Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde pot găsi un Telefon public de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
centrale digitale erau de prin 99-2000 asa incat si astea , care inca erau folosite, posibil sa fie conectate la servere si etc

#38
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
karaxe....nu mai da cu presupusul daca n-ai habar, lasa-l pe coleg sa raspunda

#39
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 mrfe, on 16 noiembrie 2019 - 11:46, said:


și cum ve vorbește de pe el? că nu mai sunt cartele de ani buni.
sau este folosit doar pentru a fi sunat?

Nu mai sunt cartele, dar sunt niste vouchere cu un cod pe ele, se pot cumpăra de la Telekom.

#40
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 CovertTwo, on 17 noiembrie 2019 - 10:51, said:

Nu mai sunt cartele, dar sunt niste vouchere cu un cod pe ele, se pot cumpăra de la Telekom.

pune o poza sau un link

#41
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Unul cu fise n-ar fi tare?

#42
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Imainte de a disparea telefonia publica, in Romania mai erau folosite doua tipuri de telefoane publice, alea mai patratoase fiind Intrarom (Intracom), celelalte Temsa.

 xcit, on 15 noiembrie 2019 - 20:08, said:

...
nici nu erau servere fane, erau niste boxe care erau legate in centrala
Ba servere! Boxele alea erau pt securitate.

 mrfe, on 15 noiembrie 2019 - 21:44, said:

....
Eu vreau router telecom (centrală) care știe să schimbe numerele tastate înainte de a ajunge la provider. tastez 0800xxxxxx și face 07xxx doar că este doar în state și cu transport ajunge peste 600 lei
Abordare gresita... Odata ce i-ai intrat in soft cu drepturi de administrator poti sa faci ce vor muschii tai cu el. Poti stabili zone de taxare, tarife, tipuri de taxare, autotaxare etc.

 AndreiX1308L, on 16 noiembrie 2019 - 22:54, said:

Update:Am aflat doua lucruri
1.Romtelekom lua aceste telefoane când nu au mai fost populare
2.Romtelekom->Telekom.Telekom a dat faliment în localitatea mea și de aia poate ei nu mai iau aceste telefoane de pe pereți.
3.Am găsit un suport de prindere la telefon public în centru
4.Am găsit 1 telefon care mergea,4 care erau in stare buna,și unul în cabina.
Nu as vrea sa le fur dar dacă aveți unul de vânzare va rog sa îmi spuneți.
Adica 4 lucruri si o concluzie aproape inteleapta.

1. Telefonia publica nu mai este rentabila nicaieri in lume. Acolo unde mai exista este subventionata de stat din considerente de securitate nationala. Ba pana de curand au existat niste directive europene cu privire la numarul de publice la mia de locuitori, nu stiu daca mai exista.
Faptul ca publicele alea au disparut nu constituie vina Telekom ci a statului roman si a unei mari dureri in basca.

2. Culmea, tot statului roman trebuie sa ii multumesti. A avut grija ca Romtelecom-ul sa nu fie niciodata rentabil, (de ce oare?). Pentru asta a fost sufocat sistematic prin impunerea unor tarife dezavantajoase pentru interconectarea cu ceilalti operatori, blocarea accesului la frecvente, etc. S-a facut eforturi incredibile pentru a declara Romtelecom detinator de monopol. Spre exemplu abonatii GSM nu erau luati in calcul la stabilirea numarului de abonati (se lua in calcul doar telefonia fixa) dar tarifele de monopol erau aplicate si pentru acestia. Cum sa nu-ti plece abonatii cand statul te obliga sa ai tarife duble (bani pe care ii dai celorlalti operatori - asa era atunci)? Sa fim clari, statul, adica tot ala care conducea Romtelecom!

3-4 Trist, e dezastru!

Privitor la chestia cu nu as vrea sa il fur se poate interpreta sub forma furati-le voi ca platesc.
Indiferent in ce stare sunt, tot apartin cuiva.
Indiferent de la cime cumperi, tot furat va fi!
Apropo, cei care aveti publice spuneti-va adresele aici sa ajunga oamenii cu catuse mai usor la voi.
Ca presupun ca nu le-ati primit mostenire, nu?
Le-ati cumparat? Cine va crede? Aveti facturi?
Le-ati furat si (culmea) acum va laudati pe forum cu bravura voastra! Adevarul e ca sunteti profesori! Șmanglitorii de mobile crapa de invidie, ei abia daca reusesc cu alea mici si usoare...
Fara suparare, vi s-a urat cu binele!

Edited by Lexon, 18 November 2019 - 01:00.


#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Le-au obținut toți prin mijloace legale! Imediat îți vor explica cum... Nu-i așa, colegii de forum?

#44
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
parca asta ar interesa pe cineva.....sunt aruncate camioane de publice

s-au aruncat centrale intregi, se agita dracu pt un tel public

#45
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
în softul telefonului slabe șanse să intri. Firma producătoare nu oferă suport decât la operatori telekom u care au contract.
Eventual cineva din RTC dacă îti dă softul de control sau eventuale setări ce se pot face din telefon. Deci tot varianta cu router merge.
Referitor la achiziție înainte de a arunca cu acuzații poate unii au luat telefonul când RTC a aruncat (au casat ) tot ce era vechi dintr-un depozit care s-a închis. Puteam să iau mai multe dar 1 ajunge.

#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

 corinadaniela, on 15 noiembrie 2019 - 18:45, said:

Eu cred ca telefoanele astea au fost efectiv abandonate pe domeniul public, la fel ca numeroasele chioșcuri abandonate, tot în Ploiesti. Durata de viata le-a expirat de mult, iar ca obiecte de inventar sau mijloace fixe au depășit și termenul de casare. Cred ca nici nu se mai știe cărei firme aparțin, inițial erau ale Romtelecom.
Si totusi furtul lor tot infractiune este. Apropo, unele inca mai sunt alimentate electric, arata data, ora, telefon disponibil. De sunat de pe ele cred ca doar la 112.

#47
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2019 - 01:14, said:

Si totusi furtul lor tot infractiune este. Apropo, unele inca mai sunt alimentate electric, arata data, ora, telefon disponibil. De sunat de pe ele cred ca doar la 112.
Ar fi interesant să afli acel nr și să suni când trece lumea pe acolo.. să vezi cum reacționează.

#48
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Cam complicat de aflat nr lor odata ce nu se poate apela de pe ele.

#49
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2019 - 01:14, said:

Si totusi furtul lor tot infractiune este. Apropo, unele inca mai sunt alimentate electric, arata data, ora, telefon disponibil. De sunat de pe ele cred ca doar la 112.
Nu necesita alta alimentare decat linia telefonica (chiar si una standard). E o tehnologie destul de avansata acolo sa functioneze cu un curent asa mic.
Inca de la instalare scopul lor principal a fost sa permita apelarea numerelor de urgenta. Din cauza asta au fost instalate inclusiv in zone unde era imposibil sa aduca profit, sate uitate de lume sau zone marginase / sarace ale oraselor. Oamenii aia trebuia sa aiba si ei o cale sigura de a cere ajutor in caz de nevoie. Dar cui ii mai pasa?

#50
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Pai exact la aia ma refeream, ca linia telefonica mai e alimentata electric. Nu pot sti daca mai e si functionala sau doar curent pe ea cat sa se mai aprinda ecranul, mai ales ca la unele afisa data/ora foarte eronat, probabil serverul e desincronizat/nu mai exista.

Edited by LunaCrystal, 19 November 2019 - 21:45.


#51
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Scuze pt dublura!

 mrfe, on 18 noiembrie 2019 - 09:34, said:

în softul telefonului slabe șanse să intri. Firma producătoare nu oferă suport decât la operatori telekom u care au contract.
Eventual cineva din RTC dacă îti dă softul de control sau eventuale setări ce se pot face din telefon. Deci tot varianta cu router merge.
Referitor la achiziție înainte de a arunca cu acuzații poate unii au luat telefonul când RTC a aruncat (au casat ) tot ce era vechi dintr-un depozit care s-a închis. Puteam să iau mai multe dar 1 ajunge.
Ca bine zici! Daca tot ai furat un telefon de ce sa nu furi si softul? Ce mai conteaza ca e un soft proprietar, ca prin natura lui are un caracter secret, astea sunt amanunte!
Oh, scuze, telefonul era aruncat... Ai cautat in ghena vecina? Poate era si PC-ul cu softul acolo...
Eu nu arunc cu acuzatii, va acuzati singuri! Intr-o tara normala nu v-ar fi prea bine. Se pot deduce multe de-aici, hai la vot! Posted Image)

Sa nu crezi ca am ceva cu tine. Sunt constient ca ti s-a oferit o oportunitate de care ai profitat. In Romania interesul legitimeaza, eu poate vreau doar sa te necajesc... Sau poate sunt curios daca ai putea admite ca ai gresit...

 LunaCrystal, on 19 noiembrie 2019 - 21:42, said:

Pai exact la aia ma refeream, ca linia telefonica mai e alimentata electric. Nu pot sti daca mai e si functionala sau doar curent pe ea cat sa se mai aprinda ecranul, mai ales ca la unele afisa data/ora foarte eronat.
Inteleg.
Ora si data eronate spun ca telefoanele alea nu au dat de mult un raport...

Edited by Lexon, 19 November 2019 - 21:45.


#52
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

 Lexon, on 19 noiembrie 2019 - 21:43, said:

Scuze pt dublura!

Ca bine zici! Daca tot ai furat un telefon de ce sa nu furi si softul? Ce mai conteaza ca e un soft proprietar, ca prin natura lui are un caracter secret, astea sunt amanunte!
Oh, scuze, telefonul era aruncat... Ai cautat in ghena vecina? Poate era si PC-ul cu softul acolo...
Eu nu arunc cu acuzatii, va acuzati singuri! Intr-o tara normala nu v-ar fi prea bine. Se pot deduce multe de-aici, hai la vot! Posted Image)

Sa nu crezi ca am ceva cu tine. Sunt constient ca ti s-a oferit o oportunitate de care ai profitat. In Romania interesul legitimeaza, eu poate vreau doar sa te necajesc... Sau poate sunt curios daca ai putea admite ca ai gresit...




Să mă exprim mai clar. Un depozit al RTC a fost dezafectat. Când s-a facut acest lucru au fost casate obiectele ce se aflau în respectivul depozit. personalul trebuia să ducă la reciclare acele obiecte sau să le arunce la ghena de gunoi cum spui tu. Odată aruncat în ghenă e domeniu public. Că omul nu le-a aruncat pentru 1 secundă ca după să le scoată legal de acolo, vorbim deja de absurdul situatiei. Că a profitat de ocazie și mi-a vândut unul bravo lui. Nu a fost absolut nimic ilegal.

#53
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Ok, am inteles!
Stii care-i treaba? De fapt mie nici nu-mi pasa!
Imi cer scuze pentru situatia creata, sper sa le accepti.
Stii tu, m-am lasat dus de val...

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Deci v-ati lamurit cu telefonul public?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate