Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

anduranta inot

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Eu inot fara oprire fix 50 de metri. Esti multumit, OP? Acum pot sa dezvolt fara sa te enervezi ca nu raspund la subiect?

In primul rand sa folosim termenii corecti, daca bras seamana fonetic cu brat nu inseamna ca inotati freestyle:

[ https://i.imgur.com/H9oL13s.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana anul trecut nu stiam sa inot decat broscuta cu capul pe deasupra apei, am invatat bras pentru ca era cel mai apropiat stil de broscuta, dar nu am putut si nici acum nu pot evolua prea mult cu el deoarece am o problema la L5-S1 si stilul cere niste miscari explozive din picioare, care nu imi fac bine la spate.

Nu am nici abilitati sportive, sunt lent in reflexe, am rezistenta scazuta, forta putina, ma concentrez mai mult pe tehnica. Tehnic consider ca stapanesc stilul la nivel amator, dar il folosesc ineficient din cauza spatelui.

Recent mi-am zis sa invat si craul, un stil care imi pare cu adevarat extenuant, dar si din cauza ca am luat sfaturi de pe youtube de la campioni la inot sau triatlonisti. Aici nu prea am ce face decat sa-mi maresc rezistenta ca sa il pot inota eficient. Imi reuseste partea cu respiratia (sa iasa doar un ochelar din apa), insa stilul consuma foarte multa energie daca vrei sa-l inoti pentru viteza, trebuie sa iti folosesti bratul din apa ca pe o parghie de care iti tragi corpul pentru a inainta.

Mai combin cu spate, unde rezistenta mi-a crescut mai mult, insa si acolo rotatia si faza de agatare a apei e mai solicitanta decat la primele stiluri, cand ajung la capatul culoarului ma simt de parca as fi facut sprint 200m.

Cat as putea nota? Daca bag broscuta (5% efort) si mai combin din stiluri, pana ma inec. Nu am incercat niciodata.

#20
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Fiul meu face inot cu antrenor.
Pâna sa il duc pe el la inot credeam ca stiu sa inot. De fapt nu inotam corect. Nici tu nu inoti corect.
De 1 an am inceput sa intru si eu in bazin cand il duc la inot pe fiul meu si am "furat" din explicatiile antrenorului.
Le-am aplicat si acum nu mai obosesc repede, inot distante lungi, + ca am invatat mai multe stiluri.
Sfat: ia-ti ochelari de inot, tine capul in apa si il scoti ca sa respiri la 3 brate.
Un antrenor ti-ar fi de mare folos.
Spor!

#21
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

View PostStrelok_-, on 26 decembrie 2019 - 14:59, said:

e clar ca nu ati inteles intrebarea topicului.Reformulez : Cati metri puteti inota incontinuu fara sa va opriti, pana la PRIMA pauza?

Dodo nu ma intereseaza recordul tau ca ai inotat 2km in 30 min.Asa si eu inot poate chiar mai mult de 2km timp de 30m cu pauze, stai linistit.Da-mi voie sa nu te cred ca inoti tu 2100m fara sa faci o mica pauza.Eu la inot cand ma duc stau cateva ore bune doar nu crezi ca dupa cele 8 minute cat am inotat aia a fost.Ce am pus eu in filmulet este un mic test de anduranta cat pot sa inot incontinuu fara sa ma opresc pana la prima pauza.Doar nu crezi ca atat am inotat si aia a fost.Cat despre faptul ca nu obosesti cum adica nu obosesti.Suntem oameni nu roboti .La un moment dat obosim trebuie sa mai facem si pauza.

Eu am impresia ca nu ati inteles intrebarea topicului.Incercati sa o recititi si sa o intelegeti.Pe cat de simpla e pe atat de complicata e pt unii.....


conform spuselor tale am putea trece oceanul inot daca avem un stil corect nu?
Eu cred ca tu nu ai inteles ce ti-au spus mai multi. Eu de ex. ti-am spus ca nepotelul meu de 10 ani poate inota peste 2 km FARA OPRIRE, FARA PAUZA (cu intoarceri peste cap la capatul bazinului) in timp de o ora, ca dupa o ora il opreste antrenorul, ca e gata antrenamentul. Si daca vrei sa sti cum e cu recordurile nationale la inot, citeste aici http://www.swimming....-Nationale-86/. Recordul la 100m liber (bazin de 50m ) la seniori este de: 48:75 iar la juniori este de 49:87 deci pana la 56 sec cat a zis un domn anterior ca inoata fiul lui, mai este, deci se poate. Si ti-am dat un sfat pe care ti l-au dat si altii, daca esti pasionat de inot invata sa inoti corect cu un antrenor, ca asa cum inoti acum de ia un copil de 8-9 ani.

#22
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019

View PostMizu, on 26 decembrie 2019 - 15:39, said:

Eu inot fara oprire fix 50 de metri. Esti multumit, OP? Acum pot sa dezvolt fara sa te enervezi ca nu raspund la subiect?

in sfarsit un om care a inteles ce intreb.Doamne ajuta.Acest gen de raspunsuri doresc.Eu inot 50m,eu 178,eu 195,eu 500 etc....Nu ma intereseaza alte raspunsuri sau amintiri din copilarie relatate de ghita.
Acum sper ca ati inteles ce doream sa aflu.Cati metri dati din maini fara sa va opriti nici macar o secunda de pauza,asa cum am procedat eu in filmulet.Atat

#23
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019
Si daca vrei sa vezi inot de anduranta, uita-te la astia, 10 km in curent in ocean: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQY6EoYVRxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019

View PostAlexD2, on 26 decembrie 2019 - 17:32, said:

Si daca vrei sa vezi inot de anduranta, uita-te la astia, 10 km in curent in ocean: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQY6EoYVRxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai omule, acest topic este adresat mai multor categorii de oameni care inoata.Tu mi-ai dat acest reply de ca si cum  toti inotati 10km in curent in ocean si eu as fi un mic copil.Alea sunt cazuri izolate.Hai sa ne rezumam la ce puteti voi,si la ce poate fiecare

Nu vreau sa ma laud dar pun pariu ca pe anduranta bat toata softpedia asta.Am curaj sa afirm asta

Daca va pun sa dati o lungime de bazin pun pariu ca iesiti de acolo cu limba de 1m si va duceti sa mancati 5 mici+2 beri.Asa va umflati toti,si cand sunteti in apa si dati din maini sunteti morti dupa 30m

#25
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

View PostStrelok_-, on 26 decembrie 2019 - 17:40, said:

mai omule, acest topic este adresat mai multor categorii de oameni care inoata.Tu mi-ai dat acest reply de ca si cum  toti inotati 10km in curent in ocean si eu as fi un mic copil.Alea sunt cazuri izolate.Hai sa ne rezumam la ce puteti voi,si la ce poate fiecare

Nu vreau sa ma laud dar pun pariu ca pe anduranta bat toata softpedia asta.Am curaj sa afirm asta

Daca va pun sa dati o lungime de bazin pun pariu ca iesiti de acolo cu limba de 1m si va duceti sa mancati 5 mici+2 beri.Asa va umflati toti,si cand sunteti in apa si dati din maini sunteti morti dupa 30m
Eu iti dau un sfat: daca vrei sa pui pariu, pune-l pe o suma mare, sigur o sa castigi !

#26
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
sunt foarte putini care ma iau pe anduranta la inot.Am vazut f.multi inotatori de performanta cu cascheta pe cap si cu ochelari care inotau corect cu capul in apa si dupa 2-3 lungimi de bazin tot faceau pauza de 10-15s la capatul bazinului.Eu inot fara pauza nici macar 1 secunda 4 lungimi de bazin.Iar in zilele mele bune fac si 6 lungimi de bazin fara pauza deloc adica cam 420m
Eu asta vreau sa aflu de la inotatori doar adevarul cat pot da din maini fara pauza deloc.Pe Mizu l-am apreciat ca a fost singurul om corect de pe acest topic care a spus adevarul.Da domne dupa 50m fac pauza nu mai pot.Si apreciez asta.Vreau doar oameni corecti care nu se umfla in pene si care spun adevarul cat pot inota fara pauza atat.
A mai spus cineva mai sus ca nepotu lui inoata 2 km fara pauza.Bate campii .Si el ca si majoritatea nu au inteles ce intreb eu aici in acest topic.Singurul care a inteles este mizu.

#27
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View PostStrelok_-, on 26 decembrie 2019 - 14:59, said:

Asa si eu inot poate chiar mai mult de 2km timp de 30m cu pauze, stai linistit....

Este clar ca habar nu ai despre inot...tu dai din labele alea ale tale, te scufunzi cat un porc in apa..si crezi ca poti inota 2km in 30min...
Ai descoperit apa si crezi ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picioare...revino-ti nenica! :) Cand o sa inveti sa faci o lungime de bazin inotand corect , mai vii aici pe softpedia si ne spui cat de repede o obosesti!

Incepe de aici :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5HLW2AI1Ink?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#28
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
in continuare astept raspunsuri doar de la oameni cinstiti si cu iq mai sus de nivelul marii,nu de la toti oamenii care sunt in coma alcoolica acum sau au deja 30 sarmale in burta,ca pun pariu ca doar aceasta categorie mi-a raspuns pana acum.Repet in afara de mizu toti absolut toti offtopic.E si vina mea ca am deschis topicul in perioada asta cand toti sunt in coma alcolica.trebuia sa-l deschid dupa 1 ian. sau in perioada de inot ca atunci apareau si mai multi zmei.

Si va rog nu mai imi dati alte filmulete de pe ytube cu alti inotatori.Topicul nu este despre cat de corect inotam CI cat putem.

p.s.Pt. mine singurul inotator adevarat a fost si va ramane doar Bud Spencer care a inotat 100m in doar 59 secunde.Altii nu ma intereseaza.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
De ce sa nu iti imbunatatesti stilul daca poti? Daca inotand asa faci 2km, inotand corect vei face 6km.

Cel mai bun instructor:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1OY_yQBiXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

View PostStrelok_-, on 26 decembrie 2019 - 18:09, said:


p.s.Pt. mine singurul inotator adevarat a fost si va ramane doar Bud Spencer care a inotat 100m in doar 59 secunde.Altii nu ma intereseaza.
Stii despre inot la fel de mult cat stii despre inotatori: Carlo Pedersoli  cunoscut ca actor sub numele de Bud Spencer a fost un bun inotator, ca a fost primul italian care a inotat sub 1 minut pe 100 m dar ca inotator este unul putin cunoscut fara alte performante notabile, mult mai cunoscut fiind ca actor de comedie. Dupa cum ti-am aratat astazi si copii inota sub recordul lui si asta fac invatand de mici sa inoate corect.

#31
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
amanunte my friend,lasa-l pe carlo pedersoli sau pe alti copii cu puteri supranaturale.Tu cat poti sa dai din maini pana iesi sa bei primele 2 beri+5 mici?Asta e tot ce conteaza.Spune-ne cu voce tare.Suntem pregatiti sa luam notite :)

#32
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

View PostStrelok_-, on 26 decembrie 2019 - 19:23, said:

amanunte my friend,lasa-l pe carlo pedersoli sau pe alti copii cu puteri supranaturale.Tu cat poti sa dai din maini pana iesi sa bei primele 2 beri+5 mici?Asta e tot ce conteaza.Spune-ne cu voce tare.Suntem pregatiti sa luam notite Posted Image
Prietene eu am o varsta la care nici ma mai gandesc sa vad cat mai pot sa inot. Eu spun insa ca un om care are ceva pasiune pt inot, cum am inteles ca ai, se mai uita pe internet sa vada cum fac altii, ca sigur acolo poti sa vezi oameni care stiu sa inoate bine. Faptul ca tu singurul lucru pe care l-ai inteles despre cei care inoata corect este ca au casca si ochelari si ca baga capul sub apa cand inoata si ca singurul inotator pt tine este Bud Spencer (pe care ca inotator n-ai ce sa vezi pe internet), spune multe despre cum vezi tu lucrurile.

#33
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
Nu mai bine ii lasam pe cei care traiesc in prezent si nu in trecut sa posteze aici?Pe mine ma intereseaza sa aflu in acest topic anduranta fiecaruia,nu cat de corect inoata,si nu ma intereseaza nici cei care sunt la varsta la care nu mai pot si vb doar din amintiri.Hai sa vorbim doar pe fapte.Eu vorbesc doar strict precis si matematic,nu povesti.Si eu am pasiune pt cantat dar nu am voce,asa ca fac ce pot :))
Hai sa ramanem pe subiect si sa lasam si alti cocosi sa spuna cat inoata fara pauza.Ce zici?
Eu vreau sa aflu cat inoata fiecare pana moare asta e tema topicului.Nu sunt aici sa invat sa inot de la voi.Singur am invatat sa inot,nu m-a invatat nimeni.
Ce va mai place sa ocoliti subiectul doar ca va e rusine sa spuneti adevarul.Repet,pe mizu l-am apreciat a fost singurul on topic :)

Hai ca mai postez aici doar pe 31 la 12 noaptea cand oi deschide sticla de sampanie =))

#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Ba,tu ai imteles 700 mt? Ca daca ma opresc sa dau din maini si picioare caut scoici la -9 pe fundul lacului? Si rahatu de inot la bazin nu se va compara niciodata cu inotul altundeva. Stii ca orice lac de acumulare are un current care urmareste vechia albie a raului pe care a fost construit?  Marele inotator de bazin. Treci nene Dunarea pe lat,sau macar un brat al Deltei. Si vorbim. Si exerseaza si inotul pe sub apa. In bazin olimpic cand treci pe lat reia discutia. Sau 50 mt in bazine.  Nenea,la 14 faceam baie-n Dunare nesupravegheat. Si acum,la 45/180/84kg fumand de 30 de ani tot fac ce am enumerat mai sus.Si sa stii ca de cand sant pe Sp. lumea stie ca nu pap rahat aiurea.

#35
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019

View PostMikeSpike, on 26 decembrie 2019 - 20:30, said:

Ba,tu ai imteles 700 mt? Ca daca ma opresc sa dau din maini si picioare caut scoici la -9 pe fundul lacului? Si rahatu de inot la bazin nu se va compara niciodata cu inotul altundeva. Stii ca orice lac de acumulare are un current care urmareste vechia albie a raului pe care a fost construit?  Marele inotator de bazin. Treci nene Dunarea pe lat,sau macar un brat al Deltei. Si vorbim. Si exerseaza si inotul pe sub apa. In bazin olimpic cand treci pe lat reia discutia. Sau 50 mt in bazine.  Nenea,la 14 faceam baie-n Dunare nesupravegheat. Si acum,la 45/180/84kg fumand de 30 de ani tot fac ce am enumerat mai sus.Si sa stii ca de cand sant pe Sp. lumea stie ca nu pap rahat aiurea.

Esti un fel de chuck norris tu ahahahahaha mor =)))))))))).
Esti si fumator si totusi treci dunarea inot.Asta e ultima.Ciudat pt ca toti fumatorii sunt praf si pulbere daca-i pui sa inoate .N-ai cum sa fi asa,gata hai ca postez pe 31.Tu chiar m-ai facut sa rad maxim ti- am dat si like la postare

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
oK,las-o asa.Oricum crezi ce vrei.Inotul nu e alergare(la asta-mi dau suflul dupa 300 mt).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate