Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

H Pipera Lake

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Colectarea selectiva cred ca este obligatorie. Cel putin amenajarea. Nu te lasa altfel normele de mediu, la autorizatie. Asa cred.
Daca ar fi ingropate, ar fi super. Eu nu cred. In paracarea subterana? nu cred ca e ok sa fie gunoiul acolo. Iti dai seama cum o sa miroasa?
Locurile de parcare par a fi o problema, de aceea va tot intrebam acum ceva timp, daca voi v-ati ales locul, pentru ca eu nu. Ultima data am intrebat despre asta prin Februarie si nu mi-a raspuns nimeni, asa ca am renuntat.
Asa stiam si eu, ca doar din faza 2, exista locuri subterane.
Daca te uiti la cel plan, scrie jos acolo: NECESAR LOCURI DE PARCARE: (78+20%) x 5 = 470 (asa cere legea, sa ai cu 20% mai multe locuri de parcare decat apartamente, dar multi nu respecta)
                                                              acest necesar a fost impartit in 240 supraterane si 230 subterane.
Acum, nu stiu ce 230 de parcari subterane ca mie mi s-a spus ca nu sunt disponibile pt faza 1. Sper sa se gasesca o solutie.
De asta imi e si putin teama. Ei au pus in toate antecontractele + 1 loc de parcare (neidentificat, justificand ca nu au nu stiu ce documente deocamdata), dar nu stiu de unde vor scoate aceste locuri de parcare. Ceva este putred, dar sper ca sunt solutii.

 robertmocanu, on 09 august 2020 - 19:59, said:


Da, nici eu nu ma astept sa fie august. In Forbes aparuse ca sunt gata in septembrie, dar cand am vorbit cu dna. Veneticu a zis ca in august si ca sigur semnam pe 15 octombrie. Nu stiu de ce a zis un termen atat de optimist. Nu o fi avut toate datele. O fii avut informatii gresite de la constructor. Ca nu este ca si cum daca este gata in septembrie la final si pana la final de octombrie putem semna era o problema uriasa. Ea zicea ca si-au luat inclusiv o marja de 1-2 luni pentru intabulare si ca toti proprietarii cu credite sa aiba timp sa faca demersuriel la banca.

Cred ca se numesc povesti :)
Nu am cum sa ii cred, avand in vedere ca i-am asteptat 16 luni sa primeasca AC si ei tot spuneau "saptamana viitoare". Cum sa spui saptamana viitoare si tu sa primesti autorizatie peste 60-70 saptamani :))
Daca iar fac documentatia ca la autorizatie, e clar. Eu sper sa avem cheile cam pana in 15 noiembrie (cei cu credit). Si ideal, as vrea pana pe 1 noiembrie :)
Cand iti spunea Adelina aceste povesti?

#128
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Salut!

Tocmai am primit un e-mail de la dna. Adelina Veneticu. Termenul de predare se mentine 15 octombrie 2020. Sper sa le reuseasca, ca iti dai seama, este in interesul tuturor.

Da, legat de autorizare a durat foarte mult.
Proiectul a aparut in presa in februarie 2018, eu am semnat rezervarea in martie 2018 si avea termen de incepere a lucrarilor in aprilie 2018.
Eu am tot discutat cu ei legat de intarzierea inceperii constructiei si mi-au spus ca au fost nevoiti sa faca PUZ pentru acest proiect, la care au avut mult de lucrat cu institutiile statului.

In noiembrie 2018 asteptau un ultim aviz de mediu, pe care intr-adevar l-am gasit si eu cautand pe Google.
Deci nu minteau cand spuneau ca dureaza mult autorizarea. Apoi urma autorizatia de constructie, unde mi-au spus ca au trimis totul catre Primaria Voluntari si ca tot asteapta sa se intruneasca Consiliul Local sa voteze documentul si ca toate aceste demersuri sunt blocate de o disputa intre partide.

Discutiile cu reprezentantii Hagag au fost la acel moment in linii mari "Asteptam autorizatia, ni s-a promis ca se rezolva in 2 saptamani." Partea buna este ca au demarat proiectul cu autorizatia scoasa. Am primit-o pe email fara probleme. Un prieten care s-a mutat in Berceni a stat 1 an fara gaze pentru ca nu avea blocul autorizatie de constructie, dar era deja finalizat. Posted Image

Legat de locul de parcare: eu il am inclus in contract, are valoare si parte din aceasta a fost achitata prin avansul de 15%. Intr-adevar nu se specifica ca este la un numar anume, dar scrie ca este perimetral blocului 2. Deci nu va putea fi la blocul 4 de exemplu. Eu am primit loc de parcare "gratuit" ca parte a unei intelegeri pentru a rezolva o disputa. Dar la momentul respectiv se vindea cu 6.000 EUR. Tot dna. Adelina Veneticu mi-a spus ca ma roaga sa am intelegere legat de acest aspect, ca se incearca ca proprietarii de la parter sa aiba masina in fata casei, dar ca si eu, fiind client timpuriu sa am totusi optiunea sa fie in fata casei (eu oricum nu am masina si nici nu ma deranjeaza sa fie in fata sau in spatele blocului locul de parcare).

In alta ordine de idei, am hotarat sa fac un grup de Facebook pe care sa putem strange mai multi proprietari. Cred ca pe Softpedia nu intra toata lumea si s-ar putea sa pierdem niste informatii interesante daca nu intram in contact cu mai multi viitori proprietari. Acesta este numit Residents of H Pipera Lake.

Edited by robertmocanu, 10 August 2020 - 11:51.


#129
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

 robertmocanu, on 10 august 2020 - 11:49, said:

Eu am tot discutat cu ei legat de intarzierea inceperii constructiei si mi-au spus ca au fost nevoiti sa faca PUZ pentru acest proiect, la care au avut mult de lucrat cu institutiile statului.



Poate PUD :)

#130
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Nu, nu. PUZ au zis. Ca in mod normal este in sarcina Primariei sa faca PUZ, dar nu cred ca se inghesuiau sa faca (sau sa refaca daca exista). PUD oricum trebuiau sa faca pentru orice proiect. Sper ca nu gresesc, nu ma pricep atat de bine la cadastru.

#131
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sau poate au asteptat un PUZ favorabil de la primarie (adica mai multe etaje in plus)

#132
robertmocanu

robertmocanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.10.2011
Sa stii ca este posibil. La un momentdat mi-au spus ca ei aveau voie sa construiasca cu 4 etaje blocurile si ca daca mai dureaza mult autorizarea pentru 7 etaje vor incepe sa construiasca asa si vor revizui apoi la 7 etaje. Dar pana la urma se pare ca s-au decis sa astepte.

#133
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Cam asta e pretul acum

https://www.olx.ro/o...ew-IDdqvVf.html

#134
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007

View Postslx29, on 24 august 2020 - 12:17, said:


Cred ca ai facut o confuzie din cauza numelui complexului.

La ce faci tu referire e pe Emil Garleanu (Racovita), e alt complex.

#135
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
Astea sunt preturile acum:

https://www.imobilia...-bucuresti-1694

#136
gabiko1980

gabiko1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.03.2007
https://www.forbes.r...elopment-194747

#137
Herbe13

Herbe13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.06.2020
Salut, se mai știe ceva?

#138
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016

 Herbe13, on 15 august 2021 - 01:33, said:

Salut, se mai știe ceva?

Da, blocurile 1, 2 si 3 sunt finalizate. Locatarii s-au mutat incepand cu lunile iunie-iulie 2021 (termenul era oct 2020). Au fost multe probleme pe partea de instalatii sanitare, subcontractorul a fost varza, dar s-a reparat pe garantie.
Se lucreaza la drumul principal, stadiu este destul de avansat. Ca alternativa, exista un drum secundar de beton.Pe proiect, acum se lucreaza la fatadele blocurilor 4 si 5. Deocamdata nimic din parc, zona de promenada de langa lac si zona comerciala nu este inceput.

#139
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Alte noutati? Din august pana acum cum se prezinta treaba? Exista vreun magazin in zona sau esti dependent de masina?

#140
ironzel

ironzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2020
Ce costuri de maintenantă sunt? Acea taxa de concierge este obligatorie?

#141
AlexandruCD

AlexandruCD

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.04.2023
Buna ziua
Sunt interesat de achizionarea unui apartament in complexul H Pipera Lake si as aprecia daca sunt locatari din acest complex ( in special blocul H5) ce imi pot da mai multe informatii / sfaturi cu privire la constructia acestuia, daca ati avut ceva probleme, cam care sunt costurile lunare de intretinere etc?
Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.

#142
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View PostTheShen, on 06 octombrie 2019 - 18:57, said:

Jesus man.

Devine incet, incet un mic Bangladesh, Bucurestiul asta.

Absolut oribila calitatea constructiilor. Ghetoul devine lux pe langa ce se construieste aici, bloc langa bloc, 5 metri distanta.

Langa vor fi alte blocuri, de 10-15 etaje, totul beton, fiecare cm conteaza.

Esti naiv sa crezi ca va fi padure? Esti cumparatorul ideal pentru hotii astia.

In viitor, vor seca si lacul, sa faca loc la alte blocui/hale industriale. Banu sa iasa.

Adevar ai grait! Am o prietena ce sta intr un ul dintre acele apartamente si numai rezidential nu se poate numi in conditiile in care corporatistul veniti la biroul de visavi se uita in dormitorul tau.
Distanta nu e mai mare de 15m

View PostAlexandruCD, on 10 aprilie 2023 - 15:06, said:

Buna ziua
Sunt interesat de achizionarea unui apartament in complexul H Pipera Lake si as aprecia daca sunt locatari din acest complex ( in special blocul H5) ce imi pot da mai multe informatii / sfaturi cu privire la constructia acestuia, daca ati avut ceva probleme, cam care sunt costurile lunare de intretinere etc?
Va multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.

Intretinere scumpa, calitatea materialelor folosite foarte slaba.
Le-au facut la pret pentru un castig mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate