Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Unt vs margarina

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
1496 replies to this topic

#73
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 Ellaenn, on 09 decembrie 2019 - 22:30, said:

Dat fiind ca moderatorul sustine ca alegerea untului si unturii in detrimentul margarinei e o fitza,eu ma retrag..

Quote

Eu tot nu inteleg de ce se insista ca untul si untura sunt mai bune decat margarina din zilele noastre.
asta ai inteles tu, ca alegerea este o fitza ?

Edited by MarianG, 09 December 2019 - 22:33.


#74
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 ioppo, on 09 decembrie 2019 - 22:21, said:

Eu tot nu inteleg de ce se insista ca untul si untura sunt mai bune decat margarina din zilele noastre.
Cantitatea conteaza.

Calitativ sunt net superioare oricărui tip de margarina. În plus sunt recunoscute de organism că și produse naturale. Reacția inflamatorie e mai redusă cu condiția să fie consumate cu măsură.

Ideea cu grăsimile de calitate este că, daca te expui la soare nu numai că îmbunătățești metabolismul acestora dar o parte din colesterol se transforma in vitamina D și întărește sistemul imunitar.

În plus, studii recente au arătat că grăsimile sănătoase contribuie la sănătatea creierului și sistemului nervos.

Edited by Kres, 09 December 2019 - 22:39.


#75
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Domnilor,fiecare avem un bagaj de cunostinte dobindit de trecerea prin viata.Asta ne face sa emitem teorii,ipoteze alegeri sau decizii.Toti avem mijloace de informare si timpul de a studia,daca vrem.Asa ca nu are rost sa dezbatem daca margarina Lui Vinciun sau alta e mai buna decit untul sau untura,sau ce contin fiecare.In fond fiecare bagam in noi ceea ce consideram ca trebuie.Ce rost are sa sustin ca e mai buna una daca altii imi cer argumente de convingere?STUDIATI

#76
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Untul il mananci doar pe paine sau il folosesti si la gatit?

#77
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,676
  • Înscris: 24.10.2015

 Phobos, on 09 decembrie 2019 - 22:13, said:



Atunci continua cu margarina si sa-ti spuna corpul, in curand, cand o sa te poarte pe la doftor.



Usurel, usurel ca nu stii ce mananc eu. E primul pachet de margarina cumparat in viata mea.

#78
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Margarina este un înlocuitor pentru unt, adică se presupune că, decât să dai 9 lei pe un pachet de unt de calitate, îți faci o socoteală și ajungi la concluzia că mai bine dai 7 lei pe o cantitate dubla de margarina.

Numai că, in 2020, se presupune că avem 10 lei să cumpărăm un pachet de unt odata pe luna asa ca, daca alegem totuși margarina in locul untului inseamna că marketingul acestui produs a câștigat sau că primează cantitatea in detrimentul calității.

Și eu, când eram student, întindeam margarina pe pâine, dar erau alte vremuri atunci și cam mancam ce ne umplea stomacul.

Edited by Kres, 09 December 2019 - 22:49.


#79
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Nu am mai mâncat margarină de 20 de ani și unt de vreo 3. Prefer ulei in rarisimele ocazii când mănânc pâine prăjită. Toaster n-am, mănânc doar in vizită :)

#80
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
p.s. inainte sa lovesc patul
https://presidentche...utter-quarters/

Edited by MarianG, 09 December 2019 - 22:49.


#81
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Daca intrebarea e pentru mine,am unele retete de gatit cu unt,putine dar sunt.De exemplu ficatei de pui abia scosi din pasare trasi in unt,mai are sotia o reteta de crepes franceza ce se fac in putin unt decit ulei....sunt daca ma gindesc retete....

#82
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,676
  • Înscris: 24.10.2015
Ce mai zici si de cazul in care margarina e aproape de doua ori mai scumpa si consumatorii o prefera in detrimentul untului?

 Kres, on 09 decembrie 2019 - 22:47, said:

Margarina este un înlocuitor pentru unt, adică se presupune că, decât să dai 9 lei pe un pachet de unt de calitate, îți faci o socoteală și ajungi la concluzia că mai bine dai 7 lei pe o cantitate dubla de margarina.

Numai că, in 2020, se presupune că avem 10 lei să cumpărăm un pachet de unt odata pe luna asa ca, daca alegem totuși margarina in locul untului inseamna că marketingul acestui produs a câștigat sau că primează cantitatea in detrimentul calității.

Și eu, când eram student, întindeam margarina pe pâine, dar erau alte vremuri atunci și cam mancam ce ne umplea stomacul.


#83
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am mâncat prăjiturele cu unt și bucățele de ciocolată de la Profi.

#84
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,676
  • Înscris: 24.10.2015

 Ellaenn, on 09 decembrie 2019 - 22:50, said:

Daca intrebarea e pentru mine,am unele retete de gatit cu unt,putine dar sunt.De exemplu ficatei de pui abia scosi din pasare trasi in unt,mai are sotia o reteta de crepes franceza ce se fac in putin unt decit ulei....sunt daca ma gindesc retete....

Eu nu adaug deloc grasime la gatit, de niciun fel. Peste salate adaug ulei de in, sau de masline, seminte de dovleac, argan. Toate le tin la frigider inchise bine.

#85
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Si nu folosesti cheating day ?

#86
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Dacă întrebi orice elev sau părinte de elev care abia reușește să scrie în limba română despre soia și hormoni o să-ți zică că e Satana și că crește țâțe la băieți, maică!
Dar niciunul nu știe că produsele lactate (inclusiv untul) sunt pline de hormoni de mamifer, progesteron, estradiol, estrogen ș.a.m.d., hormoni care ar putea să le dea chiar cancer.

Quote

It is thought that the great concern about dairy foods hormone content is steroid hormones especially estrogens due to current epidemiological evidence, which indicating most probable effects of them in initiating and provoking of breast and prostate cancers. At the same time, the latest progress in analytical point of view also reviewed.
In summary, it seems that steroid hormones are very potent compounds in dairy foods, which exerting profound biological effects in animals and humans. Most of the previous knowledge about the steroids is according on their physiologic and sometimes supra-physiologic concentrations of steroids but recently it is found that these compounds even at very low doses may have significant biological effects. Special concern should be paid to the effects, which may occur during certain and sensitive time points including perinatal and pubertal periods. To this end and with respect to the considerable progress in developing of analytical methods and bioassays, it is critically needed to clarify the possible and potential impact of the present hormones especially estrogens in dairy foods on consumers health situation because it is already pointed out that possible unwanted effects on human health by consumption of meat from oestrogen-treated animals cannot be excluded.
Hormones in Dairy Foods and Their Impact on Public Health - A Narrative Review Article

#87
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,676
  • Înscris: 24.10.2015
Cand vreau sa fac carne pe tigaie adaug un strop de apa, pun multe legume si capacul ermetic la foc foarte mic. Bine, asta e offtopic oricum.

Deci concluzia mea finala, pentru mine, untul si margarina ( daca vorbim de una de calitate) sunt aproape la acelasi nivel cu un foarte mic avantaj pentru unt din cauza omega 6. Dar daca luam in considerare ca niciun untul nu e din lapte care pasc toata ziua iarba verde ci mai degraba de la vaci hranite cu cereale si indopate cu hormoni si medicamente pentru a da mai mult lapte pai... In final tot dracu e.

#88
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

 Ellaenn, on 09 decembrie 2019 - 22:30, said:

Dat fiind ca moderatorul sustine ca alegerea untului si unturii in detrimentul margarinei e o fitza,eu ma retrag..

Care moderator!?

[ https://myrealdomain.com/images/crack-whip-gif-3.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,676
  • Înscris: 24.10.2015

 Ellaenn, on 09 decembrie 2019 - 22:56, said:

Si nu folosesti cheating day ?

consider o prostie acest cheating day. De ce sa-mi planuiesc o zi in care sa mananc aiurea? E destul cand ma duc in vizita la parinti ca ma servesc cu ciocolata, prajituri la ceai etc. Eu nu am pofte. Imi place mult mancarea pe care o consum si nu duc dorul de altceva. Mai mananc si eu aiurea cateodata cand sunt prin oras sau prin ospetie dar se intampla rar.

#90
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 vinciun, on 09 decembrie 2019 - 22:50, said:

Ce mai zici si de cazul in care margarina e aproape de doua ori mai scumpa si consumatorii o prefera in detrimentul untului?

Pai asta e rostul marketingului, să facă din rahat, bici...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate