Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Nasterea lui Isus Christos - aspecte istorice

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
318 replies to this topic

#19
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
dar nu este autoeducatie, este auto-tampeala de la atati burgeri intorsi contra timp.

#20
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostMartinAdelberg, on 25 decembrie 2019 - 12:12, said:

dar nu este autoeducatie, este auto-tampeala de la atati burgeri intorsi contra timp.

Postarea lui de început o găsesc pertinentă.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred că nimeni nu face diferența dintre religie și credință.
Credința o are fiecare dintre noi în felul său, deoarece fiecare individ este diferit de toți ceilalți indivizi. Așa suntem noi concepuți. Credința este ceva care fie vine din inima și sufletul individului în urma unui concurs de împrejurări, fie vine din partea unui individ cu aptitudini ieșite din comun față de marea masă de oameni. De exemplu, o persoană care are harul de a vindeca rănile sufletului (decepții etc.) și pe care masa de oameni îl acceptă ca fiind conducătorul ei moral și spiritual.
Religia este impusă de o gașcă de indivizi șmecheri, care speculează ignoranța masei de oameni (neștiință) și impune frica prin așa-numita pedeapsă divină. Și această gașcă se folosește de o anumită abilitate a liderului ei, de ex. puterea de convingere prin oratorie. În cazul în care gașca vrea să se impună rapid, emite o lege (sau apelează/modifică o lege existentă) în folosul ei; de exemplu, cine este împotriva idolului impus de gașcă, sau a liderului găștii, este pedepsit în diverse feluri, de la excluderea din comunitate și până la pedeapsa capitală.
Trecerea mileniilor nu a modificat acest concept dăunător, decât prin modul în care sunt aplicate pedepsele. Dacă în trecut, o simplă vorbă grea adusă preotului se lăsa cu dizlocarea încheieturilor sau cu zdrobirea degetelor, astăzi este sancționată printr-o amendă, sau - culmea, mult mai eficient - prin sintagma "te bate Dumnezeu".
La islamici știm cu toții ce torturi se practică și astăzi, pentru simplul fapt că te iei de Mahomed sau de legea islamică.
Încă există tot felul de triburi care practică religii stupide, prin prisma cărora pruncii sunt mutilați.

Edited by PSC, 25 December 2019 - 12:21.


#22
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
25 decembrie si sacrificarea porcului sunt idei preluate de la mithraism.
Este data de nastere a lui Mithras, un zeu persan, care sacrifica taurul.
Daca vreti sa aflati mai multe despre acest cult, vizionati acest film.

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,294
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMartinAdelberg, on 25 decembrie 2019 - 09:34, said:


Si se scrie Iisus cu doi de i.

Cu doi de i se scrie in limba greaca. Isus era evreu deci mai corect e sa-i spunem Yeshua.
Dar fiind romani ii spunem Isus. Cu doi de i il scriu grecii.
Englezii cum vrei sa-l scrie: Jiesus? Iiesus? Giisăs? Japonezii cum il scriu? Tot cu 2 de i?

View Postvio69a, on 25 decembrie 2019 - 10:43, said:



Dar despre Isus Hristos, -Yeshua, istoria nu poate dovedi nimic.
doar parerile unor oameni simpli cuceriti de fapte ciudate
Despre Burebista se poate dovedi ceva?
De ce oamenij simpli nu au fost cuceriti de-a lungul timpului si de alte fapte ciudate ale vreunor presupusi predicatori? Am fi avut cel putin 50 de Isusi? De ce avem doar unul? Le-a pierit inspiratia oamenilor simpli?

#24
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ma intreb in fiecare an: de ce oare carcotasii care nu vor sa sarbatoreasca Nasterea Domnului sunt asa nervosi pe cei care sarbatoresc? Posted Image
Lasati-ne bah sa celebram invictusu' lu' mithra de la stonehenge si a lu' saturnalia in timpul echinoctiului de iarna, pe 25 decembrie, ca asa vrea muschii nostri. Si gata Posted Image .

Edited by penticostalul, 25 December 2019 - 14:01.


#25
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Singurul nervos de aici esti tu.
Noi schimbam idei.
Si o facem in mod calm si placut.

#26
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpenticostalul, on 25 decembrie 2019 - 14:01, said:

Ma intreb in fiecare an: de ce oare carcotasii care nu vor sa sarbatoreasca Nasterea Domnului sunt asa nervosi pe cei care sarbatoresc? Posted Image
Lasati-ne bah sa celebram invictusu' lu' mithra de la stonehenge si a lu' saturnalia in timpul echinoctiului de iarna, pe 25 decembrie, ca asa vrea muschii nostri. Si gata Posted Image .
Pe mine nu mă deranjează tare comunitatea gay, dar nu accept paradele acestora.
Sărbătoriţi crăciunul vostru, dar să nu fie zi nelucrătoare, să nu se facă atâta publicitate în mass-media.

#27
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJJackFLASH, on 25 decembrie 2019 - 14:10, said:

Sărbătoriţi crăciunul vostru, dar să nu fie zi nelucrătoare, să nu se facă atâta publicitate în mass-media.
Pai ce Sarbatoare e aia in care mergi la munca?
Cand e Sarbatoare e zi nelucratoare.
Iar publicitatea in mass-media nu o platim noi si nu e reglementata de SRI.
Mass-media face publicitate oricui are o activitate legala si plateste.

#28
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010

View Postpacopaco1967, on 25 decembrie 2019 - 10:32, said:

crestinii erau prigoniti imediat dupa plecarea lui isus .
Normal ca erau "prigoniti" . Toate religiile care erau (sunt) la inceput nu is vazute cu ochi buni de religii majoritare sau mai vechi. Ca daca voi("crestinii") ati avea putere................

#29
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpenticostalul, on 25 decembrie 2019 - 14:16, said:

Pai ce Sarbatoare e aia in care mergi la munca?
Cand e Sarbatoare e zi nelucratoare.
Pe vremea comunismului cum sărbătoreau crăciunul şi paştile ?

#30
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Am citit comentarii pe diverse site-uri, in care ortodocsi buni si smeriti ar arunca afara din tara, arde pe rug sau biciui penticostali, martori, adventisti, sau alti membri care apartin cultelor religioase.
Pe unii dintre acesti credinciosi, i-am gasit pe Facebook facand voluntariat la Mitropolii.

#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostJJackFLASH, on 25 decembrie 2019 - 14:20, said:

Pe vremea comunismului cum sărbătoreau crăciunul şi paştile ?
La e ca si acum.
Crestinii sarbatoreau iar ateii comunisti incercau sa faca in sarbatoare zi lucratoare dar nu aveau suficient curaj.
Si tot carcoteau: superstitiile si misticismul religios blablabla.

View Postflrz, on 25 decembrie 2019 - 14:20, said:

Am citit comentarii pe diverse site-uri, in care ortodocsi buni si smeriti ar arunca afara din tara, arde pe rug sau biciui penticostali, martori, adventisti, sau alti membri care apartin cultelor religioase.
Pe unii dintre acesti credinciosi, i-am gasit pe Facebook facand voluntariat la Mitropolii.
Eu am vazut pe diverse saituri cum ortodocsii buni si smeriti vorbeau frumos, cu respect si consideratie despre confratii lor, penticostali, adventisti, etc.
Unii dintre ei erau chiar preoti.

Edited by penticostalul, 25 December 2019 - 14:26.


#32
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Daa, cred.
Sunt sigur.

#33
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,294
  • Înscris: 06.07.2007

View PostJJackFLASH, on 25 decembrie 2019 - 14:10, said:


Pe mine nu mă deranjează tare comunitatea gay, dar nu accept paradele acestora.
Sărbătoriţi crăciunul vostru, dar să nu fie zi nelucrătoare, să nu se facă atâta publicitate ĂŽn mass-media.
Cine te impiedica sa muncesti de Craciun?
De anul nou ti-ar conveni sa mergi la munca?

#34
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,071
  • Înscris: 09.09.2010
Eu am lucrat azi. Si de anul nou lucrez.

#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Noi nu avem nimic impotriva, tine-o tot asa!
Sa ai spor, Merry Christmas and Happy New Year!

#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsyris, on 25 decembrie 2019 - 08:31, said:

-nu se cunoaste ziua reala a nasterii predicatorului  evreu. Nu mentioneaza nicaieri in evanghelii ca 25 decembrie a fost ziua nasterii a Mantuitorului.   Clement din anul 200 scrie ca Isus s-ar fi nascut in aprilie sau mai si nu in decembrie.



Daca n-ai gasit-o dumneata sau altcineva, aceasta nu inseamna ca ziua nasterii lui Hristos nu este scrisa in evanghelii. Drept este insa ca trebuie sa ai cunostinte stiintifice solide ca sa poti descoperi aceasta data acolo unde este trecuta.

”Desigur că au fost propuse mai multe ipoteze pentru explicarea acestui mister, dar una dintre ele ar fi următoarea: acum peste 2.000 de ani, viteza relativă al Soarelui nostru şi al stelei Sirius ar fi mult mai redusă decât acum, deoarece cele două stele binare se îndepărtau una faţă de cealaltă. Acest proces ar fi declanşat „deplasarea în roşu”, fenomen cauzat de efectul Doppler, şi astfel Sirius ar fi apărut roşu.”

https://www.lovendal...oarelui-nostru/

Matei 2:2 şi au întrebat: „Unde este Împăratul de curând născut al iudeilor? Fiindcă I-am văzut steaua în Răsărit şi am venit să ne închinăm Lui.”

Deci: steaua lui Hristos se vedea in Rasarit. O stea se poate vedea inspre rasarit doar la rasaritul Soarelui. Sirius, fiind o stea rosie, rosul-purpuriu este culoarea regilor. Daca o stea purpurie se vedea in Rasarit, langa Soare, este evident ca prorocea nasterea unui mare imparat. Acum doua  mii de ani!

Cu alte cuvinte, nu vedem clar data nasterii lui Iisus Hristos in Evanghelie numai si numai pentru ca suntem prosti si nu avem destula stiinta astrologica si astronomica.

Edited by Dorel666, 25 December 2019 - 14:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate