Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Despre virusi pe PC

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
@startrek1, mersi, esti amabil. Mai sunt unii ironici pe aici care in loc sa ajute te iau la misto de parca toti ar trebui sa fim asi in calculatoare.
Ce "oameni" :D !!

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Te-a păcălit. Și tu ai crezut.
Cat i-ai plătit.
Așa-i ca ți-a pus Windows Extraordinar Edition? Cu de toate? Și browsere, office, av, etc

Îți răspund la prima întrebare. Ai avut virusi de la început de la versiunea de Win instalata de"un baiat" care se pricepe. Intelegi?

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Off... Evident ca NU aia e setarea mentionata.
Ce ti-a dat e setarea ptr ransomware - specifica - blocheaza accesul progarmelor in anumite foldere - daca o activezi trebuei sa setezi si folderele care le vrei protejate ( default sunt doar cele din User ), precum si programele care au acces in acele foldere - altfel nu le vei putea deschide/modifica cu nimic.

Tot pe pagina din poza data ai mai sus Virus and Thread Protection Settings - intrii acolo si debifezi Automatic Sample Submission. O sa apara o avertizare si ii dai Dismiss.
Avertizarea aia va mai apare din cand in cand.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
practic nici o solutie antivirus nu ii gaseste inainte sa fi aparut pe piata (desi crearea de virusi pentru solutiile antivirus intra la categoria bug bounty) ....exista denumirea de viremie sau viralitate , care determina care a fost imprastierea virusului pe net inainte ca o solutie antivirus sa il gaseasca ..cu cat mai tarziu cu atat mai multe sanse sa fi produs pagube mai mari...sunt virusi care in primele ore de la lansare au blocat practic internetul, insa au fost neutralizati...
in ziua de astazi o solutie pentru orice virus e gasita in maxim 3-4 ore

#23
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 dorin_2k, on 15 octombrie 2019 - 15:42, said:

Te-a păcălit. Și tu ai crezut.
Cat i-ai plătit.
Așa-i ca ți-a pus Windows Extraordinar Edition? Cu de toate? Și browsere, office, av, etc

Îți răspund la prima întrebare. Ai avut virusi de la început de la versiunea de Win instalata de"un baiat" care se pricepe. Intelegi?
Tot, tot ce trebuie mi-a instalat inclusiv poza nud preferata de fundal cu Emily Ratajkowski. Stii, aia alb-negru...

#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Unii virusi provin de la  microsoft :-p

Attached Files



#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Așa-i ca prin metoda one click install? :)

#26
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 Adrexx, on 15 octombrie 2019 - 14:51, said:

Doua  calculatoare.
Unul de  curat, pentru siteuri normale.

Unul de  murdar, pentru  descarcari si  siteuri dubioase.

Iti trebuie antivirus, anti malware si  firewall.

Plus  inca un program care iti  arata  cine vrea  sa iti intre calculator.
Intai  apare virusul si pe urma  antivirusul.

Cam la  6  luni, sistemul de operare  de pe  calculatorul de  sacrificiu  trebuie sters, formatat. Si reinstalat.

Eu am patit-o cu un virus rau de tot ( eu am un singur calculator....deh…. ) care nu a putut  fi gasit  prin scanari si rescanari.
Se ascunsese in BIOS  si cineva  a  avut  nevoie de  trei ore  sa il gaseasca  si sa il stearga.
Sa iei virusi in aceste vremuri inseamna ca esti prea prost pentru secolul asta. In 2000 am descoperit Deep Freeze. Ma mir ca nici dupa 19 ani unii nu au auzit de el...

Ar mai fi si varianta cu masina virtuala dar de, cine sta sa caute ...

#27
Sclipic

Sclipic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.02.2019
Daca vrei sa scapi de orice tip de virus, te rog sa urmezi pasii din video-ul asta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zedALn7hZ4o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai e si video-ul asta...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CHtZ9-9ch2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014

 dorin_2k, on 15 octombrie 2019 - 16:14, said:

Așa-i ca prin metoda one click install? Posted Image

Da de unde știi, ai văzut la prieteni?

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
El a spus ca "un prieten" i-a facut lucrarea.

#30
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007

 eiffel, on 15 octombrie 2019 - 15:50, said:

Ce ti-a dat e setarea ptr ransomware - specifica - blocheaza accesul progarmelor in anumite foldere - daca o activezi trebuei sa setezi si folderele care le vrei protejate ( default sunt doar cele din User ), precum si programele care au acces in acele foldere - altfel nu le vei putea deschide/modifica cu nimic.
mi-e mia blocat un ransoamwre Phobos care apucese sa cripteze cateva poze din partitia F fara sa-i setez ce foldere sa imi protejeze

#31
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 29.09.2010

 OpelAstra2002, on 15 octombrie 2019 - 15:25, said:

Nu io bre am dezinstalat/instalat, un baiat care se stie, mi-a zis ca a gasit o turma de virusi. Nu am inteles exact cum...
Sper ca nu eu.
Prin avalansa de subiecte si discutii noi incepute imi aduc aminte si de acest topic, oferindu-mi ajutorul la distanta prin Team Viewer.
Eu cel putin la scanarile de suprafata nu am descoperit in acel moment malware, ma mir ca se viruseaza asa rapid la unii.
Eu unul recomand sa iti arate log-uri de scanare, rezultate, sa faci screenshoturi intodeauna, chiar si simple poze cu telefonul, sa avem si noi idee ce inseamna un windows infectat, unelte utilizate in identificarea potentialelor amenintari, sa nu murim vorba aceea.....
Interesant mi se pare la baietii ce se mai pricep ca deh fete mai rar in acest domeniu Posted Image gasesc imediat "scuze" prin diverse scenarii prezentate solutia finala si cea mai la indemana, fresh install cu cine stie ce bomba de kit modificat.
Eu tot zic ca mai suntem unii dintre noi de buna credinta dorind sa ajutam cu adevarat, dar cand vad "meditatori si IT-sti" pe olx si nu numai oferindu-si serviciile intr-o super maniera, ma gandesc ca ne meritam soarta.
S-a tot discutat de fiecare data, nici antivirusii nu pot proteja in procent de 100%, nici sistemele de operare nu garanteaza protectia, fiecare avand anumite obiceiuri ce ajung sa fie exploatate mai devreme sau mai tarziu prin diverse metode, brese de securitate inca nedescoperite etc. tinand si de educatia fiecarui utilizator sa intelega ce este bine ce este rau, masuri de preventie in caz contrar sa mearga in continuare pe ideea de capu' face capu' trage.

Edited by Morphinus, 15 October 2019 - 19:55.


#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Va rog, fara postari la misto.

#33
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
@Morphinus, esti un baiat deosebit de bun. Nu am batut nici un apropo la tine. Stai chill :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate