Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#91
RadioR

RadioR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2006
Cred si eu ca a facut furori cartea lui Taubes.
Cum poti sa zici ca grasimea saturata nu duce la boli de inima? De unde vine colesterolul care iti blocheaza vasele de sange? Din morcovi? Daca orice persoana grasa sau care se ingrasa are dezechilibre hormonale, inseamna ca suntem o planeta de dereglati hormonal.

View Postmidelic, on Jan 6 2008, 17:59, said:

6. Consuming excess calories does not cause us to grow fatter, any more than it causes a child to grow taller.
Asta e cea mai mare prostie. Cum poti sa compari ingrasarea cu cresterea in inaltime?

Cat despre exercitii anaerobe vs. exercitii aerobe, am citit printr-un post despre asta, cele anaerobe nu trebuie sub nicio forma excluse daca vrei sa slabesti. Ele fac muschii mai puternici, iar muschii puternici consuma calorii multe chiar si in stare de repaus. Ganditi-va numai cat mananca un halterofil pentru a-si pastra masa musculara.

Edited by RadioR, 08 January 2008 - 00:02.


#92
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003

View PostRadioR, on Jan 7 2008, 23:35, said:

Cred si eu ca a facut furori cartea lui Taubes.
Cum poti sa zici ca grasimea saturata nu duce la boli de inima? De unde vine colesterolul care iti blocheaza vasele de sange? Din morcovi? Daca orice persoana grasa sau care se ingrasa are dezechilibre hormonale, inseamna ca suntem o planeta de dereglati hormonal.


Asta e cea mai mare prostie. Cum poti sa compari ingrasarea cu cresterea in inaltime?

Cat despre exercitii anaerobe vs. exercitii aerobe, am citit printr-un post despre asta, cele anaerobe nu trebuie sub nicio forma excluse daca vrei sa slabesti. Ele fac muschii mai puternici, iar muschii puternici consuma calorii multe chiar si in stare de repaus. Ganditi-va numai cat mananca un halterofil pentru a-si pastra masa musculara.

DA asa spun ..... grasimile saturate nu duc la boli de inima.Citeste si tu putina biochimie.Acizii grasi nu sunt stocati ca atare de organism ci sub forma de trigliceride.Adica trei molecule de acid gras combinate cu o molecula de glicerol.Acesta combinare(esterificare)este declansata de un hormon numit insulina.
Mai pe scurt ai insulina multa te ingrasi...... nu ai ,nu te ingrasi.
Adica daca mananci multi carbohidrati te ingrasi, nu mananci nu te ingrasi.Simplu nu?
Si apoi organismul fabrica grasimi saturate din carbohidrati.Asa ca da ,........poate sa fabrice si din morcovi daca-i mananci in cantitate suficienta.
Cat priveste grasimile saturate si placa ateromatoasa .....pai in placa nu s-au gasit grasimi saturate ci polinesaturate si mononesaturate adica tocmai grasimi vegetale.Si char si asa ,....ti-am zis nu pot exista in organism decat sub forma de trigliceride.
Asa ca mai citeste ,nu da cu parul in oameni care au studiat ani de zile si tin si  conferinte la facultati de medicina.
Urmareste filmuletul disertatiei lui Taubes de la Berkeley si ai sa intelegi.

Edited by midelic, 08 January 2008 - 13:46.


#93
mertan

mertan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.08.2007
sa ai in tine cat mai putine calorii... am cazut pe sticla de pepsi... 41.300 calorii la 100 grame. deci eu zic ca e fantastic de mult. voi ce parere aveti de asta? eu vreau sa slabesc. am 100 kg la 1.82. si vreau sa am vreo 85-90. o sa ma duc la sala de acum in colo. ce am auzit eu si cam ce am mai mancat...

dimineata lapte cu cereale.
dupamiaza niste batoare proteice, care iti taie pofta de mancare.
si seara pe la 6 niste piure cu un piept de pui la gratar si o salata mica... cred ca ar merge si combinat cu sala merge. problema vine si cu programul fiecaruia.

#94
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Ma vad nevoit sa fac o precizare.Nu este atat vorba de calorii.Se pune problema caloriilor numai la intreg corpul.Problema caloriilor este fals pusa.Adica poti sa manaci mai putine calorii si sa slabesti dar nu de unde trebuie .S-a demonstrat ca la o dieta cu calorii reduse in loc sa pierzi din grasime .....mai intai pierzi din masa musculara,din masa osoasa si apoi din grasimea adipoasa.Grasimea pleaca ultima.Plus ca suferi de foame continuu si pana la urma cedezi si nu o poti tine timp indelungat.Deci daca vrei sa slabesti conteaza mai putin cat mananci,si mai mult ce mananci(cantitate versus calitate).Persoanele care au tinut diete de slabire stiu ce dificil este sa pierzi grasime adipoasa.Mai ales daca dieta ta este centrata numai pe calorii si nu pe continut.

Problema apare mai ales la mancarea bogata in carbohidrati ce declanseaza raspuns insulinic ridicat.Mai pe scurt carbohidratii cu GI(indice glicemic ridicat).Asta este ideea ...ai mai putina insulina .....ai mai putine trigliceride .....ai mai putina grasime adipoasa.

Edited by midelic, 08 January 2008 - 14:25.


#95
just_me_4_you

just_me_4_you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.05.2006
Din auzite nu vei reusi niciodata sa slabesti.Cel mai bine este sa mergi la un medic nutritionist,care iti va recomanda un regim.Si nu sunt fite,dar fiecare persoana are alt metabolism.Si eu am incercat din auzite si nu a avut rezultate,dar sala si regimul dat de nutritionist face minuni crede-ma

#96
c17h21no4

c17h21no4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.12.2007
just4me cat ai slabit tu de dai sfaturi ? eu am slabit 40 kg ma rog efectiv ajusesem schilod foarte simplu ...
sti cum e sa slabesti 5kg pe seara ? te duci frumos la dealerul si ii ceri 2 ecstasy(orice sortiment)/2-3 linii de coca/metaamfetamina chestii de genu si te duci de exemplu la un club unde e seara de drum'n'bass sau trance si dansezi chiar daca dansezi prost nu e nici o problema , doar tine ritmul , ajungi dimineata acasa , felicitari ! desi am baut 3 litrii de apa in club , tot ai 5 kg in minus , e o solutie drastica si majoritatea personelor nu ar fi dispusa sa faca asta doar din cauza unor idei preconcepute , si da si la 30 de ani poti sa faci asta , toti o sa fie invidiosi pe tine , toata lumea o sa fie curioasa si tu le dai explicatii de genu ... pai m-am plimbat mult cu rolele si toti o sa se uite stramb. din cate am observat cu regimurile se slabeste greu ,putin si raman vergeturi ... la mine nu a ramas nimic si mi-am facut si niste teste la spital si am iesit "sanatos ca un prunc" eu sincer incerc sa dau sfaturi bune , cu efecte garantate , drogurile astea de mai sus nu iti sparg capul doar simti o euforie puternica si de multe ori ai senzatia ca o sa iti explodeze mainile si picioarele daca nu iti consumi energia ... inca ceva , incercati vara sa mergeti la serviciu cu bicicleta sau oriunde ... ajuta multa , inima puternica , te mentii in forma , si nu e o chestie de rusine , am o cunostinta extrem de apropiata care are 63 de ani si multe milioane de euro si multe masini de lux care merge vara la conacul de la snagov din primaverii pana acolo pe bicicleta ... asa ca nu e nici o rusine in general saracii sunt fuduli si vor sa para cu bani coborand din logan
ca o ultima idee slabit sincer e o pacoste si nu atat de greu e sa dai jos 10-20-30kg ci sa te mentii la kilogramele dorite din pacate multa lume nu intelge ca nu si-ar mai bate atat capu daca de exemplu vineri seara cum vine obosita de la servici in loc sa gateasca si sa se indoape ar putea lua niste metaamfetamina si sa se duca sa danseze , poate dansa si acasa unde nu il deranjaza nimeni si gata cu exercitiile , nu mai fiti inchisi la minte ,deschideti ochii , nimeni nu ii place pe grasi , un corp mai frumos v-ar ajuta mult mai mult in viata moderna decat o sanatate de fier macar fi-ti seriosi cu voi daca nu o sa recunoasteti aici
PS: injurati cat vreti sau spuneti-mi ca e mentalitate de copil om prost etc , oricum nu-mi pasa am o viata mult mai buna decat voi probabil o prietena mai slaba decat a voastra si un loc de munca mult mai bun ...

#97
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postjust_me_4_you, on Jan 10 2008, 13:18, said:

Din auzite nu vei reusi niciodata sa slabesti.Cel mai bine este sa mergi la un medic nutritionist,care iti va recomanda un regim.Si nu sunt fite,dar fiecare persoana are alt metabolism.Si eu am incercat din auzite si nu a avut rezultate,dar sala si regimul dat de nutritionist face minuni crede-ma


Intrebarea mea este , ce sa caut eu la un nutritionist daca " nu vei reusi niciodata sa slabesti."

#98
Cielo29

Cielo29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.06.2007
Regimul disociat. Dar il tin cum am chef. 3 zile fructe, 3 zile lactate, si 3 zile carne. Numai ca la carne mor de foame. La mine da rezultate!

#99
alina2155

alina2155

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.11.2007
pastile de slabit pe baza de amfetamine, tigari, cafea

#100
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postc17h21no4, on Jan 13 2008, 13:57, said:

ca o ultima idee slabit sincer e o pacoste si nu atat de greu e sa dai jos 10-20-30kg ci sa te mentii la kilogramele dorite din pacate multa lume nu intelge ca nu si-ar mai bate atat capu daca de exemplu vineri seara cum vine obosita de la servici in loc sa gateasca si sa se indoape ar putea lua niste metaamfetamina si sa se duca sa danseze , poate dansa si acasa unde nu il deranjaza nimeni si gata cu exercitiile , nu mai fiti inchisi la minte ,deschideti ochii , nimeni nu ii place pe grasi , un corp mai frumos v-ar ajuta mult mai mult in viata moderna decat o sanatate de fier macar fi-ti seriosi cu voi daca nu o sa recunoasteti aici
PS: injurati cat vreti sau spuneti-mi ca e mentalitate de copil om prost etc , oricum nu-mi pasa am o viata mult mai buna decat voi probabil o prietena mai slaba decat a voastra si un loc de munca mult mai bun ...

din pura curiozitate, cati ani ai si ce loc de munca ?

#101
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Ce ziceți de asta:

Ne Vedem La TVR din Wednesday, 16 January 2008, ora 15:58

din: miercuri, 16 ianuarie 2008, ora 15:58

În partea a 2-a a emisiunii spune despre montarea unui inel pe stomac (dr. Cătălin Popescu, parcă)

Edited by eddingro, 23 January 2008 - 14:58.


#102
florinos

florinos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.09.2005
Acum vad ca  au aparut niste pastile chinezesti care aveau mare succes acum un an in State. Le-am vazut la FARA RECLAMA . Le-a incercat cineva, ati auzit ceva despre ele?

Edited by adadoi, 20 February 2008 - 14:15.
la urmatoarea reclama ai ban


#103
jessicaba

jessicaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.11.2007

View Postflorinos, on Feb 20 2008, 11:37, said:

Acum vad ca  au aparut niste pastile chinezesti care aveau mare succes acum un an in State. Le-am vazut la FARA RECLAMA . Le-a incercat cineva, ati auzit ceva despre ele?
   Eu am incercat niste pastile chinezesti insa nu stiu daca vorbim despre aceleasi.Am slabit 7kg intr-o luna.Reduc pofta de mancare
si ard grasimile.Sunt 100% naturale.Am vazut ca au aparut si la noi in tara,insa la noi pretul este exagerat.Prietenele mele vor sa le incerce si sper sa aiba aceleasi rezultate si la ele.

#104
buburuzzza

buburuzzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2008
si daca le-ai incercat, cum se numesc? au vreun efect secundar? esti ok, cu toate analizele in regula?

#105
newbie2

newbie2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.10.2007
Buna.
Indiferent de ce "cura de slabire" va ganditi sa incepeti ("regim disociat", ciorba de varza si altele de genul - uuhhhh :| ), ganditi-va si la impactul pe care il va avea asupra sanatatii voastre cand va apucati de ea.
Este foarte importanta cantitatea de nutrienti pe care o luati zilnic. Ca sa slabiti sanatos aveti nevoie sa dati corpului vostru cantitatea recomandata de proteine, vitamine, minerale, fara a consuma in exces carbohidrati si grasimi. Cantitatea de proteine recomandata difera pentru fiecare persoana in functie de constitutie, sex si nivel de activitate, dar este un calcul ce se poate face simplu. Pentru a slabi sanatos, aveti nevoie sa consumati cantitatea recomandata de proteine (care poate veni din carne - de preferat carne alba, de peste sau de pui, dar poate veni si din ou, sau din soia - cel mai recomandat, fiindca se evita excesul de toxine). Proteinele va ajuta sa va construiti/mentineti masa musculara, sa ardeti caloriile (fiecare kg de masa musculara arde 30-31 calorii/zi, in timp ce fiecare kg de grasime arde doar 4 calorii!) si sa mentineti rata metabolismului ridicata, slabind fara senzatii de foame. Lipsa sau consumul prea scazut de proteine va face sa scadeti in greutate, dar scadeti din masa musculara (corpul "fura" proteine de unde are sursa cea mai mare - muschii si organele interne - de aici, ca si consecinta, apar unele probleme de sanatate), grasimea ramanand la locul ei, acumulandu-se din nou alte straturi in urma esecului "inca unei cure" si a supraalimentarii care precede acest esec.
Exista anumite combinatii de alimente care contribuie la luarea in greutate. De exemplu, daca combinati carbohidratii cu grasimile (sa zicem o friptura ceva mai grasa cu paine). Astfel pancreasul secreta prea multa insulina, ca sa faca fata atat grasimilor cat si carbohidratilor si sa le transforme in glucoza - hrana pentru celulele noastre (de-asta la spital se pun perfuzii cu glucoza - pentru cine nu stie). Acest exces de insulina duce la acumularea de kilograme.
Ca si sfaturi ce pot sa vi le dau: nu va incredeti in "diete minune" care va slabesc "peste noapte" cateva kilograme, fara sa faceti efort fizic (da - fara miscare, nu veti slabi si mentine greutatea). Concentrati-va pe o scadere graduala in greutate (in medie 2-5 kg/luna) pentru rezultate stabile – nu va amagiti, solutii rapide nu exista! Beti apa plata – ajungeti gradual sa beti minim 2 litri (doar apa plata este perceputa de creier ca si apa, restul lichidelor le percepe ca si aliment – de-asta ne este in continuu sete de exemplu cand bem sucuri), apa transporta elementele nutritive in corp si elimina toxinele si grasimea, pentru cei care slabesc. Daca nu aveti 3 mese/zi, incercati, gradual, sa le aveti - este foarte important, altfel metabolismul vostru va incetini si veti lua in greutate din ce in ce mai usor.
Daca doriti mai multe detalii si solutii concrete cum puteti slabi sanatos si apoi mentine cu usurinta intreaga viata, va stau la dispozitie (pentru_sanatatea_mea  @  yahoo.com). Eu zic ca cine va incerca va avea numai de castigat. Nu va promit „o alta cura”, ci solutia finala, si nu doar vorbe - caci de ele suntem satui cu totii, ci fapte.
Succes!

#106
kois

kois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2005
Nu stiu daca s-a mai vorbit pe aici despre Monti, dar regulile sunt foarte simple, destul de stricte, si dau rezultate excelente. Pe scurt, nu aveti voie : fainoase (de nici un fel...nici cele cu graham...nimic!!!) , cartofi, orez, porumb, lactate grase, zahar, ficat, morcov (contine zahar). Eu am reusit sa dau jos in 2 luni 12 kg. Fara anemii, fara dureri de cap, fara super eforturi, fara ore limita...mancati oricand, numai EVITATI cele mentinute mai sus. Daca mai vreti detalii, astept intrebari

#107
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 09.08.2006
Sal! Am 22 de ani 1.78 inaltime si 85 kilograme.
Cum fac sa slabesc? Imi doresc sa ajung pe la 70.
Ce sfaturi dati?

Edited by ovidiu21, 03 May 2008 - 22:36.


#108
happy_me

happy_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 28.01.2008
Nu tine o cura drastica pt ca o sa dea rezultate rapid, dar pe urma o sa pui la loc dublu. Multa miscare, cat mai putine grasimi (preferabil deloc), renunta la mancarea gatita, carne fiarta sau gratar, salate (si-asa vine vara), fructe, apa plata ( cam 2 L/zi) si cat mai multa miscare daca se poate. Spor!

LE uitasem ce este mai important: multa vointa :)

Edited by happy_me, 03 May 2008 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate