Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Petardele - la liber

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#55
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLOLkekLOL, on 22 decembrie 2019 - 13:00, said:

Reglementezi si legalizezi, sa aiba oamenii cu ce se distra. E mult mai bine sa ai niste petarde comerciale facute dupa niste standarde, decat sa-si improvizeze lumea chestii pe acasa.

Dar repet, accidentele serioase erau prea rare ca sa merite mentionate, mult mai mari sanse sa te calce vreo masina.
echipamentele pirotehnice merita incluse sub regimul armelor si muntiei

de altfel nu vrem sa auzim cum se distreaza copiii cu focul prin casa
ca asigurarea nu acopera asa ceva

Edited by MarianG, 22 December 2019 - 13:21.


#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu iau artificii. De pocnitori, ii este frica sotiei. Artificiile sunt frumoase.
Fun fact: iau acum vreo 8 ani, o bomba. Serios, era cat Big Boy. Ochesc un loc ferit, il iau pe cumnatul, ii spun ca stea de paza, sa nu se apropie cineva de epicentru. Mandrie mare, reflectoarele pe mine, o asez frumos in mijlocul parcarii (parcare goala), pun doua camere foto, pe video, pe trepied, una sus, alt jos, aprind si astept. Eu stand cu fesul in cap, ochelari la ochi si dupa coltul unui bloc, ma uit cu frica la geamuri, ah, sper sa nu le platesc astora termopanul...
15 secunde scrie ca arde intern. Numar: 1, 2, 3...15. Nimic. 20. Si acum, mind blowing, fas, par-par si gata. Cumnatul, din usa blocului, ma intreaba daca am aprins-o...

View Postldpe, on 22 decembrie 2019 - 13:19, said:

"Ei, spuneti-le ca este ILEGAL sa faci asta si mai vedem."
Corect, daca nu constientizeaza este inutil.
Problema este ca toti constientizeaza cand e prea tarziu, cand le zboara un ochi, cand le rupe carnea de pe ceafa, cand vin cu degetele in punga de nylon .
In cadrul programului sportiv de la scoala ar trebui dusi in poligon si sa li se arate ce se intampla - ar constientiza peste 80% ca este periculos .
A interzice total nici aceasta nu este o solutie , sta in firea omului ca ceea ce ii este interzis sa verifice ...
Lucrez in domeniul transporturilor periculoase si numai cate normative am invatat pentru asa ceva , cand trec pe langa vreun oras cu 40 de tone de hidrogen lichid numai cruci imi fac.
Tu crezi ca astia carora le zboara cateva ceva, au nevoie de pocnitori pentru a-si depasi limitele?! Unul a facut poze de pe o locomotiva si a atins firele. Fara petarde.

#57
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
p.s  afara (in murika) oamenii se distreaza in loc special amenajat, nu pe strada,
si pistoalele cu bila (plastic, 2-3 mm) erau distractie pana scoteai un ochi

#58
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postsylvius, on 22 decembrie 2019 - 12:34, said:

Asa o fi.

Insa aia n-au atatia cretini, pe metru patrat... Posted Image

Daca esti prost de mic, cand esti mare numa' te joci:
https://www.facebook...06491624606096/

Credeti ca acolo niste copii au cumparat si aprins petardele?

Edited by dicdobre, 22 December 2019 - 13:26.


#59
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 24.12.2004
Intr-o tara de tâmpiţi, condusa de unul ca mitraliera, multora li se pare normal sa ajunga pe mana copiilor aceste petarde ce pot fi extrem de periculoase. Mai grav e ca sunt si adulti care se pişă pe ei de placere cand vad/aud ce zgomot face o petarda aprinsă de mâna lor.

#60
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostMarianG, on 22 decembrie 2019 - 13:20, said:

echipamentele pirotehnice merita incluse sub regimul armelor si muntiei

de altfel nu vrem sa auzim cum se distreaza copiii cu focul prin casa
ca asigurarea nu acopera asa ceva
Stai sa vezi ca si chibritele sunt material pirotehnic. Clar trebe autorizatie de militie. Si brichetele, nu mai zic de butelii, mai mici sa mai mari. Probabil si carbunii de gratar... :roflmao:

#61
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
@your_god si cati sunt ca tine, cu grija pentru public si mediu inconjurator? la 12-13 ani?

#62
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Foloseam pe vremuri catran de chibrit si faceam pistoale cu elastic si cui. Mai faceam si pocnitori din piulite si surburi, cu catran. De pocnit erau bune bicele. Mai apoi au parut pocnitori de iti spargeau urechile in piata si pe strada etc.

Eu nu as fi pentru pocnitori, dar niste bete de artificii parca sunt ok.

Edited by arab, 22 December 2019 - 13:29.


#63
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,589
  • Înscris: 08.03.2017
Asa ceva intre blocuri [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qNM2c9f4l8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oricum trec de 1000lei/bucata dar efectul e ....

#64
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 10.10.2011

View PostLOLkekLOL, on 22 decembrie 2019 - 13:25, said:

Stai sa vezi ca si chibritele sunt material pirotehnic. Clar trebe autorizatie de militie. Si brichetele, nu mai zic de butelii, mai mici sa mai mari. Probabil si carbunii de gratar... Posted Image
EXACT!!!! mai ales carbunii de gratar. autorizatie de la ISU si saptesutepatruzecidemii de cererii aprobate sa frigi o slana. mai ce a ajuns lumea asta, incredibil. panici peste tot



@postul pus de ldpe la nr.63 evident ca nu pot fi de acord cu asa ceva.... asta e alta clasa

Edited by zile_san, 22 December 2019 - 13:29.


#65
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLOLkekLOL, on 22 decembrie 2019 - 13:25, said:

Stai sa vezi ca si chibritele sunt material pirotehnic. Clar trebe autorizatie de militie. Si brichetele, nu mai zic de butelii, mai mici sa mai mari. Probabil si carbunii de gratar... Posted Image
sa vezi ca pe cutia de chibrite si pe brichete exista o atentionare ... oare  ce scrie ...
oh da ....
a nu se lasa la indemana prostilor, pardon copiilor

#66
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postcaiuscorneliu, on 22 decembrie 2019 - 13:16, said:

Nici nu se compară nebunia dinainte de modificarea legii cu perioada de după. În anii ăia de după 90 la care faci tu referire cu două-trei săptămâni înainte de revelion devenea riscant să mergi pe trotuar. Fără să arunci tu ceva. Acum e ok, abia pe 31 mai începe câte-un tâmpit să sară calul. E bine așa cum e.
Repet: intai interzicem saniile, bicicletele, schiurile - ca astea produc mult mai multe accidentari. Dupa aia poate si petardele.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 22 decembrie 2019 - 13:15, said:

Un copil, cumpara legal o mie de cutii de chibrituri si cum au timp si sunt creativi, taie varfurile betelor cu un patent si pe pun intr-un borcan. Fac un fitil din siret de pantofi imbibat cu ulei si, pac! Cat ati auzit ca au facut asta?
Ei, spuneti-le ca este ILEGAL sa faci asta si mai vedem.

Wow cata tehnologie. Cumparam cate o cutie mare de chibrituri, faceam o claca cu scos catranul, e simplu doar rasucesti varful chibritului nu iti trebuie patent, si de aici aveam variatiuni pe teme diferite, de la gaura in asfalt, injector de tractor, cap robinet pana la teava umpluta cu plumb la un cap.  Dar tot miniumul+AL amestecat eventual si cu clorat de potasiu si sulf era la putere.  Pana s-a "atacat" Ceau si a scos materialele de pe piata !

#68
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006

View PostYOUR_GOD, on 22 decembrie 2019 - 13:23, said:

Eu iau artificii. De pocnitori, ii este frica sotiei. Artificiile sunt frumoase.
Fun fact: iau acum vreo 8 ani, o bomba. Serios, era cat Big Boy. Ochesc un loc ferit, il iau pe cumnatul, ii spun ca stea de paza, sa nu se apropie cineva de epicentru. Mandrie mare, reflectoarele pe mine, o asez frumos in mijlocul parcarii (parcare goala), pun doua camere foto, pe video, pe trepied, una sus, alt jos, aprind si astept. Eu stand cu fesul in cap, ochelari la ochi si dupa coltul unui bloc, ma uit cu frica la geamuri, ah, sper sa nu le platesc astora termopanul...
15 secunde scrie ca arde intern. Numar: 1, 2, 3...15. Nimic. 20. Si acum, mind blowing, fas, par-par si gata. Cumnatul, din usa blocului, ma intreaba daca am aprins-o...


Tu crezi ca astia carora le zboara cateva ceva, au nevoie de pocnitori pentru a-si depasi limitele?! Unul a facut poze de pe o locomotiva si a atins firele. Fara petarde.

Si eu mi-am luat...Nu am rezistat ispitei Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by rinaldoparaipan, 22 December 2019 - 13:32.


#69
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostMarianG, on 22 decembrie 2019 - 13:28, said:

sa vezi ca pe cutia de chibrite si pe brichete exista o atentionare ... oare  ce scrie ...
oh da ....
a nu se lasa la indemana prostilor, pardon copiilor
Atunci aia punem si pe petarde... atentionare...

#70
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 21.04.2005

View PostMaryus89, on 22 decembrie 2019 - 12:41, said:

... Chiar nu poti sa mai spui despre un copil de 12 ani ca "saracu n-a stiut", cand au tv, tableta si telefon toata ziua. Plus parinti care ar trebui sa ii indrume.

Cum crezi ca au aparut analfabetii functionali ?
Exact asa . Citesc telefonul ...se uita la tv ..pe tableta dar nu inteleg nimic. Dupa care i-si baga petarda in gura si sa vezi distractie.
Ca asa au vazut ei pe youtube.
Eu unul votez sa le interzica total.

#71
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 06.04.2007

View PostLOLkekLOL, on 22 decembrie 2019 - 13:29, said:

Repet: intai interzicem saniile, bicicletele, schiurile - ca astea produc mult mai multe accidentari. Dupa aia poate si petardele.
Eu n-am prea vazut/auzit copil sa arunce cu sania sau cu bicicleta/schiurile in oameni si sa fuga.

#72
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostFlorin_d_1300, on 22 decembrie 2019 - 13:34, said:

Eu n-am prea vazut/auzit copil sa arunce cu sania sau cu bicicleta/schiurile in oameni si sa fuga.
Eu am auzit sa intre in altii, pierzand controlul respectivelor mijloace de "locomotie"

gen asa:

Incidentul a avut loc în localitatea Lozna, din Botoşani. Copilul se afla împreună cu mai mulţi prieteni pe derdeluş, când, la un moment dat a fost lovit de o sanie.
https://www.romaniat...tie_268158.html

Un tanar in varsta de 19 ani a fost grav accidentat pe partia de schi din Sararie. Acesta a fost lovit de o sanie, care cobora cu viteza, si trantit la pamant.
https://www.bzi.ro/a...to-video-267707

Si tronitestii pot fi periculosi, ca unii merg cu vreo 20 kmh pe trotuar si sunt si exemplare de +100kg ce le calaresc... daca da unul din ala peste tine, nu e de bine..

Edited by LOLkekLOL, 22 December 2019 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate