Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

H Pipera Lake

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Salut!

Destul de curios ca acest ansamblu rezidential nu are inca pagina aici, asa ca m-am gandit sa il deschid eu.
Constructia primelor 2 blocuri a inceput in August 2019 (dupa multe amanari) si, din ce am inteles, sunt aproape in totalitate vandute/ rezervate deja (de aici si surprinderea mea ca nu are inca pagina pe acest forum)
Lucrarile la al 3-lea bloc vor incepe in curand. Prima faza are 5 blocuri dintr-un total de 17 blocuri

Voi ce parere aveti? Calitate/pret? Pe hartie pare destul de ok.
Mai multe informatii de la cei care au semnat deja sau care au renuntat sa semneze?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Surprinderea mea, nu pui poze, unde este zona, etc.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Altă mizerie de tipul să mulgem terenul de tot ce poate și ceva în plus.
Uitați-vă la imaginea aeriană a ansamblului și închipuiți-vă cam cît soare primesc apartamentele alea. Dar locatarii vor socializa puternic avînd în vedere distanța mică dintre ferestre.
Enjoy.

#4
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

 crisstonne, on 06 octombrie 2019 - 16:25, said:

Surprinderea mea, nu pui poze, unde este zona, etc.

Ansamblul este in Pipera, de unde si numele :). Mai exact este in localitatea Voluntari, in zona rondului OMV, langa Porsche Pipera, pe malul "lacului" (spun ei)
Pentru poze, localizare pe harta si alte detalii, acesta este site-ul lor: https://www.pipera-lake.ro/

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Chaarrlie, on 06 octombrie 2019 - 17:12, said:

.... in zona rondului OMV, langa Porsche Pipera, pe malul "lacului" (spun ei)...
intrarea si iesirea fix din giratoriu pe langa omv.

#6
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Poze ?

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 arg, on 06 octombrie 2019 - 17:27, said:

intrarea si iesirea fix din giratoriu pe langa omv.


Woow, o sa fie distractie mare pentru locatari :)  Le urez succes si nervi tari de tot. Plus niste rezerve de distonocalm in torpedou.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
io zic ca e super daca intra direct in giratoriu.
mai nasol era daca intrau direct din pipera pe o straduta lata de o masina juma...

#9
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

 arg, on 06 octombrie 2019 - 17:52, said:

io zic ca e super daca intra direct in giratoriu.
mai nasol era daca intrau direct din pipera pe o straduta lata de o masina juma...

Se va intra din giratoriu in viitor. In prima faza se va intra din Pipera. Latimea stradutei nu pare asa mica, mai ales ca dupa acest ansamblu este balta pipera, pe acea straduta doar locatarii vor intra.
Partea proasta este ca daca vrei vrei sa mergi spre giratoriu (300 metri) (sa faci stanga cand iesi in pipera, nu ai voie), trebuie sa conduci 5km, sa intorci la aurel vlaicu :))

Sunt argumente pro si contra, ca peste tot. Eu iau in calcul acest proiect, in comparatie cu altele, dar sper ca vor posta si cei care deja au semnat, pentru informatii in plus fata de ce gasim pe internet si fata de ce mi-au spus ei care incearca "sa se vanda" cat mai bine.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Oricum ar fi tot Petricaniul si toata Soseaua Pipera e dezastru. Inclusiv drumul ala care merge pe langa Domus Flex spre Voluntari.  Lucrez la Aurel Vlaicu si vad podul de la inaltime. Este horror.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vorbesti de parcarea petricani si pipera, sau cel putin asa sunt dimineata.

#12
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

 Bogotta, on 06 octombrie 2019 - 18:08, said:

Oricum ar fi tot Petricaniul si toata Soseaua Pipera e dezastru. Inclusiv drumul ala care merge pe langa Domus Flex spre Voluntari.  Lucrez la Aurel Vlaicu si vad podul de la inaltime. Este horror.

De acord. Se face dezanstru ca vin toti din Pipera Tunari. Cu Domus Flex, cred ca te referi la strada Emil Racovita, de unde vin alte masini, care nu au voie sa faca stanga pe Petricani, trebuie sa faca dreapta sa intoarca la giratoriu. Si daca mai trece si trenul, iese un circ in care dupa ce razi, incepi sa plangi :)

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://assets.vauntsite.ro/uploads/86278666-35bf-4fdd-a59a-07411e0234ba/map_plan/7d54bbb7-843f-4660-b587-1dfb6973d60c_cc1abecb7ae25c251c77467ee2ec1cf7.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Maine ma duc sa vizitez zona rezidentiala Pipera Lake...Posted Image

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 Chaarrlie, on 06 octombrie 2019 - 18:15, said:


De acord. Se face dezanstru ca vin toti din Pipera Tunari. Cu Domus Flex, cred ca te referi la strada Emil Racovita, de unde vin alte masini, care nu au voie sa faca stanga pe Petricani, trebuie sa faca dreapta sa intoarca la giratoriu. Si daca mai trece si trenul, iese un circ in care dupa ce razi, incepi sa plangi Posted Image


Exact. Iar trecerea aia de cale ferata este o gluma sinistra. Uneori se blocheaza si barierele aiurea. Acolo trebuia facut de acum 20 de ani un pasaj. E totusi una dintre intrarile in Bucuresti. Dar nu intereseaza pe nimeni. Lasa, s-au cumparat autobuze albastre din Turcia. Alea sunt mai importante.

Si apropos de ansambluri vandute pe hartie, astazi am fost la Lidl si am iesit apoi spre Dna Ghica, trecand pe langa Planorama, ansamblu de trista amintire, inceput acum 15 ani si neterminat nici in ziua de azi....  Deci (parerea mea) , decat sa inveti din greselile tale, mai bine invata din ale altora.

#15
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 xmanyacs77, on 06 octombrie 2019 - 18:19, said:

[ https://assets.vauntsite.ro/uploads/86278666-35bf-4fdd-a59a-07411e0234ba/map_plan/7d54bbb7-843f-4660-b587-1dfb6973d60c_cc1abecb7ae25c251c77467ee2ec1cf7.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Maine ma duc sa vizitez zona rezidentiala Pipera Lake...Posted Image

Misto padurea aia deasa, pacat ca lipseste in realitate.. Sau ei vor sa spuna cum va fi peste 20 ani?
Eu nu pot intelege... cum sa se vanda asemenea apartamente, tocmai intr-o zona atat de obscura? Nu as sta acolo nici cu chirie...

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Daca o sa le oferteze la un pret un pic sub piata ai sa vezi ca se vor vinde. Romania e mereu surprinzatoare la acest capitol.  Demult nu ma mai mira nimic.

#17
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Jesus man.

Devine incet, incet un mic Bangladesh, Bucurestiul asta.

Absolut oribila calitatea constructiilor. Ghetoul devine lux pe langa ce se construieste aici, bloc langa bloc, 5 metri distanta.

 gozmyn, on 06 octombrie 2019 - 18:53, said:


Misto padurea aia deasa, pacat ca lipseste in realitate.. Sau ei vor sa spuna cum va fi peste 20 ani?
Eu nu pot intelege... cum sa se vanda asemenea apartamente, tocmai intr-o zona atat de obscura? Nu as sta acolo nici cu chirie...

Langa vor fi alte blocuri, de 10-15 etaje, totul beton, fiecare cm conteaza.

Esti naiv sa crezi ca va fi padure? Esti cumparatorul ideal pentru hotii astia.

In viitor, vor seca si lacul, sa faca loc la alte blocui/hale industriale. Banu sa iasa.

#18
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Bogotta, on 06 octombrie 2019 - 18:55, said:

Daca o sa le oferteze la un pret un pic sub piata ai sa vezi ca se vor vinde. Romania e mereu surprinzatoare la acest capitol.  Demult nu ma mai mira nimic.

Nu cred ca vor fi sub pretul pierei.. din moment ce nu au afisat nici macar o suma pe site-ul lor.. Tare am impresia ca fiecare apartament se va vinde in functie de putere de negociere a clientului.

 TheShen, on 06 octombrie 2019 - 18:57, said:

Jesus man.

Devine incet, incet un mic Bangladesh, Bucurestiul asta.

Absolut oribila calitatea constructiilor. Ghetoul devine lux pe langa ce se construieste aici, bloc langa bloc, 5 metri distanta.



Langa vor fi alte blocuri, de 10-15 etaje, totul beton, fiecare cm conteaza.

Esti naiv sa crezi ca va fi padure? Esti cumparatorul ideal pentru hotii astia.

In viitor, vor seca si lacul, sa faca loc la alte blocui/hale industriale. Banu sa iasa.

Stiu ca nu e nicio padure acolo. Am lucrat in zona aproape 2 ani, dar ma amuza ca toate ansamblurile au in imagine multa padure si spatii verzi.  Pe site vad ca reamenajeaza si malul raului, bucataria < cu ventilatie naturala >, iar traditionalul balcon s-a transformat in terasa.  
Dar.. singurele magazine din apropiere sunt din complexul Lidl, din parcare... si mai ai McDonalds in intersectie... In rest praf, aglomeratie si multe balti.... Nu mai zic ca esti legat de masina pana la metrou...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate