Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Unt vs margarina

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
1496 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Acum cativa ani stiam ca margarina e otravitoare. Vad ca multi deja o lauda cum ca ar fi chiar mai sanatoasa decat untul natural. Ceva pareri? Dar va rog sa si argumentati, indiferent care ar fi raspunsul.

De exemplu am dat de articolul acesta care mi-a  facut scurtcircuit la creier.

https://www.lanutrit...ures-margarines

#2
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Ce pareri vrei cand compari mere cu pere? Ai zis-o chiar tu, margarina cu untul natural...pai care poate fi mai sanatos? Produsul natural cumva?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
daca si nadia zice: delma, ie bine sa maninci margarina ... e clar ca untul e cih, iar margarina este  ... cea mai buna ..
din virgula mea de vedere, sa-mi spuna cita margarina i-a dat lu' fi-su si dupa aia mai vorbim ;)

apropo, ce-i mai buna, tofu sau telemeaua de oaie ..

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unt, unt, unt......daca iti permiti.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
AVC vs cancer...

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
E sanatoasa margarina..... Pana citesti ambalajul si vezi ingredientele. Apoi le cauti pe fiecare in parte si vezi impactul asupra sanatatii. A dracu ca la pachet erau mai bune ca untul, dar separate iti cam dau cu cancer pe la bot Posted Image.

Asta cu margarina e sanatoasa e doar un marketing de 2 lei.

Edited by Serafim606, 09 December 2019 - 20:54.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 20:45, said:

Acum cativa ani stiam ca margarina e otravitoare. Vad ca multi deja o lauda cum ca ar fi chiar mai sanatoasa decat untul natural. Ceva pareri? Dar va rog sa si argumentati, indiferent care ar fi raspunsul.

De exemplu am dat de articolul acesta care mi-a  facut scurtcircuit la creier.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KG_ybdk1VaE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Baieti, eu stiu ca-i gustos untul, :) si mie imi place mai mult. As vrea si niste argumente mai convingatoare daca se poate.

Faptul ca una e naturala si cealalta nu, nu spune inca mare lucru (cred).

View Postpasilla, on 09 decembrie 2019 - 20:51, said:

Unt, unt, unt......daca iti permiti.

pai margarinele din linkul meu sunt mai scumpe decat untul. Alea care se lauda ca au omega3, ca scad colesterolul rau, fac, dreg, etc.

#9
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Tu vrei doar sa vorbesti discuții, nu argumente. Ti-a zis un coleg mai sus, citeste ingredientele de pe cutia de margarina si te convingi, ar trebui sa iti fie de ajuns. Altfel, ia cu tofu, e mai bun decat o telemea de oaie, asta la fel, pana te convingi.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 20:57, said:

pai margarinele din linkul meu sunt mai scumpe decat untul. Alea care se lauda ca au omega3, ca scad colesterolul rau, fac, dreg, etc.
Marketing.

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nu am chef de discutii inutile deloc. De asta am si cerut argumente, sa ne clarificam rapid. Azi am luat si eu prima cutie de margarina sa vad cum e. Era vreo 7 euro kg si cica n-ar avea deloc grasimi trans. In cazul acesta care e problema? Asocierile gen tofu vs branza de oaie nu-si au rostul. Fiecare aliment e unic.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 20:45, said:

Acum cativa ani stiam ca margarina e otravitoare. Vad ca multi deja o lauda cum ca ar fi chiar mai sanatoasa decat untul natural. Ceva pareri? Dar va rog sa si argumentati, indiferent care ar fi raspunsul.

Până la proba contrarie, untul e un produs natural, obținut din smântână rezultată din grăsimea laptelui.

Margarina e un produs artificial, obținut din petrol prin esterificare. Prin diverse procedee chimice, uleiul alimentar uzat, poate deveni margarina sau poate intra in compoziția acesteia.

Margarina nu e un aliment ci un surogat alimentar care e mai ieftin de produs decât untul și poate înșela simțurile astfel încât gustul sa para oarecum similar cu al untului.

Edited by Kres, 09 December 2019 - 21:05.


#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nu exclud ca poate fi doar marketing si luarea de bani de la fraieri. Dar de ce sa presupunem?

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postr_murphy, on 09 decembrie 2019 - 20:50, said:

daca si nadia zice: delma, ie bine sa maninci margarina ...
Poate Rama, multe vedete au facut in Romania reclama la margarina, are cineva reclamele cu Stela Popescu si margarina Wiesana din anii '90?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zq0rTTwe_4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Plm.. Mai bine faceam un pol si gata. Ma orientam dupa voturi.

#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Din petrol, prin diverse procedee chimice cunoscute, se poate obține în final margarina.

https://ro.scribd.co...ia-de-fabricare

Edited by Kres, 09 December 2019 - 21:09.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Va pun acus o poza cu otrava cumparata de mine.

#18
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postvinciun, on 09 decembrie 2019 - 21:09, said:

Va pun acus o poza cu otrava cumparata de mine.

Mai prietene,nu e otrava, dovada că n-ai murit, dar se depune pe artere, e un surogat alimentar, o pacaleala.

În mod normal n-ai introduce in corp un mix de uleiuri vegetale esterificate, întinse pe pâine.

Corpul uman e alergic la amestecuri plastifiate

https://vivanatura.ro/margarina/

Edited by Kres, 09 December 2019 - 21:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate