Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Unde pot găsi un Telefon public de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

 AlexEn, on 21 noiembrie 2019 - 16:35, said:

Deci v-ati lamurit cu telefonul public?

Nu.Eu caut unul de vânzare până în 150 lei.Daca are cineva unul vă rog să imi spuneți.Chiar caut unul

#56
gabipet6

gabipet6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2018
Eu am "primit" unul de la REMAT ... nu cred ca mai e functional. Oricum nu e relevant. L-am luat pentru copil, e entuzaismat dupa telefoane dinastea ... merge pe google maps prin orasele si satele din jur si unde vede un telefon public ma bate la cap sa mergem sa le vedem in teren. So .. am zis sa ii "instalez" unul in casa daca tot am gasit de cumparat pe OLX.
Problema e ca e incuiat cu cheie ... si nu stiu cum as putea sa il descui ... e vreo cheie speciala ? sau ? Nu as vrea sa ii dau cu masina de gaurit ... ideea era sa vada ce fire si circuite are in el nu sa il distrug cu forta bruta. Daca il putem si face sa afiseze ceva pe ecran va fi mare petrecere in casa asta :)

#57
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
este din acela portocaliu?dacă da  are cheie specială.
ar trebui să funcționeze.. poți primi apeluri pe el și să suni la nr cu 0800

#58
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Există cheie, a pus @mrfe foto in pagina a doua a topicului.
Garantat găsești pe la cei care se ocupă/ocupau de întreținere la telefoane/linii telefonice.
Dar nu pare nimic sofisticat, prima dată incearca cu o improvizație cilindrică, eu la ceva asemănător am folosit un conexpand.
Partea de cilindru, fără surub, evident.

#59
gabipet6

gabipet6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2018
Aici e o poza cu fix incuietoarea pe care o am si eu

https://www.radiores...prezent/ipp-130

Nu cred ca merge cu cheie tubulara

Edited by gabipet6, 14 January 2021 - 13:36.


#60
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
nu se vede bine dar dacă este cheie ”normală” caută un lockpick set și te chinui un pic până deschizi.
Singura soluție pe care am găsit-o pentru a putea apela într-un fel sau altul este cu o minicentrală telefonică programabilă
dacă ar fi cineva de la RTC și să ne spună cum să scoatem restricția de cartelă sau să modificăm setările de 0800..

#61
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Mai greu de găsit chei din alea. Mai ales că am înţeles că erau mai multe "modele" decât la vechile telefoane publice, care foloseau yale normale.

#62
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Are cineva un telefon public RDS.Tel? Alea sunt extrem de rare...

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Nici nu stiam ca au existat.

#64
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Au existat. Dar nu mai ţin minte dacă băgai cartela în ele sau băgai un cod de pe cartelă.
Ştiu de 2:
1) În Pasajul de la Universitate, ieşirea de la metrou;
2) La metrou la P-ţa Victoriei, cred că pe la P-ţa Victoriei 1 (parcă era în staţie).

#65
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Si unul la gara de nord, intrare la metrou partea catre Basarab/Republica.

#66
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Dar mai ţii minte dacă se băga cartela sau băgai un cod?

#67
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017

 mrfe, on 16 noiembrie 2019 - 09:41, said:

să cauți și cheie ca să îl poți deschide civilizat.
Cheile îs diferite dar există o șansă să se potrivescă.. ca la dacii pe vremuri
Uite cum arată înăuntru telefonul și cheia (nu am văzut că este defocusată imaginea)
Dacă te uiți este și un sim card în slotul din stânga. Este ID-ul telefonului și pe baza lui se făcea conexiunea cu serverul pentru soft update și pentru a citi cât s-a vorbit.

Si eu am vrut foarte mult unul,  dar doar  pentru  a vedea componentele interne. Datorita  pozei  tale,  acum  nu mai trebuie sa  caut  unul.
Totusi inca sunt curios cum arata placa  de baza si  eventual sa caut  integratele pe internet pentru a afla fiecare ce face.  Daca il  mai ai, ai putea face o poza la placa de baza? Trei sferturi din ea e acoperita de ansamblul  ala pentru cartele SIM sau cum s-or fi numind. Doar nu au cum sa fie compatibile cu cele de telefon mobil :) Multumesc!

#68
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 Alexandru7250, on 10 mai 2022 - 19:09, said:

Si eu am vrut foarte mult unul,  dar doar  pentru  a vedea componentele interne. Datorita  pozei  tale,  acum  nu mai trebuie sa  caut  unul.
Totusi inca sunt curios cum arata placa  de baza si  eventual sa caut  integratele pe internet pentru a afla fiecare ce face.  Daca il  mai ai, ai putea face o poza la placa de baza? Trei sferturi din ea e acoperita de ansamblul  ala pentru cartele SIM sau cum s-or fi numind. Doar nu au cum sa fie compatibile cu cele de telefon mobil Posted Image Multumesc!

Să am un pic de timp liber.. și o să îl desfac. Doar nu vreau să îl stric pentru că este funcțional.
La SIM se potriveste cartelă de mobil dar nu știu care era treaba cu ele.
Eu am contactat firma din Grecia și i-am întrebat dacă se poate cumva debloca detefonul să nu mai ceară cartelă, dar au spus că ei oferă informațiile astea doar la operatori.
Dacă știi pe cineva din fostul RTC care le servisa.. poate reușesc să îl deblochez.
PS am și inscriptor de card, carduri vechi dar nici cum nu am reușit să reactivez o cartelă. Undeva am citit că ”bit”-ul care ținea creditul putea doar descrește.. Poate odată mă mai apuc de ”săpat” :)

#69
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Am gasit unul cu cartela la 400 de lei intr-un anunt pe facebook. Tipul care il vindea era din Beius.

Era portocaliu si incuiat. Tipul nu avea cheia de la aparat.

#70
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
intr-o biserica in Italia am gasit un telefon public care functiona cu lire.
telefonul era in stare foarte buna dar bineinteles ca nu mai era functional
i-am facut cateva poze si o sa le pun aici, ca stiam ca djl o sa saliveze la ele :D

#71
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Pai baga poze  :)

#72
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostAlexandru7250, on 10 mai 2022 - 19:09, said:

Si eu am vrut foarte mult unul,  dar doar  pentru  a vedea componentele interne. Datorita  pozei  tale,  acum  nu mai trebuie sa  caut  unul.
Totusi inca sunt curios cum arata placa  de baza si  eventual sa caut  integratele pe internet pentru a afla fiecare ce face.  Daca il  mai ai, ai putea face o poza la placa de baza? Trei sferturi din ea e acoperita de ansamblul  ala pentru cartele SIM sau cum s-or fi numind. Doar nu au cum sa fie compatibile cu cele de telefon mobil Posted Image Multumesc!

Poftim poze. Prima este placa principală, a 2-a este placa pentru cartelă.

PS: dacă reușești să aflii detalii, poate aflii și cum se poate scoate restricția de a apela fără cartelă sau un service menu.
Dau o bere :)

Attached Files


Edited by mrfe, 10 July 2022 - 15:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate