Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Afacere la țară.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Ellaenn, on 18 decembrie 2019 - 14:56, said:

Si de ce crezi ca taranii vor agrea brinzele din pesteri si crevetii?Sau vor da putinii bani ce au pe ele?
Alea n-or sa fie pentru tarani, ci "pour les connaisseurs"... :)

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
asta e dus cu pluta,oraseanul nu e satul de trafic si stat in masina,acum sa alerge si 50 km sa-si faca niste cumparaturi,ma pufneste rasul
cati locuitori are acea localitate si cate magazine sunt,lasa balariile ca nu e niciunu cum visezi tu

#21
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
fa cu bani europeni din ceva pogram "dezvoltare gastronomica in mediul rural" si in cativa ani inchizi crasma si ramai cu investitia
eu nu stiu cum sa ajung cat mai in centru la localuri de fite si tu ma inviti la tara Posted Image

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018

 Hunor_66, on 18 decembrie 2019 - 14:50, said:

Adica unde-i nedumerirea, nu mai exista astfel de gratare pe lumea asta ? Posted Image


Nu, mai nene.
Impartirea nu va fi dictata, va fi faptica.
O zona curata cu preturi mari si produse traditionale, si o zona mai putin curata cu bere la pahar de plastic si ciment pe jos.
E simplu.


Fiindca vor fi doua pravalii.
Un birt satesc si o pravalie cu produse traditionale.
și unde-i discriminarea?

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 adrian_r5, on 18 decembrie 2019 - 14:51, said:

ce "nu exista" ... brinza sau crevetii ?

Si branza de la 4000 m si creveti de sub nivelul marii.

 Ellaenn, on 18 decembrie 2019 - 14:56, said:

Si de ce crezi ca taranii vor agrea brinzele din pesteri si crevetii?Sau vor da putinii bani ce au pe ele?

Nu ai inteles nimic :)
O sa fie o bomba puturoasa lipita de un stabiliment de lux.
Marfa pentru toate buzunarele.

#24
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
dorin_2k Nu este vorba de nici o discriminare daca doresc sa cumpere pot ca sa o faca linistiti, doar ca nu sunt ei tinta pentru asemenea produse. Ei o sa cumpere la inceput ca zic wow ca sa probeze anumite produse. Eu nu doresc sa fac doua magazine si unul sa impart in magazin specific romanesc si magazin cu specific produse straine. Nu e vorba de nici o discriminare doar ca puterea de cumparare in sat este mica ca sa isi permita sa consume asa ceva. Nu zic ca in sat nu ar fi si oameni care sa isi permita dar foarte putini.
overseas: Exista anumite tipuri de branza care se produc in pesteri la o altitudine mare si o umiditate foarte mare peste 90 la suta. De exemplu un fel de branza cu mucegai cum ii spune la noi, Nu vreau ca sa intru mai mult in detali despre produse, cine a fost in afara tari mai ales in franta cunoaste.
bai3tzash: nu vreau sa impart nimic mam exprimat asa din cauza ca nu ma pot baza pe clientela din sat fiind foarte mica .
Kean: Stai linistit ca doresc ca sa iau numai carne proaspata si de calitate. Si stai linistit ca romani o duc foarte bine, hai ca sa nu mai fim cinici si sa spunem ca suntem saraci cui ii place munca si munceste nu are cum sa fie sarac. Saracia e din cauza alora care beau ca porci, nu se duc la munca si asteapta sa le dea statul ceva .

romanasu: Multumesc frumos .
dorin_2k: Doresc ca sa pun numai muzica populara si exclus formatii cu dedicati pe bani.
corinadaniela: Satul este intro zona turistica , sunt cativa cu ceva afaceri care aduc foarte multi oameni in zona vara. Daca ei pot ca sa aduca oameni in zona eu de ce nu as putea? Afacerile lor functioneaza foarte bine si majoritatea doar vara.
Hunor_66: eu ma refer strict la zona respectiva fara sa generalizam. Nu mai exista gratare in aer liber in aceea zona. Si chiar idea care o am e ceva nou care nu am vazut nici unde pana acuma, nu zic ca nu exista dar eu nu am vazuto. Nu vor fi doua pravali va fi doar un singur magazin cu produse traditionale sau ce se afla in magazinele romanesti si o parte va fi si cu produse din strainatate.
Ellaenn Asa e normal. Pana la urma concurenta e un lucru foarte bun. Cel care iti calca pragul trebuie sa fie un client multumit si care se va intoarce. Daca nu se intoarce inseamna ca tu faci ceva rau si concuranta ceva bine si e normal ca sa aleaga locul cel mai bun pentru el
ceanu1980: Nu vreau ca sa iti rapund la provocare si sa fiu marlan .

#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 14:01, said:

Bună ziua, am și eu nevoie de ceva lămuriri înainte ca sa trec mai departe aș dori să aud păreri și critici despre o afacere și mai mult aș dori informații despre cum o pot face legală. Deci sa povestesc un pic despre ce este vorba. Dețin un teren de 2000 de m pătrați într-un sat la vreo 15 kilometri de oraș. Pe acest teren doresc sa investesc într-un magazin alimentar care sa servească oameni din sat. Magazinul sa fie împărțit în două, una pentru oameni din sat si cealaltă pentru oameni care vin de la oraș. A doua parte a magazinului doresc sa o umplu cu produse tradiționale aduse din afara ex:brânză făcută în peșteri la altitudini mari, creveti de toate tipurile etc. Cum doresc sa aduc oameni de la oraș la sat, prin construirea unei terase in aer liber care să funcționeze pe perioada de 5 luni de zile. Nedumerirea care o am la acest tip de terasa este ca doresc înființarea a unui grătar in aer liber și servirea de multe tipuri de carne. Practic doresc sa vin cu ceva nou care nu există nici in orașul cel mai apropiat asa ceva. Terasa doresc sa fie compusă din bar, grătar si loc de joacă pentru copii. In fata gratarului doresc ca sa pun vitrina frigorifica mare cu geam in care să pun la expoziție carnea. Intrebare acte si avize pentru deschiderea terasei, probleme cu muzica aici țin să precizez că am teren stanga si dreapta si nu e nimic construit chiar si asa am nevoie de semnături.
e realizabil,insa s-ar putea sa fii socat si sa realizezi ca oamenii de la oras prefera supermarketul si poate nu vor fi prea dispusi sa vina la magazinul tau.Poate terasa aia ti se umple cu oameni de la sat care beau o vodka si o bere si merg acasa sa manance...

#26
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ce sat mai exact? Si langa ce oras?

Nu de alta, dar ideea e greu de pus in practica chiar si in zone turistice. La cum te vad pregatit cu ideea, pari doar idealist, realist nu prea.
Tu cum planuiesti sa te promovezi ca sa aduci lume si care e targetul tau ca nr de clienti "oraseni cu bani"" in prima luna?

 fqx, on 18 decembrie 2019 - 17:18, said:

e realizabil,insa s-ar putea sa fii socat si sa realizezi ca oamenii de la oras prefera supermarketul si poate nu vor fi prea dispusi sa vina la magazinul tau.Poate terasa aia ti se umple cu oameni de la sat care beau o vodka si o bere si merg acasa sa manance...

Barul ala va fi senzatie cand vor parca satenii caruta in fata si vor veni sa serveasca o bere. O placere.

#27
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
In ce judet se afla ?
Eu voi veni sa cumpar de la camera destinata satenilor, deoarece locuiesc la sat.

#28
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 bai3tzash, on 18 decembrie 2019 - 14:28, said:

Cum faci impartirea clientilor, cum ii directionezi sa intre intr-o parta sau alta? Scrii pancarte cu "Magazin pentru sateni" si "Terasa pentru oraseni", sau cum?

Preturi pt. buzunar... orasenesc.

#29
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013

 Serafim606, on 18 decembrie 2019 - 17:19, said:

Ce sat mai exact? Si langa ce oras?

Nu de alta, dar ideea e greu de pus in practica chiar si in zone turistice. La cum te vad pregatit cu ideea, pari doar idealist, realist nu prea.
Tu cum planuiesti sa te promovezi ca sa aduci lume si care e targetul tau ca nr de clienti "oraseni cu bani"" in prima luna?



Barul ala va fi senzatie cand vor parca satenii caruta in fata si vor veni sa serveasca o bere. O placere.
Trebe sa fi si idealist si realist daca e sa fi doar realist la cum umbla astia cu controalele si cu toate actele care iti trebuie etc nu te mai apuci de nimic in ziua de azi. Carute de unde? Caruta la tara a ajuns un mijloc de transport de lux :)). Cine mai tine cai ori ii tine pentru frumusete ori ca au nevoie dar sunt foarte rari nu stiu daca mai circula in toata comuna 3-4 carute

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 18:12, said:

Trebe sa fi si idealist si realist daca e sa fi doar realist la cum umbla astia cu controalele si cu toate actele care iti trebuie etc nu te mai apuci de nimic in ziua de azi. Carute de unde? Caruta la tara a ajuns un mijloc de transport de lux Posted Image). Cine mai tine cai ori ii tine pentru frumusete ori ca au nevoie dar sunt foarte rari nu stiu daca mai circula in toata comuna 3-4 carute
Targhetul e foarte simplu, de la copiii si pana la persoane de 55 ani . Terasa vreau ca sa o amenajez sa aiba un pic pentru tot acest targhet. Promovarea se va face prin televiziunile locale, anunturi in presa locala, facebook, pliante etc .

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 14:01, said:

Magazinul sa fie împărțit în două, una pentru oameni din sat si cealaltă pentru oameni care vin de la oraș.
Asta ai scris. Daca ai vrut sa zici altceva: nu e treaba mea. Asta ai scris si la asta am raspuns.
Nu se poate ca e discriminare.

#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 Serafim606, on 18 decembrie 2019 - 17:19, said:

Ce sat mai exact? Si langa ce oras?

Nu de alta, dar ideea e greu de pus in practica chiar si in zone turistice. La cum te vad pregatit cu ideea, pari doar idealist, realist nu prea.
Tu cum planuiesti sa te promovezi ca sa aduci lume si care e targetul tau ca nr de clienti "oraseni cu bani"" in prima luna?



Barul ala va fi senzatie cand vor parca satenii caruta in fata si vor veni sa serveasca o bere. O placere.
Ai fi socat sa stii ce profituri se facprin cate un bar pe la tara, doar din ajutoare sociale....

#32
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Fii mai explicit si poate vei primi raspunsuri mai serioase.Ce inseamna la tara?

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 fqx, on 18 decembrie 2019 - 18:47, said:


Ai fi socat sa stii ce profituri se facprin cate un bar pe la tara, doar din ajutoare sociale....
Nu ma socheaza. Cunosc.
Doar ca nu se potriveste cu ideea initiatorului. Carciuma de sat, alunga oamenii certati cu sticla pe marginea drumului.

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 18:17, said:


Trebe sa fi si idealist si realist daca e sa fi doar realist la cum umbla astia cu controalele si cu toate actele care iti trebuie etc nu te mai apuci de nimic in ziua de azi. Carute de unde? Caruta la tara a ajuns un mijloc de transport de lux :)). Cine mai tine cai ori ii tine pentru frumusete ori ca au nevoie dar sunt foarte rari nu stiu daca mai circula in toata comuna 3-4 carute


Targhetul e foarte simplu, de la copiii si pana la persoane de 55 ani . Terasa vreau ca sa o amenajez sa aiba un pic pentru tot acest targhet. Promovarea se va face prin televiziunile locale, anunturi in presa locala, facebook, pliante etc .

Pai tot n-ai raspuns. Care e satul asta?

#34
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@initiator,

Te admir pentru viziune și concept dar ideea ta de business conține aspecte ne-practice. Nu poți împărți un magazin in doua pentru orășeni și sateni. În primul rând nu ai cum drku să-i verifici care de pe unde vin, că sătenii nu mai umbla în opinci de mult.

Apoi, conceptul e prea futurist pentru rural, nu ai ce sa faci cu locul de joaca acolo. Săteanul nu cred ca-si aduce copiii la locul de joaca că nu ești la IKEA iar orășeanul nu cred că bate drumul decât dacă e sa ia cantități mari din ceva altfel nu-și scoate combustibilul și se duce în hipermarket când are nevoie de ceva.

Brânza de peștera din Alpi și creveți la țară.. nu știu, nene..

Altfel poți pune o vitrina frigorifica pe o terasă să vadă oamenii carnea - restaurantul turcesc are acest concept de expunere a cărnii, adică alege omul din galantar ce vrea sa i se pună pe gratar sau sa i se servească la masa.

De ce nu faci la oraș chestia asta? Restaurante turcești nu sunt foarte multe, iar romanul are cultura grătarului.

Edited by Kres, 18 December 2019 - 19:08.


#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018
iti  doresc succes dar tine cond ca mancarea EXPIRA.VEI MANCA MAI MULT DECAT VEI VINDE,personal nu mananc  de la nimeni la gratar mai ales vara cand in fiecare secunda apare musca ce depune oua.la tara ai avea sanse sa tii gaini si rate  plus oua sa le vinzi dar partea nasoala este ciupilitul penelor

#36
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Mulți oameni vara preferă să iasă din localitate unde se topesc de căldură,  terasele sunt pline etc. Eu am terenul împărțit în două de un râu Sohodol care duce la cheile sohodolului că ma întreba careva pe aici locația. Natură,  aer curat , răcoare etc .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate