Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Afacere la țară.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

 fqx, on 18 decembrie 2019 - 18:47, said:

Ai fi socat sa stii ce profituri se facprin cate un bar pe la tara, doar din ajutoare sociale....
Si cat timp stau cu morcovul in dos cu tot cu iepure, vanator si pusca pana le dau banii in schimbul vanzarii pe caiet ?

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Kean, on 18 decembrie 2019 - 14:35, said:

Branza facuta in pesteri la altitudine mare.Am ajuns la 63 de ani si inca n-am auzit de el.Ba baiete 80% din oamenii din Romania abia supravietuiesc si tu vrei sa aduci in sat branza de mare altitudine?In loc sa imparti magazinul ala in 2 mai bine ai cumpara produse de la tarani si le-ai livra la comanda in oras.Pentru asta iti trebe un website beton de promovare.Si pe terasa aia care functioneaza numai vara poti face gratare din carne de porc crescut la tara fara ingrasaminte nutritive cum fac taranii in ziua de astazi.Asa ti-ar merge vestea de bio eco si ai avea clientela non stop la magazinul online.Sau altii care-s trag suflarea pana fac cumparaturile la tine mai infuleca un gratar intre timp.Branza de mare altitudine ,mancati-as.
desigur! se vede pe strazi, in parcari si in magazinele pline de lume zi si noapte! si in vinzarile record de BF sau din oricare alta zi!

#39
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Misto scenariul...suna a Babettes gæstebud (Babette's Feast). Dar bani nu cred ca o sa prea poti face cu asemenea biznis plan.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, trebuie sa fii constient de faptul ca, daca vei avea clienti "de la oras", acestia vor veni mai mult in week-end, nu in timpul saptamanii, ca multi n-au timp sa mai faca si altceva dupa ce vin de la serviciu. posibil sa iti mai vina vara niscaiva turisti rataciti, cazati in zona, sau aflati in tranzit in excursie. n-ar fi rau sa incerci sa abordezi agentii de turism care organizeaza circuite turistice prin zona, sa iti includa afacerea in traseul excursiilor.
asa ca nu te poti aproviziona cu cantitati prea mari de carne proaspata, pentru ca ii va expira termenul de pastrare, se va invechi/altera, iar de congelat ca s-o refolosesti - nu (cred ca) ai voie.
iarasi, trebuie sa asiguri / amenajezi cateva locuri de parcare, macar un grup sanitar, sa ai pe cineva care sa faca curat la toalete, in magazin, etc.
nu mai zic de avize, autorizatii, imi imaginez ca se cer destule, plus analize medicale periodice pentru cei care prepara / manevreaza alimentele.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Da fratica, am mancat si eu branza de pestera facuta in Romania.
E misto ca cine vine pentru delicatese poate sa-si faca selfie cu niste tapinari exotici care circula pe usa de alaturi.
Mai era un topic cu cineva care vrea sa-si deschida o afacere pe un teren, l-am trimis la cursuri de antreprenoriat si s-a simtit jignit. Sunteti rude ?

#42
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 flrz, on 18 decembrie 2019 - 22:40, said:

Si cat timp stau cu morcovul in dos cu tot cu iepure, vanator si pusca pana le dau banii in schimbul vanzarii pe caiet ?
Nu peste tot merge asa... crezi ca la oras nu se da pe caiet?

#43
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Mult mai puțin decât la sat.

#44
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,243
  • Înscris: 12.02.2010
Eram student la Teologie in 2014, voiam sa imi fac magazin de pompe funebre.
M-a pus el demonio sa zic despre asta unui coleg, in cateva zile si-a facut el, mergea bine, bine....
Intrun an de zile a deschis altul de la el din sat magazin la fel, peste drum, fara angajat, doar cu nr de telefon, l-a facut pe asta praf si a dat faliment in scurt timp


L.E.: mult prea fantezista ideea pt ceva la tara .
Mai bn ceva natural, de-al locului, fitzele costa... costa falimentul

Edited by djpadrecito, 20 December 2019 - 00:43.


#45
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Nu exista mediu de afaceri in Ro,pentru ca nu exista moralitate.Cit timp altii deschid peste drum sau linga tine la fel ce ai deschis tu,din prostie sau invidie,nu exista viitor in comert sau servicii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate