Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre virusi pe PC

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Cum te pricopsesti cu virusi pe PC chiar daca ai antivirus instalat ? Metode de evitare pe viitor ? La reinstalare windows s-au gasit virusi. Antivirusul, AntiMalware, nu-i gasea la scanare .

Paza buna trece primejdia grea :) ??

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Nu prea te pricopsesti daca ai antivir bun ca nu te lasa sa-l instalezi (virusul) Posted Image Dar mai pot fi programe de hack care nu sunt considerate virusi si daca nu setezi sa ti le gaseasca si pe alea iei teapa...
Rootkituri scoti cu RogueKiller.

Edited by andreic, 15 October 2019 - 14:38.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 OpelAstra2002, on 15 octombrie 2019 - 14:08, said:

Cum te pricopsesti cu virusi pe PC chiar daca ai antivirus instalat ?
Daca eu in momentul asta fac un virus, pana se prind cei cu antivirusul, va face cateva ravagii. Antivirusul nu-i de netrecut.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,358
  • Înscris: 11.08.2003
Apesi pe butonul de eject la cablu sau te muti in pestera sau nu mai intri pe siteuri dubioase. Posted Image
Sunt aaaaani de zile de cand nu folosesc nici o solutie dedicata antivirus (defenderul din windows e suficient) si, daca am virusi, sunt mai cuminti decat orice antivirus asa ca nu-i deranjez.  Posted Image

Edited by sorin147, 15 October 2019 - 14:42.


#5
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 sorin147, on 15 octombrie 2019 - 14:41, said:

Apesi pe butonul de eject la cablu sau te muti in pestera sau nu mai intri pe siteuri dubioase. Posted Image
Sunt aaaaani de zile de cand nu folosesc nici o solutie dedicata antivirus (defenderul din windows e suficient) si, daca am virusi, sunt mai cuminti decat orice antivirus asa ca nu-i deranjez.  Posted Image
Pai tu folosesti net doar ca sa citesti Adevarul sau EVZ-ul Posted Image
Eu ma uit pe siteuri horror cu imagini interzise pe TV. Cu executii, decapitari, accidente, u know... with *aftermate
Posibil de acolo sa ma infectez.

Edited by OpelAstra2002, 15 October 2019 - 14:50.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Unde si cum s-au gasit virusi la reinstalare? De unde ai avut kit-ul Windows? Posibil acolo sa fie buba.

#7
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Doua  calculatoare.
Unul de  curat, pentru siteuri normale.

Unul de  murdar, pentru  descarcari si  siteuri dubioase.

Iti trebuie antivirus, anti malware si  firewall.

Plus  inca un program care iti  arata  cine vrea  sa iti intre calculator.
Intai  apare virusul si pe urma  antivirusul.

Cam la  6  luni, sistemul de operare  de pe  calculatorul de  sacrificiu  trebuie sters, formatat. Si reinstalat.

Eu am patit-o cu un virus rau de tot ( eu am un singur calculator....deh…. ) care nu a putut  fi gasit  prin scanari si rescanari.
Se ascunsese in BIOS  si cineva  a  avut  nevoie de  trei ore  sa il gaseasca  si sa il stearga.

Edited by Adrexx, 15 October 2019 - 14:52.


#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Pantera, cand s-a dezinstalat windowsul infectat s-au vazut virusii. Dupa reinstalare nou nu mai am, deocamdata...

#9
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Eu sunt mai incepator, asa ca explica cum ai dezinstalat Windowsu.
Poate invat si eu, pentru ca eu cind instalez de nou Windows, dau format la partitia cu cel vechi si nu vad ce a avut inainte.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai tu folosesti net doar ca sa citesti Adevarul sau EVZ-ul Posted Image
Aia au avut infestate reclamele la un moment dat.
Cand se incarca reclama ti-o luai...

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nici un antivirus nu este 100% eficient.
Iei virus, in special, datorita prostiei utilizatorului.
Iei virus imediat dupa reinstalare de la ceva dehja virusat: kit windows, alta partitie, vreun stick/telefon.....
Evitare pe viitor: folosesti Linux / Mac, ai grija pe unde intri / ce deschizi.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Eu unul pana acum n-am luat decat un virus, pe la mijlocul anilor 80.
Si ala ptr ca nu stiam ca exista asa ceva - era primul virus creat vreodata - o protectie la piratare a unui joc pe floppy...
De-atunci doar cateva PUP-uri prinse accidental in browsere.

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

 andreic, on 15 octombrie 2019 - 14:19, said:

Nu prea te pricopsesti daca ai antivir bun ca nu te lasa sa-l instalezi (virusul) Posted Image Dar mai pot fi programe de hack care nu sunt considerate virusi si daca nu setezi sa ti le gaseasca si pe alea iei teapa...
Rootkituri scoti cu RogueKiller.
pt. a depista si anihila un virus, un antivirus trebuie sa aibă in baza de date "semnatura" lui (a virusului);
daca nu e in baza de date, poate sa fie si mama bit defender si kaspersky, tot trece fara sa fie oprit

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Evitare pe viitor: folosesti Linux / Mac, ai grija pe unde intri / ce deschizi.   
Nah... Merge si Windows.
Virusi au si cele 2 mentionate de tine doar ca mai putini.

Quote

daca nu e in baza de date, poate sa fie si mama bit defender si kaspersky, tot trece fara sa fie oprit   
De principiu da. mai exista insa antivirusi - chiar si cel din Widnwos 10 care pot detecta virusi in baza comportamentului fisierului - le pare suspect. Dac ai setat sa nu transmita date automat te avertizeaza ca fisierul x se comporta anormal si iti cere sa probi trimiterea de date. Automat poti sa-ti iei si tu masuri.
Asa am blocat la cativa colegi atac de ransomware - cum a tipat antivirusul ca ceva nu e in regula - pac - tras mufa de retea afara si blocat fisierul. S-au criptat doar cateva zeci de fisiere.

#15
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
@eiffel, imi scrii te rog path-ul catre setarea aia ? Sunt de doua zile pe win10 dupa 7 ani pe win7 si ma simt pierdut in spatiu pe win10 pana il invat putin....

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

 OpelAstra2002, on 15 octombrie 2019 - 14:51, said:

Pantera, cand s-a dezinstalat windowsul infectat s-au vazut virusii. Dupa reinstalare nou nu mai am, deocamdata...
La tine e problema între scaun și tastatura dacă zici ca ai reușit sa dezinstalezi Win infectat. :)

#17
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 dorin_2k, on 15 octombrie 2019 - 15:23, said:

La tine e problema între scaun și tastatura dacă zici ca ai reușit sa dezinstalezi Win infectat. Posted Image
Nu io bre am dezinstalat/instalat, un baiat care se stie, mi-a zis ca a gasit o turma de virusi. Nu am inteles exact cum...

Edited by OpelAstra2002, 15 October 2019 - 15:25.


#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

 OpelAstra2002, on 15 octombrie 2019 - 15:18, said:

@eiffel, imi scrii te rog path-ul catre setarea aia ? Sunt de doua zile pe win10 dupa 7 ani pe win7 si ma simt pierdut in spatiu pe win10 pana il invat putin....
Attached File  Fără titlu.jpg   238.28K   35 downloads

ultima setare - protectie impotriva ransomware

Edited by STARTREK1, 15 October 2019 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate