Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pisica agresiva cu sotul meu dupa sterilizare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Dar nici nu se pune problema, sunt exact la fel ca si inainte, dar mai fericite, ferite de complicatii la nastere, nu mai trec prin zeci de razboaie hormonale si traiesc mai mult. Se duc si prind soareci ca si inainte, torc la fel, sunt la fel de dragastoase, se joaca la fel, mananca la fel, dorm la fel, au exact aceeasi personalitate. Mai putin caldurile, sarcina, puii si restul.
Chiar e nevoie sa insistam pe tema asta ?

Edited by Xlander, 02 October 2019 - 20:41.


#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Testosteron, on 02 octombrie 2019 - 20:11, said:

Eu nu vorbesc de maidanezi ci de câinele tău personal. Si eu am doi un mascul și o femela dar nu-i castrez mă descurc  cum pot în perioadele  critice.
Maidanezii nu au aparut din neant. Au aparut fiindca sunt multi cretini care isi lasa cățelele sa se impuieze la fiecare ciclu de calduri iar puii ii arunca pe strazi dupa ce sunt înțărcați. Pe catele le poti controla sa nu se înmulțească dar exista riscul de piometru sau cancer mamar, care risc tinde spre zero daca sunt sterilizate inainte de a intra in calduri. La pisici nu merge figura: sunt mult mai șmechere decat cainii si gasesc o modalitate sa o șteargă de acasa.

#57
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013

 thalia, on 02 octombrie 2019 - 16:32, said:

Pai ati deschis un topic cu pisica ce are o umflatura pe burta de la sterilizare...
E clar ca e ceva in neregula cu ea. Mergeti la vet si explicati-le cum se manifesta. Va recomand la cabinetul de la Facultatea de Medicina Veterinara. Sunt medici foarte buni acolo.

N-o parasiti, tinuta singura intr-o camera...
Umflatura a fost normala pana s-au retras firele, asa a zis veterinarul. Ulterior s-a retras complet si nici nu se mai vede taietura. Din pacate, acum nu mai am ce sa fac, e deja la ai mei la tara si se adapteaza usor. La vet am fost deja si mi-au spus ca nu au ce sa-i faca pentru comportament si sa o duc la tara. Pana si aia de la Fac de Medicina Veterinara mi-au spus la fel, mama lor...
Momentan e singura intr-o camera la ai mei si se duce mama sa o mangaie, sa o perieze, sa-i dea de mancare si sa-i deschida usa pe hol si treptat in alte camere sa se acomodeze. Eu sper totusi sa o putem lua inapoi peste cateva luni daca il va accepta din nou pe sotul meu. Sufar teribil dupa ea si cred ca si ei ii e greu singura Posted Image

#58
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Floriiia, on 02 octombrie 2019 - 20:44, said:

Umflatura a fost normala pana s-au retras firele, asa a zis veterinarul. Ulterior s-a retras complet si nici nu se mai vede taietura. Din pacate, acum nu mai am ce sa fac, e deja la ai mei la tara si se adapteaza usor. La vet am fost deja si mi-au spus ca nu au ce sa-i faca pentru comportament si sa o duc la tara. Pana si aia de la Fac de Medicina Veterinara mi-au spus la fel, mama lor...
Momentan e singura intr-o camera la ai mei si se duce mama sa o mangaie, sa o perieze, sa-i dea de mancare si sa-i deschida usa pe hol si treptat in alte camere sa se acomodeze. Eu sper totusi sa o putem lua inapoi peste cateva luni daca il va accepta din nou pe sotul meu. Sufar teribil dupa ea si cred ca si ei ii e greu singura Posted Image

de ce nu o lasi afara ? ce crezi ca pateste ? e pisica, nu e proasta...daca e femela nu pleaca de acasa, are teritoriul ei

#59
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Floriiia, on 02 octombrie 2019 - 20:44, said:


Umflatura a fost normala pana s-au retras firele, asa a zis veterinarul. Ulterior s-a retras complet si nici nu se mai vede taietura. Din pacate, acum nu mai am ce sa fac, e deja la ai mei la tara si se adapteaza usor. La vet am fost deja si mi-au spus ca nu au ce sa-i faca pentru comportament si sa o duc la tara. Pana si aia de la Fac de Medicina Veterinara mi-au spus la fel, mama lor...
Momentan e singura intr-o camera la ai mei si se duce mama sa o mangaie, sa o perieze, sa-i dea de mancare si sa-i deschida usa pe hol si treptat in alte camere sa se acomodeze. Eu sper totusi sa o putem lua inapoi peste cateva luni daca il va accepta din nou pe sotul meu. Sufar teribil dupa ea si cred ca si ei ii e greu singura Posted Image
Am monitorizat personal peste 15 pisici sterilizate, le-am scos firele personal, ca nu e mare stiinta, si iti zic ca NU e normal. Nu apare nici o umflatura, mica sau mare. Ca ti-au zis aia si aia. Daca te multumeste treaba asta, nu mi se pare normala nici atitudinea ta. Tu trebuie sa te duci sa fie examinata.
Ai sterilizat-o cumva cand era in calduri, gandeste-te bine. Ti-au pus in vedere aia ca nu trebuie sa fie in calduri cand e operata ?

#60
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013

 terratec, on 02 octombrie 2019 - 20:20, said:

@Freddy12
Stiu ca suna ciudat dar incep sa ii inteleg pe taranii care aveau sarcina grea de a folosi galeata.
Oamenii legati de realitate aveau si sarcina grea de a sacrifica vitei, capre, oi, porci.  
Obiceiurile vechi dezumanizau persoana intr-o oarecare masura.

S-a trecut la umanismul modern care a inlocuit eliminarea animalelor cu interventii asupra sexualitatii acestora.
Joaca schimbului de gen este o alta ocupatie care perverteste psihic oamenii. Material de studiu pentru freudieni.


Animalele strazii sunt mai fericite in scurta lor viata fata de experimentele gresite ale sterilizarii. Mingile blanoase apatice sufera mai mult decat covorasele intinse ocazional de rotile masnilor pe astfalt.

Daa, ai dreptate, sunt tare fericite cand sufera de foame, de frig,cu ochii infectati,  raie si tot felul de paraziti,cand iau suturi in fund de la retardatii cu doua picioare sau sunt aruncati peste gard si ucisi cu toporul sau furca infipta-n ele. Am crescut 19 ani la tara si stiu cat de mult "iubesc" oamenii de la tara pisicile si alte animale care nu dau lapte, oua, branza si carne. Acum vad cat de mult le iubesc si cei de la oras, care le otravesc, le bat si le maltrateaza, invocand tot felul de motive absurde.
Cred ca cele mai fericite sunt cele care stau in casa sau partial in casa, partial afara si ferite de pericole, care nu pleaca prea departe de casa si au tot timpul un loc cald si un castron cu mancare.

Cat despre interventia ce presupune sterilizarea, e de responsabilitatea noastra sa oprim inmultirea necontrolata a animalelor pe care nimeni nu le vrea dupa ce se nasc, pentru ca oricum sfarsesc tragic si sufera teribil de ce am scris mai sus. Ai vazut cate anunturi cu adoptii de pui de pisica si caini sunt? Cati dintre ei sunt adoptati? In aproape toate cazurile, animalul nu sufera nicio modificare dupa sterilizare.

#61
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Testosteron, on 02 octombrie 2019 - 20:11, said:

Eu nu vorbesc de maidanezi ci de câinele tău personal. Si eu am doi un mascul și o femela dar nu-i castrez mă descurc  cum pot în perioadele  critice.

Pisici n-ai ? :)...dar nu prea conteaza...te intreb eu, ce ai face daca ai avea o pisica ?  tu nu vrei sa o sterilizezi, tu stii cati pui face ? Chiar crezi ca poti sa le gasesti camin la toti puii?

 terratec, on 02 octombrie 2019 - 20:20, said:

@Freddy12
Stiu ca suna ciudat dar incep sa ii inteleg pe taranii care aveau sarcina grea de a folosi galeata.
Oamenii legati de realitate aveau si sarcina grea de a sacrifica vitei, capre, oi, porci.  
Obiceiurile vechi dezumanizau persoana intr-o oarecare masura.

S-a trecut la umanismul modern care a inlocuit eliminarea animalelor cu interventii asupra sexualitatii acestora.
Joaca schimbului de gen este o alta ocupatie care perverteste psihic oamenii. Material de studiu pentru freudieni.


Animalele strazii sunt mai fericite in scurta lor viata fata de experimentele gresite ale sterilizarii. Mingile blanoase apatice sufera mai mult decat covorasele intinse ocazional de rotile masnilor pe astfalt.

Aceiasi oameni omorau si puii de pisica/caini sau ii duceau pe coclauri, printre blocuri ii aruncau....crezi ca era o metoda mai buna ?

 Xlander, on 02 octombrie 2019 - 20:51, said:

Am monitorizat personal peste 15 pisici sterilizate, le-am scos firele personal, ca nu e mare stiinta, si iti zic ca NU e normal. Nu apare nici o umflatura, mica sau mare. Ca ti-au zis aia si aia. Daca te multumeste treaba asta, nu mi se pare normala nici atitudinea ta. Tu trebuie sa te duci sa fie examinata.
Ai sterilizat-o cumva cand era in calduri, gandeste-te bine. Ti-au pus in vedere aia ca nu trebuie sa fie in calduri cand e operata ?

ba da, e o mica umflatura care se retrage treptat...asa a fost si la pisica mea

#62
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013

 Xlander, on 02 octombrie 2019 - 20:51, said:

Am monitorizat personal peste 15 pisici sterilizate, le-am scos firele personal, ca nu e mare stiinta, si iti zic ca NU e normal. Nu apare nici o umflatura, mica sau mare. Ca ti-au zis aia si aia. Daca te multumeste treaba asta, nu mi se pare normala nici atitudinea ta. Tu trebuie sa te duci sa fie examinata.
Ai sterilizat-o cumva cand era in calduri, gandeste-te bine. Ti-au pus in vedere aia ca nu trebuie sa fie in calduri cand e operata ?

Nu era in calduri cand am sterilizat-o. Toate cunostintele pe care le stiu au avut pisicile cu mici umflaturi sau medii dupa sterilizare. La urma urmei, s-au retras 100% in doua zile-trei zile dupa ce am postat acel mesaj pe forum. Daca ar fi fost ceva in neregula si ar fi avut vreo infectie, s-ar fi umflat din nou. In plus, nu ar fi stat cu burtica in sus sa o mangai fix pe zona operata daca ar fi durut-o ceva.  Am fost deja cu ea la veterinar si mi-a spus ca e ok. Am fost, am scris asta si anterior de n ori, la fel si in postare. Iti dai seama ca nu o dadeam de nebuna, ca vreau eu sa scap de ea si sigur nu as fi dus-o la tara daca ar fi avut vreo problema medicala cu simptome. Am incercat inclusiv sa chem ambulanta veterinara in miez de noapte cand a avut crizele de agresivitate, la fel si cand am gasit-o afara si am vrut sa o internez peste noapte. Ce crezi? Nicio clinica veterinara care lucreaza non-stop si are ambulanta nu a vrut sa vina si sa o preia sau sa preia pisica daca o duc eu. Am impresia ca isi tin titlul de ambulanta veterinara si clinica non-stop doar pentru reclama.

 jimi91, on 02 octombrie 2019 - 20:50, said:


de ce nu o lasi afara ? ce crezi ca pateste ? e pisica, nu e proasta...daca e femela nu pleaca de acasa, are teritoriul ei
Ultima data cand a deschis mama usa de afara s-a bagat sub patura si a inceput sa maraie de frica. Daca ar lasa-o afara acum, s-ar ascunde cine stie unde si nu mai da nimeni de ea sau fuge speriata si o calca masinile sau cine stie ce se mai intampla. Momentan sa se invete cu ai mei in casa, sa se obisnuiasca cu ditamai casa dupa ce a crescut intr-o garsoniera si abia apoi, daca e cazul, sa o lase pe langa casa. Oricum, eu sunt reticenta pentru ca sper sa o pot lua inapoi peste cateva luni daca nu e pusa iar pe cafteala.

#63
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
O fi vreo alta tehnica operatorie unde e normal sa apara umflaturi, si tari la pipait pe deasupra. Se duce naibii totul in tara asta. Ma retrag de pe topic ca n-are rost.

#64
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 terratec, on 02 octombrie 2019 - 20:20, said:



Da, modern....pana si porcul se castra pentru a se ingrasa...dar da, e ca tine ;)

#65
Floriiia

Floriiia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.12.2013

 Xlander, on 02 octombrie 2019 - 21:03, said:

O fi vreo alta tehnica operatorie unde e normal sa apara umflaturi, si tari la pipait pe deasupra. Se duce naibii totul in tara asta. Ma retrag de pe topic ca n-are rost.

Are o cusatura pe interior cu fire care se resorb in cateva saptamani si o cusatura pe exterior cu fire care se scot dupa 7-10 zile. Umflaturile s-au retras 100%, deci sigur n-are treaba cu ele. In plus, daca agresivitatea ar fi aparut din cauza faptului ca ar fi fost ceva in neregula legat de operatie(infectie,dureri,etc), ar fi fost agresiva cu toti, inclusiv cu mine, nu doar cu sotul.

Edited by Floriiia, 02 October 2019 - 21:11.


#66
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Xlander, on 02 octombrie 2019 - 21:03, said:

O fi vreo alta tehnica operatorie unde e normal sa apara umflaturi, si tari la pipait pe deasupra. Se duce naibii totul in tara asta. Ma retrag de pe topic ca n-are rost.

nu stiu daca e bine sau rau, dar la pisica mea asa a fost...eu am castrat-o la un adapost, am pe cineva care se ocupa cu asa ceva .

 Floriiia, on 02 octombrie 2019 - 20:59, said:

Ultima data cand a deschis mama usa de afara s-a bagat sub patura si a inceput sa maraie de frica. Daca ar lasa-o afara acum, s-ar ascunde cine stie unde si nu mai da nimeni de ea sau fuge speriata si o calca masinile sau cine stie ce se mai intampla. Momentan sa se invete cu ai mei in casa, sa se obisnuiasca cu ditamai casa dupa ce a crescut intr-o garsoniera si abia apoi, daca e cazul, sa o lase pe langa casa. Oricum, eu sunt reticenta pentru ca sper sa o pot lua inapoi peste cateva luni daca nu e pusa iar pe cafteala.

Femelele sunt foarte teritoriale, nu pleaca de acasa...e cel mai bine sa o lasi afara, sa se obisnuiasca....daca o lasi singura, se salbaticeste...si se va intoarce  cand i se face foame Posted Image

Edited by jimi91, 02 October 2019 - 21:14.


#67
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
@Floriia: o idee ar fi sa iei o cușca in care sa o pui noaptea. Eu asa am facut cu motanelul pana a crescut si sigur nu a suferit fiindca dupa o saptamana se ducea singur sa se culce cand i se facea somn. Aveam 2 caini puiandri in casa si nu puteam risca sa-l las noaptea liber.
Pisica ta e foarte speriata si de aceea este agresiva, probabil se resimte dupa operatie. Pisica mea(ultima venită) a devenit agresiva dupa ce a fugit afara si au jumulit-o cainii. Nu a mai vrut sa iasa din casa un an dupa aceasta intamplare si nici nu mi-a mai dat voie sa pun mana pe ea. Cam dupa un an a uitat trauma si a inceput sa stea din nou in brate.

 Xlander, on 02 octombrie 2019 - 21:03, said:

O fi vreo alta tehnica operatorie unde e normal sa apara umflaturi, si tari la pipait pe deasupra. Se duce naibii totul in tara asta. Ma retrag de pe topic ca n-are rost.

Se mai intampla, depinde ce fir e folosit, cum e facuta cusătura. Am inteles ca e o reactie a țesutului la firul chirurgical.

#68
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 arab, on 01 octombrie 2019 - 15:22, said:

Citeste #21!
Pai 21 este postarea mea!

#69
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am mai sters posturi 😁

#70
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Adica ati lasat-o sa se chinuie cu caldurile timp de 4 ani si de-abia apoi ati sterilizat-o?

 Floriiia, on 01 octombrie 2019 - 14:25, said:


Am sterilizat-o ca sa nu mai intre in calduri si pentru a nu-i mai da tot timpul cate o pastiluta de Nonovulin ca sa-i treaca caldurile. Toata lumea spune ca nu-s bune, ca face cancer, tumori mamare, piometru de la pastile si de fiecare data cand intra in calduri stateam cu frica sa nu pateasca ceva.

Da' bine ca stiati si tot pompati pastile in ea.

#71
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Floriiia, ce mai face pisicuta ta? L-a mai atacat pe sot?

#72
otyluca23

otyluca23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2019

 Floriiia, on 01 octombrie 2019 - 13:19, said:


Buna, eu am avut aceasi problema insa inainte de a o steriliza, eu nu am vrut sa o castrez, insa doctorii ma sfatuiau sa fac asta ca probabil din cauza hormonilor este asa. Sa iei feliway classic.
Incearca sa acorzi atentie pisicii sa vorbesti cu ea, sa te joci cel putin 10 15 minute pe zi. au trecut 5 luni de cand s a intamplat incidentul si recent a mai avut o astfel de iesire pentru ca a auzit un copil urland ceea ce observ ca o sperie. Momentan am rabdare am un spray cu apa de care nu este prea incantata in cazul in care are vreo criza de agresivitate, cu el reusesc sa ma apar. Incearca sa nu ii dai momentan pastile eu am cumparat niste biscuiti de la royal canin - calm.

Edited by althea, 11 October 2019 - 11:38.
editare două citate integrale ale primei postări


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate