Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Afacere la țară.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
hagidelarovinari

hagidelarovinari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.05.2013
Bună ziua, am și eu nevoie de ceva lămuriri înainte ca sa trec mai departe aș dori să aud păreri și critici despre o afacere și mai mult aș dori informații despre cum o pot face legală. Deci sa povestesc un pic despre ce este vorba. Dețin un teren de 2000 de m pătrați într-un sat la vreo 15 kilometri de oraș. Pe acest teren doresc sa investesc într-un magazin alimentar care sa servească oameni din sat. Magazinul sa fie împărțit în două, una pentru oameni din sat si cealaltă pentru oameni care vin de la oraș. A doua parte a magazinului doresc sa o umplu cu produse tradiționale aduse din afara ex:brânză făcută în peșteri la altitudini mari, creveti de toate tipurile etc. Cum doresc sa aduc oameni de la oraș la sat, prin construirea unei terase in aer liber care să funcționeze pe perioada de 5 luni de zile. Nedumerirea care o am la acest tip de terasa este ca doresc înființarea a unui grătar in aer liber și servirea de multe tipuri de carne. Practic doresc sa vin cu ceva nou care nu există nici in orașul cel mai apropiat asa ceva. Terasa doresc sa fie compusă din bar, grătar si loc de joacă pentru copii. In fata gratarului doresc ca sa pun vitrina frigorifica mare cu geam in care să pun la expoziție carnea. Intrebare acte si avize pentru deschiderea terasei, probleme cu muzica aici țin să precizez că am teren stanga si dreapta si nu e nimic construit chiar si asa am nevoie de semnături.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Discriminare. Cum să împarți magazinul in 2 pt orășeni și săteni? Plătești amenzi toate viața.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 14:01, said:

ex:brânză făcută în peșteri la altitudini mari, creveti de toate tipurile etc.

Asa ceva chiar nu exista.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Cum faci impartirea clientilor, cum ii directionezi sa intre intr-o parta sau alta? Scrii pancarte cu "Magazin pentru sateni" si "Terasa pentru oraseni", sau cum?
Ca faci terasa mai eleganta, incat sateanul cu cizme sa se simta si sa nu intre, e una, dar nu ai cum sa ii tii deoparte. Nu fara sa se duca vestea nasoala ce imparteli faci tu acolo. Si e nasol daca se duce vestea asta.
Clientul o sa vina, oricum ar fi el. Asta-i viata.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 14:01, said:

Bună ziua, am și eu nevoie de ceva lămuriri înainte ca sa trec mai departe aș dori să aud păreri și critici despre o afacere și mai mult aș dori informații despre cum o pot face legală. Deci sa povestesc un pic despre ce este vorba. Dețin un teren de 2000 de m pătrați într-un sat la vreo 15 kilometri de oraș. Pe acest teren doresc sa investesc într-un magazin alimentar care sa servească oameni din sat. Magazinul sa fie împărțit în două, una pentru oameni din sat si cealaltă pentru oameni care vin de la oraș. A doua parte a magazinului doresc sa o umplu cu produse tradiționale aduse din afara ex:brânză făcută în peșteri la altitudini mari, creveti de toate tipurile etc. Cum doresc sa aduc oameni de la oraș la sat, prin construirea unei terase in aer liber care să funcționeze pe perioada de 5 luni de zile. Nedumerirea care o am la acest tip de terasa este ca doresc înființarea a unui grătar in aer liber și servirea de multe tipuri de carne. Practic doresc sa vin cu ceva nou care nu există nici in orașul cel mai apropiat asa ceva. Terasa doresc sa fie compusă din bar, grătar si loc de joacă pentru copii. In fata gratarului doresc ca sa pun vitrina frigorifica mare cu geam in care să pun la expoziție carnea. Intrebare acte si avize pentru deschiderea terasei, probleme cu muzica aici țin să precizez că am teren stanga si dreapta si nu e nimic construit chiar si asa am nevoie de semnături.

Branza facuta in pesteri la altitudine mare.Am ajuns la 63 de ani si inca n-am auzit de el.Ba baiete 80% din oamenii din Romania abia supravietuiesc si tu vrei sa aduci in sat branza de mare altitudine?In loc sa imparti magazinul ala in 2 mai bine ai cumpara produse de la tarani si le-ai livra la comanda in oras.Pentru asta iti trebe un website beton de promovare.Si pe terasa aia care functioneaza numai vara poti face gratare din carne de porc crescut la tara fara ingrasaminte nutritive cum fac taranii in ziua de astazi.Asa ti-ar merge vestea de bio eco si ai avea clientela non stop la magazinul online.Sau altii care-s trag suflarea pana fac cumparaturile la tine mai infuleca un gratar intre timp.Branza de mare altitudine ,mancati-as.

#6
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Aveam internet pe calculator si iata ce am gasit pe net:
http://www.ruralonli...tara_18-03-2015
http://www.ruralonli...unti_12-11-2015
Bafta cu afacerea!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Probleme cu muzica: cum alegi playlustul? Îți trebuie un DJ f bun, să-i "citească" de cum se apropie. Să nu pună la rockeri ceva hard. Poate doar metal. E chestie de finețe. Altfel: blasfemie.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
intrebare de 100 de puncte : cati oraseni vin sau tranziteaza satul respectiv, in perioada aceea de 5 luni ? daca nu vrei sa spui localitatea, macar in ce judet sau zona a tarii se afla acel sat? e ceva de vizitat in apropiere, obiective turistice, pensiuni, hoteluri, ceva ?
mai bine iti deschizi un punct gastronomic local in loc de "magazin pentru oraseni". ca n-o sa vina oraseanul sa-si cumpere creveti de la tine, cand gaseste congelati si/sau prefierti in supermarketul din oras. sau crezi ca daca isi face cumparaturile de la magazinul tau, mai sta sa zaboveasca la gratar sau cu copiii locul de joaca, sa i se strice cumparaturile in portbagaj ?

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
cu împărțitul în două nu-i  nicio problemă fiindcă toți se vor întreba DE CE AI FĂCUT DOUĂ MAGAZINE ALĂTURATE?

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 hagidelarovinari, on 18 decembrie 2019 - 14:01, said:

Nedumerirea care o am la acest tip de terasa este ca doresc înființarea a unui grătar in aer liber și servirea de multe tipuri de carne.
Adica unde-i nedumerirea, nu mai exista astfel de gratare pe lumea asta ? Posted Image

 dorin_2k, on 18 decembrie 2019 - 14:15, said:

Discriminare. Cum să împarți magazinul in 2 pt orășeni și săteni? Plătești amenzi toate viața.
Nu, mai nene.
Impartirea nu va fi dictata, va fi faptica.
O zona curata cu preturi mari si produse traditionale, si o zona mai putin curata cu bere la pahar de plastic si ciment pe jos.
E simplu.

 EMPP, on 18 decembrie 2019 - 14:47, said:

cu împărțitul în două nu-i  nicio problemă fiindcă toți se vor întreba DE CE AI FĂCUT DOUĂ MAGAZINE ALĂTURATE?
Fiindca vor fi doua pravalii.
Un birt satesc si o pravalie cu produse traditionale.

#11
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Dupa ce termini investitia sau cum o numesti tu,peste drum va deschide altul ceva identic.La romani asa e treaba.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,697
  • Înscris: 23.04.2007

 overseas, on 18 decembrie 2019 - 14:27, said:

Asa ceva chiar nu exista.
ce "nu exista" ... brinza sau crevetii ?

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 corinadaniela, on 18 decembrie 2019 - 14:45, said:

intrebare de 100 de puncte : cati oraseni vin sau tranziteaza satul respectiv, in perioada aceea de 5 luni ? daca nu vrei sa spui localitatea, macar in ce judet sau zona a tarii se afla acel sat? e ceva de vizitat in apropiere, obiective turistice, pensiuni, hoteluri, ceva ?

Quote

hagidelarovinari


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
am observat si eu, dar nah...putea sa-si aleaga userul la plesneala...sau poate e nascut in rovinari, dar locuieste in alta parte...

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Kean, on 18 decembrie 2019 - 14:35, said:

Branza facuta in pesteri la altitudine mare.Am ajuns la 63 de ani si inca n-am auzit de el.Ba baiete 80% din oamenii din Romania abia supravietuiesc si tu vrei sa aduci in sat branza de mare altitudine?In loc sa imparti magazinul ala in 2 mai bine ai cumpara produse de la tarani si le-ai livra la comanda in oras.Pentru asta iti trebe un website beton de promovare.Si pe terasa aia care functioneaza numai vara poti face gratare din carne de porc crescut la tara fara ingrasaminte nutritive cum fac taranii in ziua de astazi.Asa ti-ar merge vestea de bio eco si ai avea clientela non stop la magazinul online.Sau altii care-s trag suflarea pana fac cumparaturile la tine mai infuleca un gratar intre timp.Branza de mare altitudine ,mancati-as.
Probabil ca o vrut sa spuna "creveti din pesteri de la altitudini mari si branza de toate felurile". :)

#16
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Si de ce crezi ca taranii vor agrea brinzele din pesteri si crevetii?Sau vor da putinii bani ce au pe ele?

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
...poate le vinde creveti si branzeturi fine "pe caiet"...si plata in rate...

Edited by corinadaniela, 18 December 2019 - 15:04.


#18
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Ellaenn, on 18 decembrie 2019 - 14:51, said:

peste drum va deschide altul ceva identic.La romani asa e treaba.

Desigur. Doar toata lumea stie ca daca in SUA sau Spania sau Japonia ai deschis o covrigarie intr-un cartier, atunci nimeni nu mai are voie sa deschida covrigarii in acel cartier...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate