Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Unde pot găsi un Telefon public de vanzare

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
Alexandru7250

Alexandru7250

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.09.2017
Scuze de raspunsul foarte intarziat. Multumesc pentru poze! In legatura cu deblocarea... Cred ca poti ajunge undeva doar scotand eeprom-ul si facand un dump al acestuia. Dupa asta trebuie sa stai cateva ore sau zile decompiland firmware-ul si sa incerci sa intelegi ce functie executa fiecare linie de cod, sa modifici liniile corecte, reconstruiesti iar apoi sa reprogramezi eeprom-ul cu firmware-ul modificat. Din cate observ in imagini, nu  e doar un eeprom acolo, ci vreo 4. Ai sa ai de muncit acolo... Alta solutie nu ai. Asta daca nu reusesti sa te imprietenesti cu cineva care a lucrat cu aparatele astea si cunoaste modul de intrare in service mode.

#74
ra2023

ra2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2023
@mfe, cum are spatele, se poate prinde usor pe perete?

#75
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
are fante în care se agață. in mod normal vine fixat pe un suport care se prinde în perete. Eu nu am suportul și până nu reușesc să îl deblochez nu îl montez.

#76
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Ciudat, în ultimul timp se putea apela orice număr de pe aceste telefoane însă centrala nu iniția apelul dacă nu avea credit. Asta deoarece existau cartele care nu aveau cip, doar trebuia să suni la un număr și de acolo sunai mai departe în baza creditului din centrală asociat cartelei respective (avea un cod ce trebuia introdus).

#77
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Poate o fi fost vreun update pe care telefonul asta nu l-a mai prins.

#78
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
doar numere cu 0800 se pot apela fără cartelă

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,555
  • Înscris: 13.06.2004
"ElectroMagnetica" au fost exportate şi în Ungaria se pare, deci încercaţi şi pe acolo.

#80
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Sunt doua abandonate in stația de autobuz de la magazinul star din Brașov , vizavi de teatrul dramatic .
Cred ca vor fi date jos cu totul cand vor demola stația și o vor moderniza pana atunci stau de decor pe stâlp .
Le-am văzut azi din greșeală când am trecut pe acolo , nu cred ca mai sunt alte telefoane publice  abandonate in Brașov .Attached File  2515BED1-55C2-4428-AF80-515782E916A6.jpeg   287.84K   41 downloads

Dacă ai vreun prieten in Brașov la telekom sau orange , poște te poate ajuta , oricum stau degeaba .

Attached Files



#81
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Fier vechi.

#82
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBvdan2016, on 12 februarie 2023 - 15:09, said:

Sunt doua abandonate in stația de autobuz de la magazinul star din Brașov , vizavi de teatrul dramatic .
Cred ca vor fi date jos cu totul cand vor demola stația și o vor moderniza pana atunci stau de decor pe stâlp .
Le-am văzut azi din greșeală când am trecut pe acolo , nu cred ca mai sunt alte telefoane publice  abandonate in Brașov .Attachment 2515BED1-55C2-4428-AF80-515782E916A6.jpeg

Dacă ai vreun prieten in Brașov la telekom sau orange , poște te poate ajuta , oricum stau degeaba .
mai sunt cabinele alea din spate de la posta mare de langa Aro ?

cand eram student, acolo se facea coada la ele, erau 4 cabine (parca) cu telefoane cu fise. Le preferam pe alea in detrimetul celui (corect zis..celui, caci era unul singur) de pe colina din camine, acolo era coada si mai mare . Preferam sa ne strangem o gasca mai mare si coboram in oars sa dam telefon.

#83
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Nu știu , când o sa trec pe acolo o sa m-a uit , deși nu cred ca m-a sunt .

#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,555
  • Înscris: 13.06.2004
Mai găseşti şi întregi, dar nu ai voie să le iei. Şi nici ăia de la P.D.-L. fix nu ţi le dau, că am încercat eu să vorbesc cu ei, mai ales că e pe undeva şi un automat de cartele. Din alea portocalii însă mai apar ocazional la vânzare şi nu au preţul chiar aşa de mare precum la cele cu monede.
Off-topic: frumos mozicaul alb + negru din stânga.   :greedy:

#85
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostNikoroB, on 12 februarie 2023 - 15:21, said:

Fier vechi.

Exact.
De asta nici nu se vând oficial.
Nu mai interesează pe nimeni de ele, dar să le scoți la vânzare, să le scazi din contabilitate, o întreagă tevatură birocratică, e mai simplu să le fure dracului careva și gata.

Digi a băgat fibră și înjură de toți sfinții că trebuie să dea jos vechile cabluri de pe stâlpi.
Că nu merge să le duci la tomberon, se strâng munți de cabluri, trebuie reciclate.

#86
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019
@mrfe îți multumesc mult pentru poze. Deci din câte am înțeles, dacă îi dai curent și îl bagi într-un router poți să îl faci să meargă?
Recent am pus în casă o centrală telefonică pentru niște telefoane IP (telefoane Cisco din seria 7900, se pot găsi pe OLX la prețuri ok). Dacă chiar ar merge așa cum spui tu, mă găndeam să îl pun afară să pot să sun unul dintre telefoanele din casă.
Au trecut aproape 4 ani dar tot nu am reușit să fac rost de unul :( . Pe OLX am găsit un domn care vindea dar erau în stare nasoală. Am scris ca am găsit 4 la mine în oraș (unul intr-o cabină). Din păcate cei de la poștă (sau poate au fost furate) le-au dat jos. Au mai rămas 2 (sau poate sunt mai multe dar nu le-am văzut eu). Este unul aproape de mine care este prin într-un singur șurub. Deci aș putea să îl „împrumut pentru totdeauna” :)

#87
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Îți trebuie linie telefonică fixă. Nu știe voip.
Dacă ai / găsești telefon cu fise, lasă un mesaj.

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Merge si pe linie de la RDS, ONT-ul converteste VoIP la linie clasica practic, cu pulse to tone converter practic se poate utiliza pe RDS orice tip de telefon fix.

#89
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

View Postmrfe, on 04 septembrie 2023 - 10:30, said:

Îți trebuie linie telefonică fixă. Nu știe voip.
Dacă ai / găsești telefon cu fise, lasă un mesaj.

Telefon cu fise nu știu dacă găsesc. La mine în oraș nu am văzut de alea cu fise.
Problema că nu știe VoIP se rezolvă ușor. Îți trebuie un ATA (analog telephone adapter). Cu ăla poți să il faci să meargă la VoIP.

#90
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,555
  • Înscris: 13.06.2004
Se pot găsi şi la anticari, dar aşteaptă-te să dai minim 800 - 1.000 Lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate