Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Predare ciudata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
1. Virsta ta nu e o problema deloc. Sunt studenti si la virste mult mai inaintate. Cind iesi la pensie te poti gindi sa faci o facultate, tine mintea treaza.
2. Sunt curios, cind tu stai cu ochii in foi si iei notite, colegii tai ce fac? Poate ca profesorii tai incearca sa vada daca sunteti atenti sau sa va faca atenti.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,699
  • Înscris: 01.12.2001
Eu cred ca nu e nicio problema. Ai vorbit cu colegii de an? Pe ei ii deranjează ceva? Cred ca nu. Ei vin la ore și așteaptă sa promoveze anul. Nu se gândesc la inflexiunile vocii profei. Poate doar de flexarile ei. :)

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsuper8, on 08 noiembrie 2019 - 13:28, said:

Daca esti un om inteligent capabil sa le dea peste nas profesorilor, poti sa ii corectezi in timpul orelor.
Dar asa risti sa te sicaneze profesorii in loc sa se ambitioneze sa iti dea tie peste nas prin a incepe sa predea coerent la ore.
Cred ca s-au prins ca e unu' atent si sesizeaza ceva neobisnuit...

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:36, said:

pe de alta parte, nu mi vine sa cred ca profesorii sunt slabi pregatiti , dar cred ca au o intentie cu toata distorsionarea asta,e prea evidenta pt mine.
Oameni sunt si ei, pot uita, pot gresi sau pur si simplu nu se pregatesc la fel de fiecare data. Iar la facultate se pot intimpla lucruri neasteptate, de ex. un profesor cu o anumita specialitate sa ajunga sa predea alta specialitate si in primul an sa fie cam pe linga, chiar sa aiba studenti mai buni ca el.

#22
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostDihorul Razboinic, on 08 noiembrie 2019 - 14:57, said:

1. Virsta ta nu e o problema deloc. Sunt studenti si la virste mult mai inaintate. Cind iesi la pensie te poti gindi sa faci o facultate, tine mintea treaza.
2. Sunt curios, cind tu stai cu ochii in foi si iei notite, colegii tai ce fac? Poate ca profesorii tai incearca sa vada daca sunteti atenti sau sa va faca atenti.
colegele, ca-s multe de gen feminin, stau mai mult pe telefoane

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 15:08, said:

colegele, ca-s multe de gen feminin, stau mai mult pe telefoane
Biiin!
Goooo!

Pai si atunci cum sa le deranjeze ceva? Poate profesorii va testeaza sa vada care sunteti prezenti cu spiritul.

#24
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
au mai fost niste faze , pe langa predatul asta pe care  eu il numesc ciudat.

la un curs de engleza , cineva intarziase cu un mail catre profesoara pt niste materiale si atunci profa imi zice mie , in engleza, sa ii trimit mail. eu zic cuminte, da, If I have to. La care replica, Nu, You don't look too unreliable.   Thanks very much!     Fierbeam -si inca fierb. Unde te trezesti? Fa-ma prost, pune-mi 4 , lasa-ma in restanta etc etc  dar nu imi spune mie , in fata a doua grupe, 50 de studenti , ca eu nu-s de incredere!    Si chiar daca as fi de neincredere,  hotz sau altele sa fi fost,   mi se pare tampit sa-mi spuna asa ceva.  Relatia profesor=student trebuie sa ramana doar la nivel intelectual: esti bun ,treci, esti prost , nu treci; fara alte hartuieli. Cum pna mea?!

#25
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poate te-a luat drept seful grupei. :huh:

#26
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
primii sapte-ani is mai grei , pan-ajungi in anul trei!

ON: tu nu ai auzit de cuvantul "vorovesc"?

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posteiffel, on 08 noiembrie 2019 - 13:57, said:

'vorovesc' n-am auzit decat dincolo de Prut pana acum.
In ardeal nu.

De cate ori ai fost in Ardeal.Ai auzit de satul Ploscos.Du-te acolo ca o sa auzi numai "vorovesc".Da sa ai si cutit la tine,ca oameni sar acolo repede la bataie.

#28
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostDihorul Razboinic, on 08 noiembrie 2019 - 15:40, said:

Poate te-a luat drept seful grupei. Posted Image

nu.
tocmai sefa grupei gresise, ea uitase sa trimita mail.

ca sa nu mai zic , ca eu am obiceiul sa stau in spate. iar la ora ei, din prima ora m-a pus sa stau in fata. n-am zis , nimic am stat.

View PostHailztorm, on 08 noiembrie 2019 - 15:43, said:

primii sapte-ani is mai grei , pan-ajungi in anul trei!

ON: tu nu ai auzit de cuvantul "vorovesc"?
de ce sa ajung in 7 ani in anul 3 ?!
tu n-ai citit ca am avut note bune in primul an, am fost al 7-lea din 30! si asta pt ca m-am lasat pe tanjala,   am lipsit cu sapatamanile, puteam sa ies si in primii 3 daca voiam.

am auzit de cuvantul 'vorovesc' in filmul  Santul, e pe youtube.
De ce ar folosi cineva regionalisme si de ce ar vorbi cu accent de Becali intr-o lectie de germana?

#29
Sclipic

Sclipic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.02.2019
@usturoi-copalau, in ce oras se intampla toate treburile astea? Poate sunt niste profesori care chiar nu au chef de predare. Si eu m-am adaptat greu la facultate cu stilul complicat de predare al profesorilor mei. Mai bine era la liceu. Cand te scotea profesorul la tabla, te invata de toate.

#30
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 15.07.2019
E vorba de Facultatea de Limbi Străine de la Universitate ?

#31
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostCmd199306, on 08 noiembrie 2019 - 15:59, said:

E vorba de Facultatea de Limbi Străine de la Universitate ?
si daca ar fi ce?

#32
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 15.07.2019
Dacă ar fi ea, să zicem că ştiu pe cineva care ar fi terminat-o şi care să zicem că ar şti cam ce profesor/profesoară ţi-ar fi spus că nu pari de încredere. Şi aceeaşi persoană ar fi făcut germană şi ţi-ar fi spus că profesorii au fost cei mai buni pe care i-a avut vreodată, mulţi fiind din familii în care germana era limba principală, alţii venind din zone în care sunt mulţi saşi şi care au avut de la cine să o înveţe şi alţii care au învăţat limba şi o ştiu la fel de bine ca un nativ. Aceeaşi persoană ţi-ar spune să nu mai fii cârcotaş şi să laşi lucrurile astea mărunte în pace şi să te concentrezi pe ce e important: să înveţi limba sau să ţi-o îmbunătăţeşti.

Dacă ar fi vorba de LLS, ar trebui să ştii că la facultate înveţi mai mult bazele. Ce faci tu acasă e mult mai important decât ce faci la curs/seminar. Limbile străine nu sunt ecuaţii care au un răspuns corect.

Şi lasă-le în pace pe colege. Dacă ele vor să stea pe telefon, să stea. Probabil că fac facultatea la taxă şi nu îşi dau prea mult interes.

#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,916
  • Înscris: 10.12.2006
Parerea mea e ca si profesorii sunt oameni si simt nevoia de un Jack Daniels sau o liniuta intre doua cursuri stresante, sa arunce cu piatra ala care...

#34
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 04.01.2018

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 15:37, said:

la un curs de engleza , cineva intarziase cu un mail catre profesoara pt niste materiale si atunci profa imi zice mie , in engleza, sa ii trimit mail. eu zic cuminte, da, If I have to. La care replica, Nu, You don't look too unreliable.   Thanks very much!
N-am inteles faza asta, ce s-a intamplat aici de fapt?

#35
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Pe langa aberatiie offtpic iti raspund eu, pentru ca si eu vorbesc asa.
Mi se intampla pentru ca am o dizarmonie in minte intre engleza si romana, de cele mai multe ori gandesc in engleza si ma exprim in romana si ies niste vorbe ciudate pe tonalitati diferite.

Oamenii aia sunt academicieni, ei studiaza mult publicatiile straine care sunt in engleza, multi poate citesc carti si alta literatura in limbi straine.

E o teorie asta...
Asta sau oboseala, sau undele WIFI

#36
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

View Postusturoi-copalau, on 08 noiembrie 2019 - 13:59, said:


inseamna ca nu stii limba romana, scuze

vorovesc se foloseste in Banat
Incorect.Atat in Banatul montan cat si in cel de pusta se mai foloseste si acum regionalismul ,,a givăni'',de catre banatenii mai in varsta care inca mai vorbesc dialectal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate