Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Petardele - la liber

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostYOUR_GOD, on 22 decembrie 2019 - 13:00, said:

No sh|t! Ai idee din cate chestii care se gasesc intr-o manastire, iti pot face bombe?!


Posted Image Posted Image  al naibii auto-corect, ai vrut sa scrii magazie cred !

Edited by odastramosilor, 22 December 2019 - 13:03.


#38
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

View PostImperathor, on 22 decembrie 2019 - 12:55, said:



Care-i diferenta? La mine in cartier bubuielile au fost in ultimii ani la fel de multe si de dese ca in anii 90 cand petardele erau la liber.


Diferenta e ca dispar ciorile alea care vand ce este mai prist si mai ieftin la pret de specula. Diferenta e ca statul ar incasa niste bani. Diferenta ar fi ca oamenii ar avea o interdictie in minus ceea ce ar fi cel mai important.

#39
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
In Rahova au fost free to play dintotdeauna, boom, boom, placerea copchiilor sa sperie cardiacii! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 22 December 2019 - 13:06.


#40
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postvj_Heaven, on 22 decembrie 2019 - 12:41, said:

Cand aveam 12 ani aruncam petarde, aveam ciocanel din-ala din doza de chiuveta, tun cu carbid. Ne pricepeam la din-astea ca stateam toata ziua pe maidan.  Posted Image
Copii din ziua de azi in schimb.. nu stiu, ei stau numai pe Telefoane, PC..

Eu făceam din alea cu bronz aluminiu și miniu de  plumb Posted Image
Propunerea asta legislativă eu suspectez că e cu dedicație, tocmai sau dat sentințele la Colectiv care vor fi toate contestate evident si se va merge cu procesul mai departe, daca apare o lege din asta între timp mai permisivă avocații se vor folosi de ea pentru recurs, și procesul ăla va mai dura inca 5 ani.

#41
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Am impresia ca unii care comenteaza pe topicul asta au ori interese comerciale (oportunitati) ori politice.

#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Amatorii de pocnitori sunt rugati frumos sa si le bage in posterior si sa le aprinda.

#43
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostEmyBoss7, on 22 decembrie 2019 - 13:03, said:

In Rahova au fost free to play dintotdeauna, boom, boom, placerea copchiilor sa sperie cardiacii! Posted Image

Aici e zona de razboi. Numai pensionarii folosesc F1 si F2. F3 or nothing :)

#44
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostPatefon, on 22 decembrie 2019 - 12:27, said:

urmeaza a fi modificata legea care reglementeaza utilizarea articolelor pirotehnice. Principala modificare consta in reducerea restrictiilor la achizitionare.
E clar, ne-am inmultit peste graficul obligatoriu ...
Este o lege premeditata avand in vedere ca in joc sunt copii de 12 ani , inadmisibil indiferent ce articole pirotehnice folosesc .
Mintea unui copil este inventiva , de la : "ce ar fi sa golim 4 F3 intr-un tub" pana la " ce ar fi sa golim continutul a 1 lada de F3 intr-un butoi" plus internetul care da explicatii tehnice "cum sa" .Foarte multi copi cunosc limba engleza asa ca nu este un impediment in a afla cum sa produci o capsula exploziva sau sa initializezi - prevad ceva sumbru in acest interval al sarbatorilor .

#45
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Daca nu mai gasim carbid , pocnitorile astea n-au farmec
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1_a33khoBak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Legale sau ilegale, ideea e ca Bucurestiul arata pe 1 ianuarie dimineata ca un poligon de tragere.
Cred ca doar in primul an dupa ce a aparut legea, a fost ceva mai liniste.
M-am intors alaltaieri de la Suceava, sa vedeti ce arsenal au expus acolo baietii pe tarabe in Bazar.
D-alea adevarate, chiar si Clasa 4, groase cat coada de lopata.
Aduse din Polonia si Ucraina.
Si eu am fost fan petarde si stiu ce zic...

#47
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci daca se aproba, ma apuc in 2020 de Craciun sa vand petarde Posted Image

#48
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postodastramosilor, on 22 decembrie 2019 - 13:02, said:

Posted Image Posted Image  al naibii auto-corect, ai vrut sa scrii magazie cred !
Chiar manastire am vrut sa scriu. Mi s-a parut elocventa antiteza subliminala ;)

View PostEpdm, on 22 decembrie 2019 - 13:03, said:

Diferenta e ca dispar ciorile alea care vand ce este mai prist si mai ieftin la pret de specula. Diferenta e ca statul ar incasa niste bani. Diferenta ar fi ca oamenii ar avea o interdictie in minus ceea ce ar fi cel mai important.
Bine punctat!

De cand intra?

#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Va dati seama ca daca ei dau la liber sa spunem maxim F3 vor deveni cautate cele care pana acum nici nu se importau , pentru ca da, exista mult mai puternice, pe youtube un rus arata fiecare petarda de ce este instare , sunt si in gama la care linistit poti sa le spui explozibili atat ca nu au fragmentare (parca e greu de facut...)

Edited by ldpe, 22 December 2019 - 13:14.


#50
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View Postbdx100, on 22 decembrie 2019 - 13:10, said:

Daca nu mai gasim carbid , pocnitorile astea n-au farmec
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1_a33khoBak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si olandezii:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Abql2ExwG54?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:)

#51
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postldpe, on 22 decembrie 2019 - 13:10, said:

Un copil, cumpara legal o mie de cutii de chibrituri si cum au timp si sunt creativi, taie varfurile betelor cu un patent si pe pun intr-un borcan. Fac un fitil din siret de pantofi imbibat cu ulei si, pac! Cat ati auzit ca au facut asta?
Ei, spuneti-le ca este ILEGAL sa faci asta si mai vedem.

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

View PostLOLkekLOL, on 22 decembrie 2019 - 12:51, said:


Iar te trezesti vorbind aiurea. Faptul ca unii-s prosti si se accidenteaza, nu inseamna ca e vreo drama, inseamna doar ca unii-s prosti si se accidenteaza. Si la dat cu sania, si la schi, si la mers cu bicicleta - multi se accidenteaza mult mai grav decat cu petardele, unii chiar mor. Nu inseamna ca interzicem saniile, schiurile sau bicicletele. Idem cu foarte multe alte lucruri.

Nici nu se compară nebunia dinainte de modificarea legii cu perioada de după. În anii ăia de după 90 la care faci tu referire cu două-trei săptămâni înainte de revelion devenea riscant să mergi pe trotuar. Fără să arunci tu ceva. Acum e ok, abia pe 31 mai începe câte-un tâmpit să sară calul. E bine așa cum e.

Edited by caiuscorneliu, 22 December 2019 - 13:18.


#53
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrinaldoparaipan, on 22 decembrie 2019 - 13:11, said:

Legale sau ilegale, ideea e ca Bucurestiul arata pe 1 ianuarie dimineata ca un poligon de tragere.
Cred ca doar in primul an dupa ce a aparut legea, a fost ceva mai liniste.
M-am intors alaltaieri de la Suceava, sa vedeti ce arsenal au expus acolo baietii pe tarabe in Bazar.
D-alea adevarate, chiar si Clasa 4, groase cat coada de lopata.
Aduse din Polonia si Ucraina.
Si eu am fost fan petarde si stiu ce zic...
eu sunt inca fac petarde si artificii. azi am cumparat petarde dintr-un mall din cluj, erau expuse si artificii si petarde. artificii aveam ca mi-am luat de pe net dar am vrut si petarde. cui nu ii place sa tina ochii inchisi.

#54
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Ei, spuneti-le ca este ILEGAL sa faci asta si mai vedem."
Corect, daca nu constientizeaza este inutil.
Problema este ca toti constientizeaza cand e prea tarziu, cand le zboara un ochi, cand le rupe carnea de pe ceafa, cand vin cu degetele in punga de nylon .
In cadrul programului sportiv de la scoala ar trebui dusi in poligon si sa li se arate ce se intampla - ar constientiza peste 80% ca este periculos .
A interzice total nici aceasta nu este o solutie , sta in firea omului ca ceea ce ii este interzis sa verifice ...
Lucrez in domeniul transporturilor periculoase si numai cate normative am invatat pentru asa ceva , cand trec pe langa vreun oras cu 40 de tone de hidrogen lichid numai cruci imi fac.

Edited by ldpe, 22 December 2019 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate