Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Sectiune noua - LAPTOPURI

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

Poll: Se doreste adaugarea unei sectiuni dedicate laptopurilor/tabletPC/ mobile computing? (159 member(s) have cast votes)

Se doreste adaugarea unei sectiuni dedicate laptopurilor/tabletPC/ mobile computing?

  1. DA, ar fi super (126 votes [79.25%])

    Percentage of vote: 79.25%

  2. NU, nu ma intereseaza (16 votes [10.06%])

    Percentage of vote: 10.06%

  3. sunt indiferent (17 votes [10.69%])

    Percentage of vote: 10.69%

Vote Guests cannot vote

#19
daimon

daimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
As putea eu sa incep cu o problema am un laptop hp nx7010 ,cu o placa video ati radeon 9200 de 64 mega dedicati(agp 4x),centrino 1,7; 769 RAM,....am bagat jocul fifa 2006 pe laptop , initial a mers bine ,m-am jucat totu ok.dupa vreo 2 sapt am inceput sa am o problema.intru in joc si totu se misca extrem de repede .in joc jucatorii fug ca nebunii ,nu pot sa ii controlez ca fug prea repede.am instalat din nou placa video ,initial a mers apoi iar a inceput sa faca la ferl ,ce credeti ca ar putea avea?ce problema hardware sau software ceva?

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu trebuie sa incepi tu nimic. Cred ca n-ai inteles despre ce se vorbeste aici.

Fa topic nou.

Edited by don_dannielo, 17 March 2006 - 16:57.


#21
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
pro pentru arie noua Laptop & Pocket PC

#22
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
daimon  - te rugam fa un topic nou! aici discutam de soarta unei noi sectiuni .. nu si de problemele care vor fi discutate in aceasta sectiune.

ADMINI - chestionarul vorbeste de la sine! voi ce aveti de gand? Nimeni in afara de aiwaman? hai va rugam sa participati la discutii!!!

#23
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
as vrea sa ii aud parerea lui crash despre deschiderea unei asemenea arii el este ca si un admin .  :)

#24
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Nu cred ca este cazut sa se faca o sectiune pt laptopuri, cred ca exista loc destul si pentru ele la Hardware. Parerea mea

Edited by CoBr4, 17 March 2006 - 20:10.


#25
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
cu cat exista mai multe arii cu atat mai greu e de urmarit forumul, eu nu ii vad rostul.

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Arena are 12 subsectiuni
Bursa are 12 subsectiuni
Muzica are 14 subsectiuni
Auto are 17 subsectiuni

Si in afara de bursa, nici una nu se apropie macar timid, ca numar de threaduri, de Hardware. Ca sa nu mai zic ca nici una n-are nici in clin nici in maneca cu ideea de Softpedia.
Cand s-au impartit astea, a devenit forumul mai greu de urmarit?

Daca stau sa-mi amintesc, cred ca celelalte s-au organizat pentru ca au dorit neaparat moderatorii de acolo, si si-au asumat sarcina de a le urmari si de a le mentine in buna functionare.

E asa ilogic sa se imparta aici in Procesoare, Placi Video, Monitoare, .... si Laptopuri ?

De fapt de ce nu s-a facut la inceput, odata cu Software, acum va fi un chin sa muti 6000 threaduri la locul lor. Probabil de asta nici nu se vrea. Ca alte motivatii pertinente n-am vazut, numai "nu cred", "sustin", "nu vad rostul", "e bine asa".

Edited by don_dannielo, 17 March 2006 - 21:05.


#27
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

View Postgyany, on Mar 17 2006, 11:10, said:

daca un moderator spune asta inseamna ca e nashpa ... ma intreb ceilalti moderatori ce au de zis?
ideea este sa fii open minded .. dar e klar ca aici nu se pune problema de asa ceva.

macar aruncati aici o privire aici: http://www.notebookforums.com/

Consider chestia de mai sus o treba lipsita de bun simt!
Am citit cu mare atentie PMul tau de invitatie sa-mi dau cu parerea....chiar daca vazusem discutia am hotarit sa astept ce spun useriii dar in fine faptul ca ai dorit neaparat parerea mea...si acum ma faci inchis la minte...se pare ca e o scapare grosalana la orele alea de x ani de acasa!

Mi-am exprimat parerea...sper ca dupa atita timp de forumeala si experientza de moderator de multi ani..stiu ce ar trebui sau nu!
Ai un fix cu copierea unui forum...nu te opreste nimeni...dar nu incerca sa-ti exprimi democratia jignind persoanele ce au alta parere! Se pare ca se cam practica stilul asta...cum spune unu ceva hop 10 cu gura pe el! Ai facut un chestionar..astepta parerile oamenilor in mod civilizat dar nu comenta la misto ce parere au...unii poate au mai putina carte si nu inteleg...altii poate voteaza cu turma (ca de au portabil si e amic cu x sau y)....altii poate au mai multa carte/experientza deci ...aici ne intilnim sa ne punem in comun cunostintele despre hardware!
Da un portabil are uneori alte probleme fatza de un stationar dar de aici pina la o alta subarie e cale lunga!
Caracteristici tehnice ...care e bun ...care tine bateria...care e mai colorat sau etc...de pareri de astea NU DORESC sa vad aici! Este aria TEHNICA a forumului softnews si anume HARDWARE! Cei ce au portabile stiu ca de obicei problemele HARDWARE apar in urma userului si nu a firmei/modelului...deci fiecare are cate o problema si poate deschide un topic special pentru problema sa in care cere ajutorul forumistilor priceputi! Sint si probleme caracteristice unei anumite marci sau a unui anume model...dar noi nu discutam decit punctual!
Cu alte cuvinte nu sintem in masura sa facem statistici de probleme generale!

#28
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
Eu nu sustin ideea copierii unui alt forum .. dar daca aia au facut UN INTREG FORUM numai pt asta .. chiar este greu sa se faca aici macar o sectiune? Mie imi vine destul de greu sa caut in 'nshpe mii de posturi din hardware o problema egata de laptopuri!

#29
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postdon_dannielo, on Mar 17 2006, 11:27, said:

Problemele hardware nu sunt de loc aceleasi. Sau rezolvarea lor.

Acum este un topic de 25 de pagini unde se discuta despre laptopuri. Comparatii, specificatii, oferte, tips and tricks, modele noi, masurarea temperaturii, injurii la o marca sau alta, ... toate varza la un loc.
Probabil pana la urma se va face, incet incet. Acum cateva zile s-a organizat si Arena.
Ce legatura vezi intre problemele hardware si comparatii, specificatii, oferte ( :huh: ), modele noi, injurii ( :cursing: )?!?!?! Mi se pare mai mult problema de marketing...buna de sectiunea E-Opinions->Opinii despre produse/servicii.

Numarul mare de threaduri este si urmare a incapacitatii oamenilor de a CAUTA o informatie inainte de a face un subiect nou. Urmaresc sectiunea atent si 70% din probleme au mai fost discutate sau se pot rezolva banal cautand si prin alte surse de informatie...

Don_daniello, in general trebuie cautate motive sa faci ceva, nu invers. Adica nu facem un foc de tabara in fata blocului pentru ca nu avem nici un motiv sa nu il facem.  :coolspeak:

gyany, on ieri seara la zece jumate, said:

dar daca aia au facut UN INTREG FORUM numai pt asta .. chiar este greu sa se faca aici macar o sectiune?

La o privire aruncata peste aria hardware a acestui forum, ponderea problemelor legate de laptopuri este foarte mica in comparatie cu cele legate de desktop-uri.

Spre exemplu subiectul legat de "Revolutia Cosmote" a devenit cel mai mare de pe forum (evident, dintre cele serioase). Din punct de vedere al informatiei, este mult mai indreptatit sa aiba o arie separata. Ba mai mult, de ce sa fie subiectele de GSM/CDMA amestecate intre ele si cu cele generale despre telecomunicatii? Sunt oricum mai multe threaduri despre comunicatii mobile decat despre portabile.

Problema se pune altfel insa, nu se priveste numai dintr-un singur punct de vedere...Trebuie sa existe MOTIVE INTEMEIATE pentru crearea unei sub-arii...pana una-alta, un topic in care sa se discute exclusiv despre laptopuri este cea mai buna solutie.


Un alt exemplu: uitati-va la 'opinii despre produse/servicii'. Sunt topicuri imense despre frigidere/masini de spalat/geamuri termopan/etc, cu mult mai multe intrebari (si raspunsuri) decat ce se discuta aici despre laptopuri...


:peacefingers:

#30
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
mare kestie sa mai faci o arie ... pe bune acuma .. la auto sunt atatea ... puse frumos pe categorii .. aici totu e pus la gramada .. fara nici o noima ... e varza ce e aici la hardware!!!

#31
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu stiu cu ce ar deranja o noua sectiune. Pe mine unul nu ma deranjeaza asa tare apartia unei noi sectiuni. Cu ce ar putea deranaja? Cei care au laptopuri ar fi bine sa aiba o sectiune a lor unde sa schimbe pareri.
Intreb din nou.
Cu ce ar putea deranaja?

#32
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
o sa imi incerc norocul si pe alte forumuri romanesti.. poate baietii de acolo sunt mai receptivi!

Edited by gyany, 18 March 2006 - 16:57.


#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
gyani ai incercat sa vb direct cu bogdan sau cu catalin, proprietarii softpedia si adminii forumului?

#34
gyany

gyany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 26.12.2001
NU! o sa incerc sa ii contactez! .... dar nu stiu ce useri au!

Edited by gyany, 18 March 2006 - 17:07.


#35
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postgyany, on Mar 18 2006, 17:05, said:

NU! o sa incerc sa ii contactez! .... dar nu stiu ce useri au!
monitox si courage

View Postdon_dannielo, on Mar 17 2006, 20:58, said:

Arena are 12 subsectiuni
Bursa are 12 subsectiuni
Muzica are 14 subsectiuni
Auto are 17 subsectiuni
[...]
Cand s-au impartit astea, a devenit forumul mai greu de urmarit?
da!
sunt arii noi pe care le descoper din cand in cand si nici nu imi imaginam ca exista.
forumul softpedia e prea mare, daca-l mai facem si stufos se duce naiba usability-ul.

Edited by zuppy, 18 March 2006 - 19:44.


#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Zuppy, inapoi nu se va mai da (in cazul acelor arii)

Nu reusesc inca sa vad vreun argument logic pentru care nu trebuie modernizata aceasta arie. A ramas inca la nivelul din 2001. Raman insa la parerea mea, exista un singur motiv. Nu crearea sectiunilor e problema, e vorba de cateva clickuri, ci faptul ca n-are cine sa mute threadurile la locul lor. Dar cred ca trebuie facut un efort. Forumul creste, o sa ajunga sa aibe sectiune pentru "Oina" (la arena) sau "BMW" (la auto) si inca nu are "Laptopuri", in 2006, cand deja se cumpara pe scara larga si in Romania.

Ar fi frumos sa poti deschide un thread (cum se intampla la auto) despre ce bijuterie a mai scos Asus. Daca-l deschizi acum, probabil e inchis in aceeasi zi, sub motivul de "Unde e problema hardware in acest topic?" sau "Reclama".

Me out, am facut destul lobby  :) . Sa decida cine trebuie sa decida.

PS: Sa nu se inteleaga ca sunt maniac dupa laptoape, am vrut doar sa atrag atentia ca e ceva ciudat la aceasta arie, spre deosebire de restul forumului. E moderata foarte bine, nimic de zis, dar din punct de vedere al utilizatorului interesat de o anumita zona a lumii hardware, e cam inutila. Nu poti sa urmaresti cu usurinta ce te intereseaza. Trebuie create si celelalte sectiuni, nu numai laptopuri.

Edited by don_dannielo, 18 March 2006 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate