Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

H Pipera Lake

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Complexul ar trebui numit pipera " Balta Verde " ...ca care " lake " ?????

#110
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007

 robertmocanu, on 03 iulie 2020 - 18:10, said:

Eu am discutat in iunie cu dna. Adelina Veneticu, Sales Director si i-am spus ca am vazut articolul din Forbes care spunea ca antreprenorul va livra cele 3 blocuri catre Hagag in septembrie. Dar mi-a spus ca nu-i asa. Ca blocurile sunt gata in august si ca si-au mai luat ei 2 luni ca sa poata parafa toate intabularile, inclusiv pentru cei care contracteaza credit. Astfel, data de semnare a contractului, 15/10/2020, se mentine fara nicio problema.

@gabiko1980: As dori sa vad filmul cu apartamentul de prezentare daca se poate. Daca nu este foarte mare il poti trimite prin WeTransfer.com sau folosind Google Drive. Multumesc frumos!

Sigur, daca imi dai in PM o adresa de mail sau un nr de watsap. Nu e mare filmul.

Edited by gabiko1980, 03 July 2020 - 20:11.


#111
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Multumesc pentru filmulet. Am o intrebare si cred ca raspunsul ar fi util pentru mai multi de aici. In baia principala apare un calorifer vertical pe perete? Pentru ca mi se pare ciudat, apartamentul avand incalzire in pardoseala sa aiba calorifer in baie. Ai idee ce este cu el?

#112
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

 robertmocanu, on 03 iulie 2020 - 22:56, said:

Multumesc pentru filmulet. Am o intrebare si cred ca raspunsul ar fi util pentru mai multi de aici. In baia principala apare un calorifer vertical pe perete? Pentru ca mi se pare ciudat, apartamentul avand incalzire in pardoseala sa aiba calorifer in baie. Ai idee ce este cu el?

Eu cred ca asa se pune in bai, ca sa te ajute sa usuci prosoapele de baie, iarna :)
Adica asta pare sa fie singura utilitate.
Sper ca pe langa acel calorifer, sa fie si incalzirea in pardoseala.... sau cine stie

#113
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Da, este un calorifer port-prosop aditional sistemului de incalzire prin pardoseala.

https://www.purmo.co...or-nr3_2012.pdf

#114
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Despre parcul din centrul complexului, promenada de pe malul lacului si spatiul de servicii despre care zice Hagag ca il va construi la intrarea in cartier mai aveti informatii?
Ultima mea informatie, de anul trecut, legata de promenada este ca ar trebui sa se faca odata cu finalizarea Fazei 1, iar terenul pentru spatiul de servicii era in curs de achizitie.

#115
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Cand am fost la vizita de santier am intrebat de promenada, mi s-a spus ca malul “baltii verzi” (ca sa-i fac pe plac celui de mai sus) va fi amenajat pana la finalizarea fazei 1. De parc nu stiu.

#116
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Totusi este o balta , totusi este un complex facut in cimp si nu are nimic deosebit . Din pacate , sau din fericire , lucrez si pt astia ....

#117
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Cu atat mai mult, daca lucrezi pt ei, ai putea sa ne dai niste informatii suplimentare? Cred ca ar fi foarte apreciate. Multumim.

#118
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007

 gabiko1980, on 05 iulie 2020 - 17:20, said:

Cand am fost la vizita de santier am intrebat de promenada, mi s-a spus ca malul “baltii verzi” (ca sa-i fac pe plac celui de mai sus) va fi amenajat pana la finalizarea fazei 1. De parc nu stiu.

Avand in vedere ca ii trebui aprobare de la Apele Romane (care nu se da decat exceptional), ori are punga larga, ori o sa se limiteze la  a mai taia din stuf ;)

#119
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011

 Baltaci, on 06 iulie 2020 - 17:01, said:

Avand in vedere ca ii trebui aprobare de la Apele Romane (care nu se da decat exceptional), ori are punga larga, ori o sa se limiteze la  a mai taia din stuf Posted Image

O observatie pertinenta, despre care sper sa nu fie pusa in aplicare Posted Image

Intr-adevar, daca ma uit pe planul de situatie pentru aceste 5 blocuri, perimetrul din PUD (asa se numeste nu?) se opreste la 15 m fata de Balta Pipera.
Pe aceasta zona scrie "FASIE DE PROTECTIE 15m limite". Si mai apare o mentiune "Zona V4 100.31mp (spatii verzi ptr protectia cursurilor de apa).
Conform planului, se termina ultimul bloc (5), apoi urmeaza o mica zona verde perimetrala, apoi un drum de acces auto si in final un spatiu verde.

Daca te uiti in prezentarile lor de marketing, se vede clar ca promenada ar trebui sa fie de la o margine la cealalta a cartierului, pe toata lungimea Baltii Pipera.
Ori nu corespunde cu ce este in planul pentru aceste 5 blocuri. Asta nu inseamna ca nu pot fi actualizari ulterioare, dar da, se pune intrebarea "Cum va fi in final?".

Fun fact, am fost azi cu masina in vizita sa vad cum se prezinta santierul si am dat peste 2 fazani care se plimbau pe campul unde va fi Avalon.
Cine are copii cand se muta aici o sa fie probabil foarte bucuros sa vada fazani prin curtea blocului. Posted Image Unul a sarit peste gardul de la Porsche, deci nu au o problema sa intre in cartier.

Legat de promenade pe malul lacurilor, vad ca toate casele din Pipera, cu 1 exceptie ce am gasit eu, sunt retrase fata de apa cu cel putin 5-10 m. Nimeni nu are ponton direct pe lac. Insa am descoperit pe Google Maps un ponton in cartierul Cosmopolis, si el pe malul unei balti, care are o promenada direct pe malul apei de vreo 70 m. Asta inseamna ca imposibil nu este, doar ca este foarte rar. Poate fi si o combinatie data de greutatea obtinerii unui aviz si de dorinta de a construi o asemenea facilitate. Banuiesc ca nu ramane decat sa vedem daca promisiunile se vor adeveri sau nu.

#120
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Poate face promenada doar in dreptul fazei 1, adica zona de promenada de 20m. Si ne invartim in cerc :)
Legat de fazani, eu anul trecut am vazut si oameni care se duceau sa vaneze fazani si cu caini de vanatoare. Din pacate, H pipera si Avalon le-au distrus ecosistemul si o sa dispara acei fazani in cel mai scurt timp sau se vor muta.

Mai am si eu o ingrijorare. Voi ati observat ca blocul e considerabil sub nivelul drumului si a parcelei de la Avalon?
Oare cum vor rezolva asta, oare vor nivela drumul?  in acest caz va ramane terenul de la Avalon mai sus. Temerea mea este ca dupa o ploaie torentiala, sa nu se inunde ceva pe acolo :( Totusi, banuiesc ca s-au gandit cumva.

#121
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 Chaarrlie, on 07 iulie 2020 - 12:23, said:

Legat de fazani, eu anul trecut am vazut si oameni care se duceau sa vaneze fazani si cu caini de vanatoare. Din pacate, H pipera si Avalon le-au distrus ecosistemul si o sa dispara acei fazani in cel mai scurt timp sau se vor muta.



Se vor muta in alt complex rezidential :)  Dehh, au si fazanii mandria lor ... :)

#122
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Salutare!

Aveti noutati legate de proiect?

Eu am fost ieri sa vad cum se misca treaba pe santier.
Am vazut ca blocurile 1 si 2 au fost aproape complet placate cu polistiren si apoi a fost dat peste el cu acel glet gri (nu ma pricep cum se numeste materialul), semn ca urmeaza tencuirea (?).
Pe jumatate din lungimea blocului si pe una dintre laterale au fost montate si caramizile decorative. In interior se vedea la unele apartamente, pentru ca nu le-au montat geamurile de la terasa, si pareau sa fie oarecum finisate (pe toate etajele blocului 2). Se vedea glet alb dat, dar nu mi-am dat seama daca era si lavabila data peste acesta.

Element de noutate: s-au apucat de construit o parte din parcarea subterana, deoarece rampele de acces sunt intre blocurile acestea in constructie si o parte din parcare este chiar sub strada care va 'separa' Faza 1 de Fazele 2 & 3. Ceea ce este bine, ca odata finalizate cele 3 blocuri, le vor putea incercui cu un gard provizoriu si nu vor mai fi interventii (sper) in spatiul acestora.

Directoarea lor de vanzari, dna. Adelina Veneticu imi spunea acum ceva timp ca ei in august receptioneaza blocurile 1 - 3. La cum par lucrurile pe santier nu cred sa fie acesta cazul, dar cred ca depunde mult de cum stau cu interioarele, care sunt mai migaloase.

View PostChaarrlie, on 07 iulie 2020 - 12:23, said:

Mai am si eu o ingrijorare. Voi ati observat ca blocul e considerabil sub nivelul drumului si a parcelei de la Avalon?
Oare cum vor rezolva asta, oare vor nivela drumul?  in acest caz va ramane terenul de la Avalon mai sus. Temerea mea este ca dupa o ploaie torentiala, sa nu se inunde ceva pe acolo Posted Image Totusi, banuiesc ca s-au gandit cumva.

Am studiat mai bine planul de amplasament (ar trebui sa il ai si tu ca anexa la antecontract). Se pare ca intr-adevar drumul o sa fie mai sus decat terasamentul blocurilor.

In dreptul blocului 1, cum vii dinspre Sos. Pipera ai un H - 86,30, la marginea blocului. Apoi urmeaza o rigola chiar la inceputul trotuarului (sus), apoi o rampa, o rigola la sfarsitul rampei, astfel ca in fata intrarii in bloc sa ai H - 85,18. In fata intrarii in bloc ai cateva trepte care urca apoi la drum unde ai H - 85.93. Dupa care trotoarul continua spre blocul 2. unde iar urca o mica rampa (cu rigola numai in partea de jos) si ajunge la drumul de acces dintre blocuri si catre parcarea subterana, unde ai H - 85.78.

In dreptul blocului 2, cobori de la H - 85.78 la H - 85.18. Scarile din fata intrarii urca la drum care are acum H - 85.78. Se continua apoi spre blocul 3 unde la fel ai o rampa cu rigola care urca la drumul de acces dintre blocurile 2 si 3, care are H - 85.63.

In dreptul blocului 3, cobori de la H - 85.73 la H - 85.18. Scarile din fata intrarii urca la drum care are acum H - 85.68. Se continua apoi spre blocul 4 unde iar ai o rampa cu rigola care urca la drumul de acces intre blocurile 3 si 4, care are H - 85.48.

Se vede din plan ca terenul, raportat la blocuri, este mai inalt in dreptul blocului 1 (H - 86.30) si scade progresiv spre blocul 2 (H - 85.78), blocul 3 (H - 85.63), blocul 4 (H - 85.48) si blocul 5 (H - 85.13).

#123
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Am acel plan, da. Dar nu l-am studiat asa atent, am vazut ca erau tot felul de cifre pe el :)
Ok, deci daca spui ca o sa fie asa, mie nu prea imi place. Daca se infunda vreo rigola sau ceva la canalizare, daca ploua tare, vom fi, practic, intr-o groapa unde se poate aduna apa :))
Totusi, cred si sper ca este imaginatia mea si ca lucrurile nu stau chiar asa. Depinde cum face si Avalon.
Scarile din imagine, eu ma gandeam ca urca din strada in scara, nu invers. Asa ma gandeam ca este mai logic si cam asa am vazut peste tot, din strada urci in scara, dar ma rog, cred ca s-au gandit ei cumva la asta, de la inceput.

Am fost si eu in zona vineri si altceva in afara de ce ai punctat tu, nu am vazut, iar alte noutati de la ei, nu stiu. Nu am mai vorbit de mult timp cu ei.
Ce informatie am obtinut in plus, de la un paznic de la Avalon, este ca au marit echipa si sunt  "foarte multi oameni" [citez] care lucreaza la interioare.
Nu cred ca e vreo sansa sa termine in august. Eu sper ca pana la deadline de 15 octombrie, sa fie totul gata complet, inclusiv documente necesare.

#124
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Da, ei pot sa lucreze la interioare, gen sa fie la 95% si exteriorul sa arate cum l-am vazut. Nu ai de unde sa stii ca nu intrii sa verifici fiecare bloc.
Eu am incercat sa dau de Adelina Veneticu, directoarea lor de vanzari cu care colaborez eu mai nou, dar o fii in concediu ca nu mi-a raspuns vineri si nici la e-mail nu a raspuns.
In presa nu au mai declarat nimic intre timp, ca verific des. Pe canalele de social media sunt numai chestiuni promo. Nu spune nimeni: sunt gata la data de dd/mm/yyyy.

#125
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Ok, interiorul nu stim, dar toata zona din jurul blocurilor? parcarea subterana finaliza la suprafata + acces, drumuri asfaltate, trotuare, borduri, garduri, spatiu verde, rampe, rigole, lift, zona deseuri, finisaj hol intrare, iluminat
Pe astea le pot vedea ca lipsesc si cred ca ia mai mult de 1-2 luni. Eu sper la acel 15 octombrie. Nici nu imi fac sperante la mai devreme, dar as vrea sa fiu surprins.
Dupa ce iti raspunde Adelina, te rog sa lasi si aici sau in prv un mesaj cu updates :)

#126
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Ce am mai observat interesant din plan: spatiul de depozitare al gunoiului menajer va fi cu colectare selectiva si posibil sa fie ingropate pubelele sau sa fie amplasate in parcarea subterana. In dreptul lor scrie pe plan Plaftorma Nr. 1 colectare selectiva deseuri menajere pentru cele 5 imobile (sunt 2 platforme in total), Otel - Zn, Dn15, alimentare Rds de la Subsol siSifon Dn150 colectare gunoi.

Blocul 1 are 34 de locuri de parcare langa el, blocul 2 are 44 de locuri de parcare langa el, blocul 3 are 60 locuri de parcare langa el, blocul 4 are 56 locuri de parcare langa el si blocul 5 are 46 locuri de parcare langa el. Pentru un total de 240 locuri de parcare aferente unui numar de 425 apartamente (85 apartamente / bloc). Sunt curios unde au luat ceilalti proprietari. La subteran? Ca stiam ca Faza 1 are numai loc de parcare la suprateran, dar intre timp, intr-o brosura online se face referire la locuri de parcare subterane de 10.000 EUR / buc.

Vad ca vor exista si hidranti, cam 1-2 in dreptul fiecarui bloc, ceea ce este foarte bine. Probabil este in linie cu normativele actuale.

View PostChaarrlie, on 09 august 2020 - 19:51, said:

Ok, interiorul nu stim, dar toata zona din jurul blocurilor? parcarea subterana finaliza la suprafata + acces, drumuri asfaltate, trotuare, borduri, garduri, spatiu verde, rampe, rigole, lift, zona deseuri, finisaj hol intrare, iluminat
Pe astea le pot vedea ca lipsesc si cred ca ia mai mult de 1-2 luni. Eu sper la acel 15 octombrie. Nici nu imi fac sperante la mai devreme, dar as vrea sa fiu surprins.
Dupa ce iti raspunde Adelina, te rog sa lasi si aici sau in prv un mesaj cu updates Posted Image

Da, nici eu nu ma astept sa fie august. In Forbes aparuse ca sunt gata in septembrie, dar cand am vorbit cu dna. Veneticu a zis ca in august si ca sigur semnam pe 15 octombrie. Nu stiu de ce a zis un termen atat de optimist. Nu o fi avut toate datele. O fii avut informatii gresite de la constructor. Ca nu este ca si cum daca este gata in septembrie la final si pana la final de octombrie putem semna era o problema uriasa. Ea zicea ca si-au luat inclusiv o marja de 1-2 luni pentru intabulare si ca toti proprietarii cu credite sa aiba timp sa faca demersuriel la banca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate