Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Accident grav in jud Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005
Detalii la urmatorul link
http://www.clujeanul...cosmar/9693/14/

Nu stiu daca sa mai discutat despre asta, eu am fost plecat din oras in ultimele zile, si nici stirile nu le-am urmarit. Oricum, o chestie destul de nasoala, care ridica semne de intrebari asupra responsabilitatii unora in trafic.

#2
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostDrago?, on Mar 14 2006, 12:26, said:

Detalii la urmatorul link
http://www.clujeanul...cosmar/9693/14/

Nu stiu daca sa mai discutat despre asta, eu am fost plecat din oras in ultimele zile, si nici stirile nu le-am urmarit. Oricum, o chestie destul de nasoala, care ridica semne de intrebari asupra responsabilitatii unora in trafic.

ÎNFIORĂTOR! se mai pune problema pe cine sa crezi, aia 5 supravietuitori ori pe alde mitica?

CLAR: daca nu va gasiti vreunul din gherla mai cu c*aie, eu unul cu prima ocazie cand trec pe-acolo bag un molotov in firma lu mitica, valea, n-are ce sa caute-n ardeal unu ca el!

ps: vorbesc serios! cu molotovul!!!!!!

#3
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Eh... reportajul este plin de patetism , exact ca si astia de la Pro Tv si Antena, cu cat socheaza mai mult , cu cat arata mai mult dispret fata de durerea rudelor , cu atat is mai tari !  :puke: Daca ar putea surprinde cat mai multa durere , aia e problema lor , scopul...  :death:

NU stiu pe cine sa cred - EXACT .

Daca nu as fi pus in situatia de a evita in ultima clipa grupuri de petrecareti care considera ca toata strada e a lor si ca e de datoria soferului sa-i ocoleasca , daca nu as fi intalnit "eroi" care vad ca vine masina , dar sfideaza logica si nu schiteaza nici cel mai mic gest sa evite masina , aratand cat sunt de "viteji" si cat de "fraier" e soferul , daca nu as fi intalnit betivi adormiti in mijlocul drumului ( si acum is mirat cum draq nu a dat o masina peste ala ) , daca nu as fi intalnit biciclisti si carute fara nici un fel de element reflectorizant noaptea...

Daca nu as fi intalnit "smecheri" de 3 lulele care cred ca soseaua e a lor cu totul daca au rude sus - puse , chiar daca au o gioarsa , daca nu as fi intalnit "asi" care cred ca ei nu pot avea un accident doar pt ca masina lor costa zeci de mii de euro , daca nu as fi intalnit idioti care sa braveze cu orice ocazie , si mai ales cand se distreaza "cu gasca" si care sa nu se gandeasca parca nici un moment la eventualele consecinte , smecherasi de cartier care au jucat prea mult Colin McRae sau Nfs si care au impresia de superioritate asupra tuturor celorlalti ...


Probabil adevarul este undeva la mijoc , ca de obicei .
Maniera in care reporterii au relatat acest caz este de kkt , ca de obicei.
Masuri efective , ca asemenea drame sa nu mai aiba loc iar nu se vor lua , ca de obicei.

Basta !


Later edit:

@ CornelB: Esti convins ca lucrurile s-au desfasurat intocmai cum au relatat victimele si ca ei nu au avut nici cea mai mica vina in producerea acestui accident ?
Ok... soferul este principalul vinovat(?!) , ca doar la el este volanul . Dar , oare , ca si pieton , nu poti sa fii cauza unui accident ? Cand stii ca masina are 1 - 2 tone si cand vezi ca tipu' care o conduce e dus cu pluta , imi pare normal sa fii un pic mai atent , ca uite ce se poate intampla .
NU iau apararea soferului , dar prea am vazut multe accidente provocate de "mentalitatea de gasca" , mai ales cu masini si viteze foarte mari ...

Edited by Netshadow, 16 March 2006 - 14:53.


#4
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostNetshadow, on Mar 16 2006, 14:38, said:

@ CornelB: Esti convins ca lucrurile s-au desfasurat intocmai cum au relatat victimele si ca ei nu au avut nici cea mai mica vina in producerea acestui accident ?
Ok... soferul este principalul vinovat(?!) , ca doar la el este volanul . Dar , oare , ca si pieton , nu poti sa fii cauza unui accident ? Cand stii ca masina are 1-2 tone si cand vezi ca tipu' care o conduce e dus cu pluta , imi pare normal sa fii un pic mai atent , ca uite ce se poate intampla .
NU iau apararea soferului , dar prea am vazut multe accident provocate de "gasca" , mai ales cu masini si viteze foarte mari ...

sunt de acord ca in marea majoritate a cazurilor, adevarul e la mijloc.
Însă, man, cretinul ăla a lovit niste oameni aflati pe contrasens!
in acest caz sunt 5 oameni care spun acelasi lucru, combinat unul care nu zice nimika [de ce oare?]. da-o naibii, se vede de la o posta, dupa tuningul masinii si accidentul comis, ce gen de om e! doar ii stii si tu!
si ăia 5 sunt ardeleni, iti spun din proprie experienta ca nu le au cu fantezia [sunt unul dintre ei], sa vrea cu orice pret sa le infloreasca, se vede imediat, de pe luna uitandu-te [de un ochi cat de cat format]
da-o naibii, hai sa-i dau un 10% soferului, pentru mine ramane 90-10% la sută, way of 50-50%.

ps: sunt convins ca peste catva timp cazul va fi aproape clarificat de politie, si pe baza de probe se va merge mai departe [si ne vom face ci noi o opinie mai in cunostiinta bazata]. hai sa lasam si timpul sa ne spuna pe cine ar trebui sa credem.
numa' sa se indure cineva sa posteze pe-aici rezultatele anchetei...

[later]: patetism, zici, huh? [daaa, e tare la moda cuvântul...] ia zi-le, domle parintilor alora cat de patetic e prezentat cazul, sa vezi, poate-ţi imbunatatesti cunostiintele cu niscaiva vorbe de bine d'ale noastre, ardelenesti...
borasc cand vad ca orice la fiece lucru care cat de cat te mai induiosa/intrista/infiora se repede cate unul atoatestiutor dr. ph. in patetism...

Edited by CornelB, 16 March 2006 - 15:00.


#5
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
NU sunt un justitiar si nici pe departe nu pot stabili a cui a fost vina . Asta e treaba Politiei , Procuraturii ...


Dar ... desi si eu sunt ardelean , ma gandesc ca atunci cand esti victima , ai tendinta sa iti minimizezi raspunderea , implicarea in generarea accidentului . Is convins ca cei din masina or sa fie de partea soferului . Oare dupa ce au vazut ca ala tot da ture ca nebunul in jurul lor nu s-au gandit o clipa ca ala poate scapa masina de sub control ?! ( ceea ce s-a si intamplat dealtfel )

Is revoltat de modul cum se circula in tara asta si de lipsa de respect fata de partenerii de trafic .
De justitie si de reporteri nu mai comentez nimic .

In legatura cu patetismul ... te-ai gandit vreo clipa ca s-ar putea sa cam stiu prin ceea ce trec rudele victimelor ? ( bine , nu a fost cazul unei rude apropiate , dar nu eram deloc strain )
Si ultimul lucru de care iti arde cand treci prin asa ceva e sa vina cineva sa-ti fie ca o musca'n c.. , pt ca respectivul nu are material , si vrea ca articolul lui sa fie cat mai socant . Sau crezi cumva ca vrea sa contribuie la evitare unor altor tragedii ?! Contribuit , my ass ! Asta doar prin legi si amenzi se face , daca lasi totul pe constiinta publica ...  :puke:

Las-o dracului , nene !

Think about !  :mellow:


P.s: Reporterii ar trebui sa insiste pe pedepsele care se aplica in cazuri de astea , pe astea sa faca tam-tam , sa mai ii faca pe isteti sa mai stea un pic pe ganduri inainte de a face "vitejii" . Dar asta nu e la fel de socant , nu are chiar asa "priza" la moroni ...  :confuzzled:


Si ca sa nu las loc la eventuale dubii : N-AM SPUS NICAIERI CA SOFERUL NU E VINOVAT .
Cel mai probabil este VINOVAT si ar fi bine sa si primeasca pedeapsa pe care o merita .


Ma intriga e modul cum se circula in Romania , si cu o referire directa ca nici pietonii nu sunt intocmai corecti , in general .  In cazul de fata , cine stie ?! Or fi fost , ghinionul lor ca nu s-au prins ca ala e dus cu pluta si ca s-ar putea sa scape masina de sub control.




P.P.S:  Imi dau seama ca poate am exagerat un pic cand vorbeam de "patetism" . Dar  va sunt dator cu o informatie suplimentara : cand ma refeream la asa ceva ma refeream nu ca si unul "din afara" , ca un spectator , ci ca o persoana care a fost alaturi nu doar fizic de o familie care a trecut prin asemenea momente ... Nu pot sa vad altfel amestecul reporterilor in durerea unor oameni , e o chestiune personala . In fine , e un subiect de care prefer sa imi aduc aminte cat mai putin , chiar daca au trecut mai multi ani de la acele evenimente .

Edited by Netshadow, 16 March 2006 - 15:38.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
nu stiu ce sa cred. prin sate noaptea umbla carduri carduri de petrecareti beti care fac hora pe drumuri, si majoritatea sunt si pe dreapta.
tare mi-e ca nici unii nu sunt sfinti. ne elucidam daca macar le luau alcoolemia si martorilor.

am impresia ca aici s-a intalnit hotu cu prostu, cum se zice in limbaj popular.

pe de alta parte, aia acolo recunosc, printre altele ca n-au circulat in coloana, 1 om latime, cum zice in lege. unul din ei zice c-a tras-o pe prietena lui de langa el. hence, nu  mergea regulamentar.

#7
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Cel mai probabil soferul a bravat , a vrut sa le arate el celorlalti cat de bun sofer este si a scapat masina de sub control . Nu sunt dubii ca este vinovat , dar ma intreb daca pietonii chiar circulau corect si daca nu puteau sa isi dea seama ca ala reprezinta un pericol pentru ei .

#8
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostNetshadow, on Mar 16 2006, 15:55, said:

Cel mai probabil soferul a bravat , a vrut sa le arate el celorlalti cat de bun sofer este si a scapat masina de sub control . Nu sunt dubii ca este vinovat , dar ma intreb daca pietonii chiar circulau corect si daca nu puteau sa isi dea seama ca ala reprezinta un pericol pentru ei .

dac-ar fi fost 9 boschetari muci de bautura, te-ai putea foarte bine gandi ca circulau pe mijlocul drumului, dupa cararea denumita 'pisatul boului'. :angry:
insa de unde stiii tu ca idiotul ala nu a vrut sa-i sperie [ai citit ca a trecut de 2 ori pe langa ei, anterior], tragand brusc de volan cand a ajuns la 10 metri de ei [pana atunci circuland la distanță, pe sensul opus]????
si cate variante din astea se mai pot imagina, nu doar cele in care [doar/si] pietonul e vinovat! nope, primul lucru la care te gandesti tu e ca si pietonii erau vinovati. maybe poti avea ceva dreptate [vedem later! să sperăm], dar in nici un caz n-au meritat o asemenea 'plata'!
[nb: cele de mai sus sunt scrise de-un sofer cu patit cu pietonii, si nu doar ziua!!]

ps: nimeni/nimica cu molotovul? :(

#9
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Eu era să răstorn maşina când într-o noapte, mergeam pe axul drumului cu faza mică (pentru că nu venea nimic şi vroiam să evit eventualele căruţe nesemnalizate) şi la 30 de metri în faţă am văzut un tip care mergea fix pe mijloc. L-am ocolit cu scârţâit de roţi, dar m-aş fi dat jos să-l omor cu bătaia. Nu se ştie ce s-a întâmplat şi e greu de determinat adevărul aşa cum este el.

Edited by Jaxx, 17 March 2006 - 11:07.


#10
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View PostCornelB, on Mar 17 2006, 10:36, said:

dac-ar fi fost 9 boschetari muci de bautura, te-ai putea foarte bine gandi ca circulau pe mijlocul drumului, dupa cararea denumita 'pisatul boului'. :angry:
insa de unde stiii tu ca idiotul ala nu a vrut sa-i sperie [ai citit ca a trecut de 2 ori pe langa ei, anterior], tragand brusc de volan cand a ajuns la 10 metri de ei [pana atunci circuland la distanță, pe sensul opus]????
si cate variante din astea se mai pot imagina, nu doar cele in care [doar/si] pietonul e vinovat! nope, primul lucru la care te gandesti tu e ca si pietonii erau vinovati. maybe poti avea ceva dreptate [vedem later! să sperăm], dar in nici un caz n-au meritat o asemenea 'plata'!
[nb: cele de mai sus sunt scrise de-un sofer cu patit cu pietonii, si nu doar ziua!!]

ps: nimeni/nimica cu molotovul? :(
N-ai inteles nimic din ce am spus.  :mellow:  

N-am afirmat nici o clipa ca vina nu apartine soferului . Chiar din contra . Dar dati-ar Sfantul sa ai de a face si tu cu cel putin o "gasca" venita de la petrecere , ca sa intelegi in sfarsit ca in general nu is ingerasi . Si sa mai iesi din aceasta intalnire fara sa nu ai nici un fel de probleme .
In fine , discutia nu prea mai are sens - eu am cam spus ceea ce aveam de spus , si anume ca soferul este principalul vinovat , dar ca , in general ( nu neaparat si in cazul de fata ) nici pietonii nu sunt "usa de biserica".

Dumnezeu sa-i ierte pe aia care au murit si sa faca ce-o stii cu ala vinovat !



P.S: Nu inteleg de ce esti asa de "innveninat" . Am vazut si pe alt topic interventii de ale tale facute prin aceeasi maniera acuzatoare la adresa altor forumisti , si printr-un limbaj nu tocmai potrivit .

Edited by Netshadow, 17 March 2006 - 13:12.


#11
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostNetshadow, on Mar 17 2006, 13:09, said:

P.S: Nu inteleg de ce esti asa de "innveninat" . Am vazut si pe alt topic interventii de ale tale facute prin aceeasi maniera acuzatoare la adresa altor forumisti , si printr-un limbaj nu tocmai potrivit .

daca n-ar fi vorba de tine [si de musca-ti pe caciula, apropo de dr. ph in patetism] aici, ai intelege.

ps: pe 'alte topicuri' taxez prostia [si sunt de acord sa fiu, la o adica, cand e/o fi cazul, platit cu aceeasi moneda] ,
oligofrenia criminală [din acest caz] o tratez [pentru prima data, dar dac-o mai apuc pe-aici, la fel o fac] cu molotovul.

#12
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View PostCornelB, on Mar 17 2006, 13:20, said:

daca n-ar fi vorba de tine [si de musca-ti pe caciula, apropo de dr. ph in patetism] aici, ai intelege.
Chiar nu inteleg ce vrei sa spui.
Iti explicam mai sus ceva , legat de un eveniment trist din viata mea . Se pare ca ai sarit peste acel fragment .  

View PostCornelB, on Mar 17 2006, 13:20, said:

ps: pe 'alte topicuri' taxez prostia [si sunt de acord sa fiu, la o adica, cand e/o fi cazul, platit cu aceeasi moneda] ,
oligofrenia criminală [din acest caz] o tratez [pentru prima data, dar dac-o mai apuc pe-aici, la fel o fac] cu molotovul.
Mai ales ca ziceai ca si tu esti patit cu pietoni ... In fine... da tu primul cu piatra . Treaba ta .

#13
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005
daca il lua numai pe unul,maxim doi din grup,eu zic ca mai incapeau discutii.In cazul de fata ,insa,accidentand atatia care erau insirati pe o distanta marisoara pe sosea,pronosticul meu e ca ala infunda parnaia rau de tot.

#14
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Acesta ar fi primul grup de tineri care l-as fi vazut eu prin Gherla care sa circule regulamentar pe partea stanga a carosabilului pe un drum national. Nu spun ca nu au facut-o, spun doar ca eu nu prea am vazut asa ceva. Tineri venind de la un bar noaptea sa circule regulamentar? Eu am vazut asa ceva, dar urlau dupa masini.

Ca masina a pierdut controlul, ma indoiesc. Ca tinerii mergeau pe contrasens, nu stiu. Ca masina i-a lovit pe carosabil sau pe contrasens, nu stiu.

Sunt prea multe necunoscute sa cred macar o iota din ceea ce nu e dovedit.

Am vazut grupuri de tineri pe marginea drumurilor nationale si numai mielusei blanzi nu erau. Am vazut masini in genul Subarului implicat in accident si numai de un mielusel bland nu era condus. Asa ca...

#15
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
o gramada de imbecili ce ii gasesc circumstante atenuante soferului:
"ba ca pustii l-ar fi starnit, ba ca chiar mergeau regulamentar....etc"

Ba bombalailor! A OMORAT 3 OAMENI!!! Ce mai conteaza!! Eu care stau in Iasi, sunt asa revoltat incat as trage o fuga la Gherla sa-i dau foc la atelier si lui sa-i fac snitzele din degete. Cu batatorul de carne... L-as nenoroci

&*%^%^#^(*&))%$## si dumnecatii mami luii de taratura.

Unde sta ala ma?? Ca ii trimit niste baieti pe cap sa-l linseze!!!

Edit later: CE penisu meu cauta pe contrasens????

Edited by Adonis, 02 April 2006 - 20:18.


#16
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Ultima replica a mea adresata lui CornelB e valabila si pentru ceilalti.
Eu mi-am spus parerea.
:death:

Edited by Netshadow, 03 April 2006 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate