Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Antivirus expirat - infectat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Antivirus AVG expirat pe PC → infectat win 7 ramas fara protectie → reinstalat antivirusul AVG. Antivirusul nu gaseste virusii desi ei sunt in Windows.

Vreo solutie eliminare virusi fara a reinstala Windows ?

Cu multumiri :)

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
Cum adica a expirat?

A expirat licenta? Nu trebuia reinstalat AVG, trebuia pusa noua licenta si facut actualizare.

Ca antivirus, Bitdefender mi se pare cel mai bun si are un pret foarte ok.

Incearca si Malwarebites sa vezi ce gaseste.

Edited by Lex404, 22 September 2019 - 11:52.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Instalare Avira si Malwarebytes.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

View PostOpelAstra2002, on 22 septembrie 2019 - 11:46, said:

Antivirusul nu gaseste virusii desi ei sunt in Windows.
De unde stii ca viruii sunt IN windows? ;)

Edited by dorin_2k, 22 September 2019 - 12:05.


#5
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 29.09.2010
Instructiuni utile ai aici .
Recomand instalarea unei protectii gratuite gen Kaspersky Free, Panda Cloud Antivirus.
Pentru partea de eliminare descarca, actualizeaza si scaneaza in intregime tot sistemul cu Malwarebytes / Adwcleaner.

Posteaza de asmenea un screenshot cu ceea ce ai in carantina ori evenimentele raportate de antivirus ce nu le poate elimina, sa ne facem o idee asupra a ceea ce iti creeaza probleme.

Edited by Morphinus, 22 September 2019 - 12:11.


#6
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View PostLex404, on 22 septembrie 2019 - 11:52, said:

Cum adica a expirat?

A expirat licenta? Nu trebuia reinstalat AVG, trebuia pusa noua licenta si facut actualizare.

Ca antivirus, Bitdefender mi se pare cel mai bun si are un pret foarte ok.

Incearca si Malwarebites sa vezi ce gaseste.
Am avut AVG free cativa ani. Si-a facut bine treaba. Cand am vazut modificari de comportament al Win-ului am vrut sa dau o scanare manuala si mi-a scris acolo la antivirus "antivirus out off date".

View PostMorphinus, on 22 septembrie 2019 - 12:06, said:

Instructiuni utile ai aici .
Recomand instalarea unei protectii gratuite gen Kaspersky Free, Panda Cloud Antivirus.
Pentru partea de eliminare descarca, actualizeaza si scaneaza in intregime tot sistemul cu Malwarebytes / Adwcleaner.

Posteaza de asmenea un screenshot cu ceea ce ai in carantina ori evenimentele raportate de antivirus ce nu le poate elimina, sa ne facem o idee asupra a ceea ce iti creeaza probleme.
Linkul catre Kaspersky ma trimite spre unul cu plata sau care nu merge in Europa. Stii alt loc de unde il pot descarca free, deocamdata ?

View PostMorphinus, on 22 septembrie 2019 - 12:06, said:

Instructiuni utile ai aici .
Recomand instalarea unei protectii gratuite gen Kaspersky Free, Panda Cloud Antivirus.
Pentru partea de eliminare descarca, actualizeaza si scaneaza in intregime tot sistemul cu Malwarebytes / AdwCleaner.

Posteaza de asmenea un screenshot cu ceea ce ai in carantina ori evenimentele raportate de antivirus ce nu le poate elimina, sa ne facem o idee asupra a ceea ce iti creeaza probleme.
Malwarebites a gasit 60 de PUP-uri. Le sterge dar comportamentul PC-ului e rau in continuare....

Edited by OpelAstra2002, 22 September 2019 - 12:34.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
La antivirus trebuie sa ii faci actualizari zilnice/ instante... de aia iti spunea ca e outdated.

#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postdorin_2k, on 22 septembrie 2019 - 12:02, said:

De unde stii ca viruii sunt IN windows? Posted Image
S-a modificat comportamentul win-ului la ferestre, icoane, etc. De ex: le setez intr-un fel dar nu raman asa la redeschidere.

View PostLex404, on 22 septembrie 2019 - 12:34, said:

La antivirus trebuie sa ii faci actualizari zilnice/ instante... de aia iti spunea ca e outdated.
Te cred. Dar nu prea ma pricep eu, sincer. Multumesc pt implicare colegul...
Virusii am o banuiala ca i-am luat de pe un stick strain. Cei pe care ii foloseam eu nu mi-au facut probleme...

Edited by OpelAstra2002, 22 September 2019 - 12:39.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostOpelAstra2002, on 22 septembrie 2019 - 12:33, said:

Am avut AVG free cativa ani. Si-a facut bine treaba. Cand am vazut modificari de comportament al Win-ului am vrut sa dau o scanare manuala si mi-a scris acolo la antivirus "antivirus out off date".
Mesajul ala inseamna "neactualizat".
Normal ca nu gasea virusii, erau prea noi si baza de date cu virusi prea veche.

Avind in vedere ca, pe linga virusi, ai si alte belele - solutia este reinstalare windows ?
De ce nu vrei reinstalare windows?

View PostOpelAstra2002, on 22 septembrie 2019 - 12:38, said:

Te cred. Dar nu prea ma pricep eu, sincer. Multumesc pt implicare colegul...
Nu trebuie sa te pricepi la nimic.
Toti antivirusii au actualizare automata.
Deci... probabil ai oprit tu aceasta functie.
Mdeah, deci trebuie sa te pricepi - sa nu-ti bagi nasul unde nu stii ce face si ce drege....

#10
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 22 septembrie 2019 - 12:43, said:

Mesajul ala inseamna "neactualizat".
Normal ca nu gasea virusii, erau prea noi si baza de date cu virusi prea veche.

Avind in vedere ca, pe linga virusi, ai si alte belele - solutia este reinstalare windows ?
De ce nu vrei reinstalare windows?


Nu trebuie sa te pricepi la nimic.
Toti antivirusii au actualizare automata.
Deci... probabil ai oprit tu aceasta functie.
Mdeah, deci trebuie sa te pricepi - sa nu-ti bagi nasul unde nu stii ce face si ce drege....
Pt ca daca ar exista solutii mai simple/rapide de ca as vrea sa reinstalez :) ?

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e nevoie sa dai citat integral la mesajul imediat anterior, e inutil si enervant.

Dupa cum vezi, reinstalare windows e si mai simplu, si mai rapid.
Pina acum erai cel putin jumate gata.

#12
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 29.09.2010
Pentru cei aflati in situatii similare, problema in sine nu a fost neaparat o problema.
Antivirusul cum s-a mentionat anterior si de catre Lex404, avertizeaza de potentialele riscuri printr-un mesaj, faptul ca nu s-a actualizat, setarile de actualizare fiind implicite inca de la instalare(actualizari automate).
La AVG Free cel putin mesajele de notificare legate de actualizari sunt mai de bun simt, similar cu acesta, afisand si in partea de jos uneori tot cu rosu, mesaje similare ce le poti interpreta gresit uneori.
Scanarile multiple cu instrumentele mentionate au aratat ca sistemul de operare este "curat" nefiind necesara reinstalarea sa.
Referitor la setarile legate de aparenta ce sunt diferite, acestea sunt generate de modificarile efectuate in sectiunea Performance Options, de unde si suspiciunea unui comportament suspect generat de un virus.

Edited by Morphinus, 22 September 2019 - 14:14.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOpelAstra2002, on 22 septembrie 2019 - 11:46, said:

Vreo solutie eliminare virusi fara a reinstala Windows ?
Cu multumiri Posted Image
Pai nu se laudau unii ca n-au avut niciodata antivirus si nici virus Posted Image

Edited by andreic, 22 September 2019 - 19:28.


#14
cosminmares2020

cosminmares2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.07.2019
Solutie (posibila), foloseste Microsoft Security Essentials daca ai Windows-ul cu licenta.Este direct de la Microsoft,are licenta practic atat cat este Windows 7 cu suport inca activ si isi face treaba foarte bine,poate mai bine decat unul de la terti.
Incearca-l fiindca nu ai nimic de pierdut si te scapa si de o cheltuiala pe o licenta la un Antivirus care nu face mare lucru fata de acesta.

#15
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
incearca o scanare cu rkill / RogueKiller, iar daca problema persista cel mai simplu ar fi sa reinstalezi windows-ul si ar fi de preferat sa refaci partitiile (le stergi, faci iar, format).

Edited by Vladuut, 22 September 2019 - 16:12.


#16
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Cel mai simplu: Instaleaza Bitdefender Total security(este trial 30 zile) ,update manual, scanare completa si problema este rezolvata .Cu un proxy de USA/Canada ai 6 luni licenta. https://www.mocasoft...licenta-gratis/

#17
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View PostOpelAstra2002, on 22 septembrie 2019 - 11:46, said:

Antivirus AVG expirat pe PC → infectat win 7 ramas fara protectie → reinstalat antivirusul AVG. Antivirusul nu gaseste virusii desi ei sunt in Windows.

Vreo solutie eliminare virusi fara a reinstala Windows ?

Cu multumiri :)
Pune-ti Windows 10; AVG și Bitdefender sunt viruși

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate