Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Temperatura maxima incalzire apa calda de la robinet?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Romstal vison.
Sunt curios care este temperatura maxima de incalzit apa calda pentru robinet.
Invart rotita la maxim si apare 55 de grade.

Model centrala:
https://999.md/ro/38290438

Nu am manual ca nu eu am montat centrala, sa zic ca in trecut incalzea mult mai bine apa pentru robinet.
Pe partea de calorifere ajunge pana la 70 si ceva de grade daca invart rotita, problema este pe apa calda, nu iese apa fierbinte, iese apa calie.

Am invartit rotita de pe pozitia normal mai putin pana la maxim, apa iese calie.

Asa ca sunt curios daca nu cumva cand invarteam rotita la maxim, daca nu cumva trebuia sa apara o temperatura mai mare.

Edited by _-Aether-_, 05 January 2020 - 18:00.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Posibil defect termostat ACM, sau fluxostat.
Poate fi si problema de temperatura apa rece vs debit ACM.

Edited by pasilla, 05 January 2020 - 18:12.


#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Spre rusinea mea am spalat dupa x  vasele.   Mai frate,imi ardeau mainile de la apa. A invartit 2 butoane si a devenit suportabila apa calda la spalat.  Pt baie/dush invart iar.  Evident mai ridicate gradele.

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
Daca nu are nimic defect, iti da si 80 de grade daca vrei.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
...Altii sunt convinsi ca Pamantul e plat! Posted Image
Aether, centrala ta e defecta. Toate centralele sunt proiectate sa incalzeasca apa calda menajera (ACM) pana la maxim 55-60 grade. De la 45 de grade in sus incepe sa te arda si trebuie combinata cu rece...Apa "calaie" de la centrala ta are sub 45 de grade. Cheama un tehnician/inginer de service sa vada care e problema.

In timp ce curge apa calda, afisajul arata temperatura apei. Daca arata peste 45 grade si apa e calaie, inseamna ca e senzorul de temperatura de ACM, decalibrat.

Edited by danpet, 05 January 2020 - 19:43.


#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Fa o spalare chimica a schimbatorului si ai rezolvat problema;asta daca centrala are mai mult de 2-3 ani...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate