Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

trecere in proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mama a decedat in 2009 iar acum tata vrea sa fiu trecut eu ca detinator al apartamentului. la primarie este trecuta mama ca detinator insa scrie si ca e decedata. noi n-avem  taxa de succesiune sau ceva , actele acum le facem. vrem sa stim procedura exacta ca sa fiu trecut in proprietate.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018
apartamentul este bun comun?
tu vrei sa ai numai partea mamei? sau vrei 100%?

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Sumar si pe intelesul tuturor:
Dezbateti succesiunea. Daca parintii tai au fost casatoriti, tu primesti 25% din dreptul de proprietate, tatal tau 25% (el va avea 75%). Ulterior iti poate vinde/dona partea lui.
Daca parintii nu au fost casatoriti si nu mai exista mostenitori, primesti tu 100% din dreptul de proprietate.

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
1. Notar, pentru succesiune, unde stabiliti fiecaruia cat ii revine din masa succesorala. Tatal poate fi renuntator
2. mers la primarie, cu copie dupa certificatul de mostenire, si trecuta proprietatea  pe numele mostenitorului/ilor (se completeaza acolo o declaratie)

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 tioopedi, on 12 decembrie 2019 - 10:34, said:

apartamentul este bun comun?
tu vrei sa ai numai partea mamei? sau vrei 100%?

apartamentul e pe numele maicamii. personal as vrea sa il impart cu tata, sa discut cu el cum vrea si vedem. oricum in cazul decedatilor parca prin lege bunurile se impart prima data la sotul inca in viata. asa stiam.

 disturbed, on 12 decembrie 2019 - 10:41, said:

Sumar si pe intelesul tuturor:
Dezbateti succesiunea. Daca parintii tai au fost casatoriti, tu primesti 25% din dreptul de proprietate, tatal tau 25% (el va avea 75%). Ulterior iti poate vinde/dona partea lui.
Daca parintii nu au fost casatoriti si nu mai exista mostenitori, primesti tu 100% din dreptul de proprietate.

au fost casatoriti legal. deci reiese ca eu as avea 25% prin lege.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
1/4 din tot apartamentul...o mostenesti pe maica-ta, care are 1/2 din apartament. O sa platiti ceva, depinde de valoarea imobilului, mi se pare ca e 1%....ca sa eviti aceasta taxa, trebuia sa faci succesiune in maxim 2 ani de la decesul mamei

Edited by jimi91, 12 December 2019 - 10:49.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018

 karax, on 12 decembrie 2019 - 10:45, said:

apartamentul e pe numele maicamii.
Aceasta este o exprimare ambiguaaaaaaaaaaaaa
Eu te-am intrebat concret.
Bun comun??  Impartit in mod egal intre parintii tai?? Dobandit in timpul casatoriei??
Sau proprietate integrala si exclusiva a mamei tale???
( de exemplu a fost " zestre"" sau mostenire a mamei tale  inainte de casatoria cu tatal tau??)

Poti intelege ca un imobil poate fi in acelasi timp in proprietatea mai multor persoane? fizice sau juridice???

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
Copiii au 75% din partea parintelui decedat iar celalalt parinte 25% (din partea celui decedat).

Daca apartamentul e doar al mamei (putin probabil dar, sa zicem), iti revine 100%.
Daca apartamentul era al parintilor: tu vei avea 75% din partea mamei de 50% => 37.5% din apartament iar tatal 25% din partea mamei + 50% al lui => 62.5% din total.

Mergeti la notar. Va va spune acolo ce si cum. Poti merge doar sa intrebi, nu costa.

Edited by sorin147, 12 December 2019 - 10:56.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mama a platit apartamentul la posesorul anterior, tot ea a facut toate actele, la momentul dobandirii apartamentul era bineinteles casatorita cu tata. in actul de vanzare-cumparare e trecuta ea ca cea care a dobandit apartamentul de la proprietarul anterior.

in act nu e trecut alt nume in afara de al ei.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
actele se fac pt viitor
ai fost singur la parinti?
daca va intelegeti bine,cand se face succesiunea,tata renunta la partea lui(sper sa se poata) si mostenesti tu totul,astfel nu vei fi nevoit sa mai faci o data actele in viitor(cat mai indepartat)

 karax, on 12 decembrie 2019 - 10:54, said:

mama a platit apartamentul la posesorul anterior, tot ea a facut toate actele, la momentul dobandirii apartamentul era bineinteles casatorita cu tata. in actul de vanzare-cumparare e trecuta ea ca cea care a dobandit apartamentul de la proprietarul anterior.

in act nu e trecut alt nume in afara de al ei.

bun cumparat in timpul casatoriei,chiar daca e trecut doar unu,au drepturi amandoi,mai ales daca nu e specificat altceva

#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da, dar e bun dobândit in cadrul căsătoriei chiar daca doar ea figurează in acte.
Ce dracu îți bați capul ? Ești singurul copil, moștenești tot dupa ce moare si tac t o.

#12
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 CovertTwo, on 12 decembrie 2019 - 10:59, said:

Ce dracu îți bați capul ? Ești singurul copil, moștenești tot dupa ce moare si tac t o.

Tatal se  poate recasatori si partea copilului fiind foarte mica, ramane practic cu praful de pe toba. Il vor despagubi cu o suma infima daca vrea partea lui din mostenire.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

 karax, on 12 decembrie 2019 - 10:22, said:

mama a decedat in 2009 iar acum tata vrea sa fiu trecut eu ca detinator al apartamentului.
Astea sunt niste exprimari de pe vremea lui tataie, "trecere in proprietate"... prioprietatea de dobandeste nu se trece...
3 feluri posibile, vanzare-cumparare, donatie sau mostenire (succesiune).
Daca mai sunt mostenitori acestia vor lua partea lor, tata nu poate face nimic sa-ti dea totul decat vanzare cumparare in conditii speciale (ca sa nu fie atacabil).

Edited by andreic, 12 December 2019 - 11:27.


#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Exact.
Si sa nu se astepte nimeni ca fiind singurul copil, el ramane cu tot.
Parintii pot face ce vor cu proprietatile si banii  lor in timpul vietii, asta nu inteleg unii copii.
Se bazeaza pe mosteniri si stau cu burta la soare.
Nu cred ca e cazul initiatorului, dar sunt foarte frecvente situatiile astea.

Edited by der25, 12 December 2019 - 11:27.


#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am auzit ceva, ma tenteaza sa o fac si eu.
Mentionez ca habar nu am care sunt taxele notariale pentru una sau alta,  daca merita facut. Deci:
O familie cumpara un apartament pentru copil. De fapt dau banii copilului care cumpara apartamentul dar se include si o clauza de uzufruct viager pentru parinti. Motivul ar fi ca atunci cand parintii vor inchide ochii definitiv, copilul (mostenitorul) scapa de afectuarea succesiunii, taxe de succesiune. Si nici nu poate sa vanda dintr-o cauza sau alta, sa presupunem ca isi alege un/o partener/partener de viata pus pe rele, chiar il convinge sa treaca apartamentul pe numele lor (sa zicem ca sunt casatoriti) sau pe numele respectivului/respective. S-au mai vazut cazuri. Se elimina si posibilitatea sa vina la mostenire si membri de familie nedoriti, care chiar nu ar merita decat dupa litera legii.
Asta mi se pare un lucru bun, nu stiu cum e cu taxele notariale. Daca uzufructul e taxat mai putin sau mai mult decat succesiunea.
Acum nu stiu, e cam la limita legii sau ilegala procedura? Practic se ocoleste procedura de donatie a banilor cu care se cumpara casa, statul nu poate taxa donatia nedeclarata.
Am uitat sa precizez: familia respectiva are casa in proprietate, batranii se vor muta in apartamentul cumparat (mai mic) lasand copilului apartamentul in care locuiesc in prezent. Aici sunt proprietari tot parintii, succesiunea se va face tot dupa decesul unuia din ei.

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,096
  • Înscris: 20.12.2007

 karax, on 12 decembrie 2019 - 10:22, said:

mama a decedat in 2009 iar acum tata vrea sa fiu trecut eu ca detinator al apartamentului. la primarie este trecuta mama ca detinator insa scrie si ca e decedata. noi n-avem  taxa de succesiune sau ceva , actele acum le facem. vrem sa stim procedura exacta ca sa fiu trecut in proprietate.
Te duci la primul notar si te lamureste el ce si cum, nu e cazul sa ceri raspusuri p forum. Dupa ce se face succesiunea dupa mama ta cu certificatul de mostenitor te poti duce la fisc sa o scoateti pe decedata si sa te inscrii tu. Dar parca imi aduc aminte ca tu din cauza bolii ai fost dat in grija tatalui asa ca nu sunt sigur ca ai aceleasi drepturi legale.

Edited by Kokoshmare, 12 December 2019 - 13:08.


#17
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Faci succesiunea si o data cu ea tatal tau renunta la partea lui in favoarea ta cu o clauza de uzufruct viager pentru a se asigura ca nu il arunci in strada dupa ce te vezi cu actele semnate.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sunt singur la parinti
multumesc de raspunsuri

 sergr, on 12 decembrie 2019 - 13:09, said:

o clauza de uzufruct viager pentru a se asigura ca nu il arunci in strada dupa ce te vezi cu actele semnate.
ceva in genul asta vroiam sa ii propun , numai ca nu stiam ca asa ii zice legal. perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate