... te superi! Posted Image
Nu ma supar deloc

Decalogul este legamantul, legile sunt aici.
Hai sa le studiem, ce zici?

#1038
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 01:00, said:

Nu ma supar deloc

Nu ziceai tu că primele trei porunci din Decalog sunt de fapt una? Ia mai străduiește-te puțin și vezi ce iasă! :)

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 01:03, said:

Decalogul este legamantul, legile sunt aici.
Hai sa le studiem, ce zici?

Păi acolo este o mică mostră din legea lui Moise... care a fost pusă lângă chivot și valabilă în anumite circumstanțe.
Însă Decalogul a fost dat de vocea lui Iehova, scris pe piatră și pus în chivot (care reprezintă legământul veșnic).

Edited by heartu, 04 December 2022 - 01:12.


#1039
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 04 decembrie 2022 - 01:09, said:

Nu ziceai tu că primele trei porunci din Decalog sunt de fapt una? Ia mai străduiește-te puțin și vezi ce iasă! Posted Image
Exact. Primele trei sunt cu privire la Dumnezeu si la idolatrie. Cine le incalca pacatuieste impotriva Lui.


Quote

Păi acolo este o mică mostră din legea lui Moise... care a fost pusă lângă chivot și valabilă în anumite circumstanțe.
Însă Decalogul a fost dat de vocea lui Iehova, scris pe piatră și pus în chivot (care reprezintă legământul veșnic).
Legea lui Moise? Moise inca era pe munte cand Dumnezeu a spus:  „Iată legile pe care le vei pune înaintea lor.
Si nu uita, vorbim despre primul legamant, da? Aceste legi au fost scrise intr-o carte a legamantului...

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 01:20.


#1040
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 01:19, said:

a. Exact. Primele trei sunt cu privire la Dumnezeu si la idolatrie. Cine le incalca pacatuieste impotriva Lui.

b. Legea lui Moise? Moise inca era pe munte cand Dumnezeu a spus:  „Iată legile pe care le vei pune înaintea lor.
Si nu uita, vorbim despre primul legamant, da? Aceste legi au fost scrise intr-o carte a legamantului...

a. Nu ții se pare interesant că atunci când tânărul bogat vine la Isus și-l întreabă ce să facă ca să aibă viață veșnică, Isus îi recită din Decalog poruncile legate de relația om-om (cu una modificată - cine era el să modifice Decalogul?), însă nici pomeneală de cele legate de relația om-Dumnezeu... nu cumva din cauză că lângă tânărul bogat (mă rog, unii spun că nu era chiar așa de tânăr), se afla însuși Dumnezeu?! 🤔
"Vinde tot ce ai și urmează-mă!"

b. Atunci de ce în Daniel 9:11 Legea lui Dumnezeu (Legea Ta) intră în antiteză cu legea lui Moise?

"11Tot Israelul a încălcat Legea Ta și, astfel, s-a îndepărtat, refuzând să asculte de glasul Tău. De aceea s-au revărsat peste noi blestemul și jurământul care au fost scrise în Legea lui Moise, slujitorul lui Dumnezeu, căci împotriva lui Dumnezeu am păcătuit."
    Daniel 9:11 NTR


De ce "Legea Ta" este comparată cu "glasul Tău"? 🤔

Edited by heartu, 04 December 2022 - 01:42.


#1041
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 04 decembrie 2022 - 01:31, said:

a. Nu ții se pare interesant că atunci când tânărul bogat vine la Isus și-l întreabă ce să facă ca să aibă viață veșnică, Isus îi recită din Decalog poruncile legate de relația om-om (cu una modificată - cine era el să modifice Decalogul?), însă nici pomeneală de cele legate de relația om-Dumnezeu... nu cumva din cauză că lângă tânărul bogat (mă rog, unii spun că nu era chiar așa de tânăr), se afla însuși Dumnezeu?! ��
"Vinde tot ce ai și urmează-mă!"

b. Atunci de ce în Daniel 9:11 Legea lui Dumnezeu (Legea Ta) intră în antiteză cu legea lui Moise?

"11Tot Israelul a încălcat Legea Ta și, astfel, s-a îndepărtat, refuzând să asculte de glasul Tău. De aceea s-au revărsat peste noi blestemul și jurământul care au fost scrise în Legea lui Moise, slujitorul lui Dumnezeu, căci împotriva lui Dumnezeu am păcătuit."
Daniel 9:11 NTR


De ce "Legea Ta" este comparată cu "glasul Tău"? ��
a. Mi se pare ciudat ca tanarul intreaba ”care porunci?”, exact cum faci si tu, mereu...

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 01:52.


#1042
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 01:49, said:

a. Mi se pare ciudat ca tanarul intreaba ”care porunci?”, exact cum faci si tu, mereu...

Tânărul nu a întrebat "care porunci", ci "ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?"... :)

Eu nu fac mereu... dar am impresia că nimeni nu înțelege cu adevărat care sunt de fapt poruncile lui Dumnezeu! 🤔
De asta sondez terenul... :)

#1043
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 04 decembrie 2022 - 02:00, said:

Tânărul nu a întrebat "care porunci", ci "ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?"... Posted Image

Eu nu fac mereu... dar am impresia că nimeni nu înțelege cu adevărat care sunt de fapt poruncile lui Dumnezeu! ��
De asta sondez terenul... Posted Image
Isus- dacă vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile.”
Tânărul- Care?     Ale lui Johnny Walker



Da asa este, nu intrebi mereu. Posted Image

Edited by Elihu_66, 04 December 2022 - 02:36.


#1044
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 04 decembrie 2022 - 02:34, said:

Isus- dacă vrei să intri în viață, păzește poruncile.”
Tânărul- Care?     Ale lui Johnny Walker



Da asa este, nu intrebi mereu. Posted Image

Asta poate în evanghelia după Elihu, că în cea după Marcu nu găsești așa ceva...

"17 În timp ce el își continua drumul, un om a alergat și a căzut în genunchi înaintea lui, întrebându-l: „Bunule Învățător, ce trebuie să fac pentru a moșteni viața veșnică?”. 18  Isus i-a zis: „De ce mă numești bun? Nimeni nu este bun, în afară de unul singur: Dumnezeu. 19  Cunoști poruncile: să nu ucizi, să nu comiți adulter, să nu furi, să nu depui mărturie mincinoasă, să nu înșeli, să-i onorezi pe tatăl tău și pe mama ta”. 20  Omul i-a zis: „Învățătorule, toate aceste lucruri le respect din tinerețea mea”. 21  Isus l-a privit și a simțit iubire pentru el; și i-a zis: „Un singur lucru îți lipsește: Du-te, vinde ce ai și dă-le banii săracilor, iar astfel vei avea o comoară în cer. Apoi vino și urmează-mă”."
    Marcu 10:17-21 TLN


Deci, nici vorbă despre întrebarea bogatului: - "Care porunci?" :)

Și dacă ar fi întrebat, care-i problema, poate că omul a crezut că dintre cele 613 câteva or fi mai importante...

PS: bine, în Matei apare diferit... :)

Edited by heartu, 04 December 2022 - 03:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate