Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cariera pe Viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 06 ianuarie 2020 - 20:22, said:

Deci tu ai o pasiune pentru ceva ce nu ai vazut de aproape niciodata, dar intrebarea mea e fara rost?

De curiozitate, de unde ar putea sa vada 'de aproape' o carlinga de avion sau sa piloteze unul asa in joaca? Nu ma refer la simulatoare.
P.S: sunt sigura ca cei 80 de km nu i-ar face in zbor.

Edited by AlexEn, 07 January 2020 - 10:08.


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu m-am refererit la posbilitate ci la ideea de pasiune.
Cit despre zbor, se poate incepe cu un low cost...

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Asa. De ce nu poate fi pasionat de pilotaj? Ca tot nu mi-e clar.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,777
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar trebuie sa discutam din astea? cum poti fi pasionat de ceva ce nu stii ce insemna?

Poti sa fi pasionat de ski in Africa? Pasionat de matematica fara sa stii tabla inmultirii?

Pasionat de fotbal si sa nu fi jucat sau sa fi vazut jocul de la mai aproape de 10.000m pentru citeva secunde?

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Si cum poti deveni pasionat de ideea de pilotaj? Eu asta intreb.
Tu zici ca nu poti deveni pasionat de ceva ce nu ai practicat niciodata. Deci cum devii pasionat de pilotaj? Nu e ceva la care ai acces pur si simplu. Explica-mi.

Pana una alta, felicitari initiatorului ca stie ce vrra sa faca.

#24
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019

View Postdenky, on 06 ianuarie 2020 - 19:01, said:

Acuma, nu vreau nici eu sa fiu magar.
In rest, ti-a zis bine colegul Mike, uita de pompierit si alte asemenea.
Iti tin pumnii sa reusesti, incepusesi bine topicul.
Inteleg la ce te referi dar ai interpretat putin gresit spusele din topicul precedent,dar inteleg pentru ca la urma urmei nici ce am zis eu nu a fost prea elegant.



Vrăjitorule,la prima intrebare nu iti pot da alt raspuns decât cel pe care ti l-am spus deja si apreciez ideile pe care le-ai propus dar,poate ca trebuia sa te gândești putin ca nu sunt major ca am ore scolare pana la 3 si cursurile la aerodrom ar începe dupa orele normale de la orice scoala.Asta fiind un prim lucru,un al doilea fiind acela ca tu faci naveta si esti platit pentru ca mergi la serviciu.Eu nu pot merge singur si asa in mod normal ar trebui sa fac 180 km pe zi plus învățatul pentru urmatoarea zi.
Treaba cu pompierii e clara si nu prea dar asta e.Treaba cu militaria sincer mi-ar plăcea dar exista niste reguli:una care ma face sa pic din start:sa ai h max 1.85

Edited by Unknown10, 07 January 2020 - 16:12.


#25
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Unknown10 , ai zburat cu avionul comercial pana acum ? Cu ce avioane ai zburat ? Pe ce rute?  (EDIT: evident, ca pasager...)

Edited by Proiectil, 07 January 2020 - 16:27.


#26
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Am scris intr-alt topic lucrul asta,si am am spus ca nu am zburat niciodată cu avionul fapt pt care mi-ar fi placut sa fac cursurile de planorism dar nu am cum.
De unde e pasiunea,de unde stii ca iti place?M-ai intrebat lucrurile astea si o sa-ti raspund incepand cu o intrebare.
De unde stii ca iti place persoana respectivă daca nu ai cunoscut-o personal?De unde stii ca esti pregatit sa intemeiezi o familie daca nu ai facut asa ceva pana la moment?
Cum ai spus si tu,Vrajitorule,:pasionat de fotbal si sa nu fi jucat niciodată...dar cum stii ca iti place fotbalul si vrei o meserie in fotbal inainte sa joci?pentru ca simți ce ti se potrivește.Eu personal joc fotbal mai rar insa nu inseamna ca nu imi place deloc,dar de asemenea nu înseamnă ca iubesc fotbalul si am o pasiune.
Nu stiu ce fel de persoana esti,insa in viata asta orice om știe la ce este bun si are un tel in viata.Unul stie ca vrea ss fie polițist,altul avocat,altul pompier,etc.
In concluzie tu nu iti poti motiva pasiunea prin argumente temeinice pentru ca nu toata lumea are posibilitatea sa incerce diverse lucruri sa vada care i se potrivește.
Sper ca ti-am raspuns,si nu interpreta răspunsul ca un atac.😶

#27
MardiB

MardiB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2021
Am trecut asa peste topicurile tale si nu pot sa spun altceva decat faptul ca esti foarte arogant si lipsit de rabdare.
Si eu, ca tine, caut un viitor in domeniul aviatiei, WizzAir Academy fiind o varianta foarte promitatoare, desi din cate am inteles, testele de admitere sunt destul de grele. Dar, cum stim cu totii, nimic nu este usor in viata.
In unele dintre raspunsurile tale nu se vede nimic inafara de aroganta, raspunzi intr-un mod ca si cum ai fii superior persoanelor care incearca sa te ajute. Ti-a spus vrajitorul sa faci cumva sa incerci pilotajul, sa vezi daca e cum te astepti sa fie, si este foarte adevarat, asta ar trebui sa faci. Esti pregatit sa inveti navigatie, meteorologie, aerodinamica, legislatie aeronautica, performante umane etc, etc? Pana la a pilota un avion ai de trecut prima oara de partea teoretica. Dar desigur, pari destul de bine informat asadar degeaba iti spun toate acestea.
Insa, desi situatia mea este similara cu a ta, pentru ca amandoi ne dorim un viitor in domeniul aviatiei, eu am decis sa ma inscriu la Aeroclubul Romaniei la cursurile de ULM. Este trist ca iti ratezi sansa de a deveni planorist spunand ca "nu ai timp". Am destul de multi colegi la aeroclub care vin de la 50/70/80km aproape zilnic, unii cu microbuzul deci nu poti spune ca parintii nu te pot duce zilnic. Unii fiind ocupati ori cu bacalaureatul ori cu facultatea dar cumva, cumva tot isi gasesc timp sa vina. Insa, pe timp de vara nu cred ca faci scoala ca sa nu ai timp sa mergi la zbor, nu? :)Deci chit ca nu poti fi prezent asa de des pe timpul scolii, in timpul vacantei de vara tot gasesti tu o modalitate sa ajungi la zbor.
Nu spun ca nu o sa iti placa, insa, de ce sa ajungi sa dai bani si abia atunci sa realizezi ca nu e cum te asteptai tu sa fie. Cine stie? Poate o sa iti placa viata la aeroclub si o sa ramai la aeroclub. :)

#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Sunt grele cursurile de însoțitor de zbor, pentru o companie, gen WizzAir, nu ceva de nivel european/mondial, clar? Cam care este procentul de însoțitori de zbor, că știm cu toții că majoritatea sunt stewardese. Cu înotul nu prea le am, adică cât să plutesc și încă puțin, cu engleza stau bine, am terminat Facultatea de Geografie și acum sunt student la master, dacă se relevanță, la înălțime m-aș încadra, cca. 187-188 cm. Am mai văzut în unele locuri, că este de preferat experiență anterioară în vânzări și alte lucruri.
Mă refer la faptul în a avansa măcar mai mult, în acel proces specific lor, de angajare, că deja să obții postul, nu e ușor.

Edited by Vlad_22, 24 August 2021 - 16:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate